Справа № 638/7810/25
Провадження № 1-в/638/515/25
05 травня 2025 року м. Харків
Шевченківський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши подання начальника державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин України, із середньою освітою, раніше судимий, до засудження непрацевлаштований, до засудження проживав за адресою: АДРЕСА_1 , засуджений 03.06.2023 Ковпаківським районним судом м.Суми за частиною другою статті 309 КК України на підставі статті 71 КК України до остаточного покарання у виді 2 роки 2 місяці позбавлення волі,
29.04.2025 надійшло клопотання начальника державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» полковник внутрішньої служби ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду терміном на 1 (один) рік із встановленням обмежень до ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ), засудженого 03.06.2023 Ковпаківським районним судом м. Суми за частиною другою статті 309 КК України до позбавлення волі. В обґрунтування клопотання зазначено, що на підставі пункту «г» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд подання без його участі.
Представник державної установи у судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд подання без участі представника.
та прокурор у судове засідання не з'явилися, причини неявки не повідомили.
У зв'язку з неприбуттям усіх учасників судового розгляду фіксування технічними засобами судового засідання не здійснювалося.
Розглянувши подання та долучені до нього матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення адміністративного нагляду з огляду на таке.
Відповідно до статті 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно зі статтею 158 Кримінально-виконавчого кодексу України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених в статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Пунктом «г» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Відповідно до вироку Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.06.2023 ОСОБА_3 затверджено угоду про визнання винуватості ОСОБА_3 між прокурором Сумської окружної прокуратури та обвинуваченим ОСОБА_3 згідно з якої ОСОБА_3 визнано винуватим у пред'явленому обвинуваченні за частиною другою статті 309 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк один рік. На підставі статті 71 КК України за сукупністю вироків, частково приєднано до призначеного покарання невідбуту частину покарання за вироком Ковпаківським районним судом м. Суми від 07.02.2022 та остаточно призначено покарання у виді 2 роки 2 місяці позбавлення волі.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_3 06.03.2023, кінець строку: 06.05.2025.
Кримінальне правопорушення, передбачене частиною другою статті 309 КК України, є злочином у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
23.04.2025 на засіданні відповідної комісії Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» прийнято рішення про доцільність встановлення щодо ОСОБА_3 адміністративного нагляду строком на один рік.
Враховуючи зазначене суд вважає подання таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись пунктом «г» статті 3, статтями 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 158 Кримінально-виконавчого кодексу України, суд
Подання задовільнити.
Встановити щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративний нагляд терміном 1 (один) рік із встановленням таких обмежень:
- прибувати в період нагляду в 1,2,3 та 4 тижні кожного місяцю до співробітника в територіальному органі поліції, який проводить реєстраційну відмітку;
- заборони залишати своє помешкання після 22.00 год. до 06.00 год. ранку без відповідного на те дозволу керівництва відділу поліції;
- заборони виїзду за межі пункту проживання на постійне чи тимчасове перебування без письмового дозволу керівництва відділу поліції Головного Управління Національної поліції. В разі необхідності виїздити за територію пункту проживання, письмово повідомити керівництво відділу поліції Головного Управління Національної поліції про мету, термін та точну адресу знаходження, отримати дозвіл, маршрутний листок, в якому зробити відповідні реєстраційні відмітки;
- заборони відвідування барів, ресторанів, кафе, магазинів та інших громадських місць, де алкогольні напої реалізуються на розлив, а також вокзалів та аеропортів.
Термін адміністративного нагляду обчислюється з моменту оголошення цієї постанови.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний суд через Шевченківський районний суд м. Харкова протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1