Рішення від 29.04.2025 по справі 159/1300/25

Справа № 159/1300/25

Провадження № 2-а/159/137/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2025 рокум.Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Губара В.Є.,

з участю:

секретаря судового засідання Щесюк Н.Й.,

позивача ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),

представника позивача Соломон О.М. (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Соломон О.М., до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття справи,

ВСТАНОВИВ:

04.03.2025 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , надіслана 27.02.2025 поштою у його інтересах представником Соломон О.М., до відповідача, у якій він просив визнати протиправною та скасувати постанову №263-25 від 17.02.2025 ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) підполковника ОСОБА_2 про накладення на позивача стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення закрити. Позов обгрунтовано тим, що ОСОБА_1 згідно з постановою військово-лікарської комісії від 16.05.2022 визнаний непридатним до військової служби за станом здоров?я, на цій підставі у той же день виключений з військового обліку військовозобов?язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв?язку з чим, не маючи статусу військозобов?язаного, не мав обов?язку в період часу з 18.05.2024 по 16.07.2024 уточнювати свої облікові дані, а отже не підлягав адміністративній відповідальності за інкриміноване йому правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Ухвалою суду від 07.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, судове засідання призначене на 27.03.2025.

12.03.2025 до суду надійшов відзив представника відповідача Золотько І.І., у якому вона щодо задоволення позову заперечила, вказала, що оскаржувана постанова винесена з дотриманням норм КУпАП. Вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП підтверджується доказами, зазначеними у постанові. У задоволенні позовних вимог просила відмовити, справу розглядати у відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судом 27.02.2025 постановлено ухвалу про витребування доказів у відповідача та оголошення перерви у судовому засідання до 24.04.2025.

12.04.2025 до суду на виконання ухвали від 27.03.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли витребувані докази.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, справу вважали за можливе розглянути за відсутності представника відповідача, який не з?явився, просили позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві, заявили про намір подати суду протягом п?яти днів після ухвалення рішення у справі докази щодо витрат позивача на професійну правничу допомогу.

У судовому засіданні 24.04.2025 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення і у зв?язку зі складністю справи його ухвалення та проголошення відкладено, проголошення судового рішення призначено на 16.00 годину 29.04.2025.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши наявні у справі докази та з?ясувавши усі обставини, які мають значення для вирішення спору, суд встановив таке.

27.01.2025 офіцером ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відносно ОСОБА_1 складено протокол №263 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП. У протоколі міститься інформація про роз?яснення позивачу змісту ст.63 Конституції України, прав та обов?язків, передбачених ст.268 КУпАП, повідомлення його про призначення розгляду справи у ІНФОРМАЦІЯ_2 на 17.02.2025. Протокол підписано ОСОБА_1 , пояснень останнього у протоколі не відображено. У протоколі зазначено, що до нього додається звірка даних з єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг».

На протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відповідачу 06.02.2025 подано заперечення.

Постановою №263-25 від 17.02.2025 ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 накладено на позивача стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП. Постанову обгрунтовано тим, що 27.01.2025 о 09 год. 00 хв. у ІНФОРМАЦІЯ_2 під час дії особливого періоду було встановлено через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг», що військовозобов?язаний ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов?язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 по 16.07.2024 на виконання абз.6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», де зазначено «інші військовозобов?язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов?язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов?язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження», чим порушив вище зазначену норму, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. Вина особи підтверджується зібраними по справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 27.01.2025, звіркою даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг» від 27.01.2025.

Відповідно до витягу звірки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг», ОСОБА_1 звірено контактні дані 21.01.2025 (дата зміни 21.01.2025) та звірено дані при особистій явці 27.01.2025 (дата зміни 27.01.2025).

За змістом рапорту від 27.01.2025 оператора відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час перевірки відомостей з ЄДРВ «Оберіг» було виявлено факт порушення військовозобов?язаним ОСОБА_1 дотримання правил військового обліку, визначених в підпункті 10-1 пункту 1 Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, а саме - не уточнення своїх облікових даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженого Верховною Радою України.

З витягу з особистого електронного кабінету позивача системи «Резерв+» (дата формування витягу не зазначена) видно, що він значиться на обліку, дата ВЛК: 16.05.2022, постанова ВЛК: непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Ратне), документ оновлено 21.01.2025.

За змістом оформлених 16.05.2022 Ратнівською територіальною позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 свідоцтва про хворобу (п.13) та картки обстеження та медичного огляду військовозобов?язаного ОСОБА_1 (п.12), він на підставі ст.39 «а», 41 «б», 13 «в» графи ІІІ Розкладу хвороб, не придатний до військової служби із виключенням із військового обліку.

Згідно з довідкою 26.1251.1 військово-лікарської комісії від 16.05.2022, оформленої ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 на підставі статті 39 «а» графи ІІІ Розкладу хвороб, є непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Як вбачається з тимчасового посвідчення військовозобов?язаного № НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 23.03.2023, у пункті 13 міститься відтиск штампу про зняття позивача з військового обліку військовозобов?язаних 16.05.2022, а у пункті 14 запис про виключення його 16.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 з військового обліку військовозобов?язаних по стану здоров?я на підставі постанови ВЛК від 16.05.2022 № 26.1251.1 за ст.39 «а» графи ІІІ Розкладу хвороб. Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Частиною 1 ст.210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

За частиною 3 ст.210-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України № 303/2014 від 17.03.2014 «Про часткову мобілізацію» оголошено про проведення часткової мобілізації, а отже з цього періоду в Україні діє особливий період.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ в Україні введено воєнний стан.

Згідно з положеннями абзацу 2 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ) громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Згідно з частиною 3 статті 22 Закону №3543-ХІІ у редакції Закону України від 11.04.2024 № 3633-IX (яка набрали чинності 18.05.2024), під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

-військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

-резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

-військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

-військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

-особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно з ч.2 ст.26 Закону № 3543-ХІІ посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.9 ст.1 Закону № 2232-ХІІ військовозобов?язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

За положеннями частини 10 статті 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема:

-уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

-прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Як зазначено вище, статтею 210-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 09.05.2024 №3696-IX (далі - Закон № 3696-ІХ), який набув чинності 19.05.2024, стаття 210-1 КУпАП викладені в такій редакції:

«Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.».

Судом встановлено, що адміністративне стягнення накладено на позивача за не оновлення даних протягом наданих 60 діб з дня набрання чинності Закону України від 11.04.2024 № 3633-IX (18.05.2024).

Приведеним вище приписом Закону №3543-ХІІ встановлено обов'язок громадян -військовозобов'язаних протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Отже, вищевказаний обов?язок стосується виключено військовозобов?язаних, тобто осіб, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави (ч.9 ст.1 Закону № 2232-ХІІ).

Водночас, за змістом п.3 ч.6 ст.37 Закон № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов?язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов?язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Цією ж частиною 6 ст.37 Закону № 2232-ХІІ визначено, що у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_2 16.05.2022 ОСОБА_1 виключено з військового обліку військовозобов?язаних у зв?язку з непридатністю до військової служби по стану здоров?я, на підставі постанови військово-лікарської комісії, відповідні дані про виключення його з військового обліку внесено до військово-облікового документу позивача - тимчасового посвідчення військовозобов?язаного № НОМЕР_1 , виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 23.03.2023.

Доказів перебування ОСОБА_1 у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, тобто його статусу як військовозобов?язаного станом на 17.02.2025, відповідач суду не надав.

Таким чином, позивач на час прийняття відповідачем оскаржуваної постанови не мав статусу військовозобов?язаного, відтак на нього не поширювався обов?язок уточнення своїх облікових даних в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно.

Стосовно відображення у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов?язаних та резервістів «Оберіг» та в системі «Резерв+» відомостей про ОСОБА_1 як такого, що перебуває на обліку відповідача та визнаний постановою ВЛК від 16.05.2022 непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, суд відзначає, що зазначені відомості суперечать оформленим 16.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо позивача первісним документам щодо його стану здоров?я, придатності до військової служби, висновку військово-лікарської комісії та військово-обліковому документу, відтак розцінюються судом як недостовірні та не беруться до уваги при вирішенні спору.

За викладених обставин, суд констатує, що оскаржувана постанова №263-25 від 17.02.2025 щодо позивача відповідачем винесена без належного урахування положень ч.9 ст.1 Закону № 2232-ХІІ та ч.3 ст.22 Закону №3543-ХІІ у редакції Закону України від 11.04.2024 № 3633-IX (яка набрали чинності 18.05.2024).

Між тим, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?зані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не можу бути підданий заходу впливу в зв?язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Цих вимог законодавства відповідач при винесенні постанови №263-25 від 17.02.2025 не дотримав.

За змістом п.1 ст.247 КУпАП обов?язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

Оскільки суд не вбачає у діянні позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, постанову №263-25 від 17.02.2025 відповідача, згідно з п.3 ч.3 ст.286 КАС України слід визнати протиправною і скасувати, справу про адміністративне правопорушення закрити.

Зважаючи на те, що позов підлягає задоволенню, відповідно до ст.139 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню визначений Законом України «Про судовий збір» розмір витрат зі сплати судового збору, а саме в сумі 605,60 грн.

На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 73, 77, 78, 134, 139, 241-246, 250, 255, 268-272, 286, 295, 297 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , поданий у його інтересах представником ОСОБА_4 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, закриття справи, - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову №263-25 від 17.02.2025 ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 про накладення на ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п"ять) грн. 60 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .

Повне судове рішення складено 29.04.2025.

Головуючий:В. Є. Губар