Справа № 304/497/25 Провадження № 3/304/411/2025
05 травня 2025 року м. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Ганько І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Перечин Закарпатської області, мешканця АДРЕСА_1 , охоронця ТОВ «ПМЗ», громадянина України,
за ч. 1 ст. 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 145490 від 16 листопада 20__ року видно, що 16 листопада 2024 року о 20.00 год ОСОБА_1 на околиці населеного пункту Оноківці Ужгородського району Закарпатської області на відстані 3 000 м до лінії державного кордону в районі 260 прикордонного знаку здійснив злісну непокору неодноразово повтореній законній вимозі військовослужбовця ДПСУ старшого лейтенанта ОСОБА_2 під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, про пред'явлення документів, що посвідчують особу, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 23, ст. 24 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03 квітня 2003 року, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 185-10 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнав, повідомив, що інспектор ОСОБА_2 , який складав протокол, повністю викривив обставини та сфальсифікував протокол.
Заслухавши його думку, вивчивши письмові матеріали справи про адміністративне правопорушення, долучені до протоколу, суддя прийшов до висновку, що протокол підлягає поверненню на доопрацювання виходячи з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення, який у свою чергу, за вимогами ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Частина 1 статті 276 КУпАП визначає, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Рішенням Конституційного Суду України № 5-рп/205 від 26.05.2015 у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, визначено, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
У свою чергу справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 185-1 - 185-11 КУпАП розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Так, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 145490 від 16 листопада 20__ року відносно ОСОБА_1 , місцем вчинення правопорушення, що ставиться у провину особі, а саме невиконання законної вимоги військовослужбовця ДПСУ старшого лейтенанта ОСОБА_2 про пред'явлення документів, що посвідчують особу, є село Оноківці Ужгородського району Закарпатської області.
Місце складання протоколу не є місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
У даному випадку, враховуючи місце вчинення адміністративного правопорушення, суддя вважає, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 185-10 КУпАП не підсудні Перечинському районному суду Закарпатської області, а відтак суддя позбавлений можливості розглянути дану справу, оскільки такий розгляд буде виходити за межі його компетенції та буде порушенням ст. 257, 276 КУпАП.
Виходячи з положень ст. 276 КУпАП та враховуючи роз'яснення, які містяться у п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення» № 11 від 11 червня 2004 року, суд не має повноважень вирішувати питання підсудності справи про адміністративне правопорушення, оскільки це є виключною компетенцією органу, який його склав.
З огляду на викладене, оскільки законом не передбачена передача адміністративного матеріалу з одного суду до іншого, суддя вважає за необхідне адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 185-10 КУпАП повернути до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для направлення матеріалів справи за належною підсудністю.
Керуючись ст. 7, 9, 277, 278-280, 283, 285 КУпАП, суддя,
матеріали справи про адміністративне правопорушення № 304/497/25 відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 185-10 КУпАП повернути на доопрацювання до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для направлення таких за підсудністю до належного суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:Ганько І. І.