06 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/15984/24
Суддя І інстанції - Бондар М.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Національного університету цивільного захисту України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Херсонській області про стягнення витрат, пов'язаних з утриманням, -
Національний університет цивільного захисту України звернувся з вищевказаним позовом до суду в якому просив стягнути з ОСОБА_1 суму витрат, пов'язаних з утриманням під час навчання у розмірі 136129,02 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно з наказом НУЦЗ України від 22.07.2017 № 227 о/с ОСОБА_1 зарахована з 09.08.2017 курсанткою 1 курсу денної форми навчання за державним замовленням. Відповідно до наказу НУЦЗ України від 09.08.2017 № 239 о/с ОСОБА_1 прийнята на службу цивільного захисту, зарахована в кадри Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСУ з надзвичайних ситуацій) з 09.08.2017 на посаду курсанта. Між позивачем та відповідачем укладений контракт № 298/17 від 20.02.2018 про навчання (проходження служби цивільного захисту) на період підготовки за ступенем вищої освіти бакалавр. Згідно з підпунктом 5 пункту 1 Контракту відповідач була зобов'язана проходити службу цивільного захисту в органах чи підрозділах ДСУ з надзвичайних ситуацій на посадах середнього (старшого) начальницького складу не менше трьох років після закінчення навчання. Особи, які навчаються в НУЦЗ України, перебувають на повному державному забезпеченні. Кошти, які витрачаються на їх навчання, є державними (бюджетними). Наказом НУЦЗ України від 11.06.2021 №186 відповідач у зв'язку із закінченням навчання з 11.06.2021 направлена для подальшого проходження служби у розпорядження начальника ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області та в подальшому проходила службу на посаді провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Каховського районного Управління ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області (наказ ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 14.06.2021 №261). Наказом ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 29.02.2024 №86 «Про звільнення із служби цивільного захисту ОСОБА_1 » ОСОБА_1 - провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Каховського районного управління ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області була звільнена із служби (з виключенням з кадрів ДСНС) 29.02.2024 за пунктом 176 підпунктом 9 (за згодою сторін) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового та начальницького складу. Згідно з розрахунком витрат на утримання ОСОБА_1 в НУЦЗ України у період з 09.08.2017 по 11.06.2021 сума витрат, яка підлягає відшкодуванню Відповідачем, складає 136 129,02 грн..
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року позов було задоволено.
Не погодившись з даним рішенням суду ОСОБА_1 подала на нього апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що суд не взяв до уваги те, чому саме її було переміщено з м. Херсон до м. Дніпро - через бойові дії в м. Херсон, тому повертати її в Херсон, який внесено до Переліку територій бойових дій - це грубо порушити вимоги контракту щодо гарантій її безпеки. Керівництво вказувало саме на необхідність роботи у небезпечних умовах під обстрілами, тому висновок суду про те, що її заплановане переміщення не обов'язково означало залучення до небезпечних робіт - є помилковим. Суд не звернув уваги на те, що саме з ініціативи позивача та працедавця було ініційовано внесення змін до договору про навчання із можливістю розірвання договору за «згодою сторін» - фактично написання нею рапорту під диктовку об'єктивно неможливо довести, оскільки фіксація вказаної процедури нічим не передбачена. Суд першої інстанції не дослідив причини розірвання контракту «за згодою сторін» - фактично, за ініціативою позивача та третьої особи - причина розірвання контракту - це є грубе порушення п. 2 Контракту № 298/17, згідно якого ДСНС зобов'язувалось не залучати її до робіт, пов'язаних з ризиком для життя та здоров'я.
Колегія суддів апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Наказом НУЦЗ України від 22.07.2017 №227 «Про зарахування на навчання» ОСОБА_1 зараховано з 09.08.2017 курсантом 1-го курсу денної форми за державним замовленням на спеціальність 263 «Цивільна безпека», спеціалізацію: «Цивільний захист» по факультету цивільного захисту.
Згідно з наказом НУЦЗ України від 09.08.2017 №239 «Про прийняття на службу» з 09.08.2017 ОСОБА_1 прийнято на службу та зараховано в кадри ДСУ з надзвичайних ситуацій, присвоєно спеціальний звання рядовий служби цивільного захисту та зараховано на всі види курсантського забезпечення на спеціальність 263 «Цивільна безпека», спеціалізацію: «Цивільний захист» по факультету цивільного захисту.
20.02.2018 між ДСНС в особі ректора НУЦЗ України генерал-лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_2 , з одного боку, та ОСОБА_1 , рядовим служби цивільного захисту, курсантом НУЦЗ України укладено контракт №298/17 про навчання (проходження служби цивільного захисту) (далі - Контракт №298/17).
Відповідно до підпунктів 2, 5 пункту 1 Контракту №298/17, ОСОБА_1 ознайомилась із законами та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу і добровільно бере на себе зобов'язання:
навчатися (проходити службу цивільного захисту) у НУЦЗ України протягом строку дії цього Контракту на умовах установлених законами та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють порядок проходження служби цивільного захисту і навчання у навчальних закладах (наукових установах) цивільного захисту;
проходити службу цивільного захисту в органах чи підрозділах ДСНС на посадах середнього (старшого) начальницького складу не менше трьох років після закінчення навчання.
Згідно з пунктом 2 Контракту №298/17, ДСНС зобов'язується забезпечувати ОСОБА_1 , зокрема:
додержання її особистих прав і свобод та прав члені його сім'ї, включаючи одержання пільг, гарантій та компенсацій, установлених законами України та іншими нормативно-правовими актами, які визначають порядок навчання (проходження служби цивільного захисту);
створення необхідних під час навчання умов для здобуття ступеня вищої освіти (освітньо-кваліфікаційного рівня) бакалавра відповідно до освітньої (освітньо-професійної, освітньо-наукової) програми за обраною спеціальністю (спеціалізацією);
не залучати її до виконання робіт, пов'язаних з ризиком для життя і здоров'я.
Дія цього Контракту припинена 11.06.2021 у зв'язку з закінченням навчання (пункт 13 Контракту №298/17).
28.05.2021 між ДСНС в особі начальника ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 та ОСОБА_1 укладено контракт №120/21 про проходження служби цивільного захисту (далі - Контракт №120/21).
Згідно з пунктом 1 Контракту №120/21, ОСОБА_1 ознайомилась із законами та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу і добровільно бере на себе зобов'язання додержуватися Конституції та законів України, сумлінно виконувати вимоги Присяги служби цивільного захисту, статутів, наказів чи розпорядження керівників (начальників), свої службові обов'язки, підвищувати свою професійну майстерність, досягати позитивних результатів з фізичної підготовки.
На підставі пункту 2 Контракту №120/21, ДСНС зобов'язується забезпечувати ОСОБА_1 , зокрема:
створення необхідних умов для несення служби;
додержання її особистих прав і свобод та прав члені його сім'ї, включаючи одержання пільг, гарантій та компенсацій, установлених законами України та іншими нормативно-правовими актами, які визначають порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу;
призначення її на посаду відповідно до професійної освіти, присвоєння спеціальних звань, просування по службі з урахуванням ділових і особистих якостей.
Цей Контракт укладено на 03 (три) роки (пункт 3 Контракту №120/21).
Згідно з пунктом 5 Контракту №120/21, цей Контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи ДСНС, а особа рядового і начальницького складу, яка проходить службу цивільного захисту за контрактом, звільняється зі служби:
за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на службі;
за станом здоров'я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби;
у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів;
у зв'язку із систематичним невиконанням умов цього Контракту особою родового і начальницького складу;
у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду;
у зв'язку з призовом на строкову військову службу на підставі рішення районної (міської) призовної комісії;
у разі неможливості переведення на іншу посаду у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі;
у зв'язку з набуттям громадянства іноземної держави;
в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 Контракту №120/21, цей Контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи особи рядового і начальницького складу, яка проходить службу цивільного захисту за контрактом:
за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на службі;
за станом здоров'я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби;
у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів;
відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв'язку з сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
у зв'язку з систематичним невиконанням умов цього Контракту керівництвом органів цивільного захисту;
у зв'язку з набуттям громадянства іноземної держави.
Цей Контракт також може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи будь-якої сторони у судовому порядку (пункт 7 Контракту №120/21).
Цей Контракт набирає чинності з 12.06.2021 (пункт 12 Контракту №120/21).
Наказом ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 14.06.2021 №261 призначено та поставлено на всі види забезпечення ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , випускницю НУЦЗ України, направлену у розпорядження начальника ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області - на посаду провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Каховського районного управління ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області, яка відповідно до пунктів 47, 54, 55 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу контракт про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу уклала контракт про проходження служби цивільного захисту строком на 3 роки з 12.06.2021по 12.06.2024.
На підставі наказу ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 13.06.2022 №259 (з кадрових питань (особового складу) вважати такою, що перебуває у тимчасовому підпорядкуванні начальника Дніпровського районного управління ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, лейтенанта служби цивільного захисту Волкову Д.А., провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Каховського районного управління ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області, з 13.06.2022. Підстава: заява ОСОБА_1 від 13.06.2022, наказ начальника ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 13.06.2022 №83, перелік завдань визначених начальником Дніпровського РУ ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.
Пізніше між ДСНС в особі начальника ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області полковника служби цивільного захисту Машаро А.М. та ОСОБА_1 укладено зміни до Контракту №120/21 (далі - Зміни).
Відповідно до вказаних Змін, пункт 5 Контракту №120/21 викладено в іншій редакції:
«Цей Контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи ДСНС, а особа рядового і начальницького складу, яка проходить службу цивільного захисту за контрактом, звільняється зі служби, зокрема:
за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на службі;
за станом здоров'я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби;
у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів;
у зв'язку із систематичним невиконанням умов цього Контракту особою родового і начальницького складу;
через службову невідповідність;
у зв'язку з вчиненням проступку, не сумісного з подальшим проходженням служби цивільного захисту;
за згодою сторін;
…..
в інших випадках, передбачених законом.».
На підставі Змін, пункт 6 Контракту №120/21 викладено в іншій редакції:
«Цей Контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи особи рядового і начальницького складу, яка проходить службу цивільного захисту за контрактом:
за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на службі;
за станом здоров'я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби;
у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів;
відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв'язку з сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
за згодою сторін;
…..
в інших випадках, передбачених законом.».
Дія Контракту №120/21 припинена 29.02.2024 у зв'язку з пунктом 176 пп. 9 (за згодою сторін).
Наказом ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 29.02.2024 №86 «Про звільнення із служби цивільного захисту ОСОБА_1 » припинено контракт про проходження служби, звільнено зі служби цивільного захисту за пунктом 176 пп. 9 (за згодою сторін), виключена з кадрів та усіх видів забезпечення ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області з 29.02.2024 старшого лейтенанта цивільного захисту ОСОБА_1 , провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Каховського районного управління ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області із виплатою премії за фактично відпрацьований час у лютому 2024 у розмірі 290%. Вважати такою, що справи і посаду здала. Підстава: рапорт ОСОБА_1 , аркуші бесід, подання заступника начальника - начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Каховського РУ, погодження т.в.о. заступника начальника ГУ із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області ОСОБА_4 .
Матеріали справи містять копію рапорту ОСОБА_1 про звільнення з ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області за згодою сторін.
Листом НУЦЗ України від 15.05.2024 №8801-1642/8806 ОСОБА_1 повідомлено, що у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 зі служби цивільного захисту за підпунктом 9 пункту 176 (за згодою сторін) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (наказ ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 29.02.2024 №86) до моменту відпрацювання трьох років після закінчення навчання у НУЦЗ України та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 №443 «Про затвердження Порядку відшкодування особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту витрат, пов'язаних з їх утриманням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, або в їх відокремлених структурних підрозділах» протягом 30 діб із моменту отримання цього повідомлення ОСОБА_1 зобов'язана відшкодувати фактичні витрати на її утримання під час навчання в сумі 136 129,02 грн, згідно з розрахунком на рахунок університету.
З розрахунку на утримання ОСОБА_1 в НУЦЗ України у період з 09.08.2017 по 11.06.2021 випливає таке:
КЕКВ - 2112, стаття витрат - грошове забезпечення, 2017 - 986,32 грн, 2018 - 6 638,94 грн, 2019 - 8 395,60 грн, 2020 - 9 662,28 грн, 2021 - 4 927,84 грн, разом - 30 610,98 грн;
КЕКВ - 2210, стаття витрат - забезпечення постільною білизною та формним одягом, 2017 - 2 881,52 грн, 2018 -, 2019 - 1 744,00 грн, 2020 -, 2021 - 1 090,00 грн, разом - 5 715,52 грн;
КЕКВ - 2220, стаття витрат - медикаменти та перев'язувальні матеріали, 2017 -, 2018 - 304,30 грн, 2019-2021-, разом - 304,30 грн;
КЕКВ - 2230, стаття витрат - продукти харчування, 2017 - 8 366,30 грн, 2018 - 20 040,50 грн, 2019 - 18 608,40 грн, 2020 - 14 761,80 грн, 2021 - 7 403,00 грн, разом - 69 180,00 грн;
КЕКВ - 2271, стаття витрат - оплата теплопостачання, 2017 - 4 261,28 грн, 2018 - 6 300,95 грн, 2019 - 5 540,62 грн, 2020 - 3 660,43 грн, 2021 - 1 828,36 грн, разом - 21 591,64 грн;
КЕКВ - 2272, стаття витрат - оплата водопостачання та водовідведення, 2017 - 251,89 грн, 2018 - 770,21 грн, 2019 - 766,50 грн, 2020 - 624,45 грн, 2021 - 309,71 грн, разом - 2 722,76 грн;
КЕКВ - 2273, стаття витрат - оплата електроенергії, 2017 - 650,51 грн, 2018 - 1 529,84 грн, 2019 - 1 533,48 грн, 2020 - 954,51 грн, 2021 - 684,08 грн, разом - 5 352,42 грн;
КЕКВ - 2274, стаття витрат - оплата природного газу, 2017 - 43,99 грн, 2018 - 227,16 грн, 2019 - 157,40 грн, 2020 - 110,56 грн, 2021 - 105,72 грн, разом - 644,83 грн;
КЕКВ - 2275, стаття витрат - оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг, 2017-2020 -, 2021 - 6,57 грн, разом - 6,57 грн.
Разом: 136 129,02 грн.
Вказаний лист з розрахунком направлені ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку на адресу проживання: АДРЕСА_1 .
Втім, до НУЦЗ України повернувся конверт з відміткою поштової установи з зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання».
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості з витрат на утримання у вищому навчальному закладі, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з законодавчо визначеного обв'язку відповідача як особи, яка навчалася за державним замовленням у вищому навчальному закладі зі специфічними умовами, у разі її звільнення зі служби протягом трьох років після закінчення навчання, відшкодувати витрати, пов'язані з її утриманням у такому закладі.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Кодексом цивільного захисту України та Порядком відшкодування особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту витрат, пов'язаних з їх утриманням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, або в їх відокремлених структурних підрозділах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 № 443
Частина 1 стаття 99 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) встановлює, шо до персоналу (кадрів) органів та підрозділів цивільного захисту належать особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір.
Відповідно до статті 101 КЦЗ України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положеннями пункту 2 частини 1 статті 103 КЦЗ України про проходження служби цивільного захисту може бути укладено: контракт про навчання (проходження служби цивільного захисту) - з особою, зарахованою за денною формою здобуття освіти до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу.
Згідно з частиною 2 статті 103 КЦЗ України контракт про навчання (проходження служби цивільного захисту) укладається з громадянами, зарахованими за денною формою здобуття освіти до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу, за умови досягнення такими особами вісімнадцятирічного віку.
Обов'язковою умовою контракту про навчання (проходження служби цивільного захисту) є заборона залучати відповідну особу до виконання робіт, пов'язаних із ризиком для життя і здоров'я.
На підставі пункту 2 частини 3 статті 103 КЦЗ України контракт про проходження служби цивільного захисту укладається на строк три роки - з випускниками закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або їх відокремлених структурних підрозділів.
Частиною 6 статті 106 КЦЗ України визначено, що особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або в їх відокремлених структурних підрозділах, у разі дострокового припинення (розірвання) контракту про навчання (проходження служби цивільного захисту), крім осіб, звільнених із служби цивільного захисту з підстав, передбачених пунктами 3, 5 частини першої цієї статті, а також особи начальницького складу, які звільняються із служби протягом трьох років після закінчення закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу, крім осіб, звільнених із служби цивільного захисту з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 5 частини першої цієї статті, відшкодовують центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, витрати, пов'язані з їх утриманням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або в його відокремленому структурному підрозділі, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Так, пунктами 3, 5, 9 частини 1 статті 106 КЦЗ України передбачено, що контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту:
за станом здоров'я - на підставі висновків (постанов) центральної лікарсько-експертної комісії, лікарсько-експертних комісій центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, про непридатність або обмежену придатність до служби;
відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв'язку із сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
за згодою сторін.
Порядок відшкодування особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту витрат, пов'язаних з їх утриманням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, або в їх відокремлених структурних підрозділах затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2023 № 443 (далі - Порядок №443).
Цей Порядок визначає механізм відшкодування особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, що навчалися за денною формою здобуття освіти за державним замовленням (далі - особи) у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління ДСНС, або в їх відокремлених структурних підрозділах (далі - заклад вищої освіти), витрат, пов'язаних з їх утриманням у таких закладах (далі - витрати), у разі дострокового припинення (розірвання) з особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту контракту про навчання (проходження служби цивільного захисту) (далі - контракт), крім осіб, звільнених із служби цивільного захисту за станом здоров'я (на підставі висновків (постанов) центральної лікарсько-експертної комісії, лікарсько-експертних комісій ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби), а також відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв'язку із сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку №443).
Згідно з пунктом 3 Порядку №443 відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов'язаних з:
грошовим, продовольчим, речовим та медичним забезпеченням;
оплатою комунальних послуг.
Розрахунок витрат на утримання осіб (грошове, продовольче, речове та медичне забезпечення) у закладах вищої освіти здійснюється відповідно до встановлених норм за їх фактичною вартістю.
Розрахунок витрат на оплату комунальних послуг здійснюється виходячи із середнього обсягу споживання у відповідному закладі вищої освіти на одну особу за добу за період її фактичного перебування в такому закладі.
Під час проведення розрахунків застосовуються тарифи, що встановлені для бюджетних установ і діють у місцевості, в якій розташований заклад вищої освіти, у відповідному навчальному році.
Закладом вищої освіти на підставі його розрахунків складається довідка про фактичні витрати на кожну особу за весь період навчання за денною формою здобуття освіти за державним замовленням, яка долучається до її особової справи.
Пунктом 4 Порядку № 443 передбачено, що витрати відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її навчання за денною формою здобуття освіти за державним замовленням.
Сума відшкодованих витрат зараховується до спеціального фонду державного бюджету і використовується відповідно до кошторису закладу вищої освіти.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 443 після видання наказу про відрахування із закладу вищої освіти особи керівник закладу вищої освіти або за його дорученням інша посадова особа видає під особистий підпис зазначеній відрахованій особі повідомлення із зобов'язанням відшкодувати ДСНС протягом 30 діб з моменту отримання повідомлення витрати із зазначенням їх розміру та реквізитів розрахункового рахунка для перерахування коштів.
У разі звільнення із служби особи до моменту відпрацювання нею трьох років після закінчення закладу вищої освіти територіальний орган ДСНС, у якому особа проходила службу, невідкладно повідомляє про це закладу вищої освіти, у якому особа навчалася. У такому випадку повідомлення особі може бути видано під особистий підпис або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за останнім місцем реєстрації, зазначеним у матеріалах її особової справи..
У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Аналіз вказаних правових норм свідчить про законодавчо визначений обов'язок особи, яка навчалася за державним замовленням у вищому навчальному закладі зі специфічними умовами, у разі її звільнення зі служби протягом трьох років після закінчення навчання, відшкодувати витрати, пов'язані з її утриманням у такому закладі, про що вірно зазначив суд першої інстанції.
Спростовуючи доводи відповідача про незаконність стягнення витрат, пов'язаних з утриманням в сумі 136 129,02 грн. у зв'язку з розірванням Контракту №120/21 за ініціативи позивача «за згодою сторін», а не звільнення ОСОБА_1 «за власним бажанням» суд першої інстанції вірно виходив з наступного.
Так, частиною 6 статті 106 КЦЗ України визначено, що особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або в їх відокремлених структурних підрозділах, у разі дострокового припинення (розірвання) контракту про навчання (проходження служби цивільного захисту), крім осіб, звільнених із служби цивільного захисту з підстав, передбачених пунктами 3, 5 частини першої цієї статті, а також особи начальницького складу, які звільняються із служби протягом трьох років після закінчення закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу, крім осіб, звільнених із служби цивільного захисту з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 5 частини першої цієї статті, відшкодовують центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, витрати, пов'язані з їх утриманням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або в його відокремленому структурному підрозділі, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Пунктами 3, 5, 9 частини 1 статті 106 КЦЗ України передбачено, що контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту:
за станом здоров'я - на підставі висновків (постанов) центральної лікарсько-експертної комісії, лікарсько-експертних комісій центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, про непридатність або обмежену придатність до служби;
відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв'язку із сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;
за згодою сторін.
Перелік сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян із служби осіб рядового і начальницького складу затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2013 №413.
Відповідно до вказаного Переліку, особи рядового і начальницького складу на їх прохання можуть бути із служби осіб рядового і начальницького складу через такі сімейні обставини та інші поважні причини:
виховання матір'ю (батьком) - особою рядового чи начальницького складу, яка (який) не перебуває у шлюбі, дитини або кількох дітей, що з нею (з ним) проживають, без батька (матері);
утримання матір'ю (батьком) - особою рядового чи начальницького складу, яка (який) не перебуває у шлюбі, повнолітньої дочки, сина віком до 23 років, якщо вона (він) є інвалідом I чи II групи або продовжує навчання (студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військових навчальних закладів), стажисти вищого навчального закладу) і у зв'язку з цим потребує матеріальної допомоги матері (батька);
укладення шлюбу особою рядового чи начальницького складу із громадянкою (громадянином) України, іноземцем або особою без громадянства, що постійно проживає за межами України;
хвороба особи рядового чи начальницького складу або члена його сім'ї, якщо така хвороба згідно з висновком лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає особі рядового чи начальницького складу проходити службу в даній місцевості чи проживати в ній членові його сім'ї, у разі відсутності можливості переміщення (переведення) до іншої місцевості;
необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років;
наявність у особи рядового чи начальницького складу трьох і більше дітей;
неможливість призначення одного з осіб рядового чи начальницького складу, які перебувають у шлюбі, в межах одного населеного пункту (гарнізону) в разі переміщення (переведення) дружини (чоловіка) на нове місце служби до іншого населеного пункту (гарнізону);
довгострокове відрядження за кордон дружини (чоловіка) особи рядового і начальницького складу.
Вказаними правовими нормами визначений конкретний перелік підстав, за умови яких не підлягають відшкодуванню витрати, пов'язані з утриманням осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або в їх відокремлених структурних підрозділах, у разі дострокового припинення (розірвання) контракту про проходження служби цивільного захисту.
В інших випадках при достроковому припиненні (розірванні) контракту про проходження служби цивільного захисту, особа має відшкодувати закладу вищої освіти витрати, пов'язані з утриманням такої особи.
Матеріали справи не містять доказів віднесення відповідача до ряду осіб, звільнених із служби цивільного захисту з підстав, передбачених пунктами 3, 5 частини 1 статті 106 КЦЗ України, а тому доводи відповідача в частині того, що розірвання контракту про проходження служби цивільного захисту за згодою сторін не тягне за собою відшкодування витрат за навчання є неприйнятними.
Надаючи оцінку доводам відповідача з приводу того, що керівником ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області попередньо узгоджене рішення про повернення всього особового складу до м. Херсон, де ведуться бойовій дії та запропоновано надання посади в районі бойових дій, втім відповідно до пункту 2 Контракту №298/17 ДСНС зобов'язувалось не залучати відповідача до робіт, пов'язаних з ризиком для життя та здоров'я та з приводу того, що відповідачем відпрацьовано більшість узгодженого терміну, за умовами контракту, суд першої інстанції вірно виходив з того, що повернення особового складу осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту до м. Херсон не свідчить про залучення таких осіб до робіт, пов'язаних з ризиком для життя та здоров'я, крім того відпрацювання більшості узгодженого терміну за умовами контракту не дає право на звільнення від відшкодування витрат пов'язаних з утриманням у закладі вищої освіти, оскільки контрактом передбачений термін відпрацювання після закінчення навчання за рахунок державного замовлення, а саме 3 роки, тобто законодавством не передбачено умов щодо відшкодування витрат у разі звільнення пропорційно відпрацьованому часу після закінчення навчання.
Крім того матеріали справи не містять доказів того, що рапорт про звільнення за згодою сторін був написаний відповідачем на вимогу керівництва під диктовку, при цьому доказів оскарження наказу ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Херсонській області від 29.02.2024 №86 «Про звільнення із служби цивільного захисту ОСОБА_1 » матеріали справи також не містять.
Виходячи з викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що за відсутності доказів сплати відповідачем коштів позивачу в сумі 136 129,02 грн. на відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням ОСОБА_1 у навчальному закладі, ці кошти підлягають стягненню з відповідача у судовому порядку.
За наведених обставин колегія суддів вважає, що при розгляді справи суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, вірно встановив фактичні обставини справи та дав їм правову оцінку, доводи апеляційної скарги зводяться до переоцінки висновків зроблених судом першої інстанції, що не може бути підставою для скасування судового рішення.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили.
В повному обсязі постанова складена 06 травня 2025 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя А.О. Коршун