29 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10046/24
(суддя Садовий І.В., м. Запоріжжя)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року у справі №280/10046/24 за позовом комунального підприємство «Водоканал» до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування припису,-
Комунальне підприємство «Водоканал» 30 жовтня 2024 року звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області, згідно з яким, просить визнати протиправним та скасувати припис відповідача № 6 від 03.10.2024 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 02.10.2024 № 96/05, виданого позивачу.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем порушено процедуру проведення позапланового заходу контролю, не враховано зауваження КП «Водоканал» від 07.10.2024, які надані до акта перевірки №96/05. Зазначає КП «Водоканал» про те, що належним чином виконує умови договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою м. Запоріжжя, вул. Шкільна, буд.44, кв.76, укладеного зі споживачем ОСОБА_1 . Виконавець за договором надає послуги якісно, своєчасно та безперебійно, нарахування за спожиті послуги проводяться на підставі чинного законодавства, звернення споживача - Батрак О.О. розглядаються в нормативно визначеному порядку.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року позов задоволено повністю.
Рішення суду мотивовано тим, що припис № 6 від 03.10.2024 року є протиправним та підлягає скасуванню з огляду на недотримання відповідачем нормативно закріпленої процедури здійснення державного заходу контролю, що полягає у неврахуванні наданих КП «Водоканал» зауважень до акта перевірки №96/05 від 02.10.2024, з огляду на необґрунтованість та недоведеність встановлених контролюючим органом під час проведення позапланового заходу з державного нагляду (контролю) та зафіксованих в акті перевірки порушень. При цьому, суд зауважив на тому, що в межах розгляду цієї справи судом не надається оцінка порушеному ОСОБА_1 в заяві від 06.03.2024 питанню щодо проведення перерахунку вартості послуги з централізованого водопостачання за жовтень-листопад 2022 з огляду на їх нарахування на підставі показань внутрішньо-будинкового лічильника, а не в межах норм споживання з урахуванням 4 зареєстрованих осіб, оскільки зазначені обставини не окреслені в межах винесеного ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області припису № 6 від 03.10.2024 та жодним чином не спростовують його протиправності та не впливають на правильність висновків суду за результатами розгляду справи.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що суд першої інстанції допустив необґрунтоване припущення відносно порушення відповідачем у справі процедури здійснення державного заходу контролю, зокрема при винесенні припису про усунення порушень без отримання заперечень до акта перевірки від КП «Водоканал» та безпідставно погодився з аналогічним твердження позивача. Також відповідач зазначає про те, що на час виникнення спірних правовідносин, зокрема початку тимчасової відсутності споживача у житловому приміщенні (01.10.2022), діяли Правила № 690 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №85, вимогами яких взагалі не передбачено будь-яких строків звернення споживача із заявою про проведення перерахунку розміру плати за комунальні послуги в разі його тимчасового не проживання у житловому приміщенні, а передбачено здійснення перерахунку лише на підставі письмової заяви та офіційного документа, що підтверджує відсутність споживача, що і було надано 06.03.2024 споживачем ОСОБА_1 , натомість КП «Водоканал» провів перерахунок вартості послуг водопостачання споживачу тільки за шестимісячний період, що передує зверненню із відповідною заявою до КП «Водоканал» (06.03.2024), зокрема з 01.09.2023 по 06.02.2024 (до дати прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку води).
Згідно з відзивом на апеляційну скаргу, позивач зазначаючи про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що 28.08.2024 до ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області надійшла скарга ОСОБА_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем послуг КП «Водоканал» з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, в якій скаржником зазначено, що восени 2022 року у зв'язку із воєнними діями він разом із родиною виїхали з місця постійного проживання та отримали статус внутрішньо-переміщених осіб. В зв'язку із чим, в березні 2024 він двічі (06.03.2024 та 26.03.2024) звертався до КП «Водоканал» з проханням провести перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні споживача та членів його родини понад 30 календарних днів. Втім, позивач задовольнив вимоги споживача ОСОБА_1 стосовно проведення перерахунку лише за вересень 2023 року - січень 2024 року, а в проведенні перерахунку за неотриманні послуги за грудень 2022 року - серпень 2023 року ОСОБА_1 відмовлено. Крім того, скаржником порушено питання про зобов'язання КП «Водоканал» провести перерахунок вартості послуги з централізованого водопостачання за жовтень-листопад 2022 з огляду на її нарахування на підставі показань внутрішньо-будинкового лічильника, а не в межах норм споживання з урахуванням 4 зареєстрованих осіб (т.1, а.с.187).
Отримавши зазначене звернення ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області 30.08.2024 спрямувало до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів заяву про надання згоди на проведення позапланової перевірки додержання КП «Водоканал» законодавства про захист прав споживачів за вказаним вище випадком. У відповідь на яку Державна служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів листом від 02.09.2024 № 15.1.2-6/18217 надала відповідачу погодження на проведення позапланової перевірки додержання КП «Водоканал» законодавства про захист прав споживачів (т.1 а.с.196).
На підставі листа-погодження Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №15.1.2-6/18217 від 02.09.2024, наказу Головного управління від 17.09.2024 №94 «Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю)» та направлення від 17.09.2024 №96 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області в термін з 19.09.2024 по 02.10.2024 проведено позаплановий захід з державного нагляду (контролю) на предмет додержання КП «Водоканал» законодавства у сфері захисту прав споживачів (т.1 а.с.197-198).
За результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання позивачем вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, відповідачем було складено акт №96/05 від 02.10.2024, яким зафіксовано порушення КП «Водоканал» виконання умов типового індивідуального договору про надання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 01.04.2022 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №85), який є публічним договором приєднання, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Шкільна, буд.44, кв. 76, а саме: пункту 6 - виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги відповідної якості в строки і на умовах, визначеним цим договором; підпункту 11 пункту 39 - споживач має право на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження; підпункту 8 пункту 42 - виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживача і проводити відповідні перерахунки розміру плати в разі їх ненадання, а також в інших випадках, визначеним цим договором та порушення пункту 6 частини 1 статті 7, пункту 5 частини 2 статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII. Вказаний акт отримано керівником КП «Водоканал» 02.10.2024 під особистий підпис із зауваженнями у розділі «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного акта перевірки», що заперечення будуть надані письмово (т.1 а.с.207-245).
На підставі висновків акта перевірки №96/05 від 02.10.2024, з метою усунення виявлених порушень вимог законодавства про захист прав споживачів, керуючись вимогами частини 1 статті 26 Закону України «Про захист прав споживачів», частин 7 та 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженим наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №151 відповідачем 03.10.2024 винесено припис щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 02.10.2024 №96/06, яким зобов'язано КП «Водоканал» у термін до 02.11.2024 провести відповідний перерахунок розміру плати за централізоване водопостачання та централізоване водовідведення споживачу ОСОБА_1 за період з 01.10.2022 по 31.08.2023 у зв'язку з невикористанням послуг (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні понад 30 календарних днів на підставі документального підтвердження, наданого громадянином ОСОБА_1 до КП «Водоканал» 06.03.2024. Зазначений припис засобами поштового зв'язку направлено на адресу КП «Водоканал» та 07.10.2024 отримано уповноваженим представником останнього, що підтверджується підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (т.1, а.с.246-247).
Законність та обґрунтованість вищезазначеної постанови є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення, виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Абзацами 2, 3 частини 1 статті 1 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
З матеріалів справи вбачається, що проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в межах спірних правовідносин здійснювалося на підставі положень абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону № 877-V, відповідно пункту 4-1 Постанови № 303, предметом позапланового заходу згідно яких є дотримання вимог Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 №1023-XII (далі - Закон №1023-XII).
Відповідно до абзацу 3 частини 3 статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII (далі - Закон №2189-VIII) захист прав споживачів житлово-комунальних послуг здійснюється уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення про Держпродспоживслужбу), Держпродспоживслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки та який реалізує державну політику, в тому числі, у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Реалізація державної політики, зокрема, у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері, здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, визначено серед основних завдань Держпродспоживслужби (підпункти 1, 2 пункту 3 Положення про Держпродспоживслужбу).
За змістом абзаців 1, 2 підпункту 6 пункту 4 Положення про Держпродспоживслужбу, цей орган відповідно до покладених на неї завдань у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння): зокрема, перевіряє додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та надання послуг.
Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи (пункт 7 Положення про Держпродспоживслужбу).
За наведеним у пунктах 2, 5 частини 1 статті 1 Закону №2189-VIII визначенням, житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. Виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (пункт 2 частини 1 статті 5 Закону №2189-VIII).
Норми частини 1 статті 6 Закону №2189-VIII визначають суб'єктів правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг. Встановлюють, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
А за визначенням понять, наведених у статті 1 Закону №1023-XII послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.
З огляду на вищезазначене, а також враховуючи те, що за наведеним у законі визначенням виконавець комунальної послуги належить до суб'єктів господарювання, що надають комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору, суд дійшов висновку, що на спірні правовідносини поширює свою дію Закон № 877-V, у тому числі, в частині способу здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання законодавства про захист прав споживачів у вигляді позапланового заходу контролю (перевірок), порядку та підстав їх призначення, проведення й оформлення результатів.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Держпродспоживслужба та її територіальні органи уповноважені здійснювати перевірки суб'єктів господарювання за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, зокрема, житлово-комунальних послуг. Саме така перевірка і була проведена відповідачем в межах спірних правовідносин.
Відповідно до частини 1, 2 статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Згідно з частиною 6 статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Частиною 7 статті 7 Закону № 877-V, зокрема, передбачено, що у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина 8 статті 7 Закону № 877-V).
Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень складається у двох примірниках: один примірник не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається суб'єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів усунення порушень вимог законодавства залишається в органі державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи від отримання розпорядчого документа щодо усунення порушень вимог законодавства він направляється рекомендованим листом або у випадках, передбачених законом, - за допомогою електронного кабінету або іншої інформаційної системи, користувачами якої є відповідний орган державного нагляду (контролю) та суб'єкт господарювання, який ним перевірявся, а на копії розпорядчого документа, який залишається в органі державного нагляду (контролю), проставляються відповідний вихідний номер і дата направлення (частина 9 статті 7 Закону № 877-V).
Стверджуючи про порушення відповідачем процедури проведення позапланового заходу контролю КП «Водоканал» зазначає про неврахування ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області заперечень КП «Водоканал» до акта №96/05 від 02.10.2024 року.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання позивачем вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, відповідачем було складено акт №96/05 від 02.10.2024, яким встановлено порушення позивачем виконання умов типового індивідуального договору про надання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 01.04.2022 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №85), який є публічним договором приєднання, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Шкільна, буд.44, кв. 76, а саме: пункту 6 - виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги відповідної якості в строки і на умовах, визначеним цим договором; підпункту 11 пункту 39 - споживач має право на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження; підпункту 8 пункту 42 - виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживача і проводити відповідні перерахунки розміру плати в разі їх ненадання, а також в інших випадках, визначеним цим договором та порушення пункту 6 частини 1 статті 7, пункту 5 частини 2 статті 8 Закону №2189-VIII (т.1 а.с.15-53).
Зазначений акт отримано керівником КП «Водоканал» 02.10.2024 під особистий підпис із зауваженнями у розділі «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного акта перевірки», що заперечення будуть надані письмово.
Абзацом 17 статті 10 Закону № 877-V передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право надавати органу державного нагляду (контролю) в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта.
В силу приписів частини 6 статті 7 Закону № 877-V зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
07.10.2024 КП «Водоканал» було надано відповідачу письмові заперечення до акта перевірки додержання законодавства у сфері захисту прав споживачів, а саме надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідно до умов договору та відповідності якості надання послуг за вих.№5615/24/19, що підтверджується штампом ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області на вказаних запереченнях та не заперечується сторонами (т.1 а.с.54-56).
Водночас, як вбачається з наданої до матеріалів справи копії оскаржуваного припису щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 02.10.2024 №96/06, такий складений ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області на наступний день після підписання акта перевірки №96/05 від 02.10.2024 та датований 03.10.2024, тобто до спливу обумовленого сторонами строку на надання письмових заперечень (т.1 а.с.13), а тому суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що відповідачем не було враховано надані позивачем заперечення на акт.
Такі обставини свідчать про порушення відповідачем гарантованого позивачу статтею 10 Закону № 877-V права на надання письмових зауважень до акту перевірки. Доказів протилежного відповідачем під час розгляду справи не надано.
Так, оскаржуваним приписом від 03.10.2024 року, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 02.10.2024 №96/06, зобов'язано КП «Водоканал» у термін до 02.11.2024 провести відповідний перерахунок розміру плати за централізоване водопостачання та централізоване водовідведення споживачу ОСОБА_1 за період з 01.10.2022 по 31.08.2023 у зв'язку з невикористанням послуг (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні понад 30 календарних днів на підставі документального підтвердження, наданого громадянином ОСОБА_1 до КП «Водоканал» 06.03.2024 року (т.1, а.с. 13).
В графі «Нормативне обґрунтування» зазначено про порушення відповідачем пункту п.6 ч.1 ст. 7 та п. 5 ч.2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII; п.6 пп.11, п. 39 пп.8 п.42 Типового індивідуального договору про надання про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 01.04.2022 (в редакції постанови КМУ від 02.02.2022 №85).
Відповідно до частин 1, 2 статті 12 Закону №2189-VІІІ надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Згідно з пунктом 5 статті 13 Закону №2189-VІІІ, у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Судом встановлено, що 01.03.2022 на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування https://zp.gov.ua та на офіційному веб-сайті КП «Водоканал» http://www.vodokanal.zp.ua було розміщено текст договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що є публічним договором приєднання.
Відповідно до вимог чинного законодавства, індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з 01.04.2022 вважається укладеним зі співвласниками багатоквартирних житлових будинків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 №690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 85) затверджено Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та типові договори про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та форми типових договорів (надалі - Правила №690).
Згідно з пунктом 14 Правил №690, фактом приєднання споживача до умов публічного договору приєднання (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг.
Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства, за адресою: АДРЕСА_1 з 01.04.2022 між КП «Водоканал», як виконавцем комунальних послуг та ОСОБА_1 , як споживачем комунальних послуг укладено індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що є публічним договором приєднання (далі - Індивідуальний договір).
Фактичне надання послуг за адресою: АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_1 (надалі також Споживач) слід вважати фактичним укладанням Індивідуального договору на умовах, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до пункту 6 Індивідуального договору виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором
Зазначений обов'язок кореспондується з приписами частини 3 статті 16 Закону №2189-VІІІ, якою встановлено, що якість комунальної послуги повинна відповідати вимогам, встановленим цим Законом, іншими актами законодавства та договором. Обов'язок забезпечення відповідності якості комунальної послуги встановленим вимогам покладається на виконавця такої послуги.
Крім того, згідно з пунктом 10 Індивідуального договору виконавець забезпечує постачання послуг у відповідній кількості та якості згідно з вимогами пункту 7 цього договору до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуг виконавця та внутрішньо-будинкових систем багатоквартирного будинку, (індивідуального (садибного) будинку).
Пунктом 7 Індивідуального договору визначено вимоги до якості послуги: 1) склад і якість питної води повинні відповідати вимогам державних санітарних норм і правил на питну воду; 2) значення тиску питної води повинно відповідати параметрам, встановленим державними будівельними нормами і правилами, та розміщені на офіційному веб-сайті виконавця http://www.vodokanal.zp.ua.
Критерієм якості послуг з централізованого водовідведення є безперешкодне приймання стічних вод у мережі виконавця з мереж споживача за умови справності мереж споживача.
Водночас статтею 27 Закону №2189-VІІІ передбачено, що у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується учасниками справи, жодних претензій, звернень або скарг щодо ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від Батрак О.О. на адресу КП «Водоканал» не надходило, а тому суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що твердження контролюючого органу про порушення КП «Водоканал» пункту 6 Індивідуального договору не відповідають фактичним обставинам справи та є необґрунтованими.
Стосовно зафіксованого відповідачем порушення КП «Водоканал» пункту 5 частини 2 статті 8 Закону №2189-VIII та підпункту 8 пункту 42 Індивідуального договору, слід зазначити наступне.
Приписами пункту 5 частини 2 статті 8 Закону №2189-VIII передбачено, що виконавець комунальної послуги зобов'язаний розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів, у визначених законом випадках - управителів, і проводити відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором про надання комунальних послуг
Відповідно до підпункту 8 пункту 42 Індивідуального договору виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживача і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених цим договором.
З матеріалів справи вбачається, що 06.03.2024 ОСОБА_1 звернувся до КП «Водоканал» із заявою про перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за 2022-2023 роки та січень 2024, у зв'язку з тимчасовою відсутністю споживача та інших осіб в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 . У якості додатків до зазначеної заяви споживачем, зокрема, було долучено довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщених осіб: від 30.12.2022 №1202-5002471606/17535 на ОСОБА_2 , від 30.12.2022 №1202-5002471582/17534 на ОСОБА_1 , від 03.01.2023 №1202-5002479673/17550 на ОСОБА_3 та від 08.02.2023 №1204-5002565892 на ОСОБА_1 (т.1 а.с.188, 203-206)
У відповідь на вказану заяву, листом №1403/24/08 від 20.03.2024 КП «Водоканал» повідомило ОСОБА_1 , що згідно із статтею 7 Закону №2189-VIII споживач зобов'язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором. Разом з тим споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг. Пунктом 47 Правил №690 та пунктом 40 Індивідуального договору, встановлено, що споживач зобов'язаний серед іншого інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів. Якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов'язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі. Звернень та документів щодо відсутності споживача та інших осіб за місцем реєстрації понад 30 календарних днів до 06.03.2024 на адресу КП «Водоканал» не надходило. З огляду на наведені законодавчі приписи, КП «Водоканал» повідомило, що на підставі підтверджуючих документів про відсутність осіб за місцем постійного проживання та дати надання відповідних документів, КП «Водоканал» буде здійснено перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 з урахуванням відсутності 4-х осіб за період з 01.09.2023 по 31.01.2024 та з урахуванням відсутності 3-х осіб за період з 01.02.2024 по 06.02.2024. Крім того, споживачу роз'яснено порядок здійснення нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 12.07.2021 по 07.02.2024 (т.1 а.с.189).
26.03.2024 ОСОБА_1 повторно звернувся до позивача із заявою у якій висловив часткове задоволення проведеним КП «Водоканал» на виконання заяви від 06.03.2024 перерахунком та просив провести повний перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з грудня 2022 року по серпень 2023 року (т.1, а.с.190).
За результатами розгляду вказаної заяви листом КП «Водоканал» №1789/24/08 від 09.04.2024 роз'яснено ОСОБА_1 , нормативні підстави проведеного КП «Водоканал» перерахунку та повідомлено про неможливість проведення перерахунку за інший період, оскільки до набуття чинності постанови Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 №1405 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», з питань перерахунку за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації понад 30 календарних днів, КП «Водоканал» керувалося вимогами «Порядку зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації», затвердженого Рішеннями виконавчого комітету Запорізької міської ради № 142 від 24.03.2017 та № 329 від 31.05.2023, згідно з яким при несвоєчасному зверненні споживача до виконавця послуг з питання оформлення перерахунку за спожиті послуги останній уточнює та вносить зміни до особових рахунків спочатку поточного кварталу. За попередній період перерахунки не проводяться. У якості додатку до вказаного листа КП «Водоканал» надало Розрахунок розподілу обсягу, нарахування плати та отриманих платежів за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 01.05.2021 по 31.03.2024 по особовому рахунку №23904145 та зауважило, що нарахування за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюються з дотриманням вимог діючого законодавства (т.1 а.с.93-96).
В подальшому КП «Водоканал» отримано лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №9742/19.3.2/9-24 від 06.06.2024 (вх..№ Б-117 від 06.06.2024) про необхідність розгляду скарги ОСОБА_1 від 22.05.2024 на дії КП «Водоканал» при проведенні перерахунку, в якій порушено питання нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (т.1 а.с.99 зворотній бік - 101).
Листом КП «Водоканал» від 13.06.2024 №Б-117-131-24 надано відповідь ОСОБА_1 та Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг щодо розгляду даної скарги споживача. Зазначеним листом споживачу, зокрема, роз'яснено нормативні підстави та порядок здійснення нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 . Додатково зазначено, що на підставі заяви від 06.03.2024 та наданих до неї документів КП «Водоканал» у березні 2024 року з дотриманням вимог чинного законодавства України здійснено перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 01.09.2023 по 31.01.2024 на чотири особи та за період з 01.02.2024 по 06.02.2024 на три особи (т.1 а.с.98-99).
Враховуючи викладені обставини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що КП «Водоканал» розглянуто всі звернення та скарги ОСОБА_1 , за результатами чого споживачу надано відповіді та проведено всі необхідні дії, зокрема й перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з вересня 2023 року по 06.02.2024, а тому твердження відповідача про порушення КП «Водоканал» вимог пункту 5 частини 2 статті 8 Закону №2189-VIII та підпункту 8 пункту 42 Індивідуального договору спростовуються наявними у матеріалах справи письмовими доказами.
Що стосується зафіксованого контролюючим органом порушення КП «Водоканал» підпункту 11 пункту 39 Індивідуального договору та пункту 6 частини 1 статті 7, пункту 5 частини 2 статті 8 Закону №2189-VIII, слід зазначити наступне.
Так, обґрунтовуючи наявність права на неоплату вартості комунальних послуг за період з грудня 2022 року по січень 2024 року ОСОБА_1 у поданих до КП «Водоканал» заявах від 06.03.2024 та від 26.04.2024 посилається на відсутність його та інших членів родини в житловому приміщенні за адресою проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується, зокрема, довідками про взяття на облік внутрішньо-переміщених осіб: від 30.12.2022 №1202-5002471606/17535 на ОСОБА_2 , від 30.12.2022 №1202-5002471582/17534 на ОСОБА_1 , від 03.01.2023 №1202-5002479673/17550 на ОСОБА_3 та від 08.02.2023 №1204-5002565892 на ОСОБА_1 .
Положеннями пункту 6 частини 1 статті 7 Закону №2189-VIII, які кореспондуються з підпунктом 11 пункту 39 Індивідуального договору встановлено, що споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», яка набрала чинності 30.12.2023, внесено зміни до Правил №690 та до умов типових договорів приєднання, зокрема, щодо порядку інформування споживачем виконавця про тимчасову відсутність за місцем проживання понад 30 календарних днів, та проведення виконавцем відповідних перерахунків вартості житлово-комунальних послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладу обліку).
Так, умови публічного договору доповнено обов'язком споживача інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів (за відсутності приладів обліку). При цьому, якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов'язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі (підпункт 11 пункту 40 Індивідуального договору).
Також, умови публічного договору доповнено обов'язком виконавця послуг здійснювати перерахування розміру нарахованої плати за послуги та/або ненарахування її для споживача протягом періоду тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб за умови отримання заяви та документального підтвердження відповідно до умов договору (підпункт 8-1 пункту 42 Індивідуального договору).
В результаті прийняття вищезазначених нормативних змін на офіційному веб-сайті КП «Водоканал» було оприлюднено Повідомлення від 01.01.2024 про внесення змін до договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що є публічним договором приєднання.
Водночас, внесені зміни до договору відображено в Додатковій угоді № 1, яка набрала чинності з 01.02.2024 та є невід'ємною частиною Індивідуального договору, укладеного між КП «Водоканал» та ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с.110).
ОСОБА_1 06.03.2024 року звернувся до КП «Водоканал» із заявою про перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за 2022, 2023 та січень 2024 у зв'язку з тимчасовою відсутністю споживача та інших осіб в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 . У якості додатків до зазначеної заяви споживачем було долучено довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщених осіб: від 30.12.2022 №1202-5002471606/17535 на ОСОБА_2 , від 30.12.2022 №1202-5002471582/17534 на ОСОБА_1 , від 03.01.2023 №1202-5002479673/17550 на ОСОБА_3 та від 08.02.2023 №1204-5002565892 на ОСОБА_1 .
Проте, станом на момент звернення ОСОБА_1 06.03.2024 вже набули чинності внесені Постановою Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг» зміни до Правил №690 стосовно обов'язку споживача інформувати виконавця про тимчасову відсутність в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів (за відсутності приладів обліку); якщо період відсутності споживача та інших осіб перевищує шість місяців, споживач для реалізації права на неоплату вартості послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду зобов'язаний надавати виконавцю оновлену заяву з відповідними підтвердними документами в електронній або паперовій формі.
При цьому, у контексті застосування принципу незворотності дії закону слід зауважити, що у разі, якщо правовідносини стосовно реалізації певного права розпочато у період чинності нормативно-правового акта, за умови, що особа здійснила конкретні дії, що виражають її волевиявлення стосовно реалізації права (звернулась до суб'єкта владних повноважень, подала повний пакет документів тощо), то особа повинна мати можливість закінчити реалізацію відповідного права за тими нормами, що діяли на момент початку реалізації відповідного права.
Водночас, суд зазначає, що визначальним в цій справі є момент, коли ОСОБА_1 почав реалізовувати своє право на перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Враховуючи те, що він звернувся з заявою про проведення такого перерахунку 06.03.2024, після набрання чинності внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1405 від 29.12.2023 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг» змінами до Правил №690, то позивач не мав обгрунтованих сподівань для проведення перерахунку з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке є нечинним.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 протягом 2022-2023 років не реалізував своє право на перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а тому не настав юридичний факт, з яким закон пов'язував би виникнення, зміну чи припинення правовідносин щодо перерахунку вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем проживання понад 30 календарних днів. Суд наголошує, що наявність в особи певного права не означає його автоматичної реалізації. На момент звернення ОСОБА_1 до КП «Водоканал» законодавство зазнало певних змін і вже по-іншому було врегульовувано питання перерахунку вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем проживання понад 30 календарних днів.
Відтак, КП «Водоканал» при розгляді заяви ОСОБА_1 від 06.03.2024 було зобов'язане застосовувати норми чинного законодавства, якими на момент звернення споживача врегульовувалися спірні правовідносини, а саме Закону №2189-VIII з урахуванням Правил №690 та приписів Індивідуального договору (в редакції чинній на момент звернення ОСОБА_1 до КП «Водоканал»).
Таким чином, КП «Водоканал» на підставі заяви ОСОБА_1 від 06.03.2024 та доданих до неї підтверджуючих документів про відсутність споживача та членів його сім'ї за місцем постійного проживання проведено перерахунок сум за надані послуги по особовому рахунку № НОМЕР_1 на чотири особи за період з 01.09.2023 по 31.01.2024 (шестимісячний строк, період до дати звернення за перерахунком - 06.03.2024) та на три особи за період з 01.02.2024 по 06.02.2024 (до прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку води).
Водночас, щодо не проведення КП «Водоканал» на підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 06.03.2024 перерахунку вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з грудня 2022 року по серпень 2023 року, слід зазначити наступне.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради «Про порядок зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї» № 142 від 24.03.2017 (було чинним до 31.05.2023), прийнятим на виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2015 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» було затверджено Порядок зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача(чів) та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації.
Зазначеним Порядком зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача(чів) та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації, окрім іншого було передбачено, що при несвоєчасному зверненні споживача до виконавця послуг з питання оформлення перерахунку за спожиті послуги останній уточнює та вносить зміни до особових рахунків спочатку поточного кварталу. За попередній період перерахунки не проводяться.
Разом із тим, 31.05.2023 виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення №329, яким, зокрема, затверджено «Порядок зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем проживання понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження».
Пунктами 9-10 Порядку зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем проживання понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження було передбачено, що перерахунок за надані послуги здійснюється якщо споживач та/або члени його сім'ї фактично мешкають не за адресою реєстрації відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», за наявності наступних документів: письмової заяви споживача про відсутність споживача та/або члени його сім'ї за місцем реєстрації; довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з зазначення місця проживання внутрішньо переміщеної особи; витягу з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи (за необхідністю).
Термін дії довідок, зазначених у цьому Порядку складає 90 днів з дати видачі.
При несвоєчасному зверненні споживача до виконавця послуг з питання оформлення перерахунку за спожиті послуги останній уточнює та вносить зміни до особових рахунків спочатку поточного кварталу. За попередній період перерахунки не проводяться.
Суд звертає увагу, що відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Вищезазначені рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 142 від 24.03.2017 та №329 від 31.05.2023 у період відсутності ОСОБА_1 та членів його сім'ї за місцем проживання, зокрема, з грудня 2022 року по серпень 2023 року були чинними та у встановленому чинним законодавством порядку протиправними не визнавались і не скасовувались.
Пунктом 11 частини 2 статті 7 Закону №2189-VIII передбачено обов'язок споживача інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.
При цьому суд враховує, що ОСОБА_1 , як споживач послуг КП «Водоканал» з централізованого водопостачання та водовідведення, має виявляти особисту зацікавленість у належному нарахуванні грошових зобов'язань за отримані від КП «Водоканал» послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
За обставинами цієї справи ОСОБА_1 у період тимчасової відсутності, починаючи з грудня 2022 року був не позбавлений ані права, ані можливості ознайомлюватись з нарахуваннями за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зокрема, шляхом звернення до КП «Водоканал» із відповідними заявами у паперовому та/або електронному вигляді, однак, з невідомих причин цього не робив, натомість, із заявою про перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № 23904145 за 2022, 2023 та січень 2024 та підтвердними документами щодо тимчасової відсутності, ОСОБА_1 звернувся до КП «Водоканал» 06.03.2024, в той час як надані на підтвердження тимчасової відсутності довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщених осіб датовані ще груднем 2022 року.
Між тим, суд першої інстанції правильно звернув увагу на те, що відповідачем в оскаржуваному приписі безпідставно та необґрунтовано зобов'язано КП «Водоканал» провести перерахунок розміру плати за централізоване водопостачання та централізоване водовідведення споживачу ОСОБА_1 починаючи саме з 01.10.2022 року, не зважаючи на те, що ОСОБА_1 у своїй заяві від 06.03.2024 просив КП «Водоканал провести перерахунок вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 у зв'язку з тимчасовою відсутністю споживача та інших осіб в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 за більш пізній період з грудня 2022 року по серпень 2023 року.
Щодо інших доводів заявника, які викладені в апеляційній скарзі та які зводяться до незгоди з судовим рішенням слід зазначити, що повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватись для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду. Перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду.
Всі інші аргументи апеляційної скарги не є доречними і важливими аргументами, оскільки не спростовують висновок суду про наявність підстав для задоволення позову.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області - залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року у справі №280/10046/24 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених частиною 5 статті 291, пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 29 квітня 2025 року.
Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.М. Іванов
суддя В.А. Шальєва