Рішення від 07.05.2025 по справі 260/1192/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року м. Ужгород№ 260/1192/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №921060816266 від 11.02.2025 року (від 11.02.2025 №5146/03-16) про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного в довідці від 04.02.2025 року 21№ 6-вих.25 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданій Закарпатською обласною прокуратурою; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 04.02.2025 року перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного в довідці від 04.02.2025 року 21№ 6-вих.25 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданій Закарпатською обласною прокуратурою, з урахуванням вже виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру». У зв'язку із підвищенням з 01.01.2022 розміру грошового забезпечення працівників органів прокуратури 04.02.2025 року Закарпатською обласною прокуратурою виготовлено оновлену довідку 21№ 6-вих.25 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії позивача. Разом з тим, незважаючи на надходження такої оновленої довідки, орган Пенсійного фонду України відмовився здійснити перерахунок пенсії позивача з тих мотивів, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про прокуратуру», пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, починаючи з 13 грудня 2019 року. Вказане рішення відповідача 2 вважає протиправним та таким, що порушує його право на належний рівень пенсійного забезпечення.

14 березня 2025 року відповідач 2 подав через особистий електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» відзив на позов, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив. Так, зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокурорів та прирівняних до них прокурорів. П. 7 вказаної постанови передбачено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Перерахунок пенсії у зв'язку з індивідуальними змінами проводиться на підставі довідок про заробітну плату з дати звернення за перерахунком пенсії. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Поряд з цим, підвищення посадових окладів після 01.01.2022 не відбувалось. З урахуванням вищевикладеного, вважає, що підстав для перерахунку пенсії позивача немає, оскільки долучена ним довідка видана станом на 04.02.2025. При цьому звертає увагу суду на дискреційність повноважень органів Пенсійного фонду України в питаннях призначення та перерахунку пенсії.

19 березня 2025 року відповідач 1 подав до суду відзив на позовну заяву №0700-0802-8/15889 від 18.03.2025, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Так, зазначає, що пенсія працюючим пенсіонерам перераховується у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня, збільшенням розміру складових його заробітної плати, при звільненні з роботи або за кожні 2 відпрацьовані роки. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час виникнення права на перерахунок. Підвищення посадових окладів після 01.01.2022 не відбулося. Заявляє, що позивачу вже було враховано надану довідку №44-вих.22 від 29.03.2022 станом на 23.03.2022 і заробітна плата для розрахунку пенсії складає 8690,50 грн. Тому підстав для перерахунку пенсії позивача наразі немає.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) працював в органах прокуратури.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) та отримує пенсію за нормами Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII.

04 лютого 2025 року Закарпатською обласною прокуратурою виготовлено довідку №21 6-вих.25 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.01.2022 за відповідною посадою прокурора відділу Закарпатської обласної прокуратури, відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», рішення Конституційного Суду України від 13.09.2023. Як вбачається з відомостей такої довідки розмір заробітної плати становить 72800,00 грн.

04 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського об'єднаного управління ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі довідки Закарпатської обласної прокуратури №21 6-вих.25 від 04.02.2025.

Вказана заява ОСОБА_1 , відповідно до принципу екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області), яке рішенням №921060816266 від 11.02.2025 відмовило у перерахунку пенсії. Таке рішення обґрунтоване тим, що пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорі, перерахунок пенсій проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, починаючи з 13 грудня 2019 року.

Вважаючи таку відмову відповідача 2 протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано нормами ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697), відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 86 ч. 9 Закону України №1697 (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697 (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Таким чином, протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, працівники прокуратури мали право на перерахунок пенсії, проте були позбавлені можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 у справі №826/8546/18 звернув увагу на те, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697 покладено саме на уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

У своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України також зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина 20 ст. 86 Закону України №1697 в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Відтак, Закон №1697 з 13 грудня 2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Відмовляючи у проведенні спірного перерахунку, ГУ ПФУ в Одеській області посилається на те, що пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, перерахунок пенсій проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, починаючи з 13 грудня 2019 року. Поряд з цим, судом встановлено, що ОСОБА_1 станом на день звернення із заявою про перерахунок пенсії не є працюючим пенсіонером, тому підставою для проведення перерахунку його пенсії є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону №1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» №1928-IX від 02.12.2021 передбачено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури з 1 січня становить 1600,00 грн.

Згідно ч. 3 ст. 81 Закону №1697 посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

З 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

З урахуванням вищезазначених законодавчих норм 04 лютого 2025 року Закарпатська обласна прокуратура видала довідку 21№6-вих.25 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 .

Як вбачається з матеріалів справи, наразі пенсія позивачу розраховується за відомостями довідки Закарпатської обласної прокуратури 21№44-вих.22 від 29.03.2022, відповідно до якої заробітна плата на посаді прокурора відділу станом на 23.03.2022 становить 37630,70 грн.

Звернувшись із заявою про перерахунок пенсії, ОСОБА_1 надав органу Пенсійного фонду України довідку Закарпатської обласної прокуратури 21№6-вих.25 від 04.02.2025, відповідно до якої заробітна плата на посаді прокурора відділу станом на 01.01.2022 становить 72800,00 грн. Вказане свідчить про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, що є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури.

Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Питання розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ - 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65012, код ЄДРПОУ - 20987385) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №921060816266 від 11.02.2025 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII на підставі довідки Закарпатської обласної прокуратури від 04.02.2025 року 21№6-вих.25.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 04.02.2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного в довідці від 04.02.2025 року 21№ 6-вих.25 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданій Закарпатською обласною прокуратурою, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяР.О. Ващилін