Справа № 214/1628/25
3/214/950/25
Іменем України
01 квітня 2025 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Попов В.В., розглянувши адміністративну справу, що надійшла від Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,-
Згідно наданого протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №245592, 28 грудня 2024 року, о 21 годині 40 хвилин, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «ВАЗ 21083», н/з НОМЕР_1 , рухаючись на регульованому перехресті пр. 200-річчя Кривого Рогу та вул. Виноградна в м. Кривому Розі, на яке виїхав на заборонений «червоний» сигнал світлофора та допустив зіткнення з автомобілем марки «Toyota Corolla», н/з НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався у зустрічному напрямку та виконував маневр розвороту, чим порушив вимоги п. 8.7.3 «е» ПДР України. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, а гр. ОСОБА_3 - тілесні ушкодження.
Згідно положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, за яку встановлено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюється доказами у справі, якими є: протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речові докази та інші документи.
Диспозицією ст. 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Разом з цим, відповідно до вимог ст. 286 КК України, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому тілесне ушкодження є злочином.
Тобто, основною ознакою при розмежуванні складу адміністративного та кримінального правопорушення у цьому випадку є наявність або відсутність тілесних ушкоджень у потерпілих.
Так, із матеріалів адміністративної справи вбачається, що наявність обставин, зазначених у протоколі, може тягнути за собою відповідальність, передбачену ст. 286 КК України, однак належної правової оцінки діям учасників ДТП органом досудового розслідування не було надано, так як за фактом ДТП не приймалось рішення про закриття кримінального провадження, яке було б прийняте відповідно до вимог ч. 4 ст. 284 КПК України у виді відповідної постанови про закриття кримінального провадження, яку, в разі незгоди, потерпілі особи могли б оскаржити в установленому законом порядку, позаяк наявний в матеріалах справи лист щодо відсутності підстав для внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань не можна вважати документом, який аналогічний такій постанові або її собою замінює.
Враховуючи викладене, вважаюматеріали даної адміністративної справи належить передати органу досудового розслідування для прийняття рішення відповідно до вимог ст. ст. 283, 284 КПК України, у зв'язку з чим відповідно до ст. 284 КУпАП провадження в справі належить закрити.
Керуючись ст. ст. 268, 283, 284 КУпАП, -
Провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,закрити та передати матеріали справи органу досудового розслідування для прийняття рішення відповідно до вимог ст. ст. 283, 284 КПК України.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Попов.