30 квітня 2025 року справа 160/12924/24
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,
розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 (суддя Дєєв М.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії
ОСОБА_1 17.05.2024 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить: визнати протиправними дії щодо утримання з пенсії надміру виплачених сум пенсії; визнати протиправними дії щодо відмови в обчисленні пенсії з врахуванням заробітної плати згідно довідок №35 від 02.10.2021 та №2784 від 01.09.2021; зобов'язати обчислити пенсію з врахуванням заробітної плати згідно довідок №35 від 02.10.2021 та №2784 від 01.09.2021 починаючи з 23.12.2021, повернути кошти утримані з пенсії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 позов задоволений.
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що спеціалістом управління контрольно-перевірочної роботи 09.01.2024 здійснено вихід за юридичною адресою підприємства для проведення перевірки достовірності видачі довідки №35 від 02.10.2021 та встановлено, що за юридичною адресою підприємства відсутні будь-які ознаки розташування юридичної особи ВАТ “Нікопольський завод залізобетонних конструкцій», про що складено акт №0400-011006-1/733 від 09.01.2024. Телефонний зв'язок з акціонерами ВАТ “Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» відсутній та неможливо встановити їх місце перебування. У зв'язку з не підтвердженням довідки про заробітну плату первинними документами, з 23.12.2021 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та заробітну плату розраховано за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2021 за даними системи персоніфікованого обліку.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №0400-010503-8/12021 від 18.01.2024 позивача повідомлено, що у зв'язку з уточненням даних по перерахунку виникла переплата пенсії в сумі 5713,84грн за період з 23.12.2021 по 31.01.2024 та запропоновано повернути зайво отримані кошти.
ОСОБА_1 05.02.2024 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії без утримання коштів.
Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №9398-5996/М-01/8-0400/24 від 13.02.2024 повідомлено, що страховий стаж позивача складає 37 років 3 місяці 17 днів, де індивідуальний коефіцієнт страхового стажу 1% складає 0,37250. За результатами проведеної перевірки складено акт №0400-011006-1/733 від 09.01.2024, згідно якого проведення перевірки довідки №35 від 02.10.2021 є неможливим, оскільки фактичне місцезнаходження ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» та первинних документів не встановлено. З 23.12.2021 проведено перерахунок пенсії по заробітній платі без урахування довідки №35 від 02.10.2021, проводити перерахунок пенсії по заробітній платі згідно довідки №2784 від 01.09.2021 за період роботи з липня 1989 року по липень 1990 року недоцільно.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Таким чином, до 01.01.2004 стаж підтверджується документально, в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі відсутності після 1 липня 2000 року 60 місяців страхового стажу, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Пунктом 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку №22-1 від 25.11.2005 до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 від 25.11.2005 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 29.07.2020 у справі №341/1132/17, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду України мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Крім того, згідно з пунктом 4.2 розділу 4 Порядку №22-1 від 25.11.2005 при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Згідно Порядку №22-1 від 25.11.2005 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Таким чином, правом вимагати додаткові документи від підприємств, установ та організацій наділені лише органи, що призначають пенсії. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо.
Отже, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть слугувати підставою для відмови у врахуванні заробітної плати згідно довідок при призначенні пенсії.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №291/99/17.
Відповідно до архівної довідки №2784 від 01.09.2021, яка видана Архівним відділом Нікопольської міської ради, за документами архівного фонду №405 «Відкрите акціонерне «Нікопольське автотранспортне підприємство №11268» містить відомості про заробітну плату ОСОБА_1 за період з липня 1989 року по липень 1990 року, з розбивкою по місяцях.
Довідка №35 від 02.10.2021 про заробітну плату для обчислення пенсії, яка видана ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» містить відомості про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 1991 по 1995, з розбивкою по місяцях. У довідці зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок), довідка видана на підставі первинних документів, а саме відомості про нарахування зарплати за 1991-1995 роки, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Довідка має вихідні реквізити (дату, номер), її підписано представником за довіреністю та поставлено печатку підприємства.
За формою та змістом вказані довідки відповідають вимогам чинного законодавства.
Також, факт роботи на вищевказаних підприємствах, підтверджується записами в трудовій книжці позивача.
Враховуючи викладене, перевірка достовірності виданих підприємством документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні (перерахунку) пенсії.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №291/99/17.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач протиправно обчислив розмір пенсії позивача без урахування довідок про заробіток для обчислення пенсії №2784 від 01.09.2021, №35 від 02.10.2021.
Перевірку достовірності даних довідок про заробітну плату для розрахунку пенсії позивача було здійснено ще у 2021 році при призначенні пенсії, однак жодних порушень не було встановлено.
Рішення про утримання сум пенсії та перевірку довідок про заробітну плату здійснено у 2024 році, тобто через три роки після призначення пенсії та проведення розрахунку пенсії позивача.
Відповідно до статті 1215 Цивільного кодексу України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Правильність розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 Цивільного кодексу України майно підлягає поверненню лише у разі доведення недобросовісності з боку набувача.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 487/3380/16-а, від 11.02.2020 у справі № 761/41107/16-а, від 29.08.2022 у справі № 540/1748/19.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що сума переплати пенсії утворилась внаслідок протиправних дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивача, за відсутності доказів наявності підстав для неврахування довідок та будь-яких свідомих, активних та навмисних дій з боку позивача, які призвели до надмірної виплати її пенсії, у відповідача були відсутні підстави для утримання надміру виплачених сум пенсії.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 30.04.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді О.В. Головко
судді Т.І. Ясенова