Постанова від 05.05.2025 по справі 520/24857/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2025 р. Справа № 520/24857/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Русанової В.Б.,

Суддів: Калиновського В.А. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 (головуючий суддя І інстанції: Панов М.М.) по справі № 520/24857/24

за позовом ОСОБА_1

до Адміністрації Державної прикордонної служби України , Військової частини НОМЕР_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, Військової частини НОМЕР_1 в якому просив:

- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України, Військової частини НОМЕР_1 , які полягають у відмові підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення (перерахунку) пенсії відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за останні 24 календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням здійснених перерахунків складових грошового забезпечення на виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі № 520/4589/24;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Військову частину НОМЕР_1 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення (перерахунку) пенсії відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за останні 24 календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, з урахуванням здійснених перерахунків складових грошового забезпечення на виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі № 520/4589/24.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року позов задоволено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Адміністрація Державної прикордонної служби України подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судовим рішенням у справі № 520/4589/24, яким зобов'язано перерахувати грошове забезпечення позивача, на Адміністрацію Держприкордонслужби не покладено жодних обов'язків, щодо підготовки та надання до ГУ ПФ оновленої довідки про грошове забезпечення позивача за останні 24 календарні місяці служби, з урахуванням перерахованого грошового забезпечення.

Вказує, що грошове забезпечення виплачується за місцем проходження військової служби. Водночас, на Адміністрацію Держприкордонслужби лише покладено обов'язок щодо відправки до пенсійного органу документів для призначення пенсії. Натомість, такі документи повинна виготовити саме Військова частина НОМЕР_1 , оскільки в ній проходив військову службу позивач.

Отже, на переконання позивача, належним відповідачем у даній справі є саме Військова частина НОМЕР_1 .

Позивач не скористався правом на подання відзиву на апеляційну скаргу.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначений склад колегії: головуючий суддя Русанова В.Б., судді Бегунц А.О., ОСОБА_2

У зв'язку зі смертю судді ОСОБА_2 , на підставі повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначений новий склад колегії: головуючий суддя Русанова В.Б., судді Бегунц А.О., Присяжнюк О.В.

У зв'язку з перебуванням у відрядженні судді Бегунца А.О., на підставі повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначений новий склад колегії: головуючий суддя Русанова В.Б., судді Калиновський В.А., Присяжнюк О.В.

Відповідно до ч.1 ст.308 п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, вислухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 проходив військову службу у НОМЕР_2 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) та 11.01.2024 звільнений з військової служби за п.п."г" п.3 ч.5 ст.26 Закону України " Про військовий обов'язок і військову службу" у запас, що підтверджується витягами з наказів № 780-ОС від 28.12.2023, №24-ОС від 12.01.2024. (а.с.26)

Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з січня 2024 року отримує пенсію за вислугу років призначену на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, що підтверджується протоколом за пенсійною справою. (а.с.18)

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі №520/4589/24, зокрема зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 31.12.2022, з врахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Визнано протиправними дії ВЧ НОМЕР_1 у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячного грошового забезпечення (надбавок та премій), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки як УБД, за період проходження військової служби з 29.01.2020 по 19.05.2023 з порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та без урахування постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 із застосуванням з 29.01.2020 показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018, для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням.

Зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (надбавок та премій), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки як УБД, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18), шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим званням) за період з 29.01.2020 по 19.05.2023 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022, на 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі №520/4589/24 ВЧ НОМЕР_1 здійснено перерахунок та доплату грошового забезпечення, що підтверджується листом від 12.08.2024 та довідкою-розрахунком. (а.с.44-45)

НОМЕР_2 прикордонний загін Держприкордонслужби (військова частина НОМЕР_1 ) листом від 20.08.2024 повідомив представника позивача, що Адміністрація Держприкордонслужби організовує роботу з оформлення документів для призначення пенсії. Уповноваженим структурним підрозділом, на який покладаються фукнції з підготовки та подання до органів ПФУ документів, необхідних для призначення військових пенсій , визначено фінансово-економічне управління Адміністрація Держприкордонслужби України(а.с.14)

Адміністрація Держприкордонслужби листом від 21.08.2024 повідомила представника позивача, що довідки за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для призначення пенсії видаються тими військовими частинами Держприкордонслужби, які впродовж 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням військовослужбовця нараховували та виплачували грошове забезпечення. (а.с.13)

Позивач, не погоджуючись з відмовою у виготовленні оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію за останні 24 календарні місяці військової служби підряд перед звільнення, для призначення (перерахунку) пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на видачу оновленої довідки за 24 останні календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 (в подальшому - Закон №2011-ХІІ), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно із ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Колегією суддів встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі №520/4589/24 ВЧ НОМЕР_1 здійснено перерахунок та доплату грошового забезпечення, що підтверджується листом від 12.08.2024 та довідкою-розрахунком. (а.с.44-45)

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ.

Положеннями ч. 1 ст. 2 Закону № 2262-ХІІ визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (в подальшому - Постанова № 45), пенсії призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, державний орган, з якого особа була звільнена із служби, видає довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Положеннями п. 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, (в подальшому Порядок № 3-1) визначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Відповідно до п. 1 розд. ІІІ Порядку № 3-1, уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.

Згідно із п. 2 розд. ІІ Порядку № 3-1, до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи, зокрема, грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (додаток 8 до цього Порядку).

Із урахуванням вищевикладеного, суд колегія суддів вважає, що до довідки за 24 останні календарні місяці військової служби підряд перед звільненням для перерахунку пенсії позивача належить внести виправлення для подальшого її подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку пенсії позивача, оскільки у судовому рішенні по справі № 520/4589/24, судом зроблено висновок про неправильне нарахування та виплату грошового забезпечення позивачу.

Відповідно до пп. 1 п. 1 розд. І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760, ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Підпунктами 1-4 п. 1 розд. ІІ Інструкції №760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

Таким чином, виходячи із положень Порядку №3-1 та Інструкції №760, саме на Адміністрацію Держприкордонслужби покладено обов'язок підготувати та подати до пенсійного органу документи, необхідні для призначення (перерахунку) пенсії позивача.

При цьому, з урахуванням приписів пп.3 п.1 розд. ІІ Інструкції №760, Адміністрація Державної прикордонної служби України не позбавлена права самостійно отримати оновлену довідку за останні 24 календарні місяці військової служби для подальшого його направлення в пенсійний орган саме від Військової частини НОМЕР_1 .

До того ж, Адміністрацією Держприкордонслужби вже направлялось до ГУ ПФ України в Харківській області документи для призначення позивачу пенсії, що підтверджується листом від 05.03.2024 (а.с.19).

Із урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 по справі № 520/24857/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя В.Б. Русанова

Судді В.А. Калиновський О.В. Присяжнюк