Ухвала від 02.05.2025 по справі 160/12138/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА

02 травня 2025 р.Справа №160/12138/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача - ОСОБА_1 про забезпечення позову по адміністративній справі №160/12138/25,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 29.01.2025 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати дії державного виконавця Фелдеші А.М. протиправними;

- визнати незаконним та скасувати виконавче провадження №77834054, відкрите 16.04.2025 р.;

- скасувати постанови про арешт коштів та стягнення виконавчого збору, винесені в межах цього виконавчого провадження;

- зобов'язати Саксаганський ВДВС закрити виконавче провадження №77834054 та виключити його з реєстру боржників, скасувати арешт його рахунків у банківських установах.

Ухвалою суду від 02.05.2025 року позовна заява була залишена без руху через невідповідність приписам ст.160 КАС України та запропоновано позивачу протягом десяти днів усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду уточненої позовної заяви, для суду та складу сторін, з додержанням вимог статей 160 та 161 КАС України та доказів доплати судового збору у розмірі 3 633,60 грн.

Раніше до суду 30.04.2025 року від позивача надійшла заява про забезпечення позову, в якій він просить: зупинити виконавче провадження №77834054, відкрите постановою державного виконавця Фелдеші А.М. від 16.04.2025 р., до ухвалення судового рішення по цій справі. Заява обґрунтована тим, що предметом розгляду у справі є правомірність постанови про відкриття виконавчого провадження, подальше його виконання до вирішення справи по суті може істотно порушити його права та ускладнити відновлення порушеного становища у разі задоволення позову. А тому, наявні підстави для забезпечення позову, які передбачені п.1 ч.2 ст.150 КАС України.

Згідно із ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Вичерпний перелік підстав забезпечення позову визначений частиною 2 статті 150 КАС України, відповідно до якої забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

З наведених норм Закону вбачається, що загальною вимогою для розгляду і вирішення питання про забезпечення позову за ініціативою позивача є наявність відповідних підстав.

Тобто, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, в провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Суд зазначає, що загальною вимогою для розгляду і вирішення питання про забезпечення позову за ініціативою позивача є наявність відповідних підстав.

Тобто, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Отже, заходи забезпечення адміністративного позову мають вживатись виключно у двох випадках: 1) якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача (фізичної або юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), яка в майбутньому зробить неможливим їх захист або ускладнить виконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; 2) якщо є очевидні ознаки протиправності рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень, що призводить до порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Таким чином, заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.

Спосіб забезпечення позову має бути безпосередньо пов'язаним з предметом спору, співмірним суті порушеного права та водночас запобігати порушенню прав інших осіб, тобто в основі має бути принцип збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу.

Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких позивач звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії. Заходи до забезпечення позову можуть бути вжиті судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Суди не вправі вживати такі заходи до забезпечення позову, які є фактично рівнозначними задоволенню позовних вимог.

Якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, або захист цих прав та інтересів стане неможливим чи для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, зокрема, шляхом зупинення дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.

В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, а також вказати, в чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав позивача, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов'язані з відновленням прав будуть значними.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 25.04.2019 р. у справі № 826/10936/18, від 11.01.2022 р. у справі №640/18852/21.

Як видно з матеріалів справи, державним виконавцем Саксаганського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Фелдеші А.М. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №77834054 від 16.04.2025 р., яка є предметом оскарження в цій справі.

Суд наголошує, що будь-яке забезпечення позову в адміністративній справі є наданням тимчасового захисту до вирішення справи по суті, який застосовується у виключних випадках за наявністю об'єктивних обставин, які дозволяють зробити обґрунтоване припущення, що невжиття відповідних заходів потягне за собою більшу шкоду, ніж їх застосування.

Суд враховує, що Законом України "Про виконавче провадження" не передбачено порядок зупинення виконання оскаржених рішень до розгляду спору судом.

За змістом ч.4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Враховуючи, що Закон України "Про виконавче провадження" покладає на державну виконавчу службу обов'язок вживати заходи для примусового виконання спірної постанови про накладення штрафу, то до моменту вирішення судом спору та набрання законної сили рішенням суду в даній справі, існує можливість фактичного стягнення з позивача, що призведе до суттєвого ускладнення реального захисту його прав у випадку задоволення позовних вимог.

Отже, наявність відкритого виконавчого провадження і визначення законодавством процедури вчинення державним виконавцем виконавчих дій у рамках виконавчого провадження, створює реальну небезпеку і складність у подальшому, без вжиття таких заходів, відновити права, свободи та інтереси позивача.

За таких обставин, суд вважає за можливе зупинити стягнення на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження №77834054 від 16.04.2025 року, відкритому державним виконавцем Саксаганського ВДВС у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Фелдеші А.М., до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150, 151, 156, 243, 248 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити частково заяву позивача - ОСОБА_1 про забезпечення позову по адміністративній справі №160/12138/25.

Зупинити стягнення на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження №77834054 від 16.04.2025 року, відкритому державним виконавцем Саксаганського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Фелдеші А.М., до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.

Копію ухвали направити сторонам до відома та державному виконавцю до виконання.

Виконання ухвали підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена у строки, встановлені статті 295 КАС України.

Суддя К.С. Кучма