05 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2022/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Саєнка Андрія, 10. м. Фастів, Київська область, 08500, код ЄДРПОУ: 22933548) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі також - відповідач), у якому, з урахуванням уточнення позовних вимог (а.с.17-20), просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №13809/03-16 від 19.03.2025 про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;
- зобов'язати відповідача провести з 01.01.2024 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи із розміру суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеного в довідці Територіального управління Державної судової адміністрації від 04.03.2025 №40, з урахуванням раніше виплачених сум щомісячного довічного грошового утримання.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що зміна гарантованої Конституцією України однієї зі складових суддівської винагороди - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якої встановлено на 01.01.2024 року (3028,00 грн), на іншу розрахункову величину, яка Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII не передбачена (прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - 2102,00 грн), на підставі статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 9 листопада 2023 р. №3460-IX є неправомірним.
Ухвалою судді від 02.04.2025 позовну заяву залишено без руху (а.с.14).
Ухвалою судді від 11.04.2025 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.22).
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді з 01.01.2024 не відбулося, тому підстави для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання відсутні (а.с.25-27).
Дослідивши наявні в справі документи, судом встановлено наступне.
Так, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року №1402-VIII.
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року у справі №340/6112/24 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Кіровоградській області складено довідку від 04.03.2025 №40 про суддівську винагороду позивача, яка враховується для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, станом на 01.01.2024 (а.с.9).
12.03.2025 позивач звернувся до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою (зареєстрована за №367) щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі зазначеної вище довідки (а.с.10).
Таке звернення було опрацьовано за принципом екстериторіальності відповідачем, який своїм рішенням №13809/03-16 від 19.03.2025 відмовив позивачу в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді, оскільки починаючи з січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб, яких застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, становить 2102 грн та не переглядався (а.с.10).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
У преамбулі Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 №1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) зазначено, що цей Закон визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.
Відповідно до частини третьої, четвертої статті 142 Закону №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Частина перша статті 135 Закону №1402-VIII вказує, що суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Згідно до частини другої статті 135 Закону №1402-VIII, суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за:
1) вислугу років;
2) перебування на адміністративній посаді в суді;
3) науковий ступінь;
4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Частиною третьою статті 135 Закону №1402-VIII визначено, що базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Таким чином, розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, на пряму залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року №966-XIV, прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
Статтею 4 Закону №966-XIV передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Законом №966-XIV не визначено такого виду прожиткового мінімуму, як "прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді", а суддів не віднесені до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.
Натомість, відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 року №3460-IX розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня - становить 3028 гривень, а працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні.
Зміни ж до Закону №1402-VIII в частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у спірному періоді, а також в Закон №966-XIV щодо визначення прожиткового мінімуму, не вносилися.
Таким чином, законні підстави для зменшення розміру прожиткового мінімуму, який встановлено для працездатних осіб на 01 січня календарного року, з метою визначення суддівської винагороди, відсутні.
Отже, Законом України "Про судоустрій і статус суддів" закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року. Указана конституційна гарантія незалежності суддів не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до закону про судоустрій.
Аналогічні висновки щодо обчислення суддівської винагороди (обрання розрахункової величини прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року) сформовані у постановах Верховного Суду від 10.11.2021 у справі №400/2031/21, від 30.11.2021 у справі № 360/503/21.
Крім того, виходячи з обставин цієї справи, слід враховувати те, що право позивача на щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2024 (3028 грн), встановлено рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 у справі №340/6112/24, яке набрало законної сили 21.01.2025.
Більш того, суд також враховує, що Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.02.2023 №7-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 р. за № 200/14891, не наділяє повноваженнями територіальні органи Пенсійного фонду України на ревізування складових довідки про розмір суддівської винагороди для визначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці; самостійного визначення того, чи відбулося підвищення розміру складових суддівської винагороди суддів, які працюють на відповідних посадах станом на 01 січня календарного року; чи правильно таке підвищення розраховано відповідними органами тощо.
Зазначене свідчить, що рішення відповідача №13809/03-16 від 19.03.2025 щодо відмови позивачу у перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки ТУ ДСА в Кіровоградській області від 04.03.2025 №40 є протиправним та підлягає скасуванню. Водночас порушене право позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2024 перерахунок і виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки ТУ ДСА в Кіровоградській області складено довідку від 04.03.2025 №40
Підсумовуючи вищевказане, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.11).
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19.03.2025 №13809/03-16.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2024 року перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи із розміру суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, зазначеного у довідці Територіального управління Державної судової адміністрації в Кіровоградській області від 04.03.2025 №40, з урахуванням раніше виплачених сум щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду у Київській області (код ЄДРПОУ: 22933548).
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК