(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
28 квітня 2025 року м. Житомир Справа № 240/19429/20
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 у справі №240/19429/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено та:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати з 17.07.2018 підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 17.07.2018 здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Ухвалою суду від 13.03.2025 року за відповідною заявою ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням зазначеного вище судового рішення зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року упродовж місяця з дня постановлення цієї ухвали суду.
11.04.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.04.2025 року щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/19429/20.
16.04.2025 до суду через підсистему "Електронний суд" від представника позивача до суду надійшли заперечення на поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду, у яких просить: відмовити у його прийнятті та установити новий строк для подання звіту на виконання рішення суду; вжити інших заходів судового контролю, спрямованих на забезпечення виконання судового рішення. Також заявник просить розгляд звіту слухати за відсутності позивача та його представника.
Відповідно до ч. 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Учасниками справи відповідне клопотання щодо розгляду поданого територіальним пенсійним органом звіту не заявлене, тому суд розглядає його у письмовому провадженні без виклику представників сторін.
Поданий територіальним пенсійним органом звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.
Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено наступне.
Встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Як вбачається з наданих до звіту доказів, на виконання рішення суду в даній справі з 17.07.2018 в результаті перерахунку розмір пенсії позивача становив:
- з 17.07.2018 - 9095,11 грн., в тому числі 7446,00грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.01.2019 -10040,11 грн., в тому числі 8346,00грн.-підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.01.2020 -11285,57 грн., в тому числі 9446,00грн.-підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.09.2020 -11916,96 грн., в тому числі 10000,00грн.-підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.01.2021 - 13973,96 грн., в тому числі 12000,00грн.-підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.12.2021 - 15142,71 грн., в тому числі 13000,00грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.10.2022 - 15771,20 грн., в тому числі 13400,00грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.01.2023 - 15772,52 грн., в тому числі 13400,00грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.01.2024 - 6298,01грн., в тому числі 3200,00грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду.
З 01.01.2025 року позивачу встановлена доплата до пенсії у розмірі 2361,00грн., як передбачено ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" з урахуванням постанови КМУ №1524 від 27.12.2024 "Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення".
За результатами проведеного перерахунку з урахуванням виплаченої суми пенсії доплата в період з 17.07.2018 по 31.03.2024 року становить 364517,07грн., яка включена до підсистеми "Реєстр судових рішень", виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Відповідачем повідомлено про неможливість виконання ним судового рішення в частині виплати вказаної заборгованості, яка зумовлена відсутністю відповідного фінансування.
Головним управлінням для повного виконання судового рішення, що набрало законної сили, неодноразово направлялись звернення до Пенсійного фонду України, зокрема, від 13.07.2023 за №0600-0304-5/73508, від 18.06.2024 за №0600-0305-5/76255, від 24.02.2025 № 0600-0306-5/18060 про виділення додаткових коштів (видатків бюджету Головного управління) для погашення заборгованості за судовими рішеннями, які обліковуються в Реєстрі.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Мінсоцполітики України є органом, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
При цьому Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Зокрема, у постановах від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19 за адміністративним провадженням №K/9901/7195/20 від 23 квітня 2020 року та у справі №420/70/19 від 07.11.2019.
Таким чином, невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої суми доплати відбувається з причин, які не залежать від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
З 01.01.2024 року нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 здійснювалось територіальним пенсійним органом відповідно до положень статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", що не свідчить про невиконання боржником судового рішення у цій справі.
Що стосується нарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області підвищення до пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 року в розмірі 2361,00грн., здійсненого на виконання ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", то у справі відсутні докази того, що стягувач звертався з оскарженням таких дій до суду у визначеному законом порядку.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем у даній справі вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий Головним управлінням пенсійного фонду України в Житомирській області звіт.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/19429/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення нового строку для подання звіту на виконання судового рішення відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.М. Майстренко