П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
06 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/39489/24
Головуючий в 1 інстанції: Радчук А.А.
Дата і місце ухвалення 12.02.2025р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Лук'янчук О.В.
суддів Бітова А.І.,
Ступакової І.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та внесення змін до наказу, -
У грудні 2024 року товариство з обмеженою відповідальністю «ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» звернулось до суду першої інстанції з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДПС в Одеській області №12554-п від 05.12.2024 року «Про проведенням виїзної планової перевірки ТОВ «ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2017 р по 30.09.2024 p.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 року позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій посилалось на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У поданій апеляційній скарзі контролюючий орган посилався на те, що відповідно до пп. 16.1.9, пп.16.1.13 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків, серед іншого зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи, допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом. Також апелянт вказав, що за положеннями пункту 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
В апеляційній скарзі вказано, що Головним управлінням ДПС в Одеській області у відповідності до вимог пп. 20.1.4, п.20.1 ст. 20, п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України був прийнятий наказ від 05.12.2024 року № 12554-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» (код ЄДРПОУ 40849224), з 24.12.2024 року тривалістю 10 робочих днів, перевіряємий період з 01.10.2017 по 30.09.2024 року, з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Як вказує апелянт, підставою для прийняття даного наказу слугувало занесення ТОВ «ІЗМАЇЛТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» (код ЄДРПОУ 40849224) до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2024 рік, затвердженого Державною податковою службою України. При цьому, як вказує апелянт, Головним управлінням ДПС в Одеській області при прийнятті вказаного наказу були дотримані вимоги чинного законодавства, а тому він є правомірним та обґрунтованим.
Головне управління ДПС в Одеській області вважає безпідставними доводи позивача про перевищення періоду діяльності, що підлягав перевірці 1095 днів, оскільки під час мораторію внаслідок карантину через епідемію короновірису та під час воєнного стану строки давності, згідно з п. 102.9 ст. 102, абз. 11 п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України були зупинені, тому наступні планові перевірки можуть охоплювати податкові періоди починаючи з 2017 року.
Також апелянт вважає необґрунтованими доводи позивача стосовно повторного включення до наказу ГУ ДПС в Одеській області від 05.12.2024 №12554-п періоду діяльності підприємства з 01.10.2017 року по 30.09.2019 року, посилаючись на те, що податкові повідомлення-рішення, прийняті за наслідками проведення документальної позапланової виїзної перевірки за період діяльності з 26.09.2016 року по 30.09.2019 року (акт перевірки від 08.05.2023 № 12294/15-32-07-01-14/40849224) були скасовані згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.10.2023 року по справі №420/20878/23, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2024 року, з підстав порушення порядку призначення та проведення документальної позапланової перевірки. Апелянт вважає, що за таких обставин не виключається можливість призначення та проведення повторної перевірки після того, як виникнуть законні підстави для проведення перевірок, які були обмежені встановленим мораторієм на їх проведення.
З огляду на викладене апелянт просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 року та постановити нове судове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог ТОВ «ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне:
Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю “ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ», зареєстроване юридичною особою 23.09.2016 року та з 26.09.2016 року перебуває на обліку як платник податків, код ЄДРПОУ 40849224, основний вид економічної діяльності за КВЕД: 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів.
05.12.2024 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято наказ №12554-п “Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB “ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ», згідно з яким вирішено провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ “ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ», код за ЄДРПОУ 40849224 з 24 грудня 2024 року тривалістю 10 робочих днів. Вказаним наказом визначено провести перевірку позивача за період діяльності з 01.10.2017 року по 30.09.2024 року з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Зі змісту вказаного наказу слідує, що він прийнятий на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), відповідно до плану-графіка на 2024 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання.
Не погоджуючись з правомірністю вказаного наказу, ТОВ “ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» оскаржило його до суду першої інстанції.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що спірний наказ прийнятий з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, який визначає, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).
Згідно п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Порядок проведення документальних планових перевірок визначений у статті 77 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 77.1-77.3 ст. 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).
Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
Забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Згідно п. 77.4 ст. 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (п. 77.6 ст. 77 ПК України).
Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу (п. 77.7 ст. 77 ПК України).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і на теперішній час.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» були внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, доповнено підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті".
В свою чергу пунктом 69.2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" було передбачено, що тимчасово, до 1 серпня 2023 року, податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок; б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.14-78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів); в) фактичних перевірок.
В подальшому Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок» №3453-IX від 09.11.2023 року внесено до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України зміни, зокрема, доповнено його підпунктами 69.35-1 і 69.35-2.
Відповідно до п. 69.35-1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України тимчасово, з 1 грудня 2023 року встановлено мораторій не деякі види перевірок
В свою чергу пунктом 69.35-2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України установлено, що з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки можуть бути включені виключно: 1) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції; 2) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес); 3) платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги; 4) нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
рівень зростання податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень зростання доходів платника податків;
декларування нарахованої заробітної плати за відсутності декларування об'єкта оподаткування податком на прибуток або декларування доходу, звільненого від оподаткування відповідно до міжнародного договору України;
5) інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюється на платників єдиного податку;
рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загального обсягу постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50 відсотків рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі;
дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази;
загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 мільйонів гривень і більше;
нарахування та/або виплата податковим агентом - юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні (за основним місцем обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику).
Передбачені цим підпунктом рівні сплати відповідного податку по галузях та показники середньої заробітної плати у відповідній галузі за регіонами, сформовані на основі показників за підсумками 2021 календарного року, публікуються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок". При цьому для цілей цього підпункту галузь визначається за видами економічної діяльності на рівні класу згідно з КВЕД 009:2010.
При формуванні плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік враховуються показники позитивної динаміки:
рівнів сплати податку на прибуток та податку на додану вартість по відповідній галузі за дев'ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання річної звітності враховуються показники за 2023 рік. У разі якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, враховуються показники за попередній рік;
рівнів нарахування та/або виплати податковим агентом - юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати за дев'ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за четвертий квартал 2023 року враховуються показники за чотири квартали 2023 року.
При цьому формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюються без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 статті 77 цього Кодексу.
Внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок, визначених підпунктом 69.2-2 цього пункту, та з урахуванням вимог, встановлених цим підпунктом.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до оновленого плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік відповідно до підпунктів 4 і 5 цього підпункту, може бути розпочата не раніше ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.
Таким чином, за діючими на час прийняття спірного наказу нормами ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно платники, які відповідають умовам, передбаченим п. 69.35-2 підрозділом 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України.
В свою чергу суд першої інстанції вірно встановив, що наказ Головного управління ДПС в Одеській області від 05.12.2024 року № 12554-п не містить посилань на положення п.п. 69.35-1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, як на підставу для його прийняття, як і не містить відомостей щодо передбачених вказаною нормою підстав включення позивача до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок на 2024 рік.
У відзиві на позов та в апеляційній скарзі Головне управління ДПС в Одеській області посилалось на те, що підставою для прийняття спірного наказу слугувало включення ТОВ «ІЗМАЇЛТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» (код ЄДРПОУ 40849224) до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2024 рік, шляхом його коригування у 9 місяці 2024 року.
Відповідач посилався на те, що відповідно п.п. 69.35-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, ТОВ «ІЗМАЇЛ-ТРАНСБАЛКТЕРМІНАЛ» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік, як таке, що має такі критерії відбору: «Рівень сплати податку на додану вартість нижчий за галузевий» з показником - 0,62%; «дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більш ніж у 2 рази» з показником - 30199000 грн.
В свою чергу контролюючим органом не надано жодного належного доказу у підтвердження дійсної наявності підстав для включення позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок.
Так, відповідно до положень п.п. 69.35-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки можуть бути включені платники, які мають рівень сплати податку на додану вартість саме на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі, а не просто платники, які мають нижчий рівень сплати податку на додану вартість, ніж галузевий.
В даному випадку відповідачем не доведено, що позивач відповідає вказаному критерію та має рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі; не наведено даних щодо рівня сплати податку у відповідній галузі.
Ще однією підставою включення платника податку до плану-графіку проведення планових перевірок у 2023-2024 роках є те, що дебіторська заборгованість такого платника податку перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази.
Посилаючись на наявність вказаного критерію, відповідач не надав відомостей щодо показників кредиторської заборгованості позивача та не вказав періоди, які враховувались для визначення цього критерію.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу, не виконання Головним управлінням ДПС обов'язку доказування, встановленого частиною другою статті 77 КАС України, а саме недоведеність суду правомірності прийняття рішення (що воно прийнято обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, за наявності визначених чинним законодавством підстав), є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що в ході розгляду даної справи відповідач не довів належними та допустимими доказами наявність умов для проведення перевірки підприємства з урахуванням діючої з 08.12.2023 редакції п. 69.35-2 підрозд. 10 розд. XX ПК України та правомірності підстав для проведення документальної планової перевірки підприємств.
З огляду на зазначене спірний наказ Головного управління ДПС в Одеській області від 05.12.2024 року № 12554-п не відповідає критеріям, встановленим частиною другою статті 2 КАС України, а тому наявні правові підстави для визнання його протиправним та скасування.
Доводи та міркування, викладені в апеляційній скарзі, не впливають на правильність висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно встановлено обставини у справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.
За таких обставин підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
З огляду на залишення судового рішення суду першої інстанції без змін, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення, та не підлягає оскарженню, крім випадків, передбачених ч. 5 ст.328 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 06.05.2025 року.
Суддя-доповідач: О.В. Лук'янчук
Суддя: А.І. Бітов
Суддя: І.Г. Ступакова