Рішення від 06.05.2025 по справі 718/856/25

Справа № 718/856/25

Провадження 2-а/718/19/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" травня 2025 р. м.Кіцмань Чернівецька область

Кіцманський районний суд Чернівецької області в особі судді Нагорного В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2025 року до Кіцманського районного суду Чернівецької області звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення (далі - оскаржувана постанова).

З урахуванням вимог позовної заяви у новій редакції, яка надійшла до суду 04 квітня 2025 року, позивач просив скасувати постанову № 1117 від 06.03.2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , а справу про адміністративне правопорушення закрити в зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 06 березня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 винесено постанову про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, відповідно до якої ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Позивач вважає оскаржувану постанову незаконною у зв'язку з тим, що був звільнений з військової служби 02.04.2024, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 03.04.2024, військово-облікові дані через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, він оновив 21.02.2025, тобто до винесення оскаржуваної постанови, 22.02.2025 йому оформлено відстрочку від призову під час мобілізації, оскаржувана постанова не містить інформації про те, які саме відомості він не оновив, вважає, що ці відомості не могли бути одержані самостійно відповідачем шляхом електронної взаємодії, оскільки у відповідача була наявна вся необхідна інформація про нього, протокол про адміністративне правопорушення №3/114 від 25.02.2025 не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оскільки в ньому невірно зазначено його сімейний стан, не зазначені повні адреси свідків, що, на думку позивача, робить його недопустимим доказом.

Ухвалою суду від 01 квітня 2025 року позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків заяви.

Ухвалою суду від 07 квітня 2025 року постановлено прийняти до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами, визначено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

05 травня 2025 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 1117 від 06.03.2025 р. - відмовити за безпідставністю.

У відзиві відповідач заперечив проти позовних вимог, зазначивши, зокрема, що за приписами п.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідач у відзиві стверджує, що можливості отримати інформацію про місце фактичного проживання та місце перебування, номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти в установах ТЦК та СП відсутня, оскільки відповідних ресурсів не існує.

У відзиві зазначено, що позивач не з'являвся вчасно до ІНФОРМАЦІЯ_3 (третього відділу), персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста вчасно не уточнив. Такі дії (бездіяльність) призвели до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Як вбачається з військового квитка серії НОМЕР_1 від 03.11.2008 ОСОБА_1 військову присягу прийняв 29.11.2008 р., 03.11.2009 р. звільнений (демобілізований) в запас, ОСОБА_1 знято з військового обліку військовозобов'язаних 09.03.2022 р. та взято на військовий облік військовозобов'язаних 03.04.2024 р.

За змістом, долученого до позовної заяви, військово-облікового документу, сформованого у Резерв + 14.03.2025, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_3 ), має відстрочку до 08.05.2025.

Датою уточнення даних, згідно військово-облікового документа позивача, є 21.02.2025.

Згідно довідки від 22.02.2025 року № 3/747 ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк до 08.05.2025 року, підстава: дружина з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи.

21 лютого 2025 року оператором відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 ст. солдатом ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення №3/114, відповідно до якого встановлено, що ОСОБА_1 , всупереч встановленим чинним законодавством вимогам правил військового обліку, в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 порушував правила військового обліку, а саме не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності указу Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у Р(М)ТЦК та СП. Своїми протиправними, винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу 7 ч.3 ст.1, абзацу 5 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ та вимоги абз.3 п.10-1 ч.1 Додатку 2 до Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП.

06 березня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було ухвалено постанову № 1117 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 Кодексу України про адміністративне правопорушення, якою накладено на громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови 06 березня 2025 року № 1117, ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП за те, що будучи військовозобов'язаним, не уточнив під час дії воєнного стану протягом 60 днів, у період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Ч.3 ст.210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.

Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі Закон №2232-ХІІ), Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон №3543-XII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі Порядок).

Відповідно до ст.1 Закону №3543-XII особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відтак, особливий період в Україні розпочався 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває дотепер.

Закон №3543-XII встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи й організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Статтею 22 Закону №3543-XII визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За приписами частини 3 статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України,зобов'язані уточнитисвої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Таким чином, ураховуючи вимоги абзацу сьомого частини 3 статті 22 Закону №3543-XII, усі військовозобов'язані, крім тих що відносяться до абзаців другого шостого, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Відповідно до частини 10 статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац другий); виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац шостий).

Згідно з частиною 11 статті 38 Закону №2232-ХІІ у редакції Закону №3633-IX від 11.04.2024, який набрав чинності 18.05.2024, призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Такий обов'язок визначено також пунктом 23 Порядку, відповідно до якого призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

За правилами, встановленими статтею 42 Закону №2232-ХІІ та пункту 19 Порядку, громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною 10 статті 1 Закону №2232-ХІІ визначено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

За приписами абзацу четвертого пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3633-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Таким чином, вищезазначені норми визначають три способи, у які громадяни України, що перебувають на території України і є військовозобов'язаними повинні були уточнити свої персональні даніз 18.05.2024 по 16.07.2024, а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Матеріалами справи та позивачем у позовній заяві підтверджено, що позивач уточнив свої облікові дані 21.02.2025, а відтак суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не уточнив свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024, а зробив це поза визначеним законодавством України строком лише 21.02.2025.

Відповідно до частини 1 статті 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Оскаржувана постанова містить належне обґрунтування порушення ОСОБА_1 вимог Закону №2232-ХІІ, Закону №3543-XII, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, в частині обов'язку особисто та своєчасно оновити свої персональні дані, а тому суд відхиляє доводи, викладені позивачем у позовній заяві, що вказана постанова не містить інформації, які саме відомості він не оновив.

Суд критично оцінює доводи позивача про те, що відомості про нього могли бути одержані відповідачем самостійно шляхом електронної інформаційної взаємодії, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити відповідні дії і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто в один із вищевизначених способів.

Натомість, позивачем не доведено той факт, що він, будучи взятим на військовий облік військовозобов'язаних 03.04.2024 р., був звільнений від виконання обов'язку з 18.05.2024 по 16.07.2024 уточнити свої облікові дані у встановленому порядку.

Доводи про те, що позивач був звільнений з військової служби 02.04.2024, а 03.04.2024 постановлений на облік в ІНФОРМАЦІЯ_5 , не звільняло позивача від обов'язку з 18.05.2024 по 16.07.2024 уточнити свої персональні дані у встановленому порядку у визначений законом період.

Решта доводів позивача не спростовує висновків суду.

Про обґрунтованість притягнення позивача до відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП також вказує те, що матеріали справи не містять даних, які б спростовували обставини, викладені в оскаржуваній постанові. При розгляді справи та винесенні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності позивача були належним чином оцінені всі зібрані по справі докази, правильно визначено статтю, якою передбачено відповідальність за вчинення даного правопорушення та застосовано стягнення в межах санкції ч.3 ст.210 КУпАП.

Оскільки оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 90, 241-243, 246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його складення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .

Суддя В.В. Нагорний