08 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/6349/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/6349/24 за позовом Приватного підприємства "Антарекс" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
27.05.2024 керівник Приватного підприємства "Антарекс" (надалі - ПП "Антарекс", Підприємство) Сажко Марина Василівна, діючи від імені та в інтересах зазначеного Підприємства, звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУДПС), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.05.2024 №00062400405, яким до платника за порушення граничних строків реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 351 354,23 грн.
В якості підстави для звернення до суду заявниця вказує на обставини порушення прав платника податків через безпідставні, як на її думку, вимоги відповідача сплатити штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН, виявлені за результатами камеральної перевірки дотримання порядку такої реєстрації на загальну суму ПДВ у розмірі 3 177 945,74 грн за період лютий 2020 року, лютий, квітень-грудень 2022, січень, березень, липень-серпень, грудень 2023 року. Вважає, що платник податків, з огляду на приписи 521 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, не має сплачувати штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №207 від 04.02.2020, оскільки це порушення було ним вчинено впродовж дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України. З приводу реєстрації податкових накладних №3222 від 17.02.2022 та №204 від 14.06.2022 зазначає, що Підприємство таких податкових накладних не складало, а тому відповідальності за їх несвоєчасну реєстрацію зазнавати не може. Щодо податкових накладних, термін реєстрації яких порушено на 1 день, зауважив, що на реєстрацію такі податкові накладні позивач направив своєчасно, а причини, з яких вони не були зареєстровані, знаходяться поза волею та можливістю впливу платника податку. Погоджується з виявленими перевіркою обставинами того, що податкові накладні №25 від 18.01.2023, №21 від 23.01.2023, №35 від 22.03.2023, №8 від 24.03.2023, №21 від 19.07.2023, №33 від 08.08.2023, №36 від 14.12.2023 та №28 від 14.12.2023 були зареєстровані несвоєчасно, проте штрафні санкції за це мають бути застосовані у зменшеному розмірі, як це передбачено Законом №2876-ІХ. Поряд з цим, застосування до ПП "Антарекс" штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в умовах правової невизначеності (відсутності правового регулювання підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків щодо реєстрації податкових накладних), граничний термін реєстрації яких припадає до 06.09.2022, покладає на ПП "Антарекс" додатковий надмірний тягар, що суперечить презумпції правомірності рішень платника податків.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 11.06.2024 клопотання представника ГУДПС щодо розгляду за правилами загального провадження справи №440/6349/24 залишено без задоволення.
20.06.2024 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача, аргументуючи свої заперечення проти задоволення позову, зазначив, що за результатами камеральної перевірки дотримання з боку ПП "Антарекс" порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з ПДВ в ЄРПН встановлено факти порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН на загальну суму ПДВ 3 177 945,74 грн. На підставі висновків акту перевірки від 27.03.2024 №3591/16-31-04-05-03/30063426 щодо порушення платником п. 201.10 ст. 201 розділу V та п. 89 підрозділу 2, пп. 69.1 підр. 10 розділу XX ПК України контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.05.2024 №00062400405 на суму штрафної санкції 351 354,23 грн. Податкове повідомлення-рішення направлено на податкову адресу ПП "Антарекс" та відповідно до відмітки на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення отримане Підприємством 04.04.2024 (а.с. 122-124).
У відповіді на відзив представник позивача вказував, що відповідач так і не навів підстав, що спростовують доводи позовної заяви, а лише обмежився цитуванням норм законодавства щодо порядку реєстрації податкових накладних і відповідальності за їх несвоєчасну реєстрацію (а.с. 138).
У подальшому ухвалою суду від 21.11.2024 провадження у справі №440/6349/24 було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №200/4768/23.
Ухвалою суду від 28.03.2025 поновлено провадження у справі.
Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи суд встановив, що ПП "Антарекс" (код ЄДРПОУ 30063426) зареєстроване у статусі юридичної особи 22.07.1998 (а.с. 161-162). Основним видом економічної діяльності Підприємства за КВЕД є 43.21 Електромонтажні роботи. З 12.07.2023 керівником Підприємства є ОСОБА_1 , а єдиним засновником та кінцевим бенефіціарним власником - ОСОБА_2 (м. Полтава). Підприємство має статус платника ПДВ з 05.08.1998.
Провадячи власну підприємницьку діяльність, ПП "Антарекс" за наслідками вчинених господарських операцій з придбання/продажу робіт, товарів та послуг як платник ПДВ здійснює реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН.
27.03.2024 головним державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб у м. Полтаві управління оподаткування юридичних осіб ГУДПС Ніною Коцай на підставі п.п. 20.1.4 ст. 20 розділу І, п. 75.1 ст. 75 розділу ІІ ПК України у порядку, визначеному п. 76.2 ст. 76 розділу ІІ, п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, була проведена камеральна перевірка ПП "Антарекс" на предмет дотримання порядку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН за лютий 2020 року, лютий, квітень-грудень 2022, січень, березень, липень-серпень, грудень 2023 року, за результатами якої 27.03.2024 складено акт №3591/16-31-04-05-03/30063426 (надалі - Акт перевірки) (а.с. 98-100).
Податковою перевіркою встановлено, що ПП "Антарекс" складено та направлено на реєстрацію податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних на загальну суму ПДВ 3177945,74 грн, перелік яких наведено у додатку №1 до Акту перевірки (а.с. 129-130).
Висновком Акту перевірки зафіксовано факти порушення ПП "Антарекс" граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН на загальну суму ПДВ 3 177 945,74 грн, передбачених п. 201.10 ст. 201 розділу V та п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, відповідальність за що передбачена пунктом 1201.1 ст. 1201 розділу ІІ та пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК України.
12.04.2024 позивач подав заперечення на Акт перевірки (а.с. 28-30), за наслідками розгляду яких ГУДПС висновки Акту перевірки залишено без змін, а заперечення - без задоволення (а.с. 33).
06.05.2024 відповідач виніс податкове повідомлення-рішення №00062400405, яким до ПП "Антарекс" за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 розділу V та п. 89 підрозділу 2 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, та згідно з п. 1201.1 ст. 1201 розділу ІІ, п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК України застосовано штраф у сумі 351 354,23 грн (а.с. 25).
Позивач вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення таким, що не відповідає критеріям, визначеним статтею 2 КАС України, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначає Податковий кодекс України (надалі - ПК України)
Податок на додану вартість, за визначенням наведеним у п.п. 14.1.178 ст. 14 ПК України, - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 14.1.186 ст. 14 ПК України, податок; оподаткування; платник податку; оподатковувана операція для цілей розділу V цього Кодексу - відповідно податок на додану вартість; оподаткування податком на додану вартість; платник податку на додану вартість; операція, яка підлягає оподаткуванню податком на додану вартість.
Розділ V ПК України "Податок на додану вартість" включає статті 180 - 211 Кодексу.
Стаття 201 розділу V ПК України врегульовує питання складення податкових накладних.
Так, пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Пункт 201.10 статті 201 ПК України установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Указаним пунктом визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Таким чином вищенаведені положення розділу V ПК України закріплюють обов'язок платників ПДВ щодо своєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Разом з цим пункт 1201.1 статті 1201 ПК України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
18.03.2020 набрав чинності Закон України від 17.03.2020 №533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (надалі - Закон №533-IX).
У зв'язку з набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 №540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" та Законом України від 13.05.2020 №591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 521 такого змісту: "За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".
Верховний Суд за результатами аналізу наведених законодавчих норм у постанові від 10.12.2021 у справі №420/10367/20 сформулював правовий висновок, відповідно до якого перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції у період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються.
Кабінет Міністрів України запровадив карантин постановою від 11.03.2020 №211 з 12.03.2020.
Постановою від 27.06.2023 №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України скасував 30.06.2023 з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, зокрема за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.
Проте, до завершення "коронавірусного" карантину Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні був введений воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває досі.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03.03.2022 №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності з 07.03.2022 (надалі - Закон №2118-IX).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпунктами 69.1, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України було визначено, що в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У подальшому, Законом України від 24.03.2022 №2142-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".
Цими змінами в законодавстві не була зупинена дія положень пункту 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Наведене вище нормативно-правове регулювання вказує на те, що з 07.03.2022 фактично діяли дві норми, які визначали критерії звільнення від відповідальності за порушення, вчинені на час воєнного стану.
Так, пункт 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачав безумовне звільнення від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за вчинення порушень протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, крім конкретно визначених порушень. До таких винятків належали порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу, обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального, спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку, порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Натомість підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України на той час звільняв від відповідальності за недотримання фактично всіх передбачених податковим законодавством обов'язків тих платників податків, які не мають можливості виконувати свої обов'язки у сфері оподаткування, але виконали їх до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Обидві зазначені норми фактично мали однаковий предмет регулювання, з урахуванням відмінностей у періодах вчиненого правопорушення.
Втім, є відмінності у колі суб'єктів, на яких поширюються ці норми, та в умовах звільнення від відповідальності.
Так, норми підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачали, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних надається платникам лише за умови подальшої реєстрації таких накладних протягом шести місяців з дня завершення воєнного стану.
В той же час положення пункту 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачали безумовне звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних протягом періоду з 01.03.2020 до останнього календарного дня місяця, в якому завершується дія карантину.
Враховуючи обставини того, що обидва ці положення мають тотожні диспозиції, але відрізняються гіпотезами, де пункт 521 застосовувався під час карантинного мораторію, тоді як підпункт 69.1 застосовувався після запровадження воєнного стану, то паралельне існування умов, за яких застосовуються обидва згадані положення, не виключає необхідності їхнього застосування за передбачених ними умов і обставин. Оскільки ці норми мають власні умови застосування, вони не конкурують між собою. Тому, пізніша дата прийняття підпункту 69.1 на той час не виключала необхідності застосування пункту 521, якщо існують відповідні умови ("карантинний" мораторій).
Проте, правове регулювання спірних правовідносин у зв'язку із продовженням воєнного стану змінилося з 27.05.2022.
Так, 27.05.2022 набрав чинності Закон України від 12.05.2022 №2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (надалі - Закон №2260-IX).
У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції: “У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Таким чином, початково запроваджені особливості справляння податків та зборів забезпечували звільнення від відповідальності всіх без винятку платників податків (за умови належного виконання обов'язків у подальшому).
Проте, з набранням чинності Закону №2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України звільнення від відповідальності було поставлене у залежність від обставин підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків відповідного обов'язку, зокрема, щодо реєстрації податкових накладних.
Окрім цього, Закон №2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
З огляду на зазначене Верховний Суд у постановах від 30.01.2024 у справі №280/4484/23 та від 06.02.2024 у справі №160/10740/23 дійшов висновку про те, що з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Судoва палата з рoзгляду справ щoдo пoдатків, збoрів та інших oбoв'язкoвих платежів, у постанові від 26.02.2025 у справі №200/4768/23 дійшла висновку про те, що "Механізм “ковідного» мораторію, закріплений у пункті 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України, мав діяти до завершення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Водночас із запровадженням воєнного стану законодавцем було ухвалено особливості оподаткування, насамперед шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.2 (у редакції Закону №2260-ІХ), який із 27 травня 2022 року чітко установив, що вимоги законодавства щодо “ковідного» мораторію під час воєнного стану не застосовуються.
Варто зазначити, що норма підпункту 69.2 сприймається однозначно та не викликає множинного трактування. Зміст цього підпункту прямо передбачає припинення дії пункту 521 під час воєнного стану, тому платник податків не міг мати жодних правомірних очікувань щодо подальшого поширення “ковідного» мораторію в цей період. Відтак у платників податків відсутній простір для ухвалення рішень із різним правовим змістом, що характерно у ситуаціях колізії або неоднозначності норм.
При цьому пункт 521 не був формально виключений із тексту ПК України, оскільки на момент ухвалення відповідних змін паралельно мали місце як карантин, так і воєнний стан, і є очевидним, що було невідомо, яка з указаних обставин завершиться раніше. Отже, попри те що пункт 521 формально залишався в цьому Кодексі, дія цього положення на період воєнного стану фактично була припинена і не могла бути застосована.".
З огляду на зазначене Верхoвний Суд у складі судoвoї палати з рoзгляду справ щoдo пoдатків, збoрів та інших oбoв'язкoвих платежів Касаційнoгo адміністративнoгo суду не знайшов підстав для відступлення від висновку, який викладений у постановах від 30.01.2024 у справі №280/4484/23 та від 06.02.2024 у справі №160/10740/23.
У позовній заяві представник ПП "Антарекс" вказує на обставини того, що притягнення його до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №207 від 04.02.2020 (граничний термін реєстрації 29.02.2020), зареєстрованої 03.03.2020, є незаконним з огляду на запровадження пунктом 521 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України мораторію застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Разом з тим, як видно з вищевикладеного правового регулювання, мораторій застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування розпочався з 01.03.2020, тоді як спірна податкова накладна №207 була складена 04.02.2020, а граничний строк її реєстрації припадав на 29.02.2020, тобто до запровадження такого мораторію.
Відтак застосування ГУДПС штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №207 від 04.02.2020 є правомірним.
З приводу обставин не/порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, термін реєстрації яких припадає до 06.09.2022, представник ПП "Антарекс" зауважує, що після 27.05.2022 був відсутній механізм, який визначав строки реєстрації податкових накладних, які не були своєчасно зареєстровані до початку воєнного стану у зв'язку з мораторієм. Тому в умовах правової невизначеності на ПП "Антарекс" було покладено додатковий надмірний тягар, що суперечить принципу презумпції правомірності рішень платника податків.
З цього приводу, застосовуючи сформулювані у цій справі висновки щодо змісту та дії пункту 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України та підпунктів 69.1, 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з посиланням на позиції Верховного Суду у постановах від 30.01.2024 у справі №280/4484/23 та від 06.02.2024 у справі №160/10740/23, суд дійшов висновку про те, що оскільки строк реєстрації податкових накладних настав після 27.05.2022, то вони не підпадали під дію мораторію.
Тому доводи позивача у цій частині суд визнає необґрунтованими, а висновок перевірки - правомірним.
З приводу несвоєчасної реєстрації податкових накладних від 17.02.2022 №3222 та від 14.06.2022 №204 суд встановив наступні обставини.
Представник позивача у позовній заяві наголошує на тому, що ПП "Антарекс" не складав таких податкових накладених, інформація щодо податкових накладних з такими номерами і датами виписки у ПП "Антарекс" відсутня, на підтвердження чого надав реєстр всіх виданих та отриманих податкових накладних, складених ПП "Антарекс" за лютий та червень 2022 року (а.с. 31-32).
У свою чергу представник відповідача надав до суду розрахунок коригування №3222 від 17.02.2022 до податкової накладної №3177 від 17.02.2022 та розрахунок коригування №204 від 14.06.2022 до податкової накладної від 10.06.2022 (а.с. 168-169), направлені на реєстрацію ПП "Антарекс" 26.07.2022 та 04.07.2022 відповідно. Зазначив, що саме ці розрахунки коригування й відображені у розрахунку штрафних санкцій (а.с. 167).
Отже очевидним за таких обставин є помилкове суб'єктивне сприйняття позивачем даних, відображених у розрахунку штрафних санкцій, де під номерами 3222 та 204 фігурують не податкові накладні, як помилково вважає позивач, а розрахунки коригування до податкових накладних.
Факт прострочення реєстрації в ЄРПН цих розрахунків коригування позивач не спростував, з огляду на що суд визнає твердження позивача щодо відсутності факту порушень у цій частині спростованими відповідачем.
З приводу обставин не/своєчасної реєстрації податкових накладних, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації яких становить 1 день, суд встановив наступне.
Як видно з розрахунку фінансових (штрафних) санкцій до податкового повідомлення-рішення №00062400405 від 06.05.2024, ПП "Антарекс" було подано на реєстрацію з порушенням терміну на 1 календарний день податкові накладні №10 від 04.07.2022, №11 від 06.07.2022, №12 від 07.07.2022, №6 від 08.07.2022, №9 від 08.07.2022, №5 від 08.07.2022, №8 від 08.07.2022, №7 від 11.07.2022, №4 від 11.07.2022, №3 від 14.07.2022, №14 від 14.07.2022, №2 від 15.07.2022, №23 від 18.07.2022, №15 від 20.07.2022, №17 від 21.07.2022, №18 від 22.07.2022, №21 від 25.07.2022, №20 від 26.07.2022, №19 від 27.07.2022, №22 від 29.07.2022, №29 від 31.07.2022, №26 від 31.07.2022, №30 від 31.07.2022, №28 віфд 31.07.2022, №16 від 31.07.2022, №25 від 31.07.2022, №40 від 31.10.2022, №55 від 31.10.2022, №41 від 31.10.2022, №42 від 31.10.2022, №7 від 16.12.2022, №8 від 19.12.2022, №40 від 21.12.2022, №39 від 26.12.2022, №9 від 26.12.2022.
Представник позивача у позовній заяві наголошує на тому, що вказані податкові накладні були направлені на реєстрацію з дотриманням вимог чинного законодавства щодо порядку реєстрації в межах операційного дня, а їх несвоєчасна реєстрація стала наслідком результату виконання роботи програмного забезпечення, на яке ПП "Антарекс" не має впливу. Тому позивач не може нести відповідальність за надходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки на нього покладений лише обов'язок щодо їх надіслання до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.
У зв'язку з цим суд звертає увагу на те, що механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (надалі - Порядок №1246).
Відповідно до пункту 3 Порядку №1246, в редакції чинній на час подання ПН на реєстрацію, операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1246, після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п. 13 Порядку №1246).
Згідно з пунктом 14 Порядку №1246, квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
Відповідно до пункту 15 Порядку №1246, у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Тож після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.
При цьому строки, які визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, а право платника щодо реєстрації податкових накладних/ррозрахунків пов'язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку №1246 триває з 8-ї до 20-ї години. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Наведені нормативні положення дають суду підстави для формулювання висновку про те, що у процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії:
1) надання платником податкової накладної (розрахунку коригування);
2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН.
Очевидним є те, що перша з цих стадій залежить від платника і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.
У випадку встановлення факту вчинення платником податку порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних контролюючий орган відповідно до пункту 58.1 статті 58 ПК України (визначає підстави, порядок оформлення та вручення податкового повідомлення-рішення) та положень пункту 2 розділу II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції 22.01.2016 за №124/28254), складає податкове повідомлення-рішення за формою Н- за порушення платниками граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, встановлених статтею 201 ПК України (додаток 13 до зазначеного Порядку).
Податковим правопорушенням, за визначенням наведеним у ст. 109 ПК України, є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Отже, передумовою застосування до платника штрафних санкції, передбачених статтею 1201 ПК України, є доведеність обставин вчинення ним податкового правопорушення.
У цьому контексті встановлена нормою пункту 1201.1 статті 1201 ПК України відповідальність платника за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді застосування штрафу може наставати лише в разі якщо платник не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) до ДПС у строк, встановлений цією статтею.
Судом встановлено, що спірні податкові накладні були направлені позивачем на реєстрацію в межах операційного дня, що підтверджується згенерованими програмою квитанціями, роздруківкою файлу "Властивості документа". Відповідно до квитанцій №1 вищевказані податкові накладні були отримани контролюючим органом наступного дня із позначкою «Документ прийнято» із зазначенням інформації, що «Документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України...» (а.с. 34-97, 166).
З огляду на той факт, що податкові накладні були направлені до 20:00 год останнього дня граничного строку реєстрації податкових накладних, податковий орган мав направити позивачу квитанції в електронній формі щодо прийняття вказаних податкових накладних протягом операційного дня, однак податкові накладні не були зареєстровані ГУДПС того ж дня, натомість зареєстровані лише наступного дня.
Роздруківки скріншотів файлу спеціалізованого програмного забезпечення позивача є належними та допустимими доказами на підтвердження факту направлення на реєстрацію електронного документа.
Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 у справі №160/10558/19 дійшов висновку про те, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до ЄРПН, а дата їх відправлення виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних, тому скріншоти з програми M.E.Doc є належним засобом доказування.
Отже, враховуючи те, що з боку ПП "Антарекс" податкові накладні №10 від 04.07.2022, №11 від 06.07.2022, №12 від 07.07.2022, №6 від 08.07.2022, №9 від 08.07.2022, №5 від 08.07.2022, №8 від 08.07.2022, №7 від 11.07.2022, №4 від 11.07.2022, №3 від 14.07.2022, №14 від 14.07.2022, №2 від 15.07.2022, №23 від 18.07.2022, №15 від 20.07.2022, №17 від 21.07.2022, №18 від 22.07.2022, №21 від 25.07.2022, №20 від 26.07.2022, №19 від 27.07.2022, №22 від 29.07.2022, №29 від 31.07.2022, №26 від 31.07.2022, №30 від 31.07.2022, №28 від 31.07.2022, №16 від 31.07.2022, №25 від 31.07.2022, №40 від 31.10.2022, №55 від 31.10.2022, №41 від 31.10.2022, №42 від 31.10.2022, №7 від 16.12.2022, №8 від 19.12.2022, №40 від 21.12.2022, №39 від 26.12.2022, №9 від 26.12.2022 подані на реєстрацію в останній день граничного строку в межах операційного дня, тобто у строк встановлений Податковим кодексом України та Порядком №1246, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для застосування відповідальності до платника податків за несвоєчасну реєстрацію цих податкових накладних.
Відтак застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію вищевказаних податкових накладних суд визнає неправомірним, а тому податкове повідомлення-рішення від 06.05.2024 №00062400405 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 166 092,88 грн підлягає скасуванню як протиправне, а позов у відповідній частині вимог - задоволенню.
Іншою підставою для скасування податкового повідомлення-рішення як протиправного позивач вказує на обставини неправомірності застосування до ПП "Антарекс" збільшеного розміру штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №25 від 18.01.2023, №21 від 23.01.2023, №35 від 22.03.2023, №8 від 24.03.2023, №21 від 19.07.2023, №33 від 08.08.2023, №36 від 14.12.2023, №28 від 14.12.2023, в той час як застосуванню, на його думку, підлягають положення Закону України від 12.01.2023 №2876-ІХ "Про внесення змін до розділу ХХ "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" (набрав чинності 08.02.2023), яким підрозділ 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану було збільшено строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Аналізуючи ці тези позову, суд з'ясував, що згідно з пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідних положень" ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, наведеними приписами закону платники податків звільняються від надмірного тягаря відповідальності, встановленого раніше чинними нормами податкового законодавства, за наведених у пунктах 89, 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідних положень" ПК України умов.
Перевіряючи твердження позивача з приводу неправомірності застосування штрафних (фінансових) санкцій у збільшеному розмірі, суд з додатку №1 до Акту перевірки та з розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до податкового повідомлення-рішення від 06.05.2024 №00062400405 з'ясував, що:
до податкових накладних №21 від 23.01.2023, №35 від 22.03.2023, №8 від 24.03.2023, №36 від 14.12.2023, №28 від 14.12.2023 застосовано штрафні санкції у розмірі 2% від суми ПДВ, зазначеної у таких податкових накладних за порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
до податкових накладних №25 від 18.01.2023 та №21 від 19.07.2023 застосовано штрафні санкції у розмірі 5% від суми ПДВ, зазначеної у таких податкових накладних за порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
до податкової накладної №33 від 08.08.2023 застосовано штрафні санкції у розмірі 10% від суми ПДВ, зазначеної у такій податковій накладній за порушення строку реєстрації від 30 до 60 календарних днів.
Саме такі розміри штрафних санкцій і передбачає пункт 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідних положень" ПК України.
Тобто, контролюючим органом у повній мірі дотримано вимоги закону щодо звільнення платника від надмірного тягаря відповідальності, встановленого раніше чинними нормами податкового законодавства.
Відтак суд не виявив ознак протиправності у діях відповідача в частині застосування до ПП "Антарекс" штрафних санкцій у зменшених розмірах на період воєнного стану, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення в цій частині суд визнає правомірним.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд констатує висновок щодо неправомірності дій ГУДПС лише у частині застосування до ПП "Антарекс" штрафних санкцій у сумі 166092,88 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №10 від 04.07.2022, №11 від 06.07.2022, №12 від 07.07.2022, №6 від 08.07.2022, №9 від 08.07.2022, №5 від 08.07.2022, №8 від 08.07.2022, №7 від 11.07.2022, №4 від 11.07.2022, №3 від 14.07.2022, №14 від 14.07.2022, №2 від 15.07.2022, №23 від 18.07.2022, №15 від 20.07.2022, №17 від 21.07.2022, №18 від 22.07.2022, №21 від 25.07.2022, №20 від 26.07.2022, №19 від 27.07.2022, №22 від 29.07.2022, №29 від 31.07.2022, №26 від 31.07.2022, №30 від 31.07.2022, №28 від 31.07.2022, №16 від 31.07.2022, №25 від 31.07.2022, №40 від 31.10.2022, №55 від 31.10.2022, №41 від 31.10.2022, №42 від 31.10.2022, №7 від 16.12.2022, №8 від 19.12.2022, №40 від 21.12.2022, №39 від 26.12.2022, №9 від 26.12.2022.
Тож у цій частині податкове повідомлення-рішення від 06.05.2024 №00062400405 суд визнає неправомірним та скасовує його.
В іншій частині податкове повідомлення-рішення є правомірним з підстав, викладених вище.
За таких обставин позов у цілому слід задовольнити частково.
З огляду на факт часткового задоволення позовних вимог суд у відповідності до вимог ч. 3 ст. 139 КАС України дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача пропорційної частини судових витрат, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2495,86 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Приватного підприємства "Антарекс" у справі №440/6349/24 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області №00062400405 від 06.05.2024 в частині застосування до Приватного підприємства "Антарекс" штрафних санкцій на загальну суму 166 092,88 грн.
В решті вимог - позов залишити без задоволення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Полтавській області на користь Приватного підприємства "Антарекс" частину судових витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2495 (дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять) грн 86 коп.
Позивач: Приватне підприємство "Антарекс" (код ЄДРПОУ 30063426; вул. Визволення, 21, м. Полтава, 36009).
Відповідач: Головне управління ДПС в Полтавській області (код ЄДРПОУ 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун