Справа № 646/3230/25
№ провадження 3/646/1390/2025
02.05.2025 м. Харків
Суддя Основ'янського районного суду міста Харкова Шиховцова А.О., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від групи ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , не одруженого, військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , кулеметника-розвідника, солдата, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ДНХІ-2/1762 від 08.04.2025 ОСОБА_1 08.04.2025 о 12:00 год. виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини в АДРЕСА_2 в умовах особливого періоду, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 було направлено до КНП «Куп'янське ТМО», у результаті проведеного огляду на стан сп'яніння встановлені клінічні ознаки алкогольного сп'яніння (висновок №5214 від 08.04.2025).
Від дачі пояснень, підписання та отримання протоколу ОСОБА_1 відмовився у присутності двох свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Постановою суду від 11.04.2025 матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст.172-20 КУпАП повернути до групи ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.
28.04.2025 на адресу суду після дооформлення повернуті матеріали справи про адміністративне правопорушення.
На виконання постанови складений рапорт командиром взводу охорони та патрульної-постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.04.2025, згідно з яким просив вважати об'єктивну сторону адміністративного правопорушення як відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, причини неявки суду невідомі, заяв або клопотань до суду не надходило.
Виходячи з положень ст. 268 КУпАП, під час розгляду даної категорії справ присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
За таких обставин, враховуючи встановлені законодавством строки розгляду справ про адміністративні правопорушення, положення ст.268 КУпАП та вищенаведені обставини, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Згідно з ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд, дослідивши докази по справі, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та визнає його винним у вказаному адміністративному правопорушенні.
Факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, а саме:
-даними з протоколу серії ДНХІ-2/1762 від 08.04.2025;
-даними з рапорту командиром взводу охорони та патрульної-постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.04.2025;
-даними з висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 08.04.2025 №5214, відповідно до якого 08.04.2024 о 13 год. 20 хв. під час огляду, встановлено, що ОСОБА_1 має клінічні ознаки алкогольного сп'яніння. Від підпису і тесту на «Алкофор-505» категорично відмовився в присутності двох свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5
-поясненнями свідка ОСОБА_2 , відповідно до яких він 08.04.2025 о 12:00 год. виявив військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп?яніння, а саме запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів. ОСОБА_1 було доставлено в чергову частину ВСП АДРЕСА_2 , де йому було видано направлення на проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в «Куп?янське ТМО», де солдат ОСОБА_1 відмовився від проходження тесту та обстеження на стан алкогольного сп?яніння, висновок №5214 від 08.04.2025 складений о 13:20 год. Свідок засвідчив факт відмови від дачі пояснення, підписання та отримання протоколу ДНХІ -2/1762 військовослужбовця солдатом ОСОБА_1 ;
-поясненнями свідка ОСОБА_3 , відповідно до яких він 08.04.2025 о 12:00 год. виявив військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп?яніння, а саме запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів. ОСОБА_1 було доставлено в чергову частину ВСП АДРЕСА_2 , де йому було видано направлення на проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в «Куп?янське ТМО», де солдат ОСОБА_1 відмовився від проходження тесту та обстеження на стан алкогольного сп?яніння, висновок №5214 від 08.04.2025 складений о 13:20 год. Свідок засвідчив факт відмови від дачі пояснення, підписання та отримання протоколу ДНХІ -2/1762 військовослужбовця солдатом ОСОБА_1 .
Згідно з ст. 1 розділ I Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено в Україні воєнний стан, який в подальшому був неодноразово продовжений та діє на даний час.
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, тобто відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, вчинена в умовах особливого періоду.
На підставі викладеного, суддя дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
Згідно зі статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , суддя враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, ступінь вини, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність, наявність обставини, що обтяжує його відповідальність та з урахуванням того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самою особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, так і іншими особами, суддя дійшла висновку, що з метою виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є застосування до нього адміністративного стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до пункту 12 частини 1статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись ст.172-20, ст.283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у адміністративному правопорушенні, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 1статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду.
Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення до виконання постанови в частині стягнення штрафу 3 місяці.
Суддя А.О. Шиховцова