22 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/25284/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Щербака А.А., Шлай А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року в адміністративній справі №160/25284/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
19.09.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у незастосуванні ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та провести виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% її середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком№1, а саме з 20 листопада 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум. Вказані позовні вимоги були обгрунтовані посиланням на те, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у незастосуванні ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 є протиправними, оскільки в останньої наявний достатній пільговий стаж для її призначення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у незастосуванні ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та провести виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% її середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком№1, а саме з 20.11.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення, як незаконне та прийняти нову постанову про задоволення адміністративного позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що періоди роботи позивача віднесені до розділу ІІ «Підготовка руд, збагачення, окуксування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин», відповідних постанов Кабінету Міністрів України (№ 162, № 36), що виключає підстави застосування норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обчисленні розміру пенсії позивача.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції, позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 02.02.2010 та отримувала пенсію по інвалідності ІІІ групи від загального захворювання відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 року у справі № 160/5806/24 позовну заяву ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №912470133418 від 23.11.2023 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період її роботи з 05.10.1999 року по 15.03.2000 року на посаді машиніста конвеєра на Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.11.2023 року про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, враховуючи, що вона набула право на цей вид пенсії з 45 років та зарахувавши до її пільгового стажу роботи, період роботи з 05.10.1999 року п 15.03.2000 року на посаді машиніста конвеєра на Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
Згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 року у справі №160/5806/24 вимога про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 із застосуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є передчасно заявленою.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного від 07.05.2024 року у справі № 160/5806/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивача переведено з 20.11.2023 року на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням до пільгового стажу періоду роботи з 05.10.1999 року по 15.03.2000 року.
ОСОБА_1 було подано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного від 07.05.2024 року у справі № 160/5806/24 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Згідно протоколу перерахунку пенсії (копія протоколу перерахунку пенсії) позивачу було переведено з пенсії по інвалідності (загальне захворювання) на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком№1 та переховано пенсію з 20.11.2023 року.
Оскільки у протоколі перерахунку пенсії позивачу її пенсію було розраховано без урахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому позивач звернулася 21.08.2024 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (копія заяви про перерахунок).
Згідно листа відповідача №50821-37172М-01/8-0400/24 від 12 вересня 2024 року, на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 по справі №160/5806/24 та Третього апеляційного адміністративного суду від 26.06.2024, в межах покладених зобов'язань, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві переведено Вас з 20.11.2023 на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з зарахуванням до пільгового стажу періоду роботи з 05.10.1999 по 15.03.2000. В задоволенні решти позовних вимог судами відмовлено. Відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі - Закон №345) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Оскільки питання щодо призначення пенсії на пільгових умовах із застосуванням норм статті 8 Закону №345, зазначеними вище судами не розглядалося, проводити обчислення пенсії у розмірі 80% заробітної плати немає підстав.
Не погодившись з вказаними висновками пенсійного органу, позивач звернулась до суду з метою захисту своїх прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача, які виразились у незастосуванні при обчисленні позивача розміру пенсії порядку, встановленого ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком№1 20 листопада 2023 року є протиправними. Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника. безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону №345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.»
Згідно із п.2 Порядку № 383 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками (36-2003-п), не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
За змістом п.3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.
Як свідчать встановлені обставини справи, позивач з 01 жовтня 1994 року по 16 березня 2010 року працювала машиністом конвеєра основної виробничої дільниці №1 (підземний тракт) дробильної фабрики і була зайнята на дробленні, помелі руд чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2% і більше кристалічного (вільного) двоокису кремнію повний робочий день на Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті, що підтверджується трудовою книжкою позивача.
Вказана професія (посада) за результатами атестації робочих місць, яка проводилась наказ №660 від 05 жовтня 1994 року; Наказ №141а від 16 березня 2000 року; Наказ №246 від 02 березня 2005 року; Наказ №137 від 24 лютого 2010 року віднесена до Списку 1, розділу І , підрозділ 1, позиція 1.1а згідно Постанови КМУ від 16.01.2003р. №36, Списку 1, розділ ІІ, підрозділ а, позиція « 2а-3а» згідно Постанови КМУ від КМУ №162 від 11 березня 1994 року, №36 від 16.01.2003 року. Вказане підтверджується довідкою про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №473 від 16 листопада 2023 року та витягами з наказів.
Згідно довідки 473 від 16 листопада 2023 року, пільговий стаж позивача складає в період з 01.10.1994 року по 31.12.2007 року за Списком №1:13 років 3 місяці. В період з 01.01.2008 року по 16.03.2010 року за Списком №1: 2008 рік - 12 міс., 2009 рік - 11 міс. 02 дн., 2010 рік - 2 міс. 7 днів, що разом складає більше 15 років.
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що згідно з трудовою книжкою, позивач працювала на посаді машиніста конвеєра основної виробничої дільниці №1 (підземний тракт) дробильної фабрики, була зайнята на дробленні, помелі руд чорних металів, нерудних копалин, що містять у пилу 2% і більше кристалічного (вільного) двоокису кремнію повний робочий день на Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті, а стаж роботи за Списком №1 складає більше 15 років, тому у позивача є всі підстави для перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Поряд з вказаним, колегія суддів апеляційного суду вважає обгрунтованими висновки суду першої інстанції, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, а тому позивач не повинна була звертатися до відповідача з окремою заявою відповідно до пункту 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 № 22-1, оскільки її право на обчислення призначеної пенсії з урахуванням особливостей, передбачених Закону №345-VI та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV, чинним законодавством не ставиться в залежність від подання такої заяви, а випливає безпосередньо з приписів зазначених правових норм, які пенсійний орган повинен був застосувати при обчисленні пенсії позивача. Відповідачем протиправно не застосовано при обчисленні розміру пенсії за віком позивачу обов'язкові для виконання приписи статті 8 Закону №345-VI та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.
Відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням положень цього закону не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у незастосуванні ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% її середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з дня переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком№1, а саме, з 20 листопада 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум. Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровського області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпроптровського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 року в адміністративній справі №160/25284/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття, та оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя А.А. Щербак
суддя А.В. Шлай