Провадження № 3/537/1080/2025
Справа №: Справа № 537/2804/25
02.05.2025 місто Кременчук
Крюківський районний суд міста Кременчука у складі головуючого судді Дряхлова Є.О.,
за участі секретаря судового засідання Скічко Н.В.,
особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 28.02.1923, орган видачі 5317, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 173? Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі за текстом КУпАП),
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
1. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД № 399732, 21.04.2025 о 18 год. 44 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 штовхав та шарпав дідуся ОСОБА_2 , чим завдав шкоди фізичному здоров'ю чим вчинив домашнє насильство фізичного характеру.
Зазначені дії ОСОБА_1 кваліфіковані правоохоронними органами за ч. 1 ст. 173? КУпАП.
2. В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні не визнав та пояснив, що за вказаною адресою проживає разом з дідусем та бабусею, які є літніми людьми. Інколи бабуся поводиться ненормально, що проявляється у вчиненні недоречних вчинків, зокрема, плюється, штовхається та проявляє агресію по відношенню до нього. ОСОБА_1 на все це реагує зазвичай адекватно, з розумінням до похилого віку бабусі та її захворювань, однак того дня, після того як бабуся дала йому копняка, він зреагував емоційно, кричав на бабусю. В цей час за бабусю намагався заступитись дід, який перебував у стані алкогольного сп'яніння, а саме хотів вдарити ОСОБА_1 костилем, однак той ухилився та захищаючись від зазначеного удару відштовхнув діда від себе і пішов до своєї кімнати. Зазначив, що жодних дій фізичного характеру, окрім поштовху, ані відносно діда, ані відносно бабусі не вчиняв, зазвичай на таку поведінку своїх дідуся та бабусі реагує більш стримано. Просив суд не застосовувати до нього адміністративних стягнень, оскільки жодних винних дій він не вчиняв, а виключно захищався.
ІІ. Оцінка суду.
3. Відповідно до приписів ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
4. Під юридичною характеристикою адміністративного правопорушення розуміють встановлено адміністративним законодавством сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.
Склад адміністративного правопорушення становлять такі його складові: об'єкт; об'єктивна сторона; суб'єкт та суб'єктивна сторона.
5. Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення - це зовнішній прояв суспільно-небезпечного посягання на об'єкт, що перебуває під охороною адміністративно-правових санкцій. Об'єктивну сторону складу утворюють ознаки, що характеризують зовнішній прояв проступку. Тобто це система передбачених нормою адміністративного права ознак, які характеризують зовнішній бік правопорушення.
6. Згідно з приписами диспозиції ст. 1732 КУпАП встановлено, що вчиненням домашнього насильства слід розуміти умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
З аналізу зазначеної норми закону вбачається, що обов'язковою ознакою об'єктивної сторони відповідного правопорушення є наявність шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, в той час як у протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАД № 399732 від 21.04.2025 не конкретизовано якої саме шкоди фізичному здоров'ю було завдано потерпілому від поштовху та в чому відповідна шкода проявилась.
7. Діючим законодавством передбачено, що судовий розгляд проводиться лише в межах обвинувачення, яке міститься у протоколі про адміністративне правопорушення і встановлення інших обставин, які знаходяться за межами обвинувачення та погіршують становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є неприпустимим, оскільки порушує право на захист від конкретного обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення.
8. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема, відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
9. Дослідивши матеріали цієї справи та надані правоохоронними органами докази, суд дійшов висновку, що в даній, конкретній ситуації суду не доведено наявності в діях ОСОБА_1 повного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП, зокрема не конкретизовано та не визначено об'єктивну його сторону.
10. За таких обставин, враховуючи імперативні приписи ст. 247 КУпАП, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП.
З цих підстав, керуючись ст. 1, 23, 33, 173?, 247, 276-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
1. Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1732 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду.
Суддя Євгеній ДРЯХЛОВ