Ухвала від 02.05.2025 по справі 300/2876/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття провадження

"02" травня 2025 р. справа № 300/2876/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),

до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018),

про визнання протиправним та скасування рішення за №121130004830 від 07.11.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком достроково, та зобов'язання призначити пенсію з 02.10.2024, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), 28.04.2025 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач), про визнання протиправним та скасування рішення за №121130004830 від 07.11.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком достроково, та зобов'язання призначити пенсію з 02.10.2024.

Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 25.04.2025" та підписана електронно-цифровим підписом позивача Безручко Ірини Вячеславівни.

Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправні, на переконання позивача, дії відповідача щодо відмови у призначені пенсії за віком достроково на підставі Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

Також, 28.04.2025 одночасно з адміністративним позовом позивач подала заяву, в якій просить суд відстрочити сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

В обґрунтування такого клопотання вказує, що її майновий стан є незадовільним, а розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача, на підтвердження вказаного подав відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків.

Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначених строк.

Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Згідно висновків коментованої постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яке через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.

Окрім вказаного, в силу вимог пункту 3 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі також за умови, що предметом позову є захист соціальних прав.

Відтак, суд вважає за необхідне, для забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права позивача на судовий захист, на підставі частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочити до ухвалення судового рішення у справі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач є особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, подано з дотриманням правил підсудності та в строк, установлений законом.

Інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України немає.

Справа підсудна Івано-Франківському окружному адміністративному суду.

Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Враховуючи наведене, керуючись статтями 171, 248, 260, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

1. Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі №300/2876/25.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення за №121130004830 від 07.11.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком достроково, та зобов'язання призначити пенсію з 02.10.2024.

3. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

4. Встановити відповідачу з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Зобов'язати відповідача надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

5. Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, окрім відзиву на позовну заяву, оформлені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії таких письмових доказів:

5.1. усіх матеріалів сформованих за заявою ОСОБА_1 від 01.11.2024 про призначення пенсії.

5.2. усі документи, використанні при прийнятті рішень про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком достроково на підставі Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

5.3. рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківіській області від 07.11.2024, прийняте за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 01.11.2024 та усі документи подані разом із зверненням та використані при прийнятті рішення.

5.4. протокол обчислення загального, страхового та пільгового стажу, який складений при розгляді заяви ОСОБА_1 та прийнятті оскаржуваного рішення від 07.11.2024.

6. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, надати суду письмове пояснення з наступним обґрунтуванням обставин:

6.1. які фактичні і юридичні причини, що слугували підставою для прийняття рішення про відмову в призначені пенсії за віком достроково?

7. Виконання вимог пункту 5, 6 резолютивної частини даної ухвали суду необхідно здійснити відповідачам у строк до 16 травня 2025 року.

8. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.

9. Повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про можливість отримання копії позовної заяви разом з доданими документами безпосередньо в Івано-Франківському окружному адміністративному суді.

10. З метою отримання судом відзиву на позов, пояснення, письмових доказів про обставини, визначені в пунктах 4 - 6 даної ухвали суду, позивач та відповідач вправі подавати в суд такі документи і процесуальні заяви по справі за електронною адресою Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

11. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.

Відповідачу ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд". Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету відповідача в розділ "Мої справи".

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Чуприна О.В.