Рішення від 28.04.2025 по справі 160/5186/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 рокуСправа №160/5186/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області,третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.01.2025 року № 045550027959 «Про відмову в призначенні пенсії» ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу за вислугу років ОСОБА_1 період роботи з 01.11.1990 по 03.01.1994 на посаді помічник машиніста електровоза та з 11.01.1994 по 31.12.2007 на посаді машиніст моторвагонної електросекції;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.01.2025 року про призначення пенсії та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що Управлінням Пенсійного фонду протиправно не здійснено призначення пенсії за віком, посилаючись на недостатність необхідного страхового стажу. Позивачем до заяви про призначення пенсії було надано всі необхідні документи в підтвердження періодів його роботи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №160/5186/25. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

06.03.2025 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надійшли письмові пояснення на позовну заяву.

Третя особа погоджується з підставами відмови у призначенні пенсії позивачу, викладеними Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в спірному рішенні.

17.03.2025 через систему «Електронний суд» від ОСОБА_1 надійшла відповідь на пояснення третьої особи, в якій позивачем відхилені аргументи третьої особи.

02.04.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримано через систему «Електронний суд» відзив на позовну заяву.

Відповідач наголошує на тому, що основними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є: - наявність професії і виробництва в Списках № 1 і № 2; - зайнятість робітника на роботах, передбачених Списками № 1 і № 2, не менше 80 % робочого часу, встановленого для цього виробництва; - підтвердження шкідливих умов праці робітника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць (після 21.08.1992 року).

Відсутність однієї з цих умов не надає право робітникові на пенсію за віком на пільгових умовах. Період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає саме підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючої довідки у відповідності зі Списками, затверджуваними Кабінетом Міністрів України на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві.

Від позивача через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив.

Позивач з позицією відповідача не погоджується в повному обсязі, вважає її такою, що не відповідає законодавству України та порушує право людини на отримання пенсії.

Позивач звертає увагу суду на те, що зміна назви посади не залежала від позивача. Трудові обов'язки ОСОБА_1 при зміні назви посади не змінилися. Так, трудовими обов'язками і помічника машиніста моторвагонної електросекції і помічника машиніста електровоза є контроль роботи електропоїзда, основних його частин і механізмів під час руху рухомого складу, здійснення приймання та здавання електропоїзда з дотриманням чинних вимог, допомога машиністу забезпечувати встановлений нормами режим електроопалення та вентиляції, слідкувати за справністю рухомого складу.

В період з 21.04.2025 по 25.04.2025 суддя знаходилась на лікарняному, що підтверджується довідкою начальника управління персоналом Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Справа розглянута в перший робочий день виходу судді з лікарняного.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся 02.01.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою і документами про призначення пенсії за вислугу років.

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії рішенням від 08.01.2025 №045550027959, у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу, передбаченого ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

До спеціального стажу не зараховано період роботи згідно довідки №405/ТЧК від 18.12.2024 на посаді «машиніста мотовагонної електросекції», оскільки переліком Постанови КМУ від 12.10.1992 №583 дана посада не передбачена.

Позивач повторно 16.01.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії, додавши додаткові документи.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.01.2025 №045550027959 відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років ОСОБА_1 .

Головним управлінням Пенсійного фонду зазначено, що право на вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначається з урахуванням вимог щодо вислуги років стажу, які були передбачені законодавством станом на 11.10.2017 року, право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України незалежно від віку, за наявності вислуги років до 11.10.2017 року - не менш 26 років 6 місяців, після досягнення у чоловіків 55 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній посаді.

Встановлено вік заявника 55 років 5 місяців 14 днів.

Страховий стаж особи становить 39 років 11 місяців 2 дні. Стаж за вислугу років станом на 11.10.2017 -11 років 9 місяців 14 днів.

Пільговий стаж за Списком №1 складає 1 рік 2 місяців.

За доданими документами до вислуги років не враховано періоди:

до спеціального стажу не зараховано період роботи згідно довідки №405/ТЧК від 18.12.2024 на посаді «машиніста моторвагонної електросекції», оскільки переліком Постанови КМУ від 12.10.1992 №583 дана посада не передбачена.

Позивач вважає рішення Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправним та таким, що порушує законне право особи на отримання пенсії за віком.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсії.

Відповідно до п. а ст. 55 Закону № 1788-XII право на пенсію за вислугу років мають:

робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стажі роботи:

для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.

Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (Порядок №637).

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За змістом приписів п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З аналізу наведених законодавчих приписів, зокрема, ст.62 Закону №1788-XII та п.1 Порядку №637, слідує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Спірним є питання незарахування позивачу до пільгового стажу періодів роботи: з 01.11.1990 по 03.01.1994 і з 11.01.1994 по 31.12.2007.

Відповідно до записів копії трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1

01.11.1990 був прийнятий помічником машиніста електровоза відповідно до наказу №1494/ок від 01.11.1990;

03.01.1994 звільнений за переведенням до локомотивного депо ст. Дніпропетровськ за згодою керівників підприємств п. 5 ст. 36 КЗпП України відповідно до наказу №7/ок від 03.01.1994;

11.01.1994 прийнятий помічником машиніста моторвагонної електросекції відповідно до наказу №23 від 10.01.1994;

31.12.2007 звільнений за переведенням в Дніпропетровське моторвагонне депо за п. 5 ст. 36 КЗпП України (згода керівників підприємств) відповідно до наказу №1626/ОС від 31.12.2007.

На підтвердження роботи у період з 01.11.1990 по 03.01.1994 позивачем надана довідка Структурного підрозділу «Локомотивне депо Нижньодніпровськ-Вузол» Регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №409 від 23.12.2024, відповідно до якої позивач

з 01.11.1990 по 31.12.1991 працював помічником машиніста електровоза і безпосередньо здійснював організацію перевезень та забезпечував безпеку руху на залізничному транспорті, що передбачено Списком 2, розділ ХХХ «Транспорт» підрозділ 1 «Залізничний транспорт та метрополітен» згідно постанови Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 . Пільговий стаж складає 1 рік 2 місяці 0 днів;

з 01.01.1992 по 03.01.1994 працював помічником машиніста електровоза і безпосередньо здійснював організацію перевезень та забезпечував безпеку руху на залізничному транспорті, що передбачено постановою КМУ №583 від 12.10.1992, якою затверджено Список професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років . Пільговий стаж складає 2 роки 0 місяців 3 дні.

Підстава для видачі: особова картка П-2, накази начальника депо №1494/ОК від 01.11.1990, №7/ОК від 03.01.1994, відомості нарахування зарплати.

На підтвердження роботи у період з 11.01.1994 по 31.12.2007 позивачем надана довідка Структурного підрозділу «Дніпровське локомотивна депо» Регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Українська залізниця» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №405/ТЧК від 18.12.2024, відповідно до якої позивач з 11.01.1994 по 31.12.2007 працював помічником машиніста моторвагонної електросекції і безпосередньо здійснював організацію перевезень та забезпечував безпеку руху на залізничному транспорті, що передбачено постановою КМУ №583 від 12.10.1992.

Пільговий стаж становить 13 років 11 місяців 21 день.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок №383).

Відповідно до п. 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Так, у період з 22.08.1956 по 25.01.1991 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173.

У період з 26.01.1991 по 10.03.1994 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року.

З 11.03.1994 по 16.01.2003 вже діяли Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162.

У період з 17.01.2003 по 24.06.2016 діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.

У підрозділі 1 «Залізничний транспорт і метрополітен» розділу ХХХ «Транспорт» Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, що застосовується при визначенні права на пенсію на пільгових умовах передбачено, що до таких посад віднесені машиністи та їх помічники та старші машиністи: паровозів, тепловозів, електровозів, дизельпоїздів, моторвагонних (електро) секцій мотовозів.

В подальшому до Списків №2, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року, постановами Кабінету Міністрів України від 11.03. 1994 року №162, від 16.01.2003 №36 не були включені машиністи та їх помічники електровозів і моторвагонних (електро) секцій мотовозів.

Отже, позивачу до пільгового стажу може бути зарахований період з 01.11.1990 по 25.01.1991.

Щодо періоду з 11.01.1994 по 31.12.2007 суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 №583 затверджено Список професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років, відповідно до якого до осіб, які мають право на пенсію за вислугу років віднесені, зокрема: машиністи і помічники машиністів тепловозів, машиністи і помічники машиністів електровозів, машиністи і помічники машиністів дизель-поїздів, машиністи і помічники машиністів електропоїздів (секцій).

Як убачається з уточнюючих довідок позивач на посаді помічника машиніста електровоза і помічника моторвагонної електросекції безпосередньо здійснював організацію перевезень і забезпечував безпеку руху на залізничному транспорті.

За роз'ясненнями Головного управління охорони і організації праці Державної адміністрації залізничного транспорту України (лист від 18 жовтня 2004 року №ЦТЗБ-6/225), згідно з Правилами технічної експлуатації залізничних доріг СРСР, затвердженими Міністром залізничного сполучення СРСР 2 січня 1986 року, і Правилами технічної експлуатації залізниць України, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 20 грудня 1996 року №411, моторвагонний рухомий склад - це моторні та причіпні вагони, із яких формується мотор-вагонні поїзди (електропоїзди, дизель-поїзди і автомотриси).

Згідно Класифікатора професій ДК 003-95, затвердженого Наказом Держстандарту України від 27.07.1995 року №257 професію машиніста та помічника машиніста моторвагонної електросекції затверджено, як машиніст та помічник машиніста електропоїзда.

Відповідно до Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України № 507 від 31.08.2005 року «Про затвердження Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України» Моторвагонний рухомий склад - моторвагонні та причепні вагони, із яких формують моторвагонні поїзди (електропоїзди, дизель-поїзди та автомотриси).

Виходячи з наведеного, «машиніст та помічник машиніста моторвагонної електросекції» є і «машиніст та помічник машиніста електропоїзда», фактично є однією і тією самою професією зі зміненою назвою.

Таким чином, суд приходить до висновку про можливість зарахування періоду з 11.01.1994 по 31.12.2007 на посаді помічника машиніста моторвагонної електросекції (відповідно до записів трудової книжки і уточнюючої довідки, а не на посаді машиніста моторвагонної електросекції , як просить позивач в позовних вимогах) до пільгового стажу позивача.

За приписами ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачі не надали.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні до суду із позовом сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією ІD 5048-1542-9738-0303 від 14.02.2025.

Суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 на користь позивача судовий збір у сумі 605,60 грн.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро 49094, код ЄДРПОУ 21910427), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.01.2025 року № 045550027959 «Про відмову в призначенні пенсії» ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро 49094, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати до стажу за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) період роботи з 01.11.1990 по 25.01.1991 на посаді помічник машиніста електровоза та з 11.01.1994 по 31.12.2007 на посаді помічника машиніста моторвагонної електросекції.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро 49094, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 16.01.2025 року про призначення пенсії та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро 49094, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона