Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 квітня 2025 року Справа№200/2091/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить: - визнати протиправними і скасувати рішення від 25.02.2025 № 050750002729 щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії; - зобов'язати здійснити перерахунок пенсії зі зміною надбавки.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на безпідставну відмову в перерахунку пенсії. При цьому, позивач посилається на приписи ч. 4 ст. 42 Закону №1058.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що оскільки ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону №1058 з 25.11.2024, відсутні підстави для здійснення перерахунку із застосуванням середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні за 2025 рік (за попередні три роки 2022-2024). У ОСОБА_1 відсутнє право для здійснення перерахунку відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058, у зв'язку з тим, що після останнього перерахунку не пройшло 24 календарних місяці та не набув 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Отже, для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 зі зміною надбавки відсутні правові підстави.
Ухвалою суду від 31 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого 10.07.1998.
Згідно з пенсійним посвідченням серія НОМЕР_2 , виданого 22.01.2025, позивачу призначена пенсія за віком.
Позивач подав заяву про перерахунок пенсії від 18.02.2025 (зміна надбавки).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 25.02.2025 № 050750002729 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки все було враховано під час першого призначення.
З розпоряджень (рішень, протоколів) 050750002729 щодо позивача і розрахунку заробітної плати для призначення пенсії випливає, що пенсія за віком позивачу призначена з 25 листопада 2024 року. Середній заробіток за 3 попередні роки розраховано на 2021 - 2023 роки (13559.41 грн).
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ч. 4 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
З дати призначення пенсії (25 листопада 2024 року) до звернення із заявою про перерахунок пенсії (зміна надбавки) минуло менш як 24 місяців.
Позивачем у позовні заяві не зазначено фактичних обставин, з якими він пов'язує необхідність перерахунку пенсії (зміна надбавки).
Також позивачем не наведено аргументів щодо неправильного розрахунку пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем взагалі не наведено конкретизованих обставин та аргументів, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складено 30 квітня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков