Справа №336/8191/24
Пр.2-о/336/42/2025
21.04.25
21 квітня 2025 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Вайнраух Л.А., за участі секретарки судового засідання: Теряник А.С., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Запоріжжі заяву Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа: Запорізька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №18 Запорізької міської ради Запорізької області, про передання безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади, подану в порядку окремого провадження,
за відсутності представників сторін, -
20.08.2024 позивач в особі секретаря Запорізької міської ради Харченко Р.В. в інтересах Запорізької міської територіальної громади звернувся до суду із вказаною позовною заявою, просить визнати за Запорізькою міською радою право власності на нерухоме майно, а саме, трансформаторну підстанцію КПТ, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування вимог заявник зазначив, що в 2001 році Запорізькою міською радою в Шевченківському районі м.Запоріжжя на території Запорізької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №18 виявлено безхазяйне нерухоме майно, а саме трансформаторну підстанцію КПТ, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Вороніхіна, буд. 8 А. Пошук власників не дав результатів, тому на виконання ч.2 ст.335 ЦК України 25.06.2021 вказаний об'єкт нерухомості взято на облік безхазяйного нерухомого майна департаментом реєстраційних послуг ЗМР. Крім того, на виконання вимог ч.2 ст.335 ЦК України, у газеті «Запорізька Січ» 15.07.2021 розміщено відповідне оголошення в друкованому засобі масової інформації, тобто, один рік з цього часу сплинув, й, за твердженням заявника, безхазяйна нерухома річ може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Заявник наголошує, що протягом усього строку перебування безхазяйного нерухомого майна на обліку і до часу звернення до суду з даною заявою, жодна фізична чи юридична особа не звернулася до органу місцевого самоврядування із заявами про визнання права власності на дане нерухоме майно
На підставі вищевикладеного, із посиланням на ст.13 Конституції України, ст. 335 ЦК України, ст.329 ЦПК України, та ст. 10, 16, 42, 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», представник заявника просить задовольнити заяву.
Ухвалою судді від 29.08.2024 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено проводити у відкритому судовому засіданні.
21.01.2025 до справи надійшли письмові пояснення представника заінтересованої особи Макухіної М.Ю., за змістом яких відповідно до технічного паспорту, реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності ТІ01:2018-4443-8768-1359 від 06.12.2023, загальна площа земельної ділянки ЗСШФК №18 ЗМР по АДРЕСА_2 складає 6376 кв.м; до території закладу не входить трансформаторна підстанція КТП, яка вже довгий час перебуває в аварійному стані, що створює реальну загрозу для життя та здоров'я місцевих мешканців, зокрема і учнів нашої школи. Будівля трансформаторної підстанції КТП має численні пошкодження, що свідчать про її зношеність та неможливість подальшої експлуатації. Також з огляду на аварійний стан трансформаторної підстанції КТП, існує високий ризик виникнення пожежі, інших надзвичайних ситуацій. Трансформаторна підстанція КТП розташована у безпосередній близькості до ЗСШФК №18 (на відстані 27 м від основної будівлі закладу освіти), що посилює ризики для учасників освітнього процесу. На даний момент власник трансформаторної підстанції КТП не встановлений. Відсутність відповідальної за її стан особи ускладнює вирішення проблеми та усунення загрози.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №188/26 від 21.04.2011 «Про передачу майна комунальної власності в оперативне управління департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради» (п.1) передано в оперативне управління департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради майно комунальної власності згідно з додатками 1-21 до даного рішення. У Додатку 19 до вищенаведеного Рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №188/26 від 21.04.2011 викладено «Перелік об'єктів нерухомості та споруд, які підлягають передачі в оперативне управління департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради від відділу освіти Шевченківської райадміністрації Запорізької міської ради», серед яких (п.3) є і майно ЗСШФК №18, однак трансформаторної підстанції КТП у цьому Додатку немає.
У 2021 році Запорізька спеціалізована школа фізичної культури І-ІІІ ступенів №18 Запорізької міської ради Запорізької області звернулась з заявою до районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району з проханням вирішення ситуації з аварійним станом забудови поблизу закладу освіти. Звідси, знаходження аварійної будівлі трансформаторної підстанції КТП суттєво впливає на небезпеку учасників освітнього процесу, тому рішення у справі вплине на права, інтереси Запорізької спеціалізованої школи фізичної культури І-ІІІ ступенів №18 Запорізької міської ради Запорізької області, яка зацікавлена у створенні безпечного освітнього середовища поблизу закладу освіти.
Беручи до уваги, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, заінтересована особа підтримує вимоги заявника про передачу трансформаторної підстанції КТП у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
В судовому засіданні 10.02.2025 представники сторін задоволення заяви підтримали, наголосивши, що будівля перебуває в занедбаному та аварійному стані, що становить небезпеку для учнів навчального закладу, порядок взяття майна на облік й розміщення оголошення дотриманий, визначені законом строки для подання заяв заінтересованими особами сплинули, відповідно, заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Представник заявника Кіпа О.В. відповідно до заяви, вх.№ від 21.04.2025 заявила клопотання про розгляд справи без участі сторони заявника, а також згідно з заявою просить долучити перелік доказів, що додатково підтверджують доводи заяви.
Виконуюча обов?язки директора Запорізької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №18 Запорізької міської ради Запорізької області Пархоменко Н.Ю. згідно з заявою, вх.№ від 10.02.2025, просить продовжити розгляд справи за її відсутності, проти задоволення заяви не заперечує.
Судом не встановлено підстав для відкладення розгляду справи відповідно до норм ст. 223, 240 ЦПК України з урахуванням позиції учасників справи та наявних у її матеріалах доказів.
Інших процесуальних дій судом вчинено не було у зв'язку із відсутністю відповідних клопотань від учасників справи.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється внаслідок неявки в судове засідання всіх учасників справи.
Розглянувши заяву, всебічно з'ясувавши обставини справи, вивчивши її матеріали, дослідивши надані у справі письмові докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов до висновку, що подана заява підлягає задоволенню на підставі таких встановлених фактичних обставин справи та відповідних їм правовідносин.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За нормою ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Як врегульовано п.7 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
За змістом ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Трансформаторна підстанція КТП розташована у безпосередній близькості до ЗСШФК №18 (на відстані 27 м від основної будівлі закладу освіти), що посилює ризики для учасників освітнього процесу, що визнається учасниками справи та відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України не підлягає доказуванню. На даний момент власник трансформаторної підстанції КТП не встановлений. Відсутність відповідальної за її стан особи ускладнює вирішення безпекових питань та усунення загрози.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №188/26 від 21.04.2011 «Про передачу майна комунальної власності в оперативне управління департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради» (п.1) передано в оперативне управління департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради майно комунальної власності згідно з додатками 1-21 до даного рішення. У Додатку 19 до вищенаведеного Рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №188/26 від 21.04.2011 викладено «Перелік об'єктів нерухомості та споруд, які підлягають передачі в оперативне управління департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради від відділу освіти Шевченківської райадміністрації Запорізької міської ради», серед яких (п.3) є і майно ЗСШФК №18, однак трансформаторної підстанції КТП у цьому Додатку немає.
У 2021 році Запорізька спеціалізована школа фізичної культури І-ІІІ ступенів №18 Запорізької міської ради Запорізької області звернулась з заявою до районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району з проханням вирішення ситуації з аварійним станом забудови поблизу закладу освіти, що також визнається сторонами у справі.
Так, судом встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна №263483122 від 29.06.2021 Департаментом реєстраційних послуг ЗМР трансформаторна підстанція КТП (будівля КТП) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Вороніхіна, буд.8А, взята на облік як безхазяйне майно (№запису 19189 від 29.06.2021, рішення про взяття на облік, індексний номер 58988617 від 29.06.2021, підстава - лист від 25.06.2021 районної адміністрації ЗМР по Шевченківському району). Районна адміністрація ЗМР по Шевченківському району 15.07.2021 у друкованому засобі масової інформації - газеті «Запорізька Січ» опублікувала відповідне оголошення про вказаний об'єкт нерухомого майна, як таке, що має ознаки безхазяйного. Відповідне оголошення, розміщене у друкованому засобі масової інформації, примірник якого долучено до справи, а також вказаний витяг досліджені судом. Як видно з засвідченої копії технічного паспорту ТОВ «ЗМБТІ», долученої до заяви, будівля КТП розташована в безпосередній близкості до Запорізької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №18, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Вороніхіна, буд.8А.
Відповідно до Положення про районну адміністрацію ЗМР по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, затвердженого рішенням міської ради №27 від 30.10.2019, районна адміністрація для виконання покладених на неї завдань, серед іншого, має повноваження щодо вирішення питання щодо набуття права власності на безхазяйну річ, розташовану на території відповідного району (п.4.30).
Згідно з протоколом наради з питання визначення власника КТП по вул. Вороніхіна, буд.8А, затвердженого заступником голови районної адміністрації ЗМР по Шевченківському району Руденком О.П., від 13.09.2019, відповідно до звернення директора Запорізької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №18 Запорізької міської ради Запорізької області Молчанової О.В., будівля КТП за вказаною адресою перебуває в аварійному стану, становить небезпеку для мешканців району та дітей, які відвідують школу, розташованого поруч басейн «Славутич», ймовірно раніше виконувала функції подачі електропостачання, але після будівництва нового КТП покинута власником. При візуальному огляді мереж живлення не виявлено. Начальник дільниці №4 КП ЕЗО «Запоріжміськсвітло» Дубицький О.М. повідомив, що будівля КТП не знаходиться на балансі підприємства. Тотожні відомості повідомив й начальник бюро управління капітального будівництва АТ «Мотор Січ». До заяви додано оглядовий фотознімок споруди.
Згідно з відповіддю Департаменту управління активами ЗМР на лист ЗМР від 03.04.2025 №02/02-11/0555, зазначене в листі безхазяйне майно не знаходиться в межах зазначеного вище державного акту на земельну ділянку, правокористувачем якої є Запорізька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №18.
Суд вважає встановленими зазначені фактичні обставини, прийшов до наведених висновків за результатами судового розгляду та не має обґрунтованих сумнівів щодо їх достовірності.
Як на правову підставу заявлених вимог заявник посилається на ст. 335 ЦК України та вважає, що ним виконані вимоги зазначеної статті.
Так, відповідно до ч.1, 2 ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Вказана вимога в повній мірі дотримана у цій справі стосовно вказаного об'єкта нерухомого майна.
Відомостей, які б свідчили про існування власника нерухомого майна, який здійснює право власності, зміст якого передбачений ст.317 ЦК України, або наявності правовстановлюючих документів на цей об'єкт, судом не встановлено. Таким чином, до часу розгляду справи встановити власника або іншу особу, яка має право вимагати повернення такої нерухомої речі, або ж заявити про свої права на вказану річ не виявилось за можливе. Крім того, заявником дотримано процедури офіційного оприлюднення інформації про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік.
Таким чином, судом встановлено, що з моменту взяття на облік безхазяйної нерухомої речі сплинуло більше одного року, тому наявні усі передбачені чинним законодавством підстави для передачі безхазяйної нерухомої речі - нежитлової будівлі (трансформаторної підстанції КПТ), яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Вороніхіна, буд. 8 А, у комунальну власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Слід зауважити, що за змістом ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування. Відповідно, заява підлягає задоволенню.
За приписами ч.7 ст.293 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. 2, 13, 19, 76-82, 89, 95, 213, 229, 244-245, 247, 259, 263-265, 268, 293, 315, 332-333 ЦПК України, суд, -
ЗаявуЗапорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа: Запорізька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №18 Запорізької міської ради Запорізької області, про передання безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади, подану в порядку окремого провадження, - задовольнити.
Передати до комунальної власності Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради безхазяйне нерухоме майно, а саме, - трансформаторну підстанцію КПТ, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Вороніхіна, буд. 8 А.
Реквізити сторін: Запорізька міська рада, код ЄДРПОУ 04053915, адреса місцезнаходження: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.206.
Запорізька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №18 Запорізької міської ради Запорізької області, код ЄДРПОУ 26292603, адреса місцезнаходження: 69068, м. Запоріжжя, вул. Вороніхіна, буд.8А.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст. 358 цього Кодексу.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, копію судового рішення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі.
Рішення суду складено та підписано 21.04.2025.
Суддя Л. А. Вайнраух