Постанова від 30.04.2025 по справі 160/4407/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року справа 160/4407/23

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 (суддя Лозицька І.О.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 27.02.2023 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії;

- зобов'язати врахувати для визначення розміру пенсії:

довідку №114 від 25.05.2021, що видана «Державним підприємством Чукотського автономного округа ЧукотАВІА» про фактичний заробіток за період з 01.01.1984 по 16.10.1989;

довідку №128 від 26.05.2021, що видана «Державним підприємством Чукотського автономного округа ЧукотАВІА» уточнюючу особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення дострокової пенсії та підтверджуючу постійну зайнятість в особливих умовах праці в «Аеропорту Мис Шмідта Магаданського управління цивільної авіації» з 1979 по 1989;

архівну довідку №04-16/М-307 від 28.05.2021, що видана «Муніципальною казенною установою «Адміністративно-господарська служба, Єдина чергово-диспетчерська служба, архів міського округа Егвекінот» про трудовий стаж за період з 1978 по 1979 (із зазначенням наказів, справ, лицьових рахунків, карточки ф.Т-2);

архівну довідку №04-16/М-308 від 28.05.2021, що видана «Муніципальною казенною установою «Адміністративно-господарська служба, Єдина чергово-диспетчерська служба, архів міського округа Егвекінот» про заробітну плату за період з 1978 по 1979 (із зазначенням наказів, справ, лицьових рахунків, карточки ф.Т-2);

архівну довідку №04-16/М-555 від 04.09.2021, що видана «Муніципальною казенною установою «Адміністративно-господарська служба, Єдина чергово-диспетчерська служба, архів міського округа Егвекінот» про трудовий стаж за період з 1978 по 1979 (із зазначенням наказів, справ, лицьових рахунків, карточки ф.Т-2);

архівну довідку №04-16/0-556 від 04.09.2021, що видана «Муніципальною казенною установою «Адміністративно-господарська служба, Єдина чергово-диспетчерська служба, архів міського округа Егвекінот» про заробітну плату за період з 1978 по 1979 (з зазначенням наказів, справ, лицьових рахунків, карточки ф.Т-2);

- зобов'язати розглянути заяву про проведення перерахунку пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.09.2024 залучено у якості співвідповідача ГУ ПФУ в Донецькій області.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 позов задоволений частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Донецькій області №046050009578 від 26.08.2022 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 25.08.2022;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області врахувати для визначення розміру пенсії ОСОБА_1 :

- довідку №114 від 25.05.2021, що видана «Державним підприємством Чукотського автономного округа ЧукотАВІА» про фактичний заробіток ОСОБА_1 , за період з 01.01.1984 по 16.10.1989;

- довідку №128 від 26.05.2021, що видана «Державним підприємством Чукотського автономного округа ЧукотАВІА», уточнюючу особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення дострокової пенсії по старості та підтверджуючу постійну зайнятість в особливих умовах праці ОСОБА_1 в «Аеропорту Мис Шмідта Магаданського управління цивільної авіації» з 1979 по 1989;

- архівну довідку №04-16/М-307 від 28.05.2021, що видана «Муніципальною казенною установою «Адміністративно-господарська служба, Єдина чергово-диспетчерська служба, архів міського округа Егвекінот» про трудовий стаж ОСОБА_1 , за період з 1978 по 1979 (із зазначенням наказів, справ, лицьових рахунків, карточки ф.Т-2);

- архівну довідку №04-16/М-308 від 28.05.2021, що видана «Муніципальною казенною установою «Адміністративно-господарська служба, Єдина чергово-диспетчерська служба, архів міського округа Егвекінот» про заробітну плату ОСОБА_1 , за період з 1978 по 1979 (із зазначенням наказів, справ, лицьових рахунків, карточки ф.Т-2);

- архівну довідку №04-16/М-555 від 04.09.2021, що видана «Муніципальною казенною установою «Адміністративно-господарська служба, Єдина чергово-диспетчерська служба, архів міського округа Егвекінот» про трудовий стаж ОСОБА_1 , за період з 1978 по 1979 (із зазначенням наказів, справ, лицьових рахунків, карточки ф.Т-2);

- архівну довідку №04-16/0-556 від 04.09.2021, що видана «Муніципальною казенною установою «Адміністративно-господарська служба, Єдина чергово-диспетчерська служба, архів міського округа Егвекінот» про заробітну плату ОСОБА_1 , за період з 1978 по 1979 (з зазначенням наказів, справ, лицьових рахунків, карточки ф.Т-2);

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.08.2022 про проведення перерахунку пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні;

- у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Донецькій області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що органи Пенсійного фонду не мають права беззаперечно враховувати при призначенні/перерахунку пенсії довідки про стаж, заробітну плату, архівні довідки, які не підтверджені первинними документами. Враховуючи, що Україна вийшла з Угоди від 13.03.1992 про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, міжнародний договір України припинив свою дію для України 19.06.2023, на сьогодні відсутня можливість здійснити документальну перевірку періодів роботи позивача.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 10.08.2022 отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач 25.08.2022 звернувся із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами.

Листом ГУ ПФУ в Донецькій області №046050009578 від 26.08.2022 відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки згідно статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позбавлений права надсилати запити для здійснення перевірки довідок про заробітну плату та отримання підтвердження сплати внесків до Російської Федерації.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Таким чином, до 01.01.2004 стаж підтверджується документально, в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі відсутності після 1 липня 2000 року 60 місяців страхового стажу, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Пунктом 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку №22-1 від 25.11.2005 до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 від 25.11.2005 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 29.07.2020 у справі №341/1132/17, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду України мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Крім того, згідно з пунктом 4.2 розділу 4 Порядку №22-1 від 25.11.2005 при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Згідно Порядку №22-1 від 25.11.2005 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Таким чином, правом вимагати додаткові документи від підприємств, установ та організацій наділені лише органи, що призначають пенсії. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо.

Отже, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть слугувати підставою для відмови у врахуванні заробітної плати згідно довідок при призначенні пенсії.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №291/99/17.

Подані позивачем довідки про заробітну плату для нарахування пенсії за період з 01.01.1984 по 16.10.1989 (довідка №114 від 25.05.2021), з вересня 1978 по серпень 1979 (довідка №04-16/М-308 від 28.05.2021, довідка №04-16/0-556 від 04.09.2021) мають необхідну інформацію про виплачені доходи та посилання на первинні документи, на підставі яких вони видані, містять інформацію про відрахування в повному обсязі, підписані посадовими особами та скріплені печаткою. За формою та змістом вказані довідки відповідають вимогам чинного законодавства.

Довідки уточнюючі особливий характер роботи та умов праці, необхідні для призначення дострокової пенсії та підтверджуючі зайнятість в особливих умовах праці та про трудовий стаж також містять необхідну інформацію про стаж роботи позивача з 24.09.1979 по 10.10.1979, з 01.12.1981 по 16.10.1989, з 07.09.1978 по 24.09.1979.

Також, факт роботи на підприємствах підтверджується записами в трудовій книжці позивача.

Крім того, як вірно зазначив суд першої інстанції, при призначенні пенсії не врахована заробітна плата, яка зазначена у вищевказаних довідках, проте до страхового стажу ці періоди зараховано, це вбачається з Форми РС-право від 15.12.2022.

Враховуючи викладене, перевірка достовірності виданих підприємством документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні (перерахунку) пенсії.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №291/99/17.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач протиправно відмовив в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 не врахувавши для визначення розміру пенсії надані позивачем документи, оскільки відсутність можливості листування, не може бути підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 30.04.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова