Постанова від 05.05.2025 по справі 420/11828/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/11828/24

Суддя першої інстанції: Аракелян М.М.

Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 14.10.2024

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання протиправною бездіяльність стосовно складення інформаційної довідки щодо умов праці при підозрі у нього хронічного професійного захворювання; зобов'язання скласти інформаційну довідку про умови праці при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: прохідника, підземного гірника і підземного гірника очисного вибою в умовах дії підвищеної концентрації вугільно-природного пилу відповідно до п.84 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 №337.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за наслідком медичного огляду, у позивача було виявлено підозру на захворювання, яке може бути пов'язано з його працею на посадах прохідника, підземного гірника і підземного гірника очисного вибою в умовах дії підвищеної концентрації вугільно-породного пилу, що містить вугілля і вільний оксид кремію, у зв'язку з чим на адресу відповідача було направлено звернення про складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі у нього професійного захворювання. Однак, на вказаний запит відповідач відмовив у складенні санітарно-гігієнічної характеристики умов праці, зазначивши, що запит не відповідає вимогам п.71 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою КМУ від 17.04.2019 №337. Крім того, відповідач вказав, що у нього відсутні дані щодо гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах та архівні дані. Враховуючи, що підприємства, де працював позивач, розташовані на тимчасово окупованій території, санітарно-гігієнічну характеристику умов праці може бути складено після відновлення Української влади та деокупації територій. На думку позивача, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, оскільки останній наділений обсягом повноважень для виконання покладених на нього завдань та функцій, однак не вчинив жодних дій для отримання необхідної інформації для оформлення спірної довідки. Також, позивач зауважує, що Порядком №337 не передбачено підстав для відмови у виданні довідки про умови праці.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 позов задоволено, оскільки підозра на хронічне професійне захворювання у позивача виникла після припинення контакту із шкідливими виробничими факторами, та у зв'язку з неможливістю отримання даних про його умови праці від підприємства, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, тому відповідач повинен скласти інформаційну довідку про умови праці, керуючись вимогами п.84 Порядку №337 - на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах. Суд першої інстанції зазначив, що управління наділено певним та достатнім обсягом повноважень для виконання покладених на нього завдань, однак, у ситуації з позивачем не було вчинено жодних дій для отримання необхідної інформації та оформлення інформаційної довідки.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що згідно вимог п.71 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою КМУ від 17.04.2019 №337 санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров'я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров'я, який проводить періодичні медичні огляди. Однак запит на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці, який додано до звернення, не відповідає вищезазначеним вимогам, відповідно Міжрегіональне управління не має правових підстав для його опрацювання та складання санітарно-гігієнічної характеристики. Крім того, відповідно до п.74. Порядку №337 для складення санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) керівник територіального органу Держпраці надсилає припис роботодавцю для надання необхідних документів за встановленою формою згідно з додатком 15. У відповідь на припис завірені в установленому порядку та узгоджені з територіальним органом Пенсійного фонду України матеріали подаються до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом. Найважливішими документами у матеріалах є результати атестації робочих місць та протоколи лабораторних досліджень умов праці, в яких зазначені конкретні величини важкості праці, рівня виробничого шуму та вібрації, параметри мікроклімату та концентрація пилу в повітрі робочої зони. На підставі цих даних складається санітарно-гігієнічна характеристика (інформаційна довідка) умов праці. Тільки на підставі об'єктивних даних лабораторних досліджень можливо надати висновок про умови праці відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених Наказом МОЗ від 08.04.2014 №248. Висновок про умови праці є єдиним критерієм для зв'язку захворювання з умовами праці, та визнання професійної патології. Без наявності конкретних показників шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, зробити висновок про умови праці неможливо. Умови праці на всіх шахтах регіону різні та відрізняються за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу навіть за різними дільницями, змінами роботи, та за датою проведення дослідження. Враховуючи викладене, умови праці на різних шахтах або навіть дільницях неможливо вважати аналогічними. Управління не може використовувати документи (їх посвідчені копії) від роботодавця для складання інформаційної довідки відносно позивача, оскільки вони не будуть мати юридичної сили відповідно до ст.9 Закону №1207-VII, направляти припис роботодавцю, що розташований на окупованій території. Також, апелянт вважає, що суть заявленого спору між позивачем та відповідачем полягає у тому, що Східне Міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці не може отримувати від підприємств, установ та організацій, що знаходяться на окупованій території відомості про умови праці працівників, посвідчені в установленому порядку копії документі з результатами лабораторних досліджень умов праці. Більш того, зобов'язання Міжрегіонального управління скласти інформаційну довідку при підозрі професійного захворювання (за відсутності даних для її складання) не поновить право позивача на страхові виплати, оскільки роботодавець позивача за останнім місцем роботи знаходиться на окупованій території, акти хронічного професійного захворювання П-3, до яких долучається інформаційна довідка не можуть складатись, оформлюватись на тимчасово непідконтрольних територіях, розслідування хронічних професійних захворювань на тимчасово непідконтрольних Україні території є неможливим. Отже, в будь-якому випадку складання лише інформаційної довідки про умови праці позивача (за відсутності даних для їх складання) не поновить його право на страхові виплати відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки інформаційна довідка про умови праці не є підставою для страхових виплат.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований у Донецькій області, має статус внутрішньо переміщеної особи відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08.04.2022 №5137-50000845776 та фактично проживає у м.Одеса. /а.с.9,11/

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 532200 від 25.08.2022 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності. /а.с.13/

Згідно з відомостями, які містяться в трудовій книжці від 01.12.1957 серії НОМЕР_1 , у період з 1980 по 1999, позивач працював на шахтах: «Степная», ім. XXVI з'їзду КПРС тресту «Павлоградвугілля»; ім.9-ї п'ятирічки; № НОМЕР_2 ; №21 об'єднання «Советськвугілля»; «Північна» ГКХ «Макіїввугілля», на підземних роботах з повним робочим днем. /а.с.17-21/

20.10.2023 професором, ЗДНТ України, завідувачем кафедри професійної патології і функціональної діагностики ОНМУ, головним позаштатним експертом з профпатології Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної держадміністрації Ігнатьєвим О.М. на адресу Східного міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці в інтересах ОСОБА_1 було направлено електронне звернення на складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі хронічного професійного захворювання, що може бути пов'язано з працею на посадах прохідника, підземного гірника і підземного гірника очисного вибою в умовах дії підвищеної концентрації вугільно-породного пилу, що містить вугілля і вільний оксид кремію. /а.с.23/

03.11.2023 відповідач листом №СХ/3/266-ЗВ-23 повідомив позивача, що згідно вимог п.71 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого КМУ України від 17.04.2019 №337 санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров'я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров'я, який проводить періодичні медичні огляди. Однак, запит на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці, який додано до звернення, не відповідає вищезазначеним вимогам, відповідно міжрегіональне управління не має правових підстав для його опрацювання та складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці позивача. Також, ШБУ «Радянське» ВО «Радянське»; ш.« 13-біс» ДП «Макіїввугілля» розташовані на території Макіївської міської територіальної громади Донецької області, яка перебуває в тимчасовій окупації. При цьому, у Міжрегіональному управлінні відсутні дані щодо гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах та архівні дані. Крім того, зазначено, що санітарно-гігієнічну характеристику умов праці може бути складено після відновлення Української влади та деокупації вказаних територій. /а.с.24-25/

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі хронічного професійного захворювання, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 №337 (надалі - Порядок №337) визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними ч.1 ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

За п.2 Порядку №337 вимоги цього Порядку поширюються на всіх юридичних і фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку.

Згідно п.п.70-72 Порядку №337 у разі підозри наявності в працівника хронічного професійного захворювання (отруєння) з метою встановлення діагнозу складається санітарно-гігієнічна характеристика умов праці (далі - санітарно-гігієнічна характеристика), що є одним з документів, з урахуванням якого вирішується питання про зв'язок хронічного професійного захворювання (отруєння) з впливом шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі - виробничі фактори).

Санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров'я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров'я, який проводить періодичні медичні огляди.

Запит щодо складення санітарно-гігієнічної характеристики заклад охорони здоров'я згідно з додатком 13 протягом трьох робочих днів після виявлення у працівника підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) надає керівнику територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий.

Копії запиту надсилаються: територіальному органу Пенсійного фонду України за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий; роботодавцю.

Пунктом 74 Порядку№337 визначено, що для складення санітарно-гігієнічної характеристики керівник територіального органу Держпраці надсилає припис роботодавцю для надання необхідних документів за встановленою формою згідно з додатком 15. Строк надання документів не повинен перевищувати 15 робочих днів з часу отримання зазначеного припису. У разі потреби зазначений строк може бути продовжено за згодою керівника територіального органу Держпраці з метою проведення роботодавцем додаткових лабораторних, інструментальних, хронометражних та інших вимірювань (досліджень) умов праці, необхідних для складення санітарно-гігієнічної характеристики. Завірені в установленому порядку та узгоджені з територіальним органом Пенсійного фонду України матеріали подаються до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом.

Згідно п. 78 Порядку №337 протягом п'яти робочих днів з дня проведення обстеження об'єкта складається відповідний акт згідно з додатком 18 у трьох примірниках, що зберігаються: у територіальному органі Держпраці; на підприємстві (в установі, організації), де працює (працював) хворий; у територіальному органі Пенсійного фонду України. Акт в усіх зазначених організаціях зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства. Акт підписується головою та всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово та додає до акта як його невід'ємну частину. З актом ознайомлюють працівника, робоче місце якого обстежувалося, або уповноважену ним особу, що засвідчується їх підписами. У разі відмови їх від підпису акт підписується свідками. Працівник або його уповноважена особа мають право обґрунтувати свою відмову.

За п.п. 79, 80 Порядку №337 територіальний орган Держпраці протягом п'яти робочих днів після складення та підписання акта всіма членами комісії готує санітарно-гігієнічну характеристику згідно з додатком 16. Строк складення санітарно-гігієнічної характеристики не повинен перевищувати 45 днів з моменту отримання відповідного запиту. Вимоги до інформації, яка зазначається в санітарно-гігієнічній характеристиці шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, визначені у додатку 12.

Санітарно-гігієнічна характеристика підписується лікарем з гігієни праці та затверджується керівником територіального органу Держпраці. Особи, які підписали акт обстеження умов праці, а також ті, що склали санітарно-гігієнічну характеристику, несуть відповідальність за достовірність зазначеної у них інформації щодо умов праці та трудового процесу згідно з вимогами законодавства.

Згідно п.п. 81-83 Порядку №337 на непрацюючих пенсіонерів або осіб, які не працюють, лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці складається інформаційна довідка про умови праці працівника у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) (далі - інформаційна довідка) згідно з додатком 14 на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місць на підприємстві (в установі, організації), де вони раніше працювали, а у разі їх відсутності - отриманих на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах. У разі проведення обстеження підприємства (установи, організації) для складення інформаційної довідки - зазначене обстеження проводиться за участю представника територіального органу Пенсійного фонду України, профспілки, працівника або уповноваженої особи від працівника.

У разі коли працівник працював на кількох підприємствах (в установах, організаціях), санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), де працював працівник, з додаванням у разі потреби інформаційних довідок від інших територіальних органів Держпраці, які здійснювали державний нагляд (контроль) за підприємствами (установами, організаціями), де він працював раніше.

Якщо на час складання санітарно-гігієнічної характеристики працівник не підпадав під вплив шкідливих виробничих факторів, що могли викликати хронічне професійне захворювання (отруєння), ураховується його попередня робота, пов'язана з дією шкідливих виробничих факторів незалежно від стажу роботи на (останньому) підприємстві (в установі, організації). У такому разі санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за підприємством (установою, організацією), де були умови для розвитку хронічного професійного захворювання (отруєння).

У разі виникнення підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) після припинення контакту працівника із шкідливими виробничими факторами (пізній силікоз, деякі онкологічні захворювання тощо), а також у разі неможливості отримання даних про його умови праці (ліквідація підприємства (установи, організації), цеху, дільниці, робочого місця або в разі тривалої зупинки виробничого процесу, відсутності даних в архівах підприємства (установи, організації) та територіального органу Держпраці, робота за кордоном тощо) інформаційна довідка складається на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах (п.84 Порядку №337).

Згідно п.85 Порядку №337 санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці у чотирьох примірниках та надсилається: закладу охорони здоров'я, який надіслав запит щодо її отримання; територіальному органу Пенсійного фонду України; підприємству (установі, організації), де працює (працював) працівник. Санітарно-гігієнічна характеристика зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства.

За п.п. 86-88 Порядку №337 санітарно-гігієнічна характеристика може бути використана протягом п'яти років, якщо умови праці працівника за цей час не змінилися, що підтверджується довідкою роботодавця (особи) або відповідного територіального органу Держпраці. Облік санітарно-гігієнічних характеристик та інформаційних довідок ведеться територіальними органами Держпраці в журналі за формою згідно з додатком 17. У разі незгоди із санітарно-гігієнічною характеристикою заявник має право оскаржити її в судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у період з 1980 по 1999 працював на шахтах: «Степная», ім. XXVI з'їзду КПРС тресту «Павлоградвугілля»; ім.9-ї п'ятирічки; № НОМЕР_2 ; №21 об'єднання «Советськвугілля»; «Північна» ГКХ «Макіїввугілля», на підземних роботах з повним робочим днем.

Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані рф, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 №309 (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України), Донецька міська територіальна громада перебуває в тимчасовій окупації.

Таким чином, оскільки підозра на хронічне професійне захворювання у позивача виникла після припинення контакту працівника із шкідливими виробничими факторами, та у зв'язку з неможливістю отримання даних про його умови праці від підприємства, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, суд першої інстанції дійшов вірних висновків, що відповідач повинен скласти інформаційну довідку про умови праці, керуючись вимогами п.84 Порядку №337 - на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах.

Відповідно до п.1 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці воно є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Донецької та Луганської областей.

Згідно пп. 1 п.3 Положення основними завданням Міжрегіонального управління окрім іншого є реалізація державної політики у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб

За п.4 Положення Міжрегіональне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (управління у Донецькій та Луганській областях, відділення в районах і містах обласного значення) законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; здійснює контроль за своєчасністю та об'єктивністю розслідування нещасних випадків на виробництві, їх документальним оформленням і веденням обліку, виконанням заходів з усунення причин нещасних випадків; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці, у тому числі нагляд (контроль) за: факторами виробничого середовища та виробничих операцій, наявність та виконання яких можуть шкодити здоров'ю працівників; виконанням заходів щодо запобігання виникненню професійних захворювань; дотриманням вимог санітарних норм та правил; своєчасним здійсненням профілактичних заходів, спрямованих на попередження шкідливої дії факторів виробничого середовища і трудового процесу, збереження здоров'я працівників, наявністю обов'язкових медичних оглядів працівників; забезпечує складення санітарно гігієнічних характеристик умов праці для подальшого визначення зв'язку захворювання з умовами праці; проводить: розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам; технічне розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов'язаних із використанням газу в побуті, а також видає за результатами таких розслідувань обов'язкові до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадянами рішення; розслідування обставин та причин виникнення гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь, моніторинг стану умов праці та здоров'я працівників як складову державного соціально гігієнічного моніторингу.

Пунктами 6, 7 Положення Міжрегіональне управління для виконання покладених на нього завдань має право, зокрема: залучати спеціалістів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, вчених, представників організацій роботодавців, профспілок та інших інститутів громадянського суспільства, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Міжрегіонального управління; отримувати в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених завдань; користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, органів місцевого самоврядування, державною системою урядового зв'язку, іншими технічними засобами. Під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з територіальними органами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями на відповідній території з питань, віднесених до його компетенції.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що на відповідача, як на орган, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), на якому працював позивач, Порядком №337 покладено обов'язок виконати вимоги цього Порядку зі складення у відповідності до пункту 84 Порядку № 337 інформаційної довідки про умови праці на позивача при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: прохідника, підземного гірника і підземного гірника очисного вибою.

Крім того, Порядок №337 взагалі не містить підстав для відмови у видачі довідки про умови праці.

Необґрунтованими є доводи апелянта стосовно того, що зобов'язання Міжрегіонального управління скласти інформаційну довідку при підозрі професійного захворювання (за відсутності даних для її складання) не поновить право позивача на страхові виплати, оскільки в межах даної справи не розглядається право на поновлення страхових виплат позивачу.

Також, помилковими є посилання апелянта на висновки Верховного Суду у постанові від 16.11.2022 у справі №759/1443/22 щодо недійсності документів, виданих підприємствами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, оскільки, в даному випадку від відповідача не вимагається використовувати такі документи, враховуючи, що за п.84 Порядку №337 у разі неможливості отримання даних про умови праці (ліквідація підприємства (установи, організації), цеху, дільниці, робочого місця передбачено складання інформаційної довідки на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах.

Крім того, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги з посиланням на постанову Верховного Суду від 29.06.2023 у справі №810/4456/18, оскільки висновки у даній справі стосуються державних органів та органів місцевого самоврядування, утворених на тимчасово окупованій території, що не є релевантним до спірних правовідносин.

За правилами ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року залишити без змін.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.В. Єщенко О.В. Яковлєв