Справа № 500/483/25
06 травня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідачів
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач 2), у якому просив ухвалити рішення, яким:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області № 192650011997 від 16 жовтня 2024 року про відмову у призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 нарахування пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області своїм рішенням від 16.10.2024 № 192650011997 відмовило позивачу у призначенні такої пенсії, мотивуючи тим, що він не підтвердив мінімально необхідний період роботи чи проживання на території зони посиленого радіологічного контролю не менше 4 років станом на 01.01.1993, що і слугувало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подало відзив на позов, в якому представник вказує, що згідно довідки № 723 від 05.08.2023, позивач проживав у зоні посиленого радіоекологічного контролю, за виключенням періоду навчання в м. Тернополі з 01.09.1986 по 01.07.1990, в тому числі, період військової служби з 15.12.1987 по 02.12.1989, а також періоду навчання в місті Чернівці з 01.09.1991 по 18.06.1992. Відповідно, період проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, станом на 01.01.1993, становить 1 рік 11 місяців 11 днів. За результатами розгляду документів, до страхового стажу, згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 22.01.1991, зараховано всі періоди з врахуванням даних, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу (арк. справи 20 - 24).
Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано до суду відзив, у якому представник відповідача 2, наводить аналогічні доводи, що зазначенні відповідачем 1 у своєму відзиві, та просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю (арк. справи 29 - 36).
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 04.02.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 1 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали суду від 04.02.2025 про відкриття провадження у справі доставлено відповідачу 1 через електронний кабінет 05.02.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.
Ухвалою суду від 31.03.2025 залучено до участі у справі другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 2 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали суду від 31.03.2025 про залучення до участі у справі другого відповідача доставлено відповідачу 2 через електронний кабінет 31.03.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
Інших заяв, в тому числі по суті справи, на адресу суду не надходило.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Дослідженням матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 08.06.1986 по теперішній час зареєстрований та проживає АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою виконавчого комітету Заліщицької міської ради Чортківського р-н, Тернопільської обл. від 25.08.2024 № 723 (арк. справи 15). За виключенням періоду навчання в м. Тернополі з 01.09.1986 по 01.07.1990, в тому числі, період військової служби з 15.12.1987 по 02.12.1989, а також періоду навчання в місті Чернівці з 01.09.1991 по 18.06.1992 відповідно до розрахунку страхового стажу (арк. справи 13).
Позивач, після досягнення 55 річного віку, 09.10.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви від 09.10.2024, за принципом екстериторіальності, структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
За результатами розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняло рішення від 16.10.2024 № 192650011997 про відмову у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XIІ у зв'язку із відсутністю необхідного терміну проживання у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993, а саме не менше 4-х років, про що повідомлено позивача листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 18.10.2024 № 1900-0215-8/50981 (арк. справи 11 - 12).
Відповідно до вказаного рішення необхідний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", становить 26 років. Страховий стаж позивача становить - 26 років 06 місяців 19 днів, станом на 01.01.1993 період проживання становить 01 рік 11 місяців 11 дні.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до відповідача із даним позовом.
Мотивувальна частина
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:
Право на пенсію із зменшенням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку на 2 роки встановлюється лише тим особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання в цей період та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше, ніж на 5 років.
Частиною першою статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до пунктів 1.8-1.9 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на веб-порталі.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За положеннями пункту 4 частини першої статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Верховний Суд у постанові 17 червня 2020 року по справі №572/456/17 вказав на те, що під час розгляду справи щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потрібно перевірити, чи постійно проживав або постійно працював позивач у зоні посиленого радіологічного контролю.
Як встановлено судом, відповідачами підтверджено, що позивач станом на 01.01.1993 працювала (проживала) у зоні посиленого радіологічного контролю 01 рік 11 місяців 11 днів.
Як слідує з матеріалів справи, а саме з довідки виконавчого комітету Заліщицької міської ради Чортківського р-н, Тернопільської обл. від 25.08.2024 № 723 позивач з 08.06.1986 по теперішній час зареєстрований та проживає АДРЕСА_1 .
Згідно постанови Кабінету Української РСР від 23.07.1991 №106 місто Заліщики включено до переліку населених пунктів, віднесених до ІV зони посиленого радіоекологічного контролю.
Однак, позивач з 01.09.1986 по 01.07.1990 навчався у м. Тернополі, в тому числі, з 15.12.1987 по 02.12.1989 проходив військову службу, а також з 01.09.1991 по 18.06.1992 навчався у м. Чернівці.
Суд зазначає, що місто Тернопіль та місто Чернівці не віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Української РСР від 23.07.1991 № 106.
Період перебування особи (навчання, роботи) на території яка не віднесена до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення не може бути зарахований до періоду проживання (навчання та періоду роботи) на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Аналогічні висновки містяться в Постанові Верховного Суду від 11.03.2024 № 500/2422/23.
У зв'язку з цим, період навчанняв м. Тернополі з 01.09.1986 по 01.07.1990, в тому числі, період військової служби з 15.12.1987 по 02.12.1989, а також періоду навчання в місті Чернівці з 01.09.1991 по 18.06.1992 не можуть бути зараховані до періоду проживання (навчання та період роботи) на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Тому, суд приходить до висновку, що матеріалами справи не підтверджено, що у позивача в сукупності наявний необхідний період (не менше чотирьох років) проживання (навчання та період роботи) на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 08.06.1986 до 01.01.1993 за наявності якого позивач може набути право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою та частиною другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами розгляду справи, відповідачі довели правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах, а тому суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та відмову у їх задоволенні.
Судові витрати
Згідно частини першої статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.
Оскільки у цій справі судом відмолено у задоволенні позову повністю, ним не присуджується та не стягується судові витрати на користь будь-якої із сторін.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 06 травня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 );
відповідач 1:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ: 14035769);
відповідач 2:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківський р-н, Івано-Франківська обл., 76018, код ЄДРПОУ: 20551088).
Головуючий суддя Юзьків М.І.