Рішення від 17.04.2025 по справі 161/7219/24

Справа № 161/7219/24

Провадження № 2/161/1285/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Ковтуненка В.В.,

за участю секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,

прокурора Войтюк К.О.,

представників позивачів Гарголи О.А.,

Стецюка О.О.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №10 в м. Луцьку цивільну справу № 161/7219/24 за позовною заявою заступника керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області Мацюка Сергія Ярославовича в інтересах Держави в особі Волинської обласної військової адміністрації, Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області Мацюк Сергій Ярославович звернувся до суду з вказаним позовом. Просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Луцької міської ради безпідставно збережені кошти орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою у розмірі 87 513,65 гривень з підстав, викладених в позовній заяві.

Прокурор в судовому засіданні підтримав заявлений позов з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Суду пояснив, що відповідачем в судовому порядку не визнавалась бездіяльність Луцької міської ради та Волинської обласної військової адміністрації протиправною, а його обов'язок сплатити безпідставно збережені кошти орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою є беззаперечним.

Представники позивачів, кожен зокрема, в судовому засіданні заявлений позов підтримали. Просили позов задовольнити.

Відповідач та його представник в судовому засіданні заявлений позов не визнали з підстав, викладених у відзиві та письмових запереченнях. Суду пояснили, що ОСОБА_1 з моменту набуття права власності на нерухоме майно систематично звертався до Луцької міської ради та Волинської обласної державної адміністрації з метою проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та подальшого укладення договору оренди. Однак, з боку останніх було допущено явну протиправну бездіяльність, внаслідок якої договір оренди земельної ділянки не був укладений, а він, в свою чергу, не зобов'язаний сплачувати орендну плату за фактичне користування земельною ділянкою у розмірі 87 513,65 гривень, як про це просить прокурор.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в розгляді справи, дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлений позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом при розгляді справи встановлено наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Під оспорюванням права слід розуміти такий стан цивільних правовідносин, за якого між учасниками існує спір з приводу наявності чи відсутності суб'єктивного права у сторін, а також належності такого права певній особі.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожному гарантується його право на судовий захист цивільних прав у разі їх порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, способами, визначеними ч. 2 ст. 16 цього Кодексу.

22 квітня 2020 року ОСОБА_1 , який є відповідачем по справі, на підставі договору купівлі-продажу об'єкта малої приватизації, що підлягає продажу на аукціоні з умовами від 19.03.2020 № 607/3, зареєстрованого в реєстрі за № 1103, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях та ОСОБА_1 , набув та зареєстрував право власності на нерухоме майно, а саме насосну станцію І підйому/А-1/ площею 166,7 кв.м та водоприймальну споруду /Б-1/ площею 68 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Як вбачається із письмових матеріалів справи та не заперечується сторонами по справі, що нерухоме майно, а саме насосна станція І підйому/А-1/ площею 166,7 кв. м та водоприймальна споруда /Б-1/ площею 68 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 071010000:21:105:0012, площею 0,1858 га.

Зазначена земельна ділянка площею 0,1858 га, з кадастровим номером 071010000:21:105:0012 належить Волинській обласній державній адміністрації (Волинській обласній військовій адміністрації). Форма власності - державна. Дата реєстрації права власності - 14 липня 2021 року (т. 1; а.с. 16).

Надаючи свою правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне та звертає увагу на наступні обставини.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема, положеннями Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Господарського кодексу, Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ч.1 ст. 93 ЗК України, ст. 1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

За приписами ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (стаття 125 Земельного кодексу України).

Частинами 1, 2 ст. 123 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

За змістом статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Зважаючи на ці положення, новий власник чи орендар земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.

Згідно з ч. 1 ст. ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу (ч. 2 ст. 509 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Судом достовірно встановлено, що 22 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Луцької міської ради з заявою про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .

Листом-відповіддю виконавчого комітету Луцької міської ради від 11 червня 2020 року ОСОБА_1 роз'яснено, що земельна ділянка площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , належить до земель державної, а не комунальної власності. Внаслідок чого, відповідними повноваженнями наділена саме Волинська обласна державна адміністрація (т. 1; а.с. 136-138).

19 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Волинської обласної державної адміністраціїз заявою про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (т. 1; а.с. 139).

Листом-відповіддю Волинської обласної державної адміністраціївід 18 вересня 2020 року ОСОБА_1 роз'яснено, що земельна ділянка площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , належить до земель комунальної власності. Внаслідок чого, розпорядження вказаною земельною ділянкою як землею комунальної власності не входить до компетенції Волинської обласної державної адміністрації (т. 1; а.с. 139).

23 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Кабінету Міністрів України (урядова «гаряча лінія») з заявою про надання роз'яснення щодо права власності та порядку реєстрації земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно відповіді на вказане звернення, наданої Волинською обласною державною адміністрацією№ К-2832/гл від 23 жовтня 2020 року, земельна ділянка площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , належить до земель комунальної форми власності (т. 1; а.с. 146)

02 листопада 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Кабінету Міністрів України (урядова «гаряча лінія») з заявою про надання роз'яснення щодо права власності та порядку реєстрації земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно відповіді на вказане повторне звернення, наданої Волинською обласною державною адміністрацією№ К-2832/2гл від 25 листопада 2020 року, земельна ділянка площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , належить до земель комунальної форми власності та перебуває в користуванні на правах оренди ПАТ «СКФ» (т. 1; а.с. 151)

07 грудня 2020 року ОСОБА_1 втретє звернувся до Кабінету Міністрів України (урядова «гаряча лінія») з заявою про надання роз'яснення щодо права власності та порядку реєстрації земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно відповіді на вказане повторне звернення, наданої Волинською обласною державною адміністрацією№ К-2832/3гл від 31 грудня 2020 року, земельна ділянка площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , належить до земель комунальної форми власності, зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку за суб'єктом юридичної особи - Луцькою міською радою, а речове право на вказану земельну ділянку зареєстровано за суб'єктом юридичної особи ПАТ «СКФ» (т. 1; а.с. 157).

Однак, згідно відповіді ГУ ДПС у Волинській області від 15 грудня 2020 року, остання сплата орендної плати за земельну ділянку площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , була здійснена ПрАТ «СКФ Україна» ще 20 січня 2017 року. При цьому, строк договору оренди вказаної земельної ділянки, укладеного з ПрАТ «СКФ Україна», закінчився 19 грудня 2015 року (т. 1; а.с. 159).

Крім того, згідно відповіді ГУ Держгеокадастру у Волинській області № К-369/1-912/0/6-20 від 28 грудня 2020 року, достовірно вбачається, що право комунальної чи державної власності на земельну ділянку площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 в Державному реєстрі земель - не реєструвалося (т. 1; а.с. 160).

При цьому, згідно відