іменем України
Справа №377/205/25
Провадження №3/377/94/25
07 травня 2025 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі справу, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,-
- про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП, -
13 березня 2025 року, о 16 годині 50 хвилин, в м. Славутичі, по проїзду Сосновий, ОСОБА_1 керував автомобілем «GELLY MR-7151А», державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість, розширені зіниці очей, які не реагують на світло. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у визначеному законом порядку, у медичному закладі, відмовився.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Бараненко Л.О. не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить довідка про доставку смс-повідомлення на абонентський номер ОСОБА_1 за його заявою, та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення адвокату Бараненку Л.О. за адресою, зазначеною в договорі про надання правової допомоги від 27.03.2025, укладеного між ним та ОСОБА_1 , які знаходяться в матеріалах справи.
Стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою для розгляду даної справи за правилами статті 268 КУпАП, клопотання про відкладення розгляду справи ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Бараненко Л.О. до суду не направили, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Бараненка Л.О..
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, підтверджується дослідженими доказами в судовому засіданні:
- протоколом про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП, від 13 березня 2025 року серії ЕПР1 № 270464, в частині часу та місця вчинення адміністративного правопорушення, анкетних даних особи, яка його вчинила та ідентифікаційних ознак транспортного засобу, яким вона керувала;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану
алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеним поліцейським СРПП ВП № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області старшим сержантом поліції Кривденком О., відповідно до якого 13.03.2025 о 16:58 ОСОБА_1 було направлено на огляд до КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради у зв'язку з виявленими ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість, розширені зіниці очей, які не реагують на світло. В направленні зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду;
- рапортом поліцейського СРПП ВП № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області старшого сержанта поліції Ситенка С. від 13.03.2024, з якого вбачається, що 13.03.2025 він перебував на добовому чергуванні в складі СРПП ВП № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області спільно з старшим сержантом поліції Кривденком О.С. та капітаном поліції ОСОБА_2 і здійснював патрулювання м. Славутича на службовому автомобілі «Рено Дастер», державний номерний знак НОМЕР_2 . 13.03.2025 о 16 годині 50 хвилин ними було помічено та зупинено за допомогою тактичного жезла червоного кольору автомобіль «GELLY MR-7151А», державний номерний знак НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_1 , у зв'язку з наявними видимими механічними пошкодженнями транспортного засобу, що може свідчити про причетність транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди. Під час спілкування з ОСОБА_1 у нього були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість, розширені зіниці очей, які не реагують на світло, у зв'язку з чим останньому було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в найближчому медичному закладі, якому надано право на його проведення, а саме в КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради, що знаходиться за адресою: м.Чернігів, вулиця І.Мазепи,3, на що він відмовився. В подальшому, ОСОБА_1 було роз'яснено його права, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 КУпАП та винесено постанову за частиною 2 статті 126 КУпАП;
- листом КНП «Славутицька міська лікарня» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області № 24 від 03.01.2025, копія якого долучена до матеріалів справи, з якого вбачається, що відповідно до наказу ДОЗ КОДА № 161-адм від 12.02.2024 «Про внесення змін до переліку закладів охорони здоров'я Київської області, яким надається право проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», КНП «Славутицька міська лікарня» СМР включено до Переліку закладів охорони здоров'я Київської області, яким надається право проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Для проведення медичних оглядів на стан алкогольного сп'яніння в КНП «Славутицька міська лікарня» СМР використовується газоаналізатор «Drager Alcotest 6810», який зареєстрований в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки та повірений Державним підприємством «Чернігівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» у відповідності до вимог чинного законодавства. Водночас, проводити відповідні лабораторні дослідження з метою виявлення наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «Славутицька міська лікарня» СМР можливості не має із-за відсутності акредитованої лабораторії;
- відеозаписами з нагрудних портативних відеореєстраторів поліцейських на диску DVD-R, переглядом яких встановлено, що 13.03.2025 о 16:50 годині поліцейський за допомогою тактичного жезла червоного кольору зупиняє автомобіль «GELLY MR-7151А», державний номерний знак НОМЕР_1 . Поліцейський підходить до автомобіля «GELLY MR-7151А», державний номерний знак НОМЕР_1 , представляється водію, повідомляє про здійснення відеозапису на підставі статті 40 Закону України «Про Національну поліцію», просить пред'явити посвідчення водія і реєстраційні документи на транспортний засіб, а також повідомляє причину зупинки транспортного засобу відповідно до статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» - наявні механічні пошкодження на автомобілі, що може свідчити про причетність транспортного
засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди. Водій надає поліцейському паспорт громадянина України, на підставі якого він встановлює, що за кермом вказаного автомобіля перебував ОСОБА_1 . Поліцейський запитує у ОСОБА_1 чи вживав він сьогодні наркотичні засоби, на що ОСОБА_1 відповів, що не вживав. В подальшому поліцейський за допомогою ліхтарика дивиться очі ОСОБА_1 та повідомляє йому, що його зіниці не реагують на світло, а також у нього спостерігається неприродна блідість, що є ознаками наркотичного сп'яніння, у зв'язку з чим пропонує ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в лікарні за адресою: м. Чернігів, вулиця І. Мазепи, 3. На неодноразові пропозиції поліцейського пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 не надає чіткої відповіді, проте через деякий час надає відповідь «поки, що ні». Поліцейський роз'яснює ОСОБА_1 наслідки його відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, а саме те, що за порушення пункту 2.5 ПДР України відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП. Крім цього, відеозаписом зафіксовано роз'яснення ОСОБА_1 прав, передбачених статтею 268 КУпАП, та положення статті 63 Конституції України, та доведення змісту протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП, і постанови за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 126 КУпАП, до ОСОБА_1 ;
- постановою серії ЕНА № 4263658 від 13 березня 2025 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, винесеної поліцейським Відділення поліції № 2 Вишгородського РУП старшим сержантом поліції Ситенком С.М., копія якої додана до протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 126 КУпАП, за порушення пункту 2.1. ПДР України, і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 гривень;
- інформацією № 50704-2025, виданою 15.03.2025 ВП № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, з якої вбачається, що відповідно до даних Інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції», ОСОБА_1 видане посвідчення водія серії НОМЕР_3 , термін дії - з 11.07.2015 по 11.07.2045, категорії - А, В, С, статус - зданий на збереження;
- свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 , копія якого долучена до протоколу про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що власником автомобіля «GELLY MR-7151А», державний номерний знак НОМЕР_1 , є ОСОБА_3 ;
- паспортом громадянина України серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 , копія якого долучена до протоколу про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлена його особа.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху України визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, ознакою об'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення, крім іншого, є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого законом порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а суб'єктивна
сторона передбачає умисну форму вини. Під відмовою від проходження огляду на стан сп'яніння слід розуміти свідоме і категоричне небажання особи пройти відповідний огляд, яке базується на його внутрішньому переконанні про відсутність необхідності проходити цей огляд у силу існування певних мотивів, відомих цій особі і може проявлятися як у активній, так і у пасивній формах.
Згідно з пунктом 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, норми ПДР встановлюють обов'язок водія, а не право пройти огляд на визначення стану сп'яніння і жодних винятків для цього ПДР не містять.
Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, встановлений положеннями статтею 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядок № 1103) та Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. № 1452/735, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкція № 1452/735).
Відповідно до частини 1 статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
За змістом частини 2 статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Частиною 3 статті 266 КУпАП передбачено, що у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції 1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
За змістом пункту 3 розділу І Інструкції 1452/735 ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з пунктом 4 розділу І Інструкції 1452/735 ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Інструкції 1452/735 у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Як зазначено у пункті 1 розділу ІІІ Інструкції 1452/735, перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, затверджується Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальниками структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Пунктом 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України 07.11.2015 за № 1395, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853 (далі - Інструкція 1408/27853), передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
З урахуванням наведеного, для притягнення особи до відповідальності за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння необхідна наявність ознак відповідного виду сп'яніння, наявність вимоги поліцейського про необхідність проходження огляду на стан сп'яніння та відмова особи від проходження огляду. Мотиви такої відмови не мають правового значення для притягнення особи до відповідальності.
Із долучених відеозаписів з нагрудних портативних відеореєстраторів поліцейських вбачається, що поліцейським ОСОБА_1 було роз'яснено підставу зупинки, яка відповідала змісту статті 35 Закону України «Про Національну поліцію». Було вказано водію про виявлені у нього ознаки наркотичного сп'яніння, які передбачені пунктом 4 розділу І Інструкції 1452/735. За наявності підстав вважати, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, поліцейським було висунуто вимогу про необхідність проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП, тобто в медичному закладі - Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня Чернігівської обласної ради, що знаходиться за адресою: м. Чернігів, вулиця І. Мазепи, 3, який є найближчим до м. Славутича закладом охорони здоров'я, якому надано право на проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння, оскільки він внесений до Переліку закладів охорони здоров'я Чернігівської області, які мають право на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, затвердженого наказом Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації № 72 від 05.03.2021 «Про організацію проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я області і оформлення його результатів», що відповідало вимогам пункту 12 розділу ІІ Інструкції 1452/735. КНП "Славутицька міська лікарня" Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області згідно із листом в.о. генерального директора КНП «Славутицька міська лікарня» № 24 від 03.01.2025 проводити відповідні лабораторні дослідження з метою виявлення наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та
швидкість реакції не має можливості із-за відсутності акредитованої лабораторі. На пропозицію щодо огляду на стан наркотичного сп'яніння у найближчому медичному закладі ОСОБА_1 відповів відмовою.
Враховуючи, що ОСОБА_1 відмовився від проходження відповідно до встановленого вищезазначеними нормативними актами порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, то поліцейський згідно з пунктом 8 Порядку 1103, пунктом 6 розділу Х Інструкції 1408/27853 склав
протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП, у якому зазначив ознаки наркотичного сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, повністю доведена і сумніву не викликає.
Обставини, які виключають провадження у справі відповідно до статті 17-20 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачених статтею 247 КУпАП, також не встановлено.
За таких обставин, ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім того, стягненню з особи на користь держави при накладенні на неї адміністративного стягнення підлягає судовий збір відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 283-284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Якщо правопорушником не сплачено штраф у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, у відповідності до частини 1 статті 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 2 статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП, стягнути із ОСОБА_1 штраф у подвійному розмірі відповідно до частини 2 статті 308 КУпАП, в сумі 34 000 гривень.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Н. Ф. Теремецька