Рішення від 02.05.2025 по справі 200/8742/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2025 року Справа№200/8742/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє як законний представник в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє у власних інтересах і як законний представник в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання незаконним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , яка діє як законний представник в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє у власних інтересах і як законний представник в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 звернулися до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, в якому просять:

- визнати незаконним та скасувати висновок Головного управління ДСНС у Донецькій області від 02 грудня 2024 року щодо прийняття рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» батькам, дружині та неповнолітнім дітям померлого полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 ;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області виплатити батьку, матері, дружині та неповнолітнім дітям загиблого начальника 9 Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 : ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 та дітям: неповнолітньому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , одноразову грошову допомогу згідно акту спеціального розслідування нещасного випадку форми Нцз-5, який стався 07.08.2023 із начальником 9 Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області полковником служби цивільного захисту ОСОБА_7 , від 08.11.2023, затвердженого 09.11.2023 начальником Головного управління ДСНС у Донецькій області генерал-майором служби цивільного захисту О. Мігріним, та постанови Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України, протокол №63/659 від 27 березня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, наказу МВС від 26.08.2022 №525, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.09.2022 за №1141/38477, та наказу МВС від 26.01.2023 №35, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 за №197/39253.

В обґрунтування позову позивачі посилаються на те, що 07.08.2023 начальник 9 ДПРЗ ГУ ДСНС у Донецькій області полковник служби цивільного захисту ОСОБА_7 , приймаючи участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи у м. Покровськ Донецької області, зазнав ушкодження від вибухів та осколків і ІНФОРМАЦІЯ_3 помер в реанімаційному відділенні Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова у м. Дніпро.

Зазначають, що 16 липня 2024 року позивачі звернулись із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 15 млн. грн. у відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, з урахуванням раніше виплачених сум.

02.12.2024 комісія Головного управління ДСНС України у Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року у справі №200/5312/24 розглянула окремі заяви позивачів від 16.07.2024 і постановила висновок: відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , діючої від свого імені та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , діючої як законний представник в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 ..

Позивачі вважають, що відповідач неправильно та помилково кваліфікує загибель ОСОБА_7 як таку, що сталася в період проходження ним служби під час виконання службових обов'язків, оскільки він загинув не просто при виконанні службових обов'язків, а здійснюючи заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) відповідно підпунктів 1, 2 , 3, 4, 5 пункту 4 та пункту 7 наказу МВС №35 від 26.01.2023.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачі звернулись до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року вказану позовну заяву залишено без руху і позивачам встановлено десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 20 січня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що згідно наказу Головного управління від 20.12.2023 №664-НК/50 «Про виплату грошової допомоги» 23.12.2023 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 в інтересах сина ОСОБА_2 було виплачено грошову допомогу відповідно до ст. 118 Кодексу цивільного захисту України у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01.01.2023, у розмірі 2013000,00 грн. рівними частками, тобто по 335500,00 грн.

Зазначає, що оскільки згідно з наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.09.2023 №247 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових дій)» за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 місто Покровськ Покровського району Донецької області не визначено районом ведення воєнних (бойових дій), тому ОСОБА_7 07.08.2023 не перебував під час поранення в районі ведення воєнних (бойових дій), що виключає право членів його сім'ї на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 15 млн. грн.

З огляду на вищезазначене Головне управління вважає, що висновок від 02.12.2024 щодо прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» батькам, дружині та дітям померлого полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 відповідає чинному законодавству України.

Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Представник позивачів надав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що доводи відповідача, викладені у відзиві, є безпідставними та наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Справу розглянуто поза датою, визначеною в ухвалі суду від 20 січня 2025 року, з огляду на введення в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який, наразі, триває.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивачі - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є батьками загиблого ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 18.01.1980.

Позивач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є дружиною загиблого ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 08.02.1997.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є неповнолітнім сином загиблого ОСОБА_7 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 від 19.06.2009.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є неповнолітнім сином загиблого ОСОБА_7 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 від 28.11.2023 (видано повторно).

Усі вищезазначені особи мають статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника України відповідно до пункту 5 статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та мають право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, що підтверджується відповідними документами.

ОСОБА_7 - полковник служби цивільного захисту, на момент загибелі був начальником 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області.

Відповідно до наказу 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області від 07.08.2023 №409 особовий склад 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області на чолі з ОСОБА_7 був залучений до проведення аварійно-рятувальних робіт внаслідок збройного нападу за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з довідкою ГУ ДСНС України у Донецькій області від 21.03.2024 №110 полковник цивільного захисту ОСОБА_7 дійсно 07.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Покровському районі, Покровської міської територіальної громади, м. Покровськ.

07 серпня 2023 року приблизно о 19 год. 52 хв. під час ліквідації наслідків ворожого ракетного обстрілу за адресою: АДРЕСА_2 стався повторний обстріл, в результаті якого відбулося влучання в сусідню будівлю готелю « ІНФОРМАЦІЯ_7 », розташовану по АДРЕСА_3 . Внаслідок удару полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 , начальника 9 ДПРЗ Головного управління (м. Покровськ), було поранено.

Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть від 13.08.2023 №470 ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті: поліорганна недостатність, ушкодження внаслідок військових дій.

Відповідно до витягу з наказу ДСНС України від 21.08.2023 №513 полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 , начальника 9 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, виключено з кадрів ДСНС у зв'язку зі смертю.

Указом Президента України від 14 вересня 2023 року ОСОБА_7 нагороджений орденом «За мужність» посмертно.

08.11.2023 спеціальною комісією, призначеною наказом ГУ ДСНС України у Донецькій області від 11.08.2023 №1344, за фактом загибелі ОСОБА_7 складено Акт форми Нцз-5 спеціального розслідування нещасного випадку (аварії), що стався 07 серпня 2023 року о 19 год 52 хв. За результатами розслідування комісія прийняла рішення: нещасний випадок, який трапився в період дії воєнного стану та під час здійснення заходів з ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації 07.08.2023 приблизно о 19 год. 52 хв у місті Покровську, за адресою: вул Центральна, в районі будинків 147 та 149 з генерал-майором служби цивільного захисту ОСОБА_9 , полковником служби цивільного захисту ОСОБА_10 , полковником служби цивільного захисту ОСОБА_7 , підполковником служби цивільного захисту ОСОБА_11 та сержантом служби цивільного захисту ОСОБА_12 , вважати таким, що пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

09.11.2023 Акт форми Нцз-5 від 08.11.2023 про нещасний випадок, пов'язаний з виконанням службових обов'язків, затверджено начальником ГУ ДСНС України у Донецькій області генерал-майором служби цивільного захисту ОСОБА_13 .

Постановою Центральної лікарсько-експертної комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 21.11.2023 (підстава: протокол від 21.11.2023 №232/3380) про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв визначено, що травма, яка стала причиною смерті 13.08.2013 полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 : «ТАК, ПОВ'ЯЗАНА З ВИКОНАННЯМ СЛУЖБОВИХ ОБОВ'ЯЗКІВ».

24, 27 та 28 листопада 2023 року позивачі звернулися до ГУ ДСНС України у Донецькій області із заявами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_7 у розмірі та в порядку, передбаченими чинним законодавством.

31.10.2023 наказом Головного управління ДСНС України у Донецькій області №НС-1808/50 затверджено склад комісії Головного управління ДСНС України у Донецькій області з призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.

29.11.2023 комісією ГУ ДСНС у Донецькій області у відповідності до ст. 118 Кодексу цивільного захисту України прийнято рішення, оформлене Висновком про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня 2023 року (2684 грн), у розмірі 2 013 000,00 грн. рівними частками: ОСОБА_6 - 335500,00 грн., ОСОБА_5 - 335500,00 грн., ОСОБА_3 та її неповнолітньому сину ОСОБА_4 - 671000,00 грн., ОСОБА_8 - 335500,00 грн., ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 - 335500,00 грн..

Наказом ГУ ДСНС у Донецькій області від 20.12.2023 №664-НК/50 «Про виплату грошової допомоги членам сім'ї начальника 9 Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 » визначено: здійснити виплату одноразової грошової допомоги: ОСОБА_6 у розмірі 335500,00 грн., ОСОБА_5 у розмірі 335500,00 грн., ОСОБА_3 та її неповнолітньому сину ОСОБА_4 у розмірі 671000,00 грн., ОСОБА_14 у розмірі 335500,00 грн., ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 у розмірі 335500,00 грн..

Отже, заяви позивачів від 24, 27 та 28 листопада 2023 року були розглянуті відповідачем відповідно до статті 118 Кодексу цивільного захисту України.

24.12.2023 визначені суми одноразової грошової допомоги були перераховані вищевказаним особам.

Разом із цим, як вбачається з матеріалів справи, після виплати позивачам вказаних сум грошової допомоги, Центральною лікарською-експертною комісією ДСНС України прийнято постанову, протокол №63/659 від 27.03.2024, якою визначено: травма полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 , стала причиною його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 «ТАК, ОТРИМАНА ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ СЛУЖБОВИХ ОБОВ'ЯЗКІВ, У ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ ПІД ЧАС БЕЗПОСЕРЕДНЬОЇ УЧАСТІ В БОЙОВИХ ДІЯХ АБО ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ З НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ, ВІДСІЧІ І СТРИМУВАННЯ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ, ПЕРЕБУВАЮЧИ БЕЗПОСЕРЕДНЬО В РАЙОНАХ У ПЕРІОД ЗДІЙСНЕННЯ ЗАЗНАЧЕНИХ ЗАХОДІВ».

Також даною постановою скасовано дію попередньої постанови ЦЛЕК ДСНС України від 21.11.2023 №232/3380.

16 липня 2024 року адвокат в інтересах ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 та неповнолітнього ОСОБА_4 , ОСОБА_1 в інтересах сина ОСОБА_2 звернувся до ГУ ДСНС України у Донецькій області із заявами, в яких, посилаючись на неправомірність рішення про призначення та виплату членам сім'ї загиблого грошової допомоги в сумі 2013000,00 грн., зазначив про наявність підстав для призначення і виплати членам сім'ї загиблого 15 млн. грн. і просив прийняти рішення про виплату різниці між виплаченою одноразовою грошовою допомогою у розмірі 2013000,00 грн. та недоотриманою сумою 12987000,00 грн. відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 у зв'язку із загибеллю ОСОБА_7 .

До заяв адвокатом додано постанову Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України, складену на підставі протоколу від 27.03.2024 №63/659, в іншій редакції.

ГУ ДСНС України у Донецькій області листами від 19.07.2024 №50 01-6032/50, №50 01-6035/50, №50 01-6183/50, №50 01-6033/50 надано відповіді, в яких повідомлено про відсутність підстав для здійснення нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 15 млн. грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, у зв'язку з тим, що ОСОБА_7 не перебував під час поранення та подальшої смерті в районі ведення воєнних (бойових дій).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.10.2024 у справі №200/5312/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління щодо розгляду заяв від 16.07.2024 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , діючої у власних інтересах та як законний представник в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , діючої як законний представник в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту під час дії воєнного стану, затвердженого наказом МВС України від 26.08.2022 №525, та зобов'язано Головне управління розглянути зазначені вище заяви відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту під час дії воєнного стану, затвердженого наказом МВС України від 26.08.2022 №525, та прийняти у межах наданих повноважень вмотивоване рішення.

02.12.2024 комісія Головного управління ДСНС України у Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду розглянула окремі заяви позивачів від 16.07.2024 і постановила висновок: відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , діючої від свого імені та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , діючої як законний представник в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 .

При цьому комісією у висновку зазначено, що полковник служби цивільного захисту Кінц В.В., начальник 9 Державного пожежно-рятівного загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, який 07.08.2023 здійснював участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт за адресою: вул. Центральна, б. 147 та 148, у зв'язку із збройним нападом, та отримав ушкодження внаслідок військових дій від вибухів та осколків, що призвели до смерті, не перебував в районі ведення воєнних (бойових) дій, що унеможливлює виплату ОГД, передбачену п. 2 Постанови №168.

Представник позивачів вважає, що висновок Комісії Головного управління ДСНС України у Донецькій області від 02.12.2024 про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого ОСОБА_7 є незаконним, винесений з порушенням постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, наказу МВС України від 26.08.2022 №525 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2022 за № 1141/38477) та пунктів 4 і 7 наказу МВС №35 від 26.01.2023, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Повноваження державних органів у сферах національної безпеки і оборони визначаються та розмежовуються Законом України «Про Національну безпеку», який відповідно до статей 1, 2, 17, 18 і 92 Конституції України визначає основи та принципи національної безпеки і оборони, цілі та основні засади державної політики, що гарантуватимуть суспільству і кожному громадянину захист від загроз.

Норми Закону України «Про Національну безпеку» визначають, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій належить до сектору безпеки і оборони (стаття 12); Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, проведення аварійно-рятувальних робіт, пожежогасіння, пожежної та техногенної безпеки, роботи рятувальних служб під час аварій, а також гідрометеорологічної діяльності (стаття 18).

Стаття 1 Кодекс цивільного захисту України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту та визначає повноваження органів державної влади, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Згідно зі статтею 4 Кодексу цивільного захисту України цивільний захист - комплекс заходів, які реалізуються на території України в мирний час та в особливий період і спрямовані на захист населення, територій, навколишнього природного середовища, майна, матеріальних і культурних цінностей від надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій, запобігання виникненню таких ситуацій та подій, ліквідацію їх наслідків, надання допомоги постраждалим, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Частиною першою статті 101 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів та підрозділів цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів (стаття 115 Кодексу цивільного захисту України).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 118 Кодексу цивільного захисту України визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно із цим Кодексом мають право на її отримання.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України одноразова грошова допомога призначається і виплачується в разі смерті особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту, що настала в період проходження нею служби.

Статтею 118-1 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини другої статті 118 цього Кодексу, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, визначені в цьому Кодексі. Члени сім'ї та батьки загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу цивільного захисту визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб».

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується в такому розмірі: 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть), - у разі загибелі (смерті) особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у випадках, передбачених пунктом 1 частини другої статті 118 цього Кодексу (п. 1 частини першої статті 118-2 Кодексу цивільного захисту України).

Відповідно до частини першої статті 118-3 Кодексу цивільного захисту України одноразова грошова допомога у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини другої статті 118 цього Кодексу, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її отримання, за їх особистою заявою або заявою їхніх законних представників. У разі відмови однієї з осіб, зазначених у частині першій статті 118-1 цього Кодексу, від отримання одноразової грошової допомоги або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на отримання такої допомоги.

Відповідно до частини третьої статті 118 Кодексу цивільного захисту України з метою забезпечення виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, наказом Міністерства внутрішніх справ України 16 серпня 2023 року №681 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 вересня 2023р.) затверджено Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (надалі - Порядок №681).

Відповідно до пункту 3 Порядку №681 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги (надалі - ОГД) є: у разі загибелі (смерті) особи - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності особі - дата, зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії; у разі встановлення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності особі - дата, зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно пунктом 3 Порядку №681 одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема:

1) батькам загиблої (померлої) особи та членам її сім'ї, що визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а також утриманцям загиблої (померлої) особи, що визначаються відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - отримувачі), рівними частинами:

у разі загибелі особи під час виконання нею службових обов'язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов'язків,- у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року, у якому настала загибель (смерть).

Відповідно до пункту 5 Порядку №681 отримувачам та особам призначається і виплачується ОГД відповідно до законодавства України, яке діяло на день виникнення права на отримання ОГД.

Згідно з пунктом 6 Порядку №681 отримувачі подають відповідно до апарату ДСНС, підрозділів центрального підпорядкування апарату ДСНС, територіальних органів та підпорядкованих підрозділів, закладів освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління ДСНС (далі - органи (підрозділи) ДСНС), за останнім місцем проходження служби загиблої (померлої) особи такі документи:

1) заяву (кожного члена сім'ї (повнолітнього), батьків та утриманців загиблого (померлого), а в разі наявності малолітніх, неповнолітніх дітей - іншого з батьків, опікунів чи піклувальників, інших законних представників цих дітей);

2) копії:

документа, що посвідчує особу заявника, передбаченого частиною першою статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»;

документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону;

свідоцтва про смерть особи;

документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) особи, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

постанови Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС або лікарсько-експертної комісії органу (підрозділу) ДСНС про встановлення причинного зв'язку загибелі або отриманого поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть особи;

документа, що підтверджує сімейні (родинні) зв'язки із загиблою (померлою) особою:

для дружини/чоловіка - свідоцтво про шлюб;

для дитини - свідоцтво про народження;

для батьків - свідоцтво про народження особи, яка загинула (померла);

для опікунів чи піклувальників над дітьми особи, яка загинула (померла),- рішення районної, районної в містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної в місті (у разі її утворення), сільської, селищної ради або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування;

для осіб, які не були членами сім'ї особи, яка загинула (померла), але перебували на її утриманні, - рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджує факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого).

Відповідно до пункту 7 Порядку №681 органи (підрозділи) ДСНС мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання ОГД.

Згідно з пунктами 9, 10, 11 Порядку №681 формування документів для призначення та виплати ОГД в органах (підрозділах) ДСНС здійснюється підрозділами з питань роботи з персоналом (кадрами) у взаємодії з фінансовими підрозділами. ОГД призначається апаратом ДСНС та виплачується органами (підрозділами) ДСНС, у яких особа проходила (проходить) службу цивільного захисту. Особи та отримувачі, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.

Відповідно до пункту 12 Порядку №681 органи (підрозділи) ДСНС у 15-денний строк із дня реєстрації заяви приймають рішення у формі висновку про призначення ОГД або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі якщо документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю).

У разі відмови чи повернення документів на доопрацювання органи (підрозділи) ДСНС письмово інформують заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Згідно з пунктом 13 Порядку №681 органи (підрозділи) ДСНС разом із документами, передбаченими пунктами 6 або 8 цього Порядку, подають до апарату ДСНС висновок про призначення ОГД, до якого (за потреби) додаються:

витяг із наказу про виключення особи з кадрів ДСНС (за наявності);

копії документів, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання особи, зокрема про те, що поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання не пов'язані із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

копію постанови Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС або лікарсько-експертної комісії ДСНС про встановлення причинного зв'язку отриманого особою поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

Відповідно до пункту 14 Порядку №681 апарат ДСНС на підставі поданих документів приймає рішення про виплату ОГД та надсилає його разом із зазначеними документами органам (підрозділам) ДСНС для видання наказу про виплату ОГД особам, які мають право на її отримання.

Згідно з пунктом 13 Порядку №681 фінансові підрозділи органів (підрозділів) ДСНС готують лист про потребу в коштах на виплату ОГД та надсилають його до апарату ДСНС. Виділення коштів для виплати ОГД здійснюється апаратом ДСНС (за наявності відповідних коштів державного бюджету) шляхом перерахування коштів на реєстраційні рахунки органів (підрозділів) ДСНС.

Відповідно до пунктів 16, 17, 18 Порядку №681 ОГД виплачується на підставі наказу органу (підрозділу) ДСНС шляхом перерахування коштів особі на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений у заяві. Виплата ОГД здійснюється в порядку черговості відповідно до дати подання документів за рахунок і в межах видатків, передбачених у державному бюджеті для ДСНС. Після проведення виплати ОГД витяг з наказу органу (підрозділу) ДСНС про проведення виплати ОГД надсилається до апарату ДСНС.

З матеріалів справи вбачається, що заяви позивачів від 24, 27 та 28 листопада 2023 року щодо отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до норм чинного законодавства були розглянуті відповідачем згідно з Порядком №681.

У відповідності до приписів Порядку №681 одним з основних документів, який встановлює причинний зв'язок загибелі або отриманого поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть особи є постанова Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС або лікарсько-експертної комісії органу (підрозділу) ДСНС.

Звертаючись із заявами про отримання одноразової грошової допомоги як члени сім'ї загиблого, позивачі надали постанову Центральної лікарсько-експертної комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 21.11.2023 (підстава: протокол від 21.11.2023 №232/3380) про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, яка визначала, що травма, яка стала причиною смерті 13.08.2023 полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 : «ТАК, ПОВЯЗАНА З ВИКОНАННЯМ СЛУЖБОВИХ ОБОВ'ЯЗКІВ».

Тобто, зазначеною постановою Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС було встановлено, що смерть ОСОБА_7 настала у зв'язку з виконанням службових обов'язків.

Таким чином, у разі настання смерті особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у випадках, передбачених пунктом 1 частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України, тобто під час виконання нею службових обов'язків, питання виплати належних сум регулюється приписами статті 118 цього Кодексу.

Як вже зазначалось судом, 29.11.2023 комісією ГУ ДСНС у Донецькій області у відповідності до статті 118 Кодексу цивільного захисту України прийнято рішення, оформлене Висновком про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня 2023 року (2684 грн), у розмірі 2013000,00 грн. рівними частками: ОСОБА_6 - 335500,00 грн., ОСОБА_5 - 335500,00 грн., ОСОБА_3 та її неповнолітньому сину ОСОБА_4 - 671000,00 грн., ОСОБА_8 - 335500,00 грн., ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 - 335500,00 грн..

16 липня 2024 року позивачі ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 та її неповнолітній син ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , діюча в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 , через свого представника, адвоката Рябошапку А.М., звернулись до ГУ ДСНС України у Донецькій області із окремими заявами про призначення та виплату членам сім'ї загиблого різниці між виплаченою одноразовою грошовою допомогою у розмірі 2013000,00 грн. та недоотриманою сумою відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, наказу МВС від 26.08.2022 №525 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.09.2022 за №1141/38477) та наказу МВС від 26.01.2023 №35 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за №197/39253), що становить 12987000,00 грн. (15000000,00 грн. - 2013000,00 грн.).

До вказаних вище заяв було долучено постанову ЦЛЕК ДСНС України у новій редакції, протокол від 27.03.2024 №63/659, якою визначено, що травма полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 стала причиною його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 : «ТАК, ОТРИМАНА ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ СЛУЖБОВИХ ОБОВ'ЯЗКІВ, У ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ ПІД ЧАС БЕЗПОСЕРЕДНЬОЇ УЧАСТІ В БОЙОВИХ ДІЯХ АБО ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ З НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ, ВІДСІЧІ І СТРИМУВАННЯ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ, ПЕРЕБУВАЮЧИ БЕЗПОСЕРЕДНЬО В РАЙОНАХ У ПЕРІОД ЗДІЙСНЕННЯ ЗАЗНАЧЕНИХ ЗАХОДІВ».

Також у вказаній постанові Центральною лікарською-експертною комісією ДСНС України зазначено, що дана постанова скасовує дію попередньої постанови ЦЛЕК ДСНС України від 21.11.2023 №232/3380.

Тобто, позивачі звернулись ГУ ДСНС України у Донецькій області з новою заявою і надали інші документи для розгляду та прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 15 млн. грн. у відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд зауважує, що підстави для виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, на які посилаються позивачі, виникають у разі:

- настання загибелі в період дії воєнного стану;

- загибель настала під час захисту Батьківщини, безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (функціональна ознака);

- загибель настала під час перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака).

Абзацами першим, другим та шостим пункту 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

На виконання пункту 2-1 Постанови №168 Кабінет Міністрів України уповноважив МВС України визначити порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги під час дії воєнного стану.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту під час дії воєнного стану затверджені наказом МВС України від 26.08.2022 №525 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.09.2022 за №1141/38477 (далі - Порядок №525).

Пунктом 1 Порядку №525 встановлено, що Порядок та умови визначають механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у разі загибелі осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи) під час дії воєнного стану, які брали безпосередню участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України у період здійснення зазначених заходів, а також осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Згідно з пунктом 2 Порядку №525 батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого), якими вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - отримувачі), звертаються відповідно до апарату ДСНС, підрозділів центрального підпорядкування апарату ДСНС, територіальних органів та підпорядкованих підрозділів (далі - органи (підрозділи) ДСНС), закладів освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління ДСНС (далі - заклад освіти) за останнім місцем проходження служби загиблої (померлої) особи із заявою про призначення та виплату ОГД.

Відповідно до пункту 3 Порядку №525 отримувач, який звернувся до органів (підрозділів) ДСНС, закладів освіти для отримання ОГД, подає такі документи:

1) заяву (кожного члена сім'ї (повнолітнього), батьків та утриманців загиблого (померлого), а в разі наявності малолітніх, неповнолітніх дітей - іншого з батьків, опікунів чи піклувальників, інших законних представників цих дітей);

2) завірені копії:

документа, що посвідчує особу, передбаченого частиною першою статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону);

свідоцтва про смерть особи;

документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) особи, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

постанови Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС або лікарсько-експертної комісії органу (підрозділу) ДСНС про встановлення причинного зв'язку загибелі або отриманого поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть особи;

витягу з наказу про виключення загиблої (померлої) особи з кадрів ДСНС;

документа, що підтверджує сімейні (родинні) зв'язки із загиблою (померлою) особою:

для дружини/чоловіка - свідоцтво про шлюб;

для дитини - свідоцтво про народження дитини;

для батьків - свідоцтво про народження особи, яка загинула (померла);

для опікунів чи піклувальників над дітьми особи, яка загинула (померла),- рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування;

для осіб, які не були членами сім'ї особи, яка загинула (померла), але перебували на її утриманні,- рішення суду, довідка, видана органами місцевого самоврядування, або нотаріально посвідчений правочин, що підтверджує факт перебування отримувача на утриманні особи, яка загинула (померла).

Згідно з пунктом 4 Порядку №525, якщо хтось із отримувачів відмовляється від отримання ОГД, його частка розподіляється між іншими отримувачами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання ОГД повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Органи (підрозділи) ДСНС, заклади освіти мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання ОГД (пункт 5 Порядку №525).

Формування документів для призначення та виплати ОГД отримувачам в органах (підрозділах) ДСНС, закладах освіти здійснюється підрозділами з питань роботи з персоналом (кадрами) у взаємодії з фінансовими підрозділами (пункт 6 Порядку №525).

Відповідно до пункту 7 Порядку №525 органи (підрозділи) ДСНС, заклади освіти в 10-денний строк з дня реєстрації заяви разом із документами, передбаченими пунктом 3 цих Порядку та умов, приймають рішення про призначення ОГД або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю).

У разі відмови чи повернення документів на доопрацювання органи (підрозділи) ДСНС, заклади освіти письмово інформують заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Органи (підрозділи) ДСНС, заклади освіти приймають рішення про призначення ОГД у формі висновку, який затверджується відповідно Головою ДСНС, керівниками органів (підрозділів) ДСНС, закладів освіти, після чого видається наказ про виплату ОГД (пункт 8 Порядку №525).

02.12.2024 комісія Головного управління ДСНС України у Донецькій області розглянула окремі заяви позивачів від 16.07.2024 і постановила висновок: відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , діючої від свого імені та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , діючої як законний представник в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 ..

Підставою для відмови стало те, що начальник 9 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області полковник служби цивільного захисту ОСОБА_7 , який 07.08.2023 здійснював участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт, за адресою: вул. Центральна, б. 147 та 148, у зв'язку із збройним нападом та отримав ушкодження внаслідок військових дій від вибухів та осколків, що призвели до смерті, не перебував в районі ведення воєнних (бойових) дій, що унеможливлює виплату ОГД, передбачену п. 2 Постанови №168.

Щодо обставин загибелі ОСОБА_7 за результатами спеціального розслідування складено акт №12, затверджений 09 листопада 2023 року начальником ГУ ДСНС України у Донецькій області О. Мігріним, яким встановлено наступне:

В ході проведення активної фази бойових дій на території Донецької області, внаслідок військової агресії російської федерації проти України, під артилерійськими та ракетними обстрілами російських регулярних військ знаходяться міста Донецької області, зокрема місто Покровськ. Сьомого серпня 2023 року приблизно о 19 год. 12 хв. пролунав вибух у м.Покровськ Донецької області. Приблизно о 19 год. 16 хв. на лінію «101» надійшло повідомлення від цивільної особи, що стався ракетний обстріл п'ятиповерхового житлового будинку за адресою: м. Покровськ, вул. Центральна, 147.

Приблизно о 19 год. 24 хв. на місце події прибув начальник 9 ДПРЗ Головного управління полковник служби цивільного захисту ОСОБА_7 для з'ясування місця влучання ракети.

За вказівкою начальника Головного управління генерал-майора служби цивільного захисту ОСОБА_15 були направлені на місце події співробітники, які входили до складу МОГ №1 - полковник служби цивільного захисту ОСОБА_10 та полковник служби цивільного захисту ОСОБА_16 для пошукових, аварійно-рятувальних робіт та надання допомоги цивільному населенню.

Приблизно о 19 год. 26 хв. полковник служби цивільного захисту ОСОБА_7 через диспетчера 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_17 терміново дав вказівку направити спеціальну техніку на гасіння пожежі, яка виникла в результаті обстрілу, а саме: 1 автоцистерну (далі - АЦ) - 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління, 1 спеціальну аварійно-рятувальну машину (далі - САРМ) - 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління (за місцем тимчасової дислокації у 52 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління), АЦ-3-60 VOLVO FL-10 - 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління (за місцем тимчасової дислокації у 83 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління), 1 автодрабину (далі - АД) - 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління, 1 АД - 52 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління.

