Ухвала від 07.05.2025 по справі 360/406/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

07 травня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/406/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення №360/406/23 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення №360/406/23.

В обґрунтування заяви зазначено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду № 360/406/23, виданий 31.10.2023, про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

14.03.2025 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 77511512.

До державного виконавця надійшла відповідь боржника, з якої встановлено що, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23 Головним управлінням у листопаді 2023 року поновлено нарахування з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Пенсією в новому розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено ОСОБА_1 з грудня 2023 року.

ОСОБА_1 перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа, суму невиплаченої пенсії за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 обліковано в Головному управлінні та буде виплачено на умовах постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території».

З посиланням на статтю 378 КАС України заявник просив суд змінити порядок виконання судового рішення, на підставі якого видано виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду № 360/406/23 виданий 31.10.2023, змінивши зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" на стягнення 58 000 грн.

Ухвалою суду від 23 квітня 2025 року призначено до розгляду в порядку письмового провадження вказану заяву та запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області та ОСОБА_1 в строк до 01 травня 2025 року письмові пояснення з приводу заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення №360/406/23.

На виконання вищевказаної ухвали суду ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» надіслано заперечення на вказану заяву.

В обґрунтування заперечень зазначено, що йому відомо про те, що доплата (заборгованість) у сумі 58000,00 грн має виплачуватись на умовах постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території», тобто має виплачуватись за окремим порядком - в порядку черговості.

Також в запереченнях зазначено, що ніяким чином зміна способу та порядку виконання цього судового рішення на стягнення з боржника заборгованості у 58000 грн не забезпечить його повного виконання, тому що законодавством вже встановлений Порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій території», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 і який забезпечує виплату цієї суми боргу у 58 000 грн за окремим порядком - в порядку черговості.

Просив відмовити в задоволенні вказаної заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення №360/406/23.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області на виконання ухвали суду від 23.04.2025 через підсистему «Електронний суд» надіслано клопотання, в якому просив у задоволенні заяви начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пихоніної Маргарити Володимирівни про встановлення або зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 360/406/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю.

В обґрунтування клопотання зазначено, що боржник є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який здійснює свої повноваження відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26485.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23, яке набрало законної сили 25.10.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23 Головним управлінням у листопаді 2023 року поновлено нарахування з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Пенсією в новому розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено ОСОБА_1 з грудня 2023 року.

ОСОБА_1 перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа, суму невиплаченої пенсії за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 обліковано в Головному управлінні на умовах постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території», станом на 01.01.2024.

Відповідно Порядку № 1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік. Облік сум пенсійних виплат за минулий період ведеться територіальними органами Пенсійного фонду України у сформованому переліку отримувачів виплат за минулий період Пенсійні виплати за минулий період проводяться щомісяця отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року. На забезпечення пенсійних виплат за минулий період щомісяця спрямовується частина бюджетних призначень відповідно до бюджетного розпису. Розмір пенсійної виплати за минулий період отримувачам, визначається в сумі, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому здійснюється пенсійна виплата за минулий період, але не може бути більшим від належної до виплати отримувачу суми, що обліковується в переліку отримувачів. У разі недостатності бюджетних призначень для забезпечення пенсійної виплати за минулий період у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплата проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням, але не більшій належної до виплати суми, що обліковується в переліку отримувачів.

14.03.2025 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження № 77511512 з примусового виконання виконавчого листа № 360/406/23, виданого 13.01.2025 Луганським окружним адміністративним судом.

Головним управлінням у відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження був надісланий лист від 25.03.2025 за вих. №1200-0308-5/7208 про часткове виконання рішення в межах повноважень та бюджетних призначень.

Окрім постанови про відкриття виконавчого провадження № 77511512 з примусового виконання виконавчого листа № 360/406/23 до Головного управління будь-які запити або вимоги державного виконавця щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23 не надходили.

03.04.2025 Головним управлінням було отримано постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 02.04.2025 про накладення штрафу у виконавчому провадженні №77511512, якою на Головне управління за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100,00.

З даною постановою Головне управління не погодилось і оскаржило в адміністративному порядку.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 по справі №360/706/25 визнано протиправною та скасовано постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 02.04.2025 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні №77511512 за виконавчим листом №360/406/23, виданим Луганським окружним адміністративним судом 31.10.2023.

З моменту відкриття провадження до застосування державним виконавцем засобів впливу на боржника у вигляді накладення штрафу за невиконання рішення суду минуло лише 20 днів, інших дій державним виконавцем, окрім винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, вжито не було.

21.04.2025 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції звернувся до суду в порядку статті 378 КАС України з заявою про встановлення або зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 360/406/23.

Головне управління зазначило, що державним виконавцем подана заява про зміну способу або порядку виконання рішення суду у справі № 360/406/23 менше, ніж через два місяця з моменту відкриття виконавчого провадження 77511512 за виконавчим листом № 360/406/23 від 31.10.2023, що суперечить вимогам ст. 7 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», жодних доказів небажання або перешкоджання з боку Головного управління щодо невиконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23 заявником надано не було, інших дій державним виконавцем згідно своїх повноважень, окрім винесення постанови про відкриття виконавчого провадження не вчинено.

Вжиття всіх необхідних заходів Головним управлінням, які від нього залежать, щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23, підтверджується вищезазначеним рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 по справі №360/706/25.

Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Постановами Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік» та від 11.10.2024 № 1156 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2024 рік» прийнято бюджет Пенсійного фонду України на відповідні роки, внаслідок чого на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва № 640/15950/20, яке набрало законної сили 01.02.2021 ОСОБА_1 з липня 2023 року розпочато виплату нарахованої суми заборгованості на загальну суму 3958,04 грн, а також з жовтня по грудень 2024 продовжено виплату нарахованої суми заборгованості, відповідно до Порядку № 1165.

Також у жовтні - грудні 2024 року ОСОБА_1 було виплачено по 2361,00 грн щомісячно на загальну суму 7083,00 грн. Залишок невиплаченої заборгованості на підставі рішення Окружного адміністративного суду м.Києва №640/15950/20 складає 17930,40 грн (повна сума заборгованості згідно з рішенням суду складала 28971,44 грн).

Доплату за період за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 у сумі 58000,00 гривень, згідно з рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23, яке набрало законної сили 25.10.2023, обліковано в Головному управлінні на умовах Порядку № 1165 в порядку черговості. Тобто, виплата заборгованості за період за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 у сумі 58000,00 гривень, згідно з рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23 розпочнеться в порядку черговості, після виплати заборгованості на виконання Окружного адміністративного суду м.Києва №640/15950/20, що свідчить про намір Головного управління поступово виконувати рішення, однак з дотриманням затверджених порядків та в межах виділених бюджетних асигнувань.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік на сьогодні не затверджено.

Сума коштів на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження.

Просив відмовити в задоволенні вказаної заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення №360/406/23.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 14 січня 2025 року №26/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали електронної справи, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року у справі № 360/406/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо не нарахування та не виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858,88 грн.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №360/406/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

14.03.2025 начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пихоніною Маргаритою Володимирівною відкрито винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 77511512 з примусового виконання виконавчого листа № 360/406/23 виданого 31.10.2023 щодо «зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"».

Із наданих боржником матеріалів вбачається, що ним на виконання рішення суду №360/406/23 здійснено з 01.07.2021 по листопад 2023 року перерахунок з урахуванням щомісячної доплати до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 у сумі 58000,00 грн. Вказану суму обліковано в Головному управлінні та буде виплачено відповідно до Порядку № 1165.

Таким чином, матеріалами підтверджується, що відповідач приступив до добровільного виконання рішення № 360/406/23. Втім затримка у виплаті коштів зумовлена відсутністю належного асигнування, що не належить до компетенції Головного управління.

Листом від 25.03.2025 №1200-0308-5/7208 боржник повідомив заявника, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23 Головним управлінням у листопаді 2023 року поновлено нарахування з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Пенсією в новому розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено ОСОБА_1 з грудня 2023 року.

ОСОБА_1 перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа, суму невиплаченої пенсії за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 обліковано в Головному управлінні та буде виплачено на умовах постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території».

Облік сум пенсійних виплат за минулий період ведеться територіальними органами Пенсійного фонду України у сформованому переліку отримувачів виплат за минулий період. Пенсійні виплати за минулий період проводяться щомісяця отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року. На забезпечення пенсійних виплат за минулий період щомісяця спрямовується частина бюджетних призначень відповідно до бюджетного розпису. Розмір пенсійної виплати за минулий період отримувачам, визначається в сумі, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому здійснюється пенсійна виплата за минулий період, але не може бути більшим від належної до виплати отримувачу суми, що обліковується в переліку отримувачів. У разі недостатності бюджетних призначень для забезпечення пенсійної виплати за минулий період у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплата проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням, але не більшій належної до виплати суми, що обліковується в переліку отримувачів.

02.04.2025 начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пихоніною Маргаритою Володимирівною прийнято постанову про накладення штрафу за невиконання виконавчого листа № 360/406/23 виданого 31.10.2023.

Також, судом встановлено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 02.04.2025 № 77511512 задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 02.04.2025 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн 00 коп. на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні №77511512 за виконавчим листом № 360/406/23, виданим Луганським окружним адміністративним судом 31.10.2023.

Стягнуто на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Також, з даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.11.2020 у справі №640/15950/20 адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати з 01 лютого 2016 року по час фактичної виплати всієї суми недоплаченої пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати за період з 01 лютого 2016 року по час фактичної виплати суми недоплаченої пенсії.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва збір у розмірі 840,80 грн.

З інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України вбачається, що виплата заборгованості за період за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 у сумі 58000,00 грн, згідно з рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23 розпочнеться в порядку черговості, після виплати заборгованості на виконання Окружного адміністративного суду м.Києва №640/15950/20.

Розглядаючи по суті заяву про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення №360/406/23, суд виходить з такого.

Так, на підставі частини першої статті 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI плануються в межах коштів Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Як установлено судом, на виконання вказаного вище рішення суду боржником здійснено з 01.07.2021 по листопад 2023 року перерахунок з урахуванням щомісячної доплати до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 у сумі 58000,00 грн, яку включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Таким чином, на виконання вищевказаних норм, відповідачем вжито конкретних заходів з метою виконання вказаного вище рішення Луганського окружного адміністративного суду.

Відповідно до частин першої - третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Суд зауважує, що поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено КАС України. Натомість порядок виконання судового рішення означає визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановлені раніше порядок і спосіб. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Водночас, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті, торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду, а також змінювати обраний судом при ухваленні цього рішення спосіб відновлення порушеного права позивача.

Мета зміни способу та порядку виконання рішення суду полягає у тому, щоб усунути обставини, що істотно ускладнюють або роблять неможливим виконання такого судового рішення.

Верховний Суд у постанові від 21 серпня 2018 року у справі №803/3805/15 зазначив, що системний аналіз наведеної правової норми дає підстави дійти до висновку про те, що підставою для встановлення порядку і способу виконання судового рішення є обставини, що перешкоджають належному його виконанню: ускладнюють його виконання або роблять неможливим, при цьому судове рішення не може бути змінено по суті.

Тобто зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, не змінюючи при цьому його змісту, або ж відмовити в задоволенні такої заяви.

Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, які викладені в постанові Верховного Суду від 11 лютого 2020 року у справі № 826/8279/16.

Суд також зауважує, що враховуючи дискреційність повноважень відповідача щодо здійснення розрахунку на виконання рішення суду у цій справі, зміна застосованого судом способу захисту (зобов'язання вчинити вказані дії без визначення сум виплат) на фактично стягнення конкретних сум (які хоча і були розраховані відповідачем при проведенні перерахування пенсії позивача на підставі та на виконання судового рішення у цій справі, але безпосередньо судом не присуджувалися у конкретних розмірах), не відповідатиме юридичній сутності та змісту інституту, регламентованому статтею 378 КАС України, оскільки зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права відповідно до статті 245 КАС України.

Вказані висновки також узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 30.01.2018 у справі №281/1820/14-а (К/9901/1034/17), у якій суд відмітив, що зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, а тому зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання органу ПФУ здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.

Обов'язковість виконання судових рішень закріплена в статті 129 Конституції України та частині першій статті 370 КАС України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення відповідно до частини другої статті 370 КАС України тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.

Суд зазначає, що вчинені на виконання рішення суду органом Пенсійного фонду заходи: перерахунок пенсії, а також включення вказаних коштів до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, - свідчить про виплату цих коштів позивачу у порядку черговості після виділення бюджетних асигнувань на такі цілі.

З огляду на викладене, заявником не доведено наявності достатніх та обґрунтованих підстав для зміни способу та порядку виконання рішення суду. Відтак, відповідна заява є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення №360/406/23 у справі за адміністративним позовом за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.М. Басова