06 травня 2025 р. Справа № 480/1587/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". До заяви було додано усі документи, які підтверджують його право на пенсію на пільгових умовах, однак рішенням від 13.02.2024 відповідач відмовив йому в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. За підрахунками відповідача стаж його роботи становить 38 років 06 місяців 26 днів. При цьому до страхового стажу не зараховано період його навчання з 11.10.1994 до 14.03.1995. Також відповідач не зарахував до страхового стажу період проходження військової служби. Вважає таке рішення протиправним та зазначає, що факт навчання та проходження військової служби підтверджується даними трудової книжки та оригіналами відповідних письмових документів. У зв'язку з цим відмова відповідача зарахувати до його страхового стажу спірний період навчання та служби в армії та відмова призначити пенсію є протиправною та такою, що порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити.
Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлявся належним чином, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з огляду на таке.
Суд встановив, що 05.02.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком, до якої було додано усі документи, які підтверджують його право на пенсію за віком.
Рішенням від 13.02.2024 № 182950009261 відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, а саме до страхового стажу не зараховано період навчання з 11.10.1994 до 14.03.1995 та період проходження військової служби на території Ефіопії з 22.12.1988 до 05.09.1989 (а.с.6).
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу позивача, який дає право на призначення пенсії за віком, спірний період навчання та військової служби необґрунтованою з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Загальні засади державного пенсійного забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон), який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Порядок та умови призначення пенсії за віком визначено в статті 12 Закону.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Особливості пенсійного забезпечення окремих категорій громадян визначені у статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Так, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 цього Закону (у редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії) право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
У спірних правовідносинах станом на день звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії позивач досяг віку 55 років, його загальний трудовий стаж становить більше 38 років 06 місяців 26 днів.
Рішенням від 13.02.2024 відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Зокрема, відповідач не зарахував до страхового стажу позивача період навчання з 11.10.1994 до 14.03.1995 та період проходження військової служби на території Ефіопії з 22.12.1988 до 05.09.1989.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби та навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Матеріалами справи підтверджується, що факт навчання позивача з 07.10.1994 до 14.03.1995 підтверджується даними трудової книжки (запис № 29 про направлення позивача в дорожну техшколу на п'ятимісячні курси машиністів екскаватора на підставі наказу № 190 від 07.10.1994; запис № 30 про зарахування в Марганецьку техшколу на курси машиністів екскаватора-бульдозера відповідно до наказу № 34 від 11.10.1994; запис № 31 про відрядження на попереднє місце роботи у зв'язку з закінченням навчання відповідно до наказу № 9 від 14.03.1995), період проходження військової служби на території Ефіопії з 22.12.1988 по 05.09.1989 - копією довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.10.2023 № к/78 та копією військового квитка (а.с.7,8-9,11).
Відповідач, відмовляючи в зарахуванні до страхового стажу позивача періоду військової служби на території Ефіопії з 22.12.1988 по 05.09.1989, зазначає, що інформація, вказана в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.10.2023 № к/78, не відповідає переліку держав і періодів бойових дій, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 № 63 (бойові дії на території Ефіопії відбувалися з грудня 1977 року до листопада 1979 року).
З цього приводу суд зазначає, що постановою від 8 лютого 1994 р. N 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Кабінет Міністрів України затвердив перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, і періодів бойових дій на їх території.
Так, відповідно до Переліку держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 р. N 63, однією з держав, якій надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, є Ефіопія, період бойових дій: грудень 1977 р. - листопад 1979 р. При цьому, відповідно до примітки № 6 до Переліку держав і періодів бойових дій на їх території Генеральним штабом Збройних Сил колишнього Союзу РСР і після 1979 року направлялися військові фахівці в країни, на території яких велися бойові дії, але Генеральний штаб Збройних Сил України не володіє такою інформацією. Військовим фахівцям у таких випадках пільги надавалися на підставі довідок 10 Головного управління Генерального штабу Збройних Сил СРСР про їх особисту участь у бойових діях.
Отже, на підставі примітки № 6 до Переліку держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 р. N 63, та відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.10.2023 № к/78 військову службу позивача у складі діючої армії в період бойових дій (під час виконання інтернаціонального обов'язку в Ефіопії) з 22.12.1988 до 05.09.1989 у складі в/ч НОМЕР_1 в загальній кількості 00 років 08 місяців 13 днів необхідно зарахувати до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Таким чином, період навчання позивача та період військової служби підтверджений належними та допустимими доказами, що, у свою чергу доводить протиправність дій відповідача щодо відмови в зарахуванні їх до його страхового стажу. У свою чергу, відповідач доводів позовної заяви не спростував, всупереч вимогам ч. 2 ст. 77 КАС України правомірності свого рішення про відмову позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком не довів.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, не зарахувавши спірний період навчання та військової служби до стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання з 07.10.1994 до 14.03.1995 та період проходження військової служби на території Ефіопії з 22.12.1988 до 05.09.1989 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці - є обгрунтованими та підлягають задоволенню. Крім того, суд з урахуванням ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.02.2024 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення за наслідками її розгляду, що буде обгрунтованим способом захисту порушеного права позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, ідентифікаційний код 21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 13.02.2024 № 182950009261 в частині незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду навчання з 07.10.1994 по 14.03.1995, періоду військової служби у складі діючої армії в період бойових дій (під час виконання інтернаціонального обов'язку в Ефіопії з 22.12.1988 по 05.09.1989) з розрахунку один місяць за три місяці та відмови в призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання з 07.10.1994 по 14.03.1995 та період проходження військової служби на території Ефіопії з 22.12.1988 по 05.09.1989 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 05.02.2024 та прийняти рішення за наслідками її розгляду з урахуванням висновків суду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах