16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 3-50-01
Справа №730/558/25
Провадження № 3/730/255/2025
"30" квітня 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю секретаря судового засідання - Чорнухи Н.О.
прокурора - Богуславської М.А.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , освіта вища, одруженого, має 1 малолітню дитину, працюючого директором Сиволозької ЗОШ І-ІІІ ступенів Плисківської сільської ради, за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , перебуваючи до 27 серпня 2024 року на посаді головного спеціаліста відділу освіти, молоді та спорту Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, маючи 15 ранг 7 категорії посадової особи даного органу місцевого самоврядування, тобто у відповідності до пп.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями) за формою, що визначається НАЗК, подавши вказану декларацію лише 01 листопада 2024 року, хоча повинен була це зробити не пізніше 26 вересня 2024 року, чим порушив вимоги абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Прокурор у судовому засіданні підтримав обвинувачення, викладене в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, та просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.
ОСОБА_1 у судовому засіданні винним себе у вчиненні даного правопорушення визнав частково і пояснив, що уповноваженим працівником Плисківської сільської ради усно був ознайомлений з положеннями Закону України «Про запобігання корупції» щодо декларування, але несвоєчасно подав щорічну декларацію при звільненні, оскільки помилково вважав, що її необхідно подати до 01.04.2025р., на новому місці роботи з початку навчального року був завантажений поточними справами, подав вказану декларацію після спілкування з працівником Національної поліції.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приписами ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Аналогічні за змістом вимоги містяться й у ч.3 ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно яких на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
За змістом положень ст.2, 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023р. №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.
Згідно з абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Приписами п.2 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021р. №448/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021р. за №986/36608 (далі - Порядок), визначено, що суб'єкти декларування подають до Реєстру Декларації шляхом заповнення електронних форм відповідних документів через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
У судовому засіданні встановлено, що згідно з розпорядженням Плисківського сільського голови №62 від 01.06.2023р. ОСОБА_1 було призначено з випробувальним строком 1 місяць на посаду головного спеціаліста відділу освіти, молоді та спорту Плисківської сільської ради на період до скасування воєнного стану, з подальшим проведенням конкурсу на заміщення вакантної посади після скасування воєнного стану, з 02 червня 2023 року; прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування; присвоєно 15 ранг 7 категорії посадової особи місцевого самоврядування.
Розпорядженням Плисківського сільського голови №112 від 14.08.2024р. ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу освіти, молоді та спорту Плисківської сільської ради відповідно до п.1 ст.36 КЗпП України з 27 серпня 2024 року.
Отже, ОСОБА_1 у відповідності до пп.«в» п.1 ч.1 ст.3, абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, і зобов'язаний був подавати декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: повинен подати таку Декларацію після звільнення із займаної посади 27 серпня 2024 року не пізніше 26 вересня 2024 року.
Однак, у ході проведеного аналізу даних, які знаходяться у загальному доступі, а саме в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав зазначену Декларацію типу «при звільненні» лише 01 листопада 2024 року о 10-44 год.
Посилання ОСОБА_1 на те, що його лише в усній формі ознайомили з положеннями законодавства у сфері запобігання корупції, завантаженість на новому місці роботи, не спростовують його винуватості, оскільки згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, а за приписами ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування повинні додержуватися Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування
Одночасно суд зважує і на ту обставину, що ОСОБА_1 у відповідності до положень п.4 розділу ІІ Порядку мав доступ до персонального електронного кабінету та право отримувати в персональному електронному кабінеті й на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення, що свідчить про відсутність у притягуваного жодних об'єктивних і непереборних перешкод ознайомитися з уже поданими своїми Деклараціями, а відтак - своєчасно подати Декларацію типу «при звільненні».
Отже, з огляду на приписи ст.251 КУпАП зазначені протокол про адміністративне правопорушення (який є документом, що офіційно засвідчує факт учинення неправомірних дій), письмові документи та пояснення самого правопорушника є належними й допустимими доказами в справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, враховуючи вищевказані обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 , як посадова особа органу місцевого самоврядування і суб'єкт відповідальності згідно з пп.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», не виконав вимоги абз.1 ч.2 ст.45 цього Закону щодо своєчасного подання декларації при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в зв'язку з чим з огляду на стандарт «доведеності вини поза розумним сумнівом» у його діях встановлено наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,і він підлягає адміністративній відповідальності.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд з огляду на приписи ст.33 КУпАП враховує обставини та характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, його особу та майновий стан.
Тому, з урахуванням окреслених обставин справи, позиції прокурора, з метою виховного впливу та запобігання скоєння аналогічних правопорушень у подальшому, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в його мінімальному розмірі, встановленому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути 605,60 грн судового збору.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.7, 9, 23, 33, 38, 40-1, 172-6, 245, 251, 252, 268, 280, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. В разі несплати правопорушником штрафу в зазначений строк в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення штраф стягується в подвійному розмірі - 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Борзнянський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець