П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
06 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/6793/24
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А.І.
- Ступакової І.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі за власною ініціативою питання про витребування доказів у справі за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року відмовлено в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу №3435-п від 16.05.2023р. «Про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )», визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №14025/15-32-07-06 від 16.06.2023р.
На зазначене рішення суду ФОП ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, серед іншого, зазначає, що у Головного управління ДПС в Одеській області не було, передбаченої підпунктом 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України, підстави для призначення фактичної перевірки.
Як вбачається зі змісту спірного наказу №3435-п від 16.05.2023р. «Про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )» перевірка проводилась з питань дотримання суб'єктами господарювання, які здійснюють продаж підакцизних товарів, вимог діючого законодавства в частині відображення ними в чеках РРО та/або ПРРО обов'язкових реквізитів, а саме: здійснення продажу підакцизних товарів, таких як мотоцикл, мопед, мотоскутер, тощо, та ймовірно не забезпечили відображення обов'язкового реквізиту у чеках РРО та/або ПРРО, а саме: коду згідно з УКТ ЗЕД, у зв'язку з наявною податковою інформацією, отриманою в рамках надходження листа ДПС України від 28.04.2023р. №9374/7/99-00-07-04-02-07 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 28.04.2023р. №1835/8).
У постанові від 26 березня 2024 року у справі №420/9909/23 Верховний Суд зазначив, що аналіз підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України дає підстави для висновку, що в ньому достатньою мірою розкривається як правова, так і фактична підстави для призначення фактичної перевірки, а саме - наявність/отримання інформації від визначеного кола суб'єктів щодо можливого допущеного порушення податкової дисципліни у сферах здійснення платниками податків розрахункових операцій, наявності чи відсутності відповідних дозвільних документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів. Саме шляхом призначення і проведення фактичної перевірки контролюючий орган має з'ясувати питання дотримання суб'єктом господарювання податкової дисципліни у сфері, про можливі порушення у якій контролюючий орган отримав інформацію.
Таким чином, для надання правової оцінки законності наказу №3435-п від 16.05.2023р. та власне правомірності проведеного заходу контролю, за наслідками якого Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №14025/15-32-07-06 від 16.06.2023р., необхідним є встановлення наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Однак, колегією суддів встановлено відсутність в матеріалах справи листа ДПС України від 28.04.2023р. №9374/7/99-00-07-04-02-07, з надходженням якого відповідач пов'язує прийняття рішення про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (в справі наявна лише перша сторінка відповідного листа).
Згідно ч.ч. 1, 3 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
В свою чергу, статтею 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 4 статті 77 КАС України передбачено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно ч.3 ст.80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Колегія суддів вважає, що для повного та всебічного розгляду апеляційної скарги необхідним є витребування у Головного управління ДПС в Одеській області листа ДПС України від 28.04.2023р. №9374/7/99-00-07-04-02-07 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 28.04.2023р. №1835/8) з додатками (за наявності).
Відповідно до ч.9 ст.80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Керуючись ст.ст. 9, 79, 80, 241, 243, 248, 308, 311, 321, 325, 328 КАС України, колегія суддів -
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області у строк до 09.05.2025 року надати до П'ятого апеляційного адміністративного суду копію листа ДПС України від 28.04.2023р. №9374/7/99-00-07-04-02-07 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 28.04.2023р. №1835/8) з додатками (за наявності).
Витребувані матеріали надати шляхом направлення на адресу П'ятого апеляційного адміністративного суду: проспект Лесі Українки, 19-21, м. Одеса, поштовий індекс 65039, безпосередньої подачі їх до канцелярії суду або на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відкласти апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження на 13.05.2025 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А.І. Бітов
Суддя: І.Г. Ступакова