Справа № 444/1182/25
Провадження № 3/444/676/2025
30 квітня 2025 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мікула В. Є.,
розглянувши матеріали, що надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 244896 від 28.03.2025 року о 02:15 год., інспектором прикордонної служби на напрямку 646 прикордонного знаку, на околиці населеного пункту Лужки (територія Рава-Руської об'єднаної територіальної громади львівського району Львівської області), на відстані близько 6000 метрів від лінії державного кордону України, було виявлено та затримано громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що, як виявилося під час проведення фільтраційних заходів, мала намір незаконно перетнути державний кордон з України в Республіку Польщу поза пунктами пропуску через державний кордон України, тобто здійсни спробу незаконного перетинання ДКУ, вчинивши адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибула.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 винна у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, і підлягає адміністративній відповідальності.
Факт вчинення правопорушення ОСОБА_1 підтверджується: протоколом про адмінправопорушення ЗхРУ № 244896 від 28.03.2025, рапортом, інформаційною карткою ДМС України, фотоматеріалом, довідкою.
Дії правопорушниці потрібно кваліфікувати за ч.1ст.204-1 КУпАП, так як вона вчинила спробу незаконного перетинання державного кордону України без відповідних документів.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність, не встановлено. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання, не встановлено. Підстав для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудовому колективу немає. Підстав звільнення від адміністративної відповідальності не встановлено.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушниці, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За таких обставин до правопорушниці слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою він притягається до відповідальності, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, відповідно до ст. 4 ч 2. п. 5 Закону України Про судовий збір з правопорушниці в користь держави слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст. 204-1, 280, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та стягнути штраф в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 /три тисячі чотириста/ грн. 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України, - 605,60 грн. судового збору в дохід держави.
Строк пред'явлення виконавчого документу до виконання 3 місяці.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках здійснення нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Суддя: Мікула В. Є.