Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
29 квітня 2025 року Справа №320/12738/21
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши матеріали позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправними дій і скасування акта,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, в якому просить суд :
- визнати протиправними дії провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Бучанського районного управління ГУ ДСНС України у Київській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту Прокопенко Владислава Івановича, щодо внесення в акт перевірки складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" №780 від 09.07.2021 року, а саме внесення в акт недостовірної інформації щодо назв об'єктів перевірки нерухомого майна ТОВ "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ";
- скасувати акт перевірки складений за результатами за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" №780 від 09.07.2021 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.05.2022 повернуто позовну заяву.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2022 скасовано вищевказану ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 грудня 2025 року, залишено позовну заяву без руху. Встановлено позивачу 7-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду нової позовної заяви та її примірника для відповідача (без додатків), в якій зазначити обґрунтування порушення оскаржуваними діями і актом перевірки прав, свобод, інтересів позивача.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Разом з цим, на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон) визначено порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України. На виконання положень зазначених Законів - наказом ДСА України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок №399).
Пунктами 4-7 Порядку №399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/12738/21.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.04.2024 року зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Христофорову А.Б.
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов.
Частиною 2 статті 171 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 зазначеної статті, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, дослідивши зміст позовної заяви та доданих до неї документів, набуваю висновку, що вона не відповідає вимогам ст. 161 КАС України, у заявку із чим має бути залишена без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків.
Відповідно до ч. 9 ст. 160 КАС України в позовній у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень заяві зазначається обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Як вбачається з позовної заяви, позивач в прохальній частині позову просить визнати протиправними дії провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Бучанського районного управління ГУ ДСНС України у Київській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту Прокопенко Владислава Івановича, щодо внесення в акт перевірки складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" №780 від 09.07.2021 року, а саме внесення в акт недостовірної інформації щодо назв об'єктів перевірки нерухомого майна ТОВ "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ"; скасувати акт перевірки складений за результатами за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" №780 від 09.07.2021 року.
Однак, у позовній заяві позивачем не зазначено обґрунтування порушення оскаржуваними діями і актом перевірки прав, свобод, інтересів позивача.
Означене свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам ст. 160 КАС України, у заявку із чим даний позов слід залишити без руху із наданням позивачу строку для усунення його недоліків.
За приписами частин 1 та 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 3 зазначеної статті, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправними дій і скасування акта - залишити без руху та надати позивачу строк в 10 (десять) днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для надання суду:
- нового тексту позовної заяви із обґрунтуванням порушення оскаржуваними діями і актом перевірки прав, свобод, інтересів позивача.
У разі якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві.
Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, яка звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров