Справа № 505/3651/24
№ 3/505/91/2025
08 травня 2025 року м. Подільськ
суддя Подільського міськрайонного суду Одеської області Ващук О.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни найменувань місцевих загальних судів» номер 4273-IX від 26 лютого 2025 року, який набрав чинності 25 квітня 2025 року, змінено найменування Котовського міськрайонного суду Одеської області на Подільський міськрайонний суд Одеської області.
В провадженні Подільського міськрайонного суду Одеської області перебуває три справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 01 вересня 2024 року близько 18 год. 20 хв. по вул. Шевченка, с. М. Фонтан, Подільського району, Одеської області, керував транспортним засобом мопедом марки «HONDA Dio», номерний знак відсутній, в стані алкогольного сп'яніння, перевірка на стан сп'яніння проводилась із застосуванням приладу «Драгер», результат огляду - 3,59 проміле.
11 січня 2025 року близько 13 год. 38 хв. ОСОБА_1 по вул. Шевченка, с. М. Фонтан, Подільського району, Одеської області, керував транспортним засобом мопедом марки «HONDA Dio», номерний знак відсутній, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки із застосуванням приладу «Драгер», результат огляду - 2,18 проміле.
Крім того, водій ОСОБА_1 16 січня 2025 року близько 14 год. 37 хв. по с. М. Фонтан, Подільського району, Одеської області, керував транспортним засобом мопедом марки «Альфа 49.9сс», номерний знак відсутній, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки із застосуванням приладу «Драгер», результат огляду - 1,64 проміле.
Такими діями ОСОБА_1 допустив порушення п. 2.9.а Правил дорожнього руху - керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, що знижують їх увагу та швидкість реакції, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Останній неодноразово повідомлявся судом про час та місце розгляду справи, шляхом надіслання судових повісток на адресу, вказану у протоколах про адміністративні правопорушення. Крім того, ОСОБА_1 було відомо, що відносно нього складено відповідні протоколи, які будуть розглядатися у Котовському (нова назва Подільському) міськрайонному суді Одеської області, що підтверджується його підписами в протоколах про адміністративне правопорушення.
Окрім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами, неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно рішення Європейського Суду з прав людини від 03 квітня 2008 року справа «Пономарьов проти України» (п.41), особа в розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Олександр Шевченко проти України" ( 974_256 ) (Aleksandr Shevchenko v. Ukraine), заява N 8371/02, п. 27, рішення від 26 квітня 2007 року, та "Трух проти України" (Trukh v. Ukraine) (ухвала), заява N 50966/99, від 14 жовтня 2003 року).
Відповідно до ст.268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ч.1ст.130 КУпАП не є обов'язковою, а відтак суд не вбачає перешкод та вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 , на підставі доказів, наявних у матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до п.2.9 «а» Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, тягне за собою адміністративну відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп'яніння визначається ст.266 КУпАП.
Відповідно до положень ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується сукупністю безпосередньо дослідженими судом доказами, а саме:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 577598 від 01 вересня 2024 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП, яким встановлено, що ОСОБА_1 01 вересня 2024 року близько 18 год. 20 хв. по вул. Шевченка, с. М. Фонтан, Подільського району, Одеської області, керував транспортним засобом мопедом марки «HONDA Dio», номерний знак відсутній, в стані алкогольного сп'яніння, перевірка на стан сп'яніння проводилась із застосуванням приладу «Драгер», результат огляду - 3,59 проміле;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №218322 від 11 січня 2025 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП, яким встановлено, що ОСОБА_1 11 січня 2025 року близько 13 год. 38 хв. по вул. Шевченка, с. М. Фонтан, Подільського району, Одеської області, керував транспортним засобом мопедом марки «HONDA Dio», номерний знак відсутній, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки із застосуванням приладу «Драгер», результат огляду - 2,18 проміле;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №222457 від 16 січня 2025 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП, яким встановлено, що ОСОБА_1 16 січня 2025 року близько 14 год. 37 хв. по вул. Шевченка, с. М. Фонтан, Подільського району, Одеської області, керував транспортним засобом мопедом марки «Альфа 49.9сс», номерний знак відсутній, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки із застосуванням приладу «Драгер», результат огляду - 1,64 проміле;
- роздруківками з технічного приладу Drager Alkotest-6820, з яких видно, що особою, яку 01 вересня 2024 року, 11 та 16 січня 2025 року тестують, є ОСОБА_1 , результати тесту - 3,59, 2,18 та 1,64 проміле відповідно;
- даними актів огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння;
- направленнями до КП Подільської міської лікарні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 01 вересня 2024 року, 11 та 16 січня 2025 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 01 вересня 2024 року, згідно яких він визнав факт керування транспортним засобом, а також підтвердив обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, та зазначив, що претензій немає;
- відеозаписами подій 01 вересня 2024 року, 11 та 16 січня 2025 року, на яких зафіксовано факт керування транспортним засобом - мопедом, його зупинку поліцейськими, виявлення поліцейськими у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння та повідомлення йому про це, проходження ОСОБА_1 за добровільною згодою огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Драгер» на місці зупинки транспортного засобу та зафіксовано результат огляду - 3,59, 2,18 та 1,64 проміле відповідно, погодження його з результатом огляду.
Вказані відеозаписи є чіткими, містять всі необхідні для кваліфікації дій правопорушника обставини, отриманий поліцейським відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію», а тому є допустимим доказом.
З огляду на викладене, проаналізувавши вказані докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень доведена і його дії вірно кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП, як керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Справи про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 за вище вказаними протоколами слід об'єднати в одне провадження за єдиним унікальним номером № 505/3651/24; провадження 3/505/91/2025.
При вирішенні питання щодо можливості застосування адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами суд звертає увагу на наступне.
Позбавлення права керувати транспортними засобами має відповідати загальній меті адміністративного стягнення, передбаченій ст.23 КУпАП. Особливої уваги набуває досягнення мети стягнення щодо запобігання вчиненню нових адміністративних правопорушень як правопорушником, так і іншими особами, з дотриманням засади справедливості та принципу рівності всіх перед законом.
Так, внаслідок порушення особою, незалежно від наявності чи відсутності у неї посвідчення водія, правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту створюється реальна небезпека для життя і здоров'я інших осіб та може бути спричинена відповідна шкода, а тому стягнення у виді позбавлення права керувати транспортними засобами в окремих випадках є необхідним з метою попередження спричинення такою особою шкоди здоров'ю чи навіть смерті іншим особам через порушення нею правил дорожнього руху в майбутньому, а також для дієвого впливу на сприйняття суспільством, у тому числі іншими водіями.
При цьому, слід звернути увагу на підвищену суспільну небезпечність дій осіб, які керують транспортними засобами, не маючи достатніх теоретичних і практичних знань та не отримавши в передбаченому законом порядку посвідчення водія, оскільки вірогідність порушення ПДР в такому випадку є значно вищою, а тому попереджувальна мета додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами в такому разі набуває особливого значення (постанова ККС ВС від 4 вересня 2023 року у справі №702/301/20).
При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення у відповідності до вимог статті 33 КУпАП, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи вище викладене вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП адміністративне стягнення
На підставі викладеного, враховуючи підвищену суспільну небезпечність правопорушень, пов'язаних із керуванням транспортними засобами у стані сп'яніння, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Даний вид адміністративного стягнення буде необхідним і достатнім для попередження скоєння нових адміністративних правопорушень особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 283, 284 КУпАП,
Справи № 505/3651/24; провадження 3/505/91/2025, № 505/307/25 провадження 3/505/613/2025 та № 505/309/25 провадження 3/505/615/2025 за ч. 1 ст.130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , об'єднати в одне провадження та присвоїти єдиний номер № 505/3651/24; провадження 3/505/91/2025.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в дохід держави, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК в Од.обл./Одеська обл./21081300 Код отримувача (ЄДРПОУ): 37607526 Банк отримувача: Казначейство України Номер рахунку (ІВАN): UA848999980313080149000015001; призначення платежу: штраф (ПДД).
Реквізити для сплати судового збору: отримувач: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, слід негайно подати (надіслати) до суду.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Подільський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.В. Ващук