По прибуттю, приблизно о 19 год. 34 хв., генерал-майора служби цивільного захисту ОСОБА_15 на місце події було з'ясовано, що пошкоджено п'ятиповерховий житловий будинок за адресою: м. Покровськ, вул. Центральна, 147, де на вулиці спостерігалося наявність постраждалого цивільного населення та вбитих осіб. В будинку були завалені сходові марші будівельними уламками з п'ятого по четвертий поверхи, зруйновані квартири та факт знаходження в будівлі цивільних осіб, які потребували допомоги та евакуації з місця події (7 осіб).

Приблизно о 19 год. 35 хв. на місце події прибув заступник начальника 9 ДПРЗ Головного управління підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_11 , який, одягнувшись у бойовий одяг та засоби бронезахисту, почав проводити розвідку в першому під'їзді будинку за адресою: вул. Центральна, 147, де можливо перебували цивільні люди, яким необхідна була допомога.

Приблизно в цей же час прибули одне відділення 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління у складі: начальника караулу 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління старшого лейтенанта служби цивільного захисту Данилова О.О., командира відділення 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління майстер-сержанта служби цивільного захисту Гнилова Ю.О., водія 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління майстер-сержанта служби цивільного захисту Гаценка В.В., пожежного-рятувальника 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_18 , пожежного-рятувальника 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_19 , пожежного-рятувальника 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_20 , пожежного-рятувальника 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_21 , начальника караулу 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управліннялейтенанта служби цивільного захисту Поспєлова В.С., пожежного-рятувальника 13 ДПРЧ 15 ДПРЗ Головного управління сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_12 під керівництвом помічника начальника чергової зміни з питань оперативного реагування (у Покровському районі) Оперативно-координаційного центру Головного управління майора служби цивільного захисту ОСОБА_22 та АД-30 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління з водієм 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління головним майстер-сержантом служби цивільного захисту ОСОБА_23 .

Через декілька хвилин прибуло друге відділення 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління на АЦ-3-60, р.н. НОМЕР_5 (яке тимчасово дислокується в 83 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління), у складі: водія 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_24 , пожежного-рятувальника 88 ДПРЧ 8 ДПРЗ Головного управління ОСОБА_25 , пожежного-рятувальника 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_26 , пожежного-рятувальника 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_27 , пожежного-рятувальника 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_28 .

Приблизно о 19 год. 40 хв. прибули на оперативному транспорті, р.н. НОМЕР_6 , полковник служби цивільного захисту ОСОБА_10 та полковник служби цивільного захисту ОСОБА_16 .

Приблизно о 19 год. 45 хв. прибув на місце події заступник командувача СКП ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » з питань застосування сил і засобів служби цивільного захисту генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_9 з метою координації сил цивільного захисту, оперативного інформування командування СКП ОСУВ «Хортиця» та ДСНС України.

Генерал-майором служби цивільного захисту ОСОБА_15 були поставлені наступні оперативні завдання для подальшої організації проведення аварійно-рятувальних та пошукових робіт.

Начальнику оперативної дільниці № ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_10 - нарощування сил та засобів щодо ліквідації наслідків ракетного обстрілу, гасіння пожежі у квартирі на 4 поверсі житлового будинку та проведення рятувальних робіт по деблокуванню постраждалого з квартири, де відбувалася пожежа. Проведення цих робіт з тильної сторони житлового будинку через сходові клітини під'їзду.

Начальнику оперативної дільниці №2 полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_16 - з фасадної частини будинку за допомогою АД-30 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління організація та проведення рятувальних робіт трьох цивільних осіб з четвертого поверху будинку та через оперативного чергового гарнізону, для взаємодії з місцевими органами влади щодо надання допомоги постраждалому населенню та евакуацією його в безпечну зону, генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_15 залучив державних інспекторів.

Отримавши задачі, з тилової сторони будинку залишився полковник служби цивільного захисту ОСОБА_10 разом з полковником служби цивільного захисту ОСОБА_7 та підполковником служби цивільного захисту ОСОБА_11 .

На цей час з тильної сторони будинку працювало відділення під керівництвом майора служби цивільного захисту ОСОБА_22 , яким було прокладено магістральну лінію, встановлено розгалуження та по робочим лініям подано два стволи «Б» на гасіння пожежі в 1 під'їзді на 4 поверсі та гасіння легкового автомобіля біля під'їзду.

Під час гасіння пожежі на четвертому поверсі був заблокований чоловік, який потребував допомоги. На деблокування постраждалого був направлений особовий склад, а саме: сержант служби цивільного захисту ОСОБА_28 та ОСОБА_25 під керівництвом начальника 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_29 .. В той же час з фасадної сторони будівлі по АД-30 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління особовий склад у складі сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_21 та майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_30 під керівництвом старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_31 піднялися на балкон четвертого поверху для супроводу цивільного населення з 4 та 5 поверхів, які на той час знаходилися на балконі 4 поверху та через руйнування квартирних перекриттів, сходового маршу, через завали не мали можливості самостійно спуститися в безпечне місце.

Очоливши керівництво цією оперативною ділянкою, полковник служби цивільного захисту ОСОБА_16 надав команду сержанту служби цивільного захисту ОСОБА_27 на проведення рятувальних робіт цивільних осіб по АД-30 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління, а сержанту служи цивільного захисту ОСОБА_26 поступила команда щодо супроводження врятованих цивільних осіб та передачі їх працівникам швидкої допомоги для подальшого огляду на наявність візуальних травм.

Неподалік від АД-30 також знаходився сержант служби цивільного захисту ОСОБА_12 , який допомагав цивільній особі спуститися з автодрабини на землю та направляв до безпечного місця. Разом з тим на 4 та 5 поверсі залишилися сержант служби цивільного захисту ОСОБА_21 та майстер-сержант служби цивільного захисту ОСОБА_32 , які проводили пошукові роботи постраждалих.

Орієнтовно о 19 год. 47 хв. полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_16 та полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_10 поступила інформація від генерал-майора служби цивільного захисту ОСОБА_15 про можливий повторний ракетний обстріл місця події.

Після цього генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_15 надав розпорядження мінімізувати кількість особового складу за адресою: АДРЕСА_2 та відвести весь особовий склад з оперативних дільниць.

Полковник служби цивільного захисту ОСОБА_16 направив друге відділення 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління в безпечну зону на відстань одного кварталу. В цей час в районі АД-30 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ знаходилися генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_9 , генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_15 та начальник групи організації реагування на надзвичайні ситуації 9 ДПРЗ Головного управління майор служби цивільного захисту ОСОБА_33 , які інформували населення та особовий склад про можливий повторний обстріл та необхідність терміново покинути небезпечну зону і намагалися відтісняти людей від зруйнованого будинку з іншої сторони по вулиці Горького та Центральна до безпечної зони.

На оперативній ділянці №1 після отримання команди про можливий повторний обстріл, полковник служби цивільного захисту ОСОБА_10 , полковник служби цивільного захисту ОСОБА_7 та підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_11 сповіщали особовий склад підпорядкованих підрозділів 9 ДПРЗ Головного управління, цивільне населення та співробітників спеціалізованих служб щодо необхідності терміново покинули небезпечну ділянку та попрямували на безпечну відстань від будівлі.

Після порятунку трьох осіб з 4 поверху зруйнованої будівлі почувся свист ракети та пролунав вибух. В результаті ракетного удару здійнявся стовп пилу, полетіли уламки конструктивних елементів будівлі, залишки ракети, битого скла та інших уламків.

Оговтавшись від вибуху, вийшовши із зони ураження на безпечну відстань, через декілька секунд генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_15 опросив колег, чи не поранені вони.

В ході опитування з'ясувалося, що генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_9 поранений, озирнувшись навкруги, побачили, що їде цивільний автомобіль, за допомогою якого направили генерал-майора служби цивільного захисту ОСОБА_9 до медичної установи у м. Покровськ.

В цей час, оговтавшись від вибуху, сержант служби цивільного захисту ОСОБА_21 , який знаходився на 5 поверсі зруйнованої будівлі, підійшов до балкону, спустився по АД-30 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління на землю. Після чого сержант служби цивільного захисту ОСОБА_21 втратив свідомість і його відвезли до медичної установи у м. Покровськ, де після отриманої медичної допомоги почував себе задовільно, від госпіталізації відмовився та прибув до 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління для подальшого несення служби.

Повернувшись до місця вибуху, де було щільне задимлення, генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_15 , полковник служби цивільного захисту ОСОБА_16 та майор служби цивільного захисту ОСОБА_33 навкруги побачили поранених та тіла загиблих.

Постраждалим надавалася медична допомога співробітниками залучених служб.

В результаті огляду місця події було з'ясовано, що відбувся ракетний удар в покрівлю та верхні поверхи готелю «Дружба» за адресою: вул. Центральна, 149, в якому були значні пошкодження та відбувалося горіння.

Через чергового оперативного гарнізону підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_34 генерал-майор служби цивільного захисту ОСОБА_15 повідомив про подію та необхідність нарощення карет швидкої допомоги та повернення залучених пожежно-рятувальних підрозділів 9 ДПРЗ Головного управління.

Разом з цим, полковник служби цивільного захисту ОСОБА_16 , розуміючи, що полковник служби цивільного захисту ОСОБА_10 та полковник служби цивільного захисту ОСОБА_7 могли знаходитися в епіцентрі вибуху, почав телефонувати полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_10 , але слухавку ніхто не брав.

Після цього одразу вирушив до оперативної дільниці, де був керівником полковник служби цивільного захисту ОСОБА_10 . Побачив велику кількість поранених та загиблих, однак полковника служби цивільного захисту ОСОБА_10 серед них не було.

Під час проведення огляду місця події після другого ракетного обстрілу, побачив, що сильно поранено полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 , якому надавав домедичну допомогу сержант служби цивільного захисту ОСОБА_28 .

В цей же час від військового поступила інформація про можливий ще один обстріл, про що доповів генерал-майору служби цивільного захисту ОСОБА_15 та надав команду майору служби цивільного захисту ОСОБА_35 терміново відводити особовий склад на безпечну відстань та перенести полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 .

Згодом, полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 було передано працівникам швидкої медичної допомоги та доставлено до медичної установи м. Покровськ.

Після проведення стабілізаційних заходів, полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 каретою швидкої допомоги було доставлено до КП «Дніпровська обласна клінічна лікарня ім. І.І. Мечникова» Дніпровської обласної ради, де ІНФОРМАЦІЯ_3 він помер.

Крім того, в Акті зазначено, що технічною причиною нещасного випадку став вибух в результаті обстрілу, а психофізіологічною причиною зазначено - травмування внаслідок протиправних дій інших осіб в ході проведення активної фази бойових дій на території міста Покровська, Покровського району Донецької області.

Також вказано шкідливий або небезпечний фактор та його значення: проведення активної фази бойових дій на території Донецької області внаслідок військової агресії російської федерації проти України.

Отже, правовими підставами для виплати ОГД відповідно до пункту 2 Постанови №168 особам, зазначеним в п. 2 Порядку №525, є:

- настання загибелі в період воєнного стану;

- загибель настала під час захисту Батьківщини, беспосередньої його участі в бойових діях або здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії;

- загибель настала під час перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконання дій), зокрема на тимчасово окупованої російською федерацією території України та територіями між позиціями сил оборони та позиціями військ держави агресора.

До того ж, суд зауважує, що запровадження воєнного стану в Україні та його триваючий характер не ототожнюється із веденням активних бойових дій на всій території держави. У зв'язку з цим Кабінет Міністрів України постановою від 06 грудня 2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (далі - Постанова №1364) визначив механізм формування єдиного для всіх переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф.

Так, Кабінет Міністрів України установив, зокрема, що: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - Мінреінтеграції) за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; до Переліку включається тимчасово окупована рф територія України, визначена відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»; у Переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та інше.

Відповідно до зазначеного порядку Покровська міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій з 24.02.2022.

Водночас, відповідно до Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-1Х, (термін дії якого продовжений відповідними Указами Президента України), особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період дії воєнного стану у порядку, визначеному пунктами 4 та 8 наказу МВС №35 від 26.01.2023, затверджено «Порядок та умови виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)» (далі - Наказ №35).

Згідно п. 4 Наказу №35 до безпосередньої участі осіб у заходах у районах ведення воєнних (бойових) дій належать: 1) ліквідація небезпек, пов'язаних із вибухонебезпечними предметами, включаючи нетехнічне та технічне обстеження територій, виявлення, знешкодження та/або знищення вибухонебезпечних предметів, маркування; 2) проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, потреба в яких виникла внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника; 3) гасіння пожеж, які виникли внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника; 4) здійснення заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника; 5) участь у виконанні робіт із життєзабезпечення постраждалого населення, зокрема доставки гуманітарної допомоги (гуманітарних вантажів), забезпечення функціонування пунктів надання допомоги населенню, забезпечення аварійним електроживленням об'єктів критичної інфраструктури в умовах вогневого ураження; 6) облаштування фортифікаційних споруд у разі залучення у встановленому порядку.

Тобто, саме проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, потреба в яких виникла внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника, в день отримання вибухових травм 07.08.2023 і виконував загиблий ОСОБА_7 .

У пункті 7 наказу МВС №35 від 26.01.2023 зазначено, що виконання особами завдань та безпосередня участь осіб у заходах у районах ведення воєнних (бойових) дій, зазначених в пункті 4 Наказу №35, повинно бути пітверджено документами: затверджений наряд на службу; записи у книзі служби; накази про залучення до проведення робіт з розмінування (та їх забезпечення), аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт; акти виконання робіт піротехнічними підрозділами ДСНС; акт про пожежу; рапорт керівника робіт (старшої посадової особи) про виконання особами завдань чи участь осіб у заходах в умовах вогневого ураження.

Згідно п. 4 та п. 7 Наказу №35 матеріали справи містять накази, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_7 у заходах проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, потреба в яких виникла внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника.

Крім того, постановою ЦЛЕК ДСНС України у новій редакції, протокол №63/659 від 27.03.2024, визначено, що травма полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 стала причиною його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 , «ТАК, ОТРИМАНА ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ СЛУЖБОВИХ ОБОВ'ЯЗКІВ, У ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ ПІД ЧАС БЕЗПОСЕРЕДНЬОЇ УЧАСТІ В БОЙОВИХ ДІЯХ АБО ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ З НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ, ВІДСІЧІ І СТРИМУВАННЯ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ, ПЕРЕБУВАЮЧИ БЕЗПОСЕРЕДНЬО В РАЙОНАХ У ПЕРІОД ЗДІЙСНЕННЯ ЗАЗНАЧЕНИХ ЗАХОДІВ».

Зазначена постанова не скасована, не оскаржується відповідачем і не є спірною обставиною у даній справі.

Відтак, суд приходить до висновку, що загибель ОСОБА_7 настала у період дії військового стану під час безпосередньої участі в забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, що можна кваліфікувати як дії, що підпадають під дію пункту 2 Постанови №168.

Таким чином, надаючи правову оцінку всій сукупності обставин щодо загибелі ОСОБА_7 через співвіднесення випадку його загибелі з приписами пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №168, суд дійшов висновку, що начальник 9 ДПРЗ Головного управління ДСНС у Донецькій області полковник служби цивільного захисту ОСОБА_7 загинув від травм, отриманих під час виконання службових обов'язків, у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи наведене у сукупності, суд висновує, що відповідач, відмовляючи у призначенні одноразової грошової допомоги згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» батькам, дружині та неповнолітнім дітям померлого начальника 9 ДПРЗ Головного управління ДСНС у Донецькій області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 , діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією України, а також без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Розподіл судового збору у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду цієї справи не здійснюється, оскільки позивачі звільнені від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 ; місце реєстрації: АДРЕСА_4 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_5 ), яка діє як законний представник в інтересах неповнолітньої дитини: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_8 ; місце реєстрації: АДРЕСА_4 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_5 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_9 ; місце проживання: АДРЕСА_6 ), яка діє у власних інтересах та як законний представник в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_10 ; місце проживання: АДРЕСА_6 ), ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_11 ; місце проживання: АДРЕСА_7 ), ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_12 ; місце проживання: АДРЕСА_7 ) до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (код ЄДРПОУ 38652962; адреса: вул. Першотравнева, буд. 54-А, м. Добропілля, Донецька область, 85000) про визнання незаконним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління ДСНС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 38652962; адреса: вул. Першотравнева, буд. 54-А, м.Добропілля, Донецька область, 85000) від 02 грудня 2024 року щодо прийняття рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбрвцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сімям під час воєнного стану» батькам, дружині та неповнолітнім дітям померлого полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 .

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (код ЄДРПОУ 38652962; адреса: вул. Першотравнева, буд. 54-А, м.Добропілля, Донецька область, 85000) призначити відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, наказу МВС від 26.08.2022 №525, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.09.2022 за №1141/38477, наказу МВС від 26.01.2023 №35, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за №197/39253, і виплатити батьку, матері, дружині та неповнолітнім дітям загиблого начальника 9 Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_7 : ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 та дітям: неповнолітньому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , одноразову грошову допомогу згідно акту спеціального розслідування нещасного випадку форми Нцз-5, який стався 07.08.2023 з начальником 9 Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області полковником служби цивільного захисту ОСОБА_7 , від 08.11.2023, затвердженого 09.11.2023 начальником Головного управління ДСНС у Донецькій області генерал-майором служби цивільного захисту О. Мігріним, та постанови Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України, протокол №63/659 від 27 березня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 2 травня 2025 року.

Суддя С.В. Ушенко