Рішення від 08.05.2025 по справі 640/6968/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

08 травня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/6968/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енердж Плюс» про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач, НКРЕКП) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енердж Плюс» (далі - відповідач, ТОВ «Енердж Плюс»), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача 170000,00 грн в дохід Державного бюджету України.

Позовні вимоги НКРЕКП мотивовані тим, що постановою № 2960 на ТОВ «Енердж Плюс» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, було накладено штраф у розмірі 85000,00грн. Вказана постанова отримана відповідачем 03 січня 2022 року, що є третім календарним днем від дати отримання поштовим відділенням зв'язку. Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» відповідач мав сплатити штраф до 02 лютого 2022 року включно. Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили. Відтак, позивач звернувся з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути суму штрафу та нарахованої пені.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2022 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

На виконання положень Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399 справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року справу прийнято до провадження, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ТОВ «Енердж Плюс» правом подати відзив на позовну заяву не скористалося.

У частині шостій статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Після прийняття справи Луганським окружним адміністративним судом, користуючись правом на подання заяв по суті справи, від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що постановою № 2960 на ТОВ «Енердж Плюс» було накладено штраф у розмірі 85000,00 грн. Оскільки штраф не було сплачено в установлений строк, пеня станом на 28 квітня 2022 року складає 108375,00 грн. Однак, враховуючи положення статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, розмір пені становить 85000,00 грн. Отже, загальна сума позову становить: 85000,00 грн + 85000,00 грн = 170000,00 грн.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено наступне.

Постановою НКРЕКП від 22 грудня 2021 року № 2960 на ТОВ «Енердж Плюс» накладено штраф за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, у розмірі 85000,00 грн.

Вказана постанова була скерована на адресу відповідача 29 грудня 2021 року.

Протягом тридцятиденного строку, визначеного Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», відповідач не сплатив суму штрафу, у зв'язку з чим йому нарахована пеня.

НКРЕКП на підставі повноважень, наданих Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у зв'язку з несплатою відповідачем штрафу у розмірі 85000 грн, накладеного постановою від 22 грудня 2021 року № 2960 та пені у розмірі 85000,00 грн, звернулась до суду з цим адміністративним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII).

Відповідно до частин першої статті 1 Закону № 1540-VIII НКРЕКП (регулятор) є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

У статті 19 Закону № 1540-VIII визначено, що регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Статтею 22 Закону № 1540-VIII передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії", «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб'єкта господарювання, на якого накладено штраф, регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 5 Закону № 1540-VIII рішення регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень регулятора не зупиняє їх виконання.

Частиною дев'ятою статті 14 Закону № 1540-VIII передбачено, що рішення регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Отже, НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних; у разі виявлення порушень у діях таких суб'єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону № 1540-VIII, а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.

При цьому, зміст положень статей 5, 13 та 22 Закону № 1540-VIII свідчить про те, що постанова НКРЕКП не має сили виконавчого документа, а примусове виконання рішень НКРЕКП можливе лише за рішенням суду за зверненням останньої з відповідним позовом.

Так, судом установлено, що постановою від 22 грудня 2021 року № 2960 НКРЕКП наклала на ТОВ «Енердж Плюс» штраф за недотримання вимог нормативно правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, у розмірі 85000,00 грн.

Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року № 428 (далі - Порядок контролю) рішення НКРЕКП про накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого акта буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Постанова від 22 грудня 2021 року № 2960 була направлена відповідачу 29.12.2021 рекомендованим листом, відтак вважається отриманою 03 січня 2022 року, що є третім календарним днем від дати отримання поштовим відділенням. Вказане підтверджується, наданими до адміністративного позову доказами, а саме: копією повідомлення про надіслання копії постанови на адресу відповідача, роздруківкою відстеження поштового відправлення АТ «Укрпошта».

Відповідно до пункту 10.6 Порядку контролю ліцензіати, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії постанови про накладення штрафу, крім випадку, передбаченого пунктом 11.3 глави 11 цього Порядку. Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу ліцензіат зобов'язаний надати НКРЕКП належним чином завірені копії документів, що підтверджують сплату штрафу.

Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону № 1540-VIII, а також пункту 10.6 Порядку контролю відповідач мав сплатити штраф до 02 лютого 2022 року включно.

Однак, матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем у строк встановлений Законом штрафу, накладеного постановою від 22 грудня 2021 року № 2960. Також, відповідачем не надано доказів оскарження постанови позивача в судовому порядку.

Оскільки штраф не було сплачено в установлений Законом № 1540-VIII строк, позивачем було нараховано відповідачеві пеню.

Відповідно до пояснень НКРЕКП пеня станом на 28 квітня 2022 року складає 108375,00 грн, з яких: 1,5 % суми штрафу = (1,5 % х 85000,00 грн) / 100 % = 1275,00 грн. 85 днів прострочення сплати штрафу визначено враховуючи те, що постанова від 22 грудня 2021 року № 2960 була отримана відповідачем 03 січня 2022 року (строк прострочення оплати з 03 лютого 2022 року по 28 квітня 2022 року).

Таким чином, станом на 28 квітня 2022 року пеня становить 108375,00 грн (1275,00 грн х 85 днів), та враховуючи положення статті 22 Закону № 1540-VIII, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, становить 85000,00 грн. Отже, загальна сума до стягнення становить 170000,00 (85000,00 грн + 85000,00 грн).

Наданий позивачем розрахунок суми до стягнення повністю відповідає вимогам Закону № 1540-VIII, факт несплати суми штрафу не спростований відповідачем, відтак суд приходить до висновку, що наявні правові підстави для стягнення з ТОВ «Енердж Плюс» суми штрафу та нарахованої пені у розмірі 170000,00 грн.

Відтак, адміністративний позов НКРЕКП підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача суми судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Суд звертає увагу, що позивачем не надано суду доказів понесення судових витрат у зв'язку з залученням свідків чи проведенням експертиз, а інші судові витрати, в силу положень частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень не стягуються.

Отже, підстав для стягнення на користь позивача судових витрат немає.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ідентифікаційний код 39369133, місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енердж Плюс» (ідентифікаційний код 43630872, місцезнаходження: 03061, м. Київ, вул. Миколи Шепелєва, 6) про стягнення штрафу.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енердж Плюс» 170000,00 грн (сто сімдесят тисяч гривень) в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Кисіль