Справа № 766/979/24
н.п 1-кп/766/2436/25
29.04.2025 року Херсонський міський суд Херсонської області
в складі головуючого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за процедурою спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР 29.05.2023 року за № 42023232140000010 за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Генічеськ Генічеського району, Херсонської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянка України, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України-
ОСОБА_5 , являючись громадянкою України, фактично проживаючи на території м. Генічеськ Херсонської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, реалізуючи прямий умисел, прийняла пропозицію представників окупаційної влади та добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Генічеського району Херсонської області, а саме - т.зв. «начальника отдела образования Генического муниципального округа», назву якої у подальшому не пізніше лютого-березня 2023 року змінено на т.зв. «начальника отдела по работе с образовательными учреждениями Генического муниципального округа».
На займаній посаді ОСОБА_5 , виконуючи організаційно-розпорядчі функції, у період з червня 2022 року по листопад 2023 року (більш точний час органом досудового розслідування не встановлено), діючи з метою виконання злочинних завдань окупаційної адміністрації держави-агресора покладених на неї, як на «начальника отдела образования» виконувала накази та розпорядження «Генической военно - гражданской администрации Херсонской области» та «министерства образования и науки Херсонской области», а також вчинила інші дії з метою реалізації та підтримки рішень та дій вказаних незаконних органів влади у результаті чого затвердила (мовою оригіналу) «ПЛАНЫ РАБОТЫ Отдела по работе с образовательными учреждениями Генического муниципального округа на 2023 год», якими заплановувала заходи у відповідності до стандартів держави-агресора рф; «Флеш-моб и мастер классы с обучающимися образовательных учреждений, посвященный Дню России», «Подготовка та контроль поездки детей в Москву (открытый урок до финансовой безопасности», «Участие в региональном этапе профессионального конкурса «Воспитатель года в России» в Херсонской области», «Всероссийская акция «Стоп ВИЧ СПИД» (открытый классный час)».
Крім того, ОСОБА_5 займаючи вищевказану посаду, як офіційна особа незаконного органу влади надала інтерв'ю проросійському засобу масової інформації «Таврия. Новости Херсонской области», під час яких 27.02.2023 з позитивної сторони прокоментувала передачу партією «Единая Россия» книг російських класиків спеціально для школярів Херсонщини, які розміщено у більшості ніж 20 шкільних бібліотеках Генічеська, а 26.04.2023, знаходячись у тимчасово окупованому м. Генічеськ, у приміщенні так званого «Центра культуры и досуга» (м. Генічеськ, вул. Монастирська, 4) прийняла участь у (мовою оригіналу) «Церемонии открытия Года педагога и наставника», під час якої нагороджувала викладачів, які погодились на співпрацю із окупаційними органами влади, що також висвітлено на вказаному каналі.
Таким чином, суд кваліфікує дії обвинуваченої ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 111-1 КК України як колабораційна діяльність, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Крім того, з метою забезпечення виконання вимог (мовою оригіналу) «Положения о Министерстве науки и высшего образования рф», утвержденого постановлением Правительства рф от 15 июня 2018 г. № 682», а також інших нормативно-правових актів держави-агресора рф, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 09.08.2023 окупаційною адміністрацією держави-агресора рф створено незаконний орган влади - (мовою оригіналу) «Министрерство образования Херсонской области».
Відомості про створення незаконного органу влади внесено 09.08.2023 до Єдиному державному реєстрі юридичних осіб Федеральної податкової служби росії за № 1239500006613, із зазначенням юридичної адреси (м. Херсон, вул. Потьомкінська, 20), але фактично знаходячись за адресою м. Генічеськ, вул. Вокзальна, 15, тобто на тимчасово окупованій частині території Херсонської області.
Так, ОСОБА_5 , заручившись підтримкою представників окупаційної адміністрації держави-агресора, усвідомлюючи про злочинні завдання та наміри держави-агресора у завданні шкоди національній безпеці України, а також її національним інтересам у сфері освіти, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 20.10.2023 (мовою оригіналу) на підставі «Распоряжения № 356-Р Администрации Губернатора и Правительства Херсонской области» ОСОБА_6 , добровільно обійняла посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме так званого «министра», у незаконно створеному окупаційним органом влади так званому «министерстве образования Херсонской области».
Таким чином, суд кваліфікує дії обвинуваченої ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Вказане кримінальне провадження здійснювалось за відсутності ОСОБА_5 у зв'язку з її ухиленням від органу досудового розслідування та суду.
Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 19.12.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у кримінальному провадженні № 42023232140000010 від 29.05.2023 року.
Під час досудового розслідування повістки про виклик ОСОБА_5 та повідомлення про підозру публікувалися в засобах масової інформації у газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Згідно із ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 08.04.2024 року кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 111-1 КК України, проведено відповідно до ч.3 ст.323 КПК України, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia).
Повідомлення, виклики та процесуальні документи відносно ОСОБА_5 здійснювались усіма можливими способами, зокрема шляхом оприлюднення їх у газеті "Урядовий кур'єр", офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та Херсонського міського суду Херсонської області, що відповідає встановленим вимогам кримінального процесуального законодавства.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , належним чином повідомленою про проведення відносно неї досудового розслідування та здійснення судового розгляду, від користування своїм правом предстати перед судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її намір ухилитися від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнєю її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник обвинуваченої ОСОБА_7 вважає недоведеною винуватість ОСОБА_5 в інкримінованому їй злочину, оскільки на її думку, стороною обвинувачення не було доведено, без розумного сумніву, вину ОСОБА_5 у пред'явленому їй обвинуваченню, а саме доведено добровільність зайняття посади ОСОБА_5 .
Також вказувала на числені порушення під час досудового розслідування, так протокол огляду Інтернет ресурсів був здійснений без участі спеціаліста, тому, вважає цей доказ недопустимим та неналежним. Не було встановлено осудності чи неосудності ОСОБА_5 , оскільки ця обставина не перевірялась під час досудового розслідування. Матеріали кримінального провадження не містять жодного документу, інструкції, які би зазначали обовязки ОСОБА_5 на цій посаді. Тому просила суд ухвалити виправдувальний вирок.
Суд вважає, що винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 повністю доведена сукупністю наступних досліджених у судовому засіданні доказів, які ретельно перевірені та оцінені з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв'язку для ухвалення даного процесуального рішення, які суд враховує та бере до уваги досліджені у судовому засіданні, а саме:
- Показаннями свідка ОСОБА_8 , яка повідомила, що виїхала з окупованої території 14 вересня 2022 року, з ОСОБА_5 знайома вже майже 13 років, працювали разом в централізованій бухгалтерії відділу освіти Генічеської міської ради. З початком окупації Генічеського району звільнилася керівник централізованої бухгалтерії ОСОБА_9 і поклала обов'язки на ОСОБА_5 , щоб остання підписувала платіжні доручення на виплату заробітної плати від України. Потім ОСОБА_5 почала постійно ходити до адміністрації окупаційної влади на наради, і сказала всім працівникам, що на Україну вже працювати не будемо, а починаємо працювати на російську федерацію, а хто не бажає, той нехай звільняється. Десь в липні-серпні 2022 року вона зібрала всіх працівників і повідомила, що їй запропонували посаду начальника відділу освіти від окупаційної влади, і що вона звільняється з централізованої бухгалтерії, пропонувала всім переходити працювати на окупаційну владу. Особисто свідку пропонувала спіпрацювати з окупаційною владою.
- Показаннями свідка ОСОБА_10 , яка в судовому засіданні повідомила, що виїхала з окупованої території 17 травня 2022 року. З ОСОБА_5 знайома вже майже 20 років, вона працює директором Новодмитрівського ліцею Генічеської міської ради, а ОСОБА_5 працювала в централізованій бухгалтерії відділу освіти Генічеської міської ради. З початком окупації Генічеського району звільнилася керівник централізованої бухгалтерії ОСОБА_9 і поклала обов'язки на ОСОБА_5 , щоб остання підписувала платіжні доручення на виплату заробітної плати від України. В квітні 2022 року окупаційна влада всіх директорів зібрала на нараду, де пропонували співпрацювати. На нараді була присутня і ОСОБА_5 , яка запитала у Клочка, чи буде в школах вивчатися українська мова. ОСОБА_11 відповів, що це залежить від бажання батьків. На що ОСОБА_5 сказала, що напевно захочуть. Тоді свідок зрозуміла, що вона погоджується на співпрацю з окупаційною владою. Вона постійно ходила до адміністрації окупаційної влади на наради. В телефонній розмові зі свідком ОСОБА_5 сказала, що адмінбудівля відділу освіти вже російська, на Україну вона вже не працює, залишається тут на місці і буде працювати, а ті хто будуть працювати на Україну - «поїдуть на підвал». Як начальник відділу освіти вона безпосередньо впроваджувала всі російські стандарти освіти. Також від інших директорів шкіл їй відомо, що ОСОБА_5 об'їжджала всі школи Генічеського району та агітувала вчителів на співпрацю з окупаційною владою.
- протоколом оглядів: від 13.07.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого було загальнодоступні Інтернет ресурс з назвою «Вконтакте» на сторінці «Отдел образования Генического муниципального округа», де виявлено публікацію «План роботы отдела по работе с образовательными учреждениями Генического муниципального округа на июнь 2023 года», який затверджений ОСОБА_5 , як «начальником отдела по работе с образовательными учреждениями Генического муниципального округа»;
- протоколом огляду від 18.07.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого було загальнодоступні Інтернет ресурс з назвою публікації в соціальній мережі «Вконтакте» на сторінці « ІНФОРМАЦІЯ_2 », де виявлено «План работы отдела по работе с образовательными учреждениями Генического муниципального округа на май 2023 года», який затверджений ОСОБА_5 , як «начальником отдела по работе с образовательными учреждениями ОСОБА_12 »;
- протоколом огляду від 19.07.2023 публікації в Telegram-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де виявлено допис про колабораційну діяльність ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 28.09.2023 публікації в Telegram-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_4 », де виявлено допис (відео), який містить виступ громадянки ОСОБА_5 , як “начальника отдела образования ОСОБА_12 », яка під час інтерв'ю зазначає про плани діяльності бібліотеки для школярів Херсонщини, про отримання великої кількості книжок російських класиків від партії “Единная Россия»;
- протоколом огляду від 28.09.2023 публікації в Telegram-каналі «Таврія. Новости Херсонской области», де виявлено допис (відео), який містить виступ громадянки ОСОБА_5 , як “начальника отдела образования ОСОБА_12 », яка під свого інтерв'ю зазначає про плани діяльності в сфері навчання Генічеського регіону, де вона також визнає та підтримує діяльність ОСОБА_13 в м. Генічеськ» як президента;
- протоколом огляду від 24.10.2023 публікації в Telegram-каналі «Таврія. Новости Херсонской области», де виявлено допис (відео), на якому зображена ОСОБА_5 яка зазначає про проведення акції: посадка дерев на території Генічеського коледжу в пам'ять загиблим Великої Вітчизняної Війни;
- протоколом огляду від 25.10.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого було загальнодоступні Інтернет ресурс з назвою публікації в Telegram-каналі «Таврія. Новости Херсонской области», де виявлено інтерв'ю ОСОБА_5 як “начальника отдела по работе с образовательными учреждениями Генического муниципального округа», в якому вона серед іншого зазначає: “Уголь, привезенный с Донбасса, отличается очень хорошим качеством»;
- протоколом огляду від 09.11.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого було загальнодоступні Інтернет ресурс з назвою «Администрации Херсонской области» на якому виявлено “Указ главы военно-гражданской администрации» от 29.08.2022 № 33 у «Об утверждении положения о Генической военно-гражданской администрации» та «Положение о Генической военно-гражданской администрации»;
- протоколом огляду від 09.11.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого було загальнодоступні Інтернет ресурс з російського сайту «Единый государственный реестр юридических лиц», де отримано «Выписку из Единого государственного реестра юридических лиц об юридическом лице «Геническая военно-гражданская администрация Херсонской области»
- протоколом огляду від 10.11.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого було загальнодоступні Інтернет ресурс з російського сайту «Единый государственный реестр юридических лиц», де отримано «Выписку из Единого государственного реестра юридических лиц об юридическом лице «Министерство образования Херсонской области» щодо відомостей про керівника юридичної особи;
- протоколом огляду від 25.09.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого було загальнодоступний Інтернет ресурс в Telegram-каналі з назвою »Главное в Геническе», де виявлено публікація “В проекте “Пишем будущее», яка містить інформацію про організацію проекту, орієнтованих на школярів та студентів з Херсонської та Запорізької області, ДНР та ЛНР, в якому приймала участь “замминистр образования и науки региона ОСОБА_14 »;
- протоколом огляду від 15.11.2023 російського сайту «Единый государственный реестр юридических лиц», де отримано «Выписку из Единого государственного реестра юридических лиц об юридическом лице «Министерство образования Херсонской области» щодо відомостей про керівника юридичної особи « ОСОБА_5 »
- протоколом огляду від 07.12.2023 публікації на сторінці «Министерство образования Херсонской области» в соціальній мережі Вконтакте, де виявлено допис про призначення ОСОБА_5 на посаду так званого «министра Министерства образования Херсонской области»;
- протоколом огляду від 07.12.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого був загальнодоступний офіційний сайт “Министерства образования Херсонской области» в Telegram-каналі, де виявлено фотографія та публікація з текстом: “Министр образования Херсонской области ОСОБА_14 приняла участие в совещании по вопросам развития образования в отдельных субъектах Российской Федерации»;
- протоколом огляду від 08.12.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого був загальнодоступний офіційний сайт “Министерства образования Херсонской области» в Telegram-каналі, де виявлено фотографія жінки схожей на ОСОБА_15 та публікація наступного змісту: «Федеральная служба по надзору в сфере образования и науки 16-17 ноября 2023»;
- протоколом огляду від 08.12.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого був загальнодоступний офіційний сайт “Министерства образования Херсонской области» в Telegram-каналі, де виявлено інтерв'ю ОСОБА_16 , як “министра образования», де вона серед іншого зазначає: “Сегодня мы вспоминаем великий праздник русского народа, когда объединившись, люди всех сословий спасли свою страну от гибели»;
- протоколом огляду Інтернет-Ресурсу від 08.12.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого був Telegram-канал, зі сторінкою “Таврія Херсонская область», на якій розміщено публікацію про призначення в міністерстві освіти Херсонської області нового керівника ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду Інтернет-Ресурсу від 15.12.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого була сторінка “Министерства образования Херсонской области» в соціальній мережі Вконтакте, на якій розміщено публікацію про призначення в міністерстві освіти Херсонської області нового керівника ОСОБА_17 .
- протоколом огляду Інтернет-Ресурсу від 07.11.2023 з фотознімками з екрану, оптичним диском та роздрукованими виявленими документами, як додатки до нього, об'єктом огляду якого була сторінка інформаційного сайту “Таврия Херсонской области», на якій розміщено публікацію про призначення в міністерстві освіти Херсонської області нового керівника ОСОБА_17 , а також щодо організації нею в Генічеській санаторній школі-інтернаті церемонії відкриття року педагога. В зазначеній публікації містяться цитати з інтерв'ю ОСОБА_18 , як «начальника отдела по работе с образовательніми учреждениями Генического мунициального округа».
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 18.08.2023, згідно із яким свідок ОСОБА_8 впізнала ОСОБА_5 , як особу, яка займала посаду так званого «начальника отдела по работе с образовательными учреждениями Генического муниципального округа»
- висновком судової портретної експертизи від 03.11.2023 № СЕ-19/115-23/14553-ФП, яким підтверджено зображення громадянки ОСОБА_5 у відеозаписі під назвою “2023_02_27 Релиз книги в Херсонскую область _1_05 Телега.mp4», та у відеозаписі під назвою “2023_04_26_ Открытие Года Педагога_1_26_Телега.mp4».
Оцінюючи досліджені судом докази, суд приходить до висновку, що всі досліджені докази є належними, оскільки підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані, отримані з цих доказів не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.
При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.
Судом також врахована позиція ЄСПЛ, викладена у рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978, «Коробов проти України» від 21.10.2011 «…що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків».
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Відповідно до позиції Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, висловленої в постанові від 11.02.2020 у справі №761/33311/15-к, під час розгляду кримінального провадження, даючи оцінку допустимості доказу, суд має проаналізувати критерії допустимості таких доказів, як: законність джерела, законність способу отримання, процесуальне оформлення перебігу й результатів слідчої дії.
Так, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні наведені вище письмові докази та покази свідків та надавши їм належну правову оцінку, відповідно до вимог ст.94 КПК України, виходячи із загальних засад кримінального судочинства, враховуючи, що показання свідків є послідовними, відповідають іншим обставинам справи та підтверджуються дослідженими письмовими доказами, які, на думку суду, є належними та допустимими, не викликають сумнівів у їх достовірності, оскільки підстав ставити їх під сумнів у суду немає. Перелічені вище джерела інформації, отримані з телеграм-каналу, Інтернет ресурсів, суд оцінює за правилами документа (ст.99 КПК України), а відомості, що вони містять, визнає належними та допустимими. Враховуючи цілковиту узгодженість між собою вказаних доказів за змістом, їх єдність та взаємозв'язок за часом та характером подій, суд визнає наведені та проаналізовані вище документовані дані достовірними доказами обвинувачення, на підставі яких суд приймає рішення у справі. Жодної із передбачених законом обставин для визнання зазначених доказів недопустимими судом не констатовано та в ході кримінального провадження не встановлено, як і порушень фундаментальних прав і свобод обвинуваченої ОСОБА_5 , гарантованихКонституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, при проведенні досудового розслідування та збиранні і оформленні доказів стороною обвинувачення.
Посилання захисника ОСОБА_4 про можливе існування обставин примусу ОСОБА_5 щодо співпраці з окупаційною владою, суд вважає голослівними та такими, що нічим не підтверджені. Напроти, вказані обставини спростували в судовому засіданні свідки, жоден з яких не вказував на вимушеність поведінки обвинуваченої.
Аналізуючи, чи наявна у діях обвинуваченої ОСОБА_5 ознака добровільності, суд враховує постанову Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 31.01.2024 у справі №638/5446/22, провадження №51-4092км23, відповідно до якої зазначено, що в кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК України.
Доводи захисника про недопустимість як доказу протоколів огляду Інтернет ресурсів, оскільки вони здійсненні без участі спеціаліста, суд вважає необгрунтовними та такими, що не відповідають дійсності, оскільки незважаючи на те, що вказана слідча дія відповідно до вимог ч.3 ст. 237 КПК України не обов'язкова має бути проведена за участю спеціаліста, вказані огляди в даному кримінальному провадженні були здійснені з залученням спеціалістів: ОСОБА_19 , ОСОБА_20 .
Посилання захисника про непроведення перевірки щодо осудності чи неосудності ОСОБА_5 , суд вважає також необгрунтовним, оскільки матеріали справи не містять відомостей щодо встановлення факту наявності в особи психічного захворювання або інших відомостей, які викликають сумнів щодо її осудності. Враховуючи, що досудове та судове кримінальне провадження було здійснено в спеціальному порядку за відсутності обвинуваченої « ОСОБА_21 », тому перевірка щодо її осудності здійснювалась шляхом витребовання інформації про перебування її на обліках, відповідно до яких відсутні відомості щодо перебування на обліках в накро та психдиспансерах ОСОБА_5 .
Таким чином, всі зазначені докази у своїй сукупності та взаємозв'язку не містять суперечностей, доповнюють один одного і дають можливість суду дійти однозначного висновку про те, що вина ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінальних правопорушень передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
При призначенні певного виду та конкретної міри покарання в межах, встановлених у санкціях ч.5 ст. 111-1 КК України відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу, суд враховує характер і ступінь суспільної небезпеки, ступінь тяжкості вчинених злочинів, які відповідно до ст.12 КК України віднесено до тяжких, обставини їх вчинення, дані про особу обвинуваченої та спричинені наслідки.
Перевіркою даних про особу обвинуваченої ОСОБА_5 встановлено, що вона є раніше не судимою особою; відомості про наявність утриманців відсутні; дані про її перебування на обліку у лікарів нарколога та психіатра відсутні, перебуває у розшуку з 30.11.2023 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
Обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , відповідно до ст. 66 КК України, судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченій ОСОБА_5 відповідно до ст.67 КК України, суд визнає вчинення злочину з використання умов воєнного стану.
При призначенні ОСОБА_5 покарання, суд враховує вимоги ч.2 ст.61 Конституції України, згідно якої - юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Відповідно до ч.2 ст.50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів, як засудженим так і іншими особами.
Тож, враховуючи наведене, зважаючи на те, що ОСОБА_5 переховується від суду, з урахуванням тяжкості і обставин вчиненого кримінального правопорушення, їх невідворотних наслідків, відсутності обставин, що пом'якшують покарання, та враховуючи обставинии, що обтяжують покарання обвинуваченої: вчинення злочину з використання умов воєнного стану, з урахуванням особи обвинуваченої, яка є раніше не судимою особою, суд приходить до висновку про необхідність призначення обвинуваченій покарання в межах санкцій ч.5 ст. 111-1 КК України лише в умовах ізоляції його від суспільства, з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, правоохоронних органах та органах місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги, строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.
Підстав для звільнення від відбування покарання з випробуванням, у відповідності до вимог ст. 75 КК України, або ж застосування ст. 69 КК України суд не знаходить, у зв'язку з відсутністю передумов, за яких дані правові норми можуть бути застосовані.
Процесуальні витрати, пов'язані із залученням експертів, підлягають стягненню з обвинуваченої на користь держави у повному обсязі.
Речові докази суду не представлені.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК України, суд, одночасно із ухваленням рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації.
Як встановлено під час судового розгляду, ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 11.12.2023 року накладено арешт на майно, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_5 , а саме на 2/4 частини житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями та спорудами (житловий будинок, тамбури, сарай-літня кухня, сарай, погріб, туалет, навіси, споруди) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою забезпечення конфіскації .
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_5 призначається додаткове покарання у виді конфіскації всього майна, яке є її особистою власністю, з метою забезпечення виконання вироку, арешт, накладений на зазначене вище майно, слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 368, 374 КПК України, суд, -
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, правоохоронних органах та органах місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою, без визначення розміру застави, застосований ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 19.12.2023 року - залишити без змін, до затримання обвинуваченої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та приведення вироку до виконання.
Початок строку відбуття покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з дня його фактичного затримання.
Строк додаткового покарання у вигляді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади, правоохоронних органах та органах місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги рахувати з моменту відбуття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 основного покарання.
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 3824 грн. на користь держави у відшкодуванні витрат на залучення експерта.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 11.12.2023 року на майно, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: на 2/4 частини житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями та спорудами (житловий будинок, тамбури, сарай-літня кухня, сарай, погріб, туалет, навіси, споруди) за адресою: АДРЕСА_1 , - залишити без змін до виконання в частині конфіскації майна.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржений до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 30 днів з дня його проголошення, а особою, яка перебуває під вартою - в той же строк з моменту вручення копії судового рішення.
Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст.138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції, з дотриманням правил, передбачених ст.399 КПК України.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити/надіслати учасникам судового провадження.
Суддя ОСОБА_1