Справа № 358/1621/24 Провадження № 2-о/358/11/25
21 березня 2025 року м. Богуслав
Богуславський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Тітова М.Б.
за участю:
секретаря судового засідання Зеленько О.Д.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника Орло Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Комунальне підприємство Богуславської міської ради «Богуславблагоустрій» та Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, про встановлення факту постійного проживання особи на території зони постійного радіоекологічного контролю, -
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території посиленого радіологічного контролю в період із 20 жовтня 1988 року по 22 липня 1997 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що на даний час вона досягла пенсійного віку і з метою оформлення пенсії звернулася до Пенсійного фонду України, працівники якого їй повідомили, що у неї відсутні документи, які підтверджують факт її постійного проживання на території зони посиленого радіологічного контролю в період із 20 жовтня 1988 року по 22 липня 1997 року, що є перешкодою для оформлення пенсії на пільгових умовах.
25.11.2024 від представника ГУ ПФУ у Київській області Дорошенко О.М., до суду надійшов відзив на позов, в якому просять відмовити у задоволенні вимог ОСОБА_1 та розглядати справу без участі представника заінтересованої особи, посилаючись на наступне. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулася 30.07.2024 до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, вік виходу на пенсію зменшується додатково на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Початкова величина зниження пенсійного встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 незалежно від часу проживання або роботи за цей період. Необхідний страховий стаж, визначений статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з урахуванням статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 26 років. Вік заявниці 55 років 29 днів. Станом на 01.01.1993 - 03 роки 11 днів, що не дає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як потерпілому від аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки на 01.01.1993 не підтверджено проживання (робота) в зоні посиленого радіологічного контролю 4 роки. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в зв'язку з не підтвердженням факту постійного проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 - 4 роки. Частиною 1 ст. 15 Закону № 796-ХІІ обумовлено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Законом визначено позасудовий порядок, який дає змогу особі підтвердити факт евакуації із зони відчуження внаслідок аварії на ЧАЕС в певний період. Призначенню пенсії передує ряд процесуальних дій: звернення пенсіонера в управління з заявою про призначення пенсії та відповідними документами, що передбачені Порядком, встановлення та перевірка паспортних даних заявника, розгляд спеціалістами заяви та документів на відповідність законодавству, перевірка достовірності та обґрунтованості видачі довідок, що подаються для призначення пенсії, підрахунок стажу та віку, що в даному випадку визначає право на призначення пенсії, що належать до виключної компетенції територіальних органів Пенсійного фонду. Перебирання судом повноважень щодо призначення пенсії є формою втручання в дискреційні повноваження управління та виходить за межі завдань адміністративного судочинства (а.с. 21-25).
17.02.2025 представник заявника ОСОБА_2 подала до суду відповідь на відзив, та просила заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: КП БМР «Богуславблагоустрій», ТУ ПФУ у Київській області про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території посиленого радіоекологічного контролю в період із 20 жовтня 1988 року по 22 липня 1997року за адресою: АДРЕСА_1 - задовольнити.
З наведеними у відзиві запереченнями не погодилися з наступних підстав. Заявниця звернулася до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення юридичного факту, а не із позовною заявою в порядку адміністративного судочинства про оскарження рішення пенсійного органу. Слід зауважити, що в разі оскарження до суду відмови відповідного органу в установленні юридичного факту, який підлягає встановленню у позасудовому порядку, такий спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства і суди насамперед перевіряють, чи відповідає оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, а відповідач в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень відповідно до частини другої статті 77 КАС України повинен довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності. Тобто у разі вирішення справи в порядку адміністративного судочинства, встановлення факту, що має юридичне значення, має бути визначено судом у резолютивній частині судового рішення, що не передбачено КАС України. У той же час перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним. Таким чином, встановлення юридичного факту судом, не є перебиранням дискреційних повноважень на себе та розглядається в порядку окремого провадження (а.с. 46-50).
Заявник ОСОБА_1 під час судового розгляду справи підтримала свою заяву про встановлення факту постійного проживання особи на території зони постійного радіоекологічного контролю та просила її задовольнити посилаючись на вищевказані обставини.
Представник заявника ОСОБА_2 в судовому засіданні вимоги викладені в заяві ОСОБА_3 підтримала в повному обсязі. Також зазначила, що встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки надасть можливість в майбутньому реалізувати право на оформлення пенсії ОСОБА_3 .
Представники заінтересованих осіб: Комунальне підприємство Богуславської міської ради «Богуславблагоустрій» та Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області до суду не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши заявника, свідків та дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст.ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Олексіївка Богуславського району Київської області, що підтверджується копією паспорта громадянина України (а.с. 5).
20 серпня 1988 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про одруження, виданим 20.08.1988 виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради, актовий запис №2 та дружині присвоєно прізвище ОСОБА_5 (а.с. 36).
Копією довідки виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області №5314-01-18 від 10.07.2024, підтверджується, що в період з 06.08.1987 по 19.10.1988 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с. 11).
Згідно акту обстеження житлово - побутових умов проживання, складеного 28 липня 2024 року, комісією в складі депутата Богуславської міської ради Олешка Ю.В. та сусідів по АДРЕСА_3 , вбачається, що ОСОБА_1 дійсно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , в період з 20.10.1988 по 22.07.1997 (а.с. 8).
Згідно копії довідки про реєстрацію місця проживання особи № 06-26/1794 від 30.11.2021, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована з 22.07.1997 року теперішній час за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.7).
Згідно посвідчення (категорія 4) серія НОМЕР_1 від 26.11.1996, ОСОБА_1 має право на пільги і компенсації встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років (а.с. 13).
Згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_2 від 01.09.1987, виданої на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 з 17.02.1989 по 07.06.1994 року працювала у 408 військовому госпіталі на посаді фельшера-лаборанта (а.с. 9-10).
З копії архівного витягу з наказу начальника 408 Окружного військового госпіталю м.Київ №179/1/7219 від 25.07.2024, вбачається, що фельшер-лаборант ОСОБА_1 , з 13.11.1991 по 18.09.1993 перебувала в частково оплачуваній відпустці. В період з 19.09.1993 до 18.09.1994 перебувала у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до трьох років. Дочка - ОСОБА_6 народилася - ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 12).
Згідно копії свідоцтва про народження НОМЕР_3 виданого 08.10.1991 року відділом ЗАГС Богуславського райвиконкому, ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Богуслав Київської області, її батьками записані: ОСОБА_3 і ОСОБА_1 (а.с.13).
Довідкою БМР КОКНП БМР «Богуславська Центральна лікарня» за № 1726/06 від 25.11.2020, підтверджується, що ОСОБА_1 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 о 20 год 20 хв в пологовому відділенні Богуславської центральної районної лікарні народила дівчинку вагою 3300 гр. (а.с. 35).
З копії договору купівлі-продажу квартири серії АЕА №983613 від 10.07.2001 вбачається, що 10 липня 2001 року ОСОБА_3 продав належну йому на підставі свідоцтва № НОМЕР_4 про право власності на житло, виданого ЖКВ трест «Білоцерківсьбуд» 27.02.2001, ОСОБА_7 квартиру АДРЕСА_5 (а.с. 34).
З копії довідки КП БМР «Богуславблагоустрій» за № 1473 від 29.07.2024, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 20.10.1988 по 22.07.1997 була зареєстрована та проживала у АДРЕСА_1 . З 22.07.1997 по теперішній час зареєстрована та проживає по АДРЕСА_4 (а.с. 11).
Допитані у судовому засіданні свідки, зокрема ОСОБА_8 підтвердила факт постійного проживання ОСОБА_1 разом з її чоловіком з 1988 року і після народження дитини в квартирі АДРЕСА_5 . При цьому свідок зазначила, що вона на той час працювала двірником в будинку АДРЕСА_3 , а тому добре знає ОСОБА_1 .
ОСОБА_9 в судовому засіданні підтвердила, що вона проживає з 1983 року в будинку АДРЕСА_3 та була сусідкою ОСОБА_1 , яка разом з чоловіком та двома дітками з 1988 орієнтовно до 2000 років проживали по сусідству. При цьому надала пояснення, що пам'ятає, що ОСОБА_10 їздила працювати в лікарню в м. Києві.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до положень ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
В судовому засіданні належними та допустимими доказами заявник підтвердила факт його постійного проживання в період із 20.10.1988 року по 22.07.1997 на території посиленого радіологічного контролю по АДРЕСА_1 .
Заявнику ОСОБА_1 встановлення факту про його постійне проживання у період із 20.10.1988 року по 22.07.1997 на території посиленого радіологічного контролю за адресою: АДРЕСА_1 , необхідне для реалізації належних їй прав на соціальний захист, тому враховуючи вищевикладене та проаналізувавши всі надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись 4, 10-13, 57, 81, 89, 141, 223, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання особи на території зони постійного радіоекологічного контролю задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території зони посиленого радіологічного контролю в період із 20 жовтня 1988 року по 22 липня 1997 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
2) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 28.04.2025.
Головуючий: суддя М. Б. Тітов