Ухвала від 18.11.2024 по справі 760/28931/24

С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А

вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 298-59-37

вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 298-59-52

e-mail: inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua

код ЄДРПОУ: 02896762

Провадження 1-кс/760/13574/24

В справі 760/28931/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

І. Вступна частина

18 листопада 2024 року

слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

слідчого ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області майор юстиції ОСОБА_3 про здійснення в межах кримінального провадження №22024101110000580 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. ст. 111-1 КК України, спеціального досудового розслідування.

ІІ. Мотивувальна частина

Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024101110000580 від 05.08.2024 року, за підозрою громадянина України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні злочину передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями Російської Федерації тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.

В подальшому, у невстановлений період часу, на території окупованої Луганської області незаконно створено правоохоронний орган «МНС росії по луганській народній республіці».

Вказаний сформований так званий правоохоронний орган керується нормативною базою, яка окрім іншого регламентує порядок діяльності, серед яких «Федеральный закон о службе в федеральной противопожарной службе Государственной пожарной службы и внесении изменений в отдельные законодательные акты российской федерации от 13.05.2016 года».

Відповідно до ч.1 ст. 10 вказаного закону:

«Сотрудник федеральной противопожарной службы (далее также - сотрудник) - гражданин, который взял на себя обязательства по прохождению службы в федеральной противопожарной службе в должности рядового или начальствующего состава и которому в установленном настоящим Федеральным законом порядке присвоено специальное звание рядового или начальствующего состава.»

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що за невстановлених досудовим розслідувань обставин та часі, але не пізніше 24.03.2023 у ОСОБА_5 , виник злочинний умисел спрямований на зайняття посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, а самепосади так званого «заместителя начальника главного управления» у незаконно створеному правоохоронному органі «мчс росии по луганской народной республике», створеному на тимчасово окупованій території Луганської області та якому присвоєно звання «полковника внутренней службы».

Крім того, відповідно до згаданого вище т.зв. закону:

«Статья 12. Основные обязанности сотрудника федеральной противопожарной службы:

1.Сотрудник федеральной противопожарной службы обязан:

1)знать и соблюдать Конституцию Российской Федерации, законодательные и иные нормативные правовые акты Российской Федерации, необходимые для выполнения служебных обязанностей и профессионального развития, обеспечивать их исполнение, а также проходить порядке, определяемом федеральным органом исполнительной власти в области пожарной безопасности, регулярные проверки знания Конституции Российской Федерации, законодательных и иных нормативных правовых актов Российской Федерации в указанной сфере.»

Реалізуючи свій злочинний умисел, за невстановлених досудовим розслідувань обставин та часі, але не пізніше 24.03.2023 ОСОБА_5 , який усвідомлював усе вище викладене, а також суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом,та перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганськ Луганської області, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, добровільно надав згоду представникам рф на зайняття посади так званого «заместителя начальника главного управления» у незаконно створеному правоохоронному органі «мчс росии по луганской народной республике», створеному на тимчасово окупованій території Луганської області та в подальшому, 24.03.2023 добровільно був призначений на неї та виконуючи покладені на нього організаційно-розпорядчі функції по сьогоднішній день.

Також встановлено, що відповідно т.зв. закону, що має назву «Федеральный закон о службе в федеральной противопожарной службе Государственной пожарной службы и внесении изменений в отдельные законодательные акты российской федерации от 13.05.2016 года»:

«Статья 16. Форменная одежда, знаки различия и ведомственные знаки отличия сотрудника федеральной противопожарной службы

1. В целях отражения принадлежности сотрудника федеральной противопожарной службы к службе в федеральной противопожарной службе Правительством Российской Федерации устанавливаются форменная одежда и знаки различия по специальным званиям. Описания форменной одежды и знаков различия по специальным званиям, а также правила ношения форменной одежды определяются федеральным органом исполнительной власти вобласти пожарной безопасности.

4. Форменная одежда и знаки различия работников федеральних органов исполнительной власти, органов исполнительной власти субъектов Российской Федерации, органов местного самоуправления, организаций, членов общественных объединений, не являющихся сотрудниками федеральной противопожарной службы, не могут быть аналогичными форменной одежде и знакам различия сотрудников федеральной противопожарной службы. Ношение форменной одежды и знаков различия по специальным званиям сотрудников федеральной противопожарной службы гражданами, не имеющими на это права, запрещается и влечет за собой ответственность.»

В подальшому, з метою довести свій злочинний умисел до кінця, отримав форму відповідного зразку приналежності до законно створеної організації МНС, про що свідчить фотознімок ОСОБА_5 на офіційному сайті «МНС росії по луганській народній республіці» а саме: https://81.mchs.gov.ru/, на якому останній в ній зображений.

Також, за час перебування на вищезазначеній посаді ОСОБА_5 , використовуючи надані представниками незаконно створеного правоохоронного органу «мчс россии по луганской народной республике» організаційно-розпорядчих функцій, налагодив взаємодію з іншими невстановленими учасниками незаконного правоохоронного органу «мчс россии по луганской народной республике» та вчиняє дії спрямовані на пропаганду законності та легітимності створення та діяльності незаконно створеного правоохоронного органу в якому обіймає посаду.

Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється в добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Так, 08.07.2024 складено, але не вручено повідомлення про підозру громадянину України ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченогоч. 7 ст. 111-1 КК України, у зв'язку із перебуванням останнього на тимчасово окупованій території України.

10.07.2024 повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 на 22.07.2024, 23.07.2024 та 24.07.2024 було опубліковано на сайті загальнодержавного засобу масової інформації «Урядовий кур'єр» та на сайті «Офіс Генерального прокурора». На виклики підозрюваний не з'явився.

Згідно з повідомленням ГУ «І» ДЗНД СБ України, останній після початку збройної агресії у 2014 році проживав на території Луганської області, яку в подальшому окупували представники незаконних збройних формувань т.зв. «лнр» де й знаходиться до теперішнього часу.

29.07.2024 підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук.

У зв'язку з викладеним, беручи до уваги те, що підозрюваний ухиляється від явки до органу досудового розслідування, що перешкоджає проведенню з ним слідчих та процесуальних дій із забезпеченням прийняття законного процесуального рішення у даному кримінальному провадженні в розумні строки, підозрювана особа оголошена в міжнародний розшук, орган досудового розслідування вважає необхідним застосування процедури спеціального досудового розслідування.

В судовому засіданні слідчий підтримав доводи та вимоги клопотання.

Захисник заперечував проти задоволення клопотання. Зазначив, що здійснення спеціального досудового розслідування порушуватиме права підозрюваного на захист, на безпосередню участь у кримінальному провадженні щодо нього, обмежуватиме його права на ознайомлення з матеріалами провадження, подання своїх доказів.

Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши клопотання та дослідивши надані сторонами матеріали, приходить до наступного висновку.

Судовим розглядом встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області розслідується кримінальне провадження № 22024101110000580 від 05.08.2024 за ознаками ч.7 ст. 111-1 КК України, в межах якого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

У відповідності до вимог ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених ст. 438 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.

Частиною 2 ст. 297-1 КПК України передбачено, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 297-1 КПК України, здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до п. 20-1 перехідних положень КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

Частиною п'ятою статті 139 цього Кодексу серед іншого встановлено, що, ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.

Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276 - 279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Як вбачається з матеріалів, доданих до клопотання, за результатами розслідування кримінального провадження 08.07.2024 прокурором було погоджено складене слідчим повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Зазначене повідомлення про підозру доведене до відома ОСОБА_5 шляхом публікації його газеті «Урядовий Кур'єр» 22 березня 2024 рік №139 (7799) та на сайті Офісу Генерального прокурора.

Досліджені слідчим суддею матеріали клопотання беззаперечно свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому злочину, перебуває на тимчасово окупованій території України та оголошений у міжнародний розшук.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024101110000580 від 05.08.2024 стосовно ОСОБА_5 .

ІІІ. Резолютивна частина

Керуючись ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя ухвалив:

1.Надати дозвіл на здійснення в рамках кримінального провадження №22024101110000580 від 05.08.2024 спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

2.Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: