Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 травня 2025 року Справа№200/2536/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Національної поліції України
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Національної поліції України про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262;
- зобов'язання направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262, оформлене згідно з вимогами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач з 07.11.2015 по 30.03.2023 проходив службу в Національній поліції України.
Наказом відповідача від 20.03.2023 № 153 о/с позивача звільнено зі служби в поліції на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).
В наказі від 20.03.2023 № 153 о/с позивачу не було розраховано вислугу років, оскільки, наявна у нього вислуга на дату звільнення не є достатньою для набуття права на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
Вважаючи, що станом на день звільнення позивач мав право на пенсію 26.06.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Міністерства внутрішніх справ щодо оформлення та подання необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення пенсії за вислугою років відповідно до статті 12 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте отримав відмову.
Зокрема, в листі відповідача від 28.10.2024 зазначено, що ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам та мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2020 або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше, а тому ОСОБА_1 не набув права на пенсію.
Вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки має право звернутися з заявою про призначення пенсії за вислугою років і виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав письмовий відзив від 29.04.2025 року. В обгрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі - ДСР НПУ) від 20.03.2023 №153 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Пунктом 10 розділу ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС від 23.11.2016 №1235 (далі - Порядок №1235) встановлено, що у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.
Водночас, в наказі ДСР НПУ від 20.03.2023 №153 о/с позивачу не встановлено вислугу років для призначення пенсії, оскільки наявна у нього вислуга на дату звільнення не є достатньою для набуття ним права на пенсію відповідно до положень пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ, а отже позивач як наслідок не є особою, що набула право на пенсію відповідно до положень Закону №2262-ХІІ, оскільки на день звільнення не має вислугу років 25 календарних роки і більше, що прямо передбачено цим законом. 26.06.2024 Позивач звернувся із заявою про оформлення та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років.
Листом сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 28.10.2024 №146723/48-2024 позивача повідомлено про відсутність правових підстав для оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення останньому пенсії за вислугу років, оскільки станом на дату звільнення позивача вислуга років у календарному обчислені становить 19 років 00 місяців 02 дні.
Вважає, що оскільки календарна вислуга років позивача становить менше 25 років, а пільгова вислуга років враховується лише для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії такої, то відповідач правомірно відмовив позивачу у задоволенні його вимог щодо розрахунку вислуги років й, відповідно, щодо підготовки пакету документів для подачі до Головного управління Пенсійного фонду у Донецькій області для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ».
Зазначає, що позивач не мав достатньої вислуги, тому йому було відмовлено.
З зазначених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позивач, ОСОБА_1 з 07.11.2015 по 30.03.2023 проходив службу в органах Національної поліції України.
Зокрема, по з 07.11.2015 по 06.11.2019 ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції Донецької області, з 07.11.2019 по 30.03.2023 - в Управлінні стратегічних розслідувань в Донецької області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Наказом Департаменту стратегічних розслідувань №153 о/с від 20.03.2023 позивача було звільнено зі служби в поліції.
В наказі від 20.03.2023 № 153 о/с позивачу не було розраховано вислугу років, оскільки, як зазначив відповідач, наявна у нього вислуга на дату звільнення не є достатньою для набуття права на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ. Жодна сторона не надала до матеріалів справи цей наказ, однак дана обставина не є спірною між сторонами і підтверджується трудовою книжкою позивача НОМЕР_1 від 27.09.2005 року.
Так, відповідно до даних трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 27.09.2005 року ОСОБА_1 з 27.09.2005 по 06.11.2015 проходив службу в Дружківському МВ ГУМВС України в Донецькій області.
Таким чином, з 27.09.2005 по 30.03.2023 загальний стаж служби позивача в органах МВС та поліції разом становить 17 років 6 місяців 04 дні.
26.06.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Міністерства внутрішніх справ щодо оформлення та подання необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення пенсії за вислугою років відповідно до статті 12 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак отримав відмову.
Так, згідно з листом сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 28.10.2024 №146723/48-2024 позивача повідомлено про відсутність правових підстав для оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення останньому пенсії за вислугу років, оскільки станом на дату звільнення позивача вислуга років у календарному обчислені становить 19 років 00 місяців 02 дні.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України врегульовано Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до приписів пункту «б» статті 1 Закону України № 2262-XII право на пенсійне забезпечення мають, в тому числі, звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом до вислуги років для призначення пенсії зараховується служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду (пункт «б» частини 1статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»).
Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (частина 1статті 2 зазначеного Закону України).
Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Відтак, відповідно до вимог цього Закону на день звільнення позивача - після 1 жовтня 2020 року позивачу необхідно мати вислугу 25 календарних роки і більше.
Відповідно до наказу від 29.06.2022 № 273 о/с вислуга років позивача в календарному обчисленні становила 19 років 00 місяців 02 дні, що не є спірною обставиною між сторонами. Звільнено позивача через 9 місяців після вказаного наказу, тому вислуга позивача на дату звільнення становила 19 років 09 місяців, що відповідно до статті 12 Закону України № 2262-XII є недостатнім для призначення пенсії за вислугою років.
Отже, оскільки вислуга років позивача в календарному обчисленні становила 19 років 09 місяців, замість необхідних 25 календарних років, суд дійшов висновку про відсутність у позивача права на пенсію відповідно до вимог Закону України № 2262-XII.
Стосовно відмови відповідача у підготовці документів для направлення їх до Головного управління ПФУ в Донецькій області суд зазначає наступне.
Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» унормовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1( далі - Порядок №3-1) та Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з соціальних питань, затвердженою Наказом МВС України від 17.09.2018 №760.
Пунктом 1 Порядку №3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
Таким чином, згідно з вказаним Порядком, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом.
Як зазначено вище, позивач не має права на пенсію за вислугу з підстав відсутності вислуги в 25 календарних років.
Крім того, наказом МВС України від 17.09.2018 року № 760, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.10.2018 року № 1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі - Інструкція).
Згідно з п. 1 ч. 1 р. І ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 2 ч. 1 р. І цю Інструкцію розроблено, відповідно до Закону України № 2262-XII, Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей»(зі змінами), від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», від 12 травня 1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни» та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3- і «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок).
Згідно з п. 3 р. І Інструкції уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
За приписами п.п. 1, 2, 4 ч. і р. II Інструкції уповноважені структурні підрозділи, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
У відповідності до наказу МВС України від 25.02.2019 року № 129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до ПФУ документів про призначення пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладанням таких функцій на управління координації.
Пунктом 1 наказом Міністерства внутрішніх справ України №291 від 16.04.2021 року ''Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 за №129'', викладено в новій редакції підпункт 1 і 2 пункту 1 наказу, зокрема:
« 1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України:
1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;
2) територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладанням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ».
При цьому, відповідальність перед особою, яка звернулась із заявою про призначення пенсії) за ненаправлення (несвоєчасне направлення) до органу, що призначає пенсії, подання та всіх необхідних документів (в тому числі тих, що їх мали надати відповідні підрозділи), несе уповноважений структурний підрозділ.
Згідно приписів пункту 3 розділу ІІІ Інструкції, підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:
1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).
2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;
3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.
Відтак, зважаючи на положення вищевказаної норми питання щодо розрахунку вислуги років осіб, які набули право на пенсію, відноситься до компетенції Національної поліції України.
Отже, саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України або відмовити у такому поданні.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 року у справі №537/1980/16-а, постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.06.2020 року у справі №554/2032/17.
Як зазначено вище і не оспорюється позивачем у позовній заяві, останній не має 25 календарних років вислуги, необхідних для призначення обраного позивачем виду пенсії.
Навіть, у випадку задоволення позову, це жодним чином не захистить право позивача на пенсію за вислугою років, оскільки він не має на неї права.
За таких обставин, отримавши заяву позивача про підготовку документів для призначення пенсії та відповівши у направленні документів до органу ПФУ, Національна поліція України діяла в межах своїх повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Національна поліція України, надаючи відповідь про відмову у підготовці документів для призначення пенсії, діяла у спосіб, передбачений законодавством України.
На підставі зазначеного, вимоги позивача про визнання протиправною відмови підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідні документи для призначення пенсії за вислугою років, зобов'язати підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідні документи для призначення пенсії за вислугою років не підлягають задоволенню.
Питання розподілу судових витрат не вирішується у зв'язку з відмовою у позовних вимогах.
Керуючись статтями 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позовних вимогах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10, код ЄДРПОУ 40108578) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 02 травня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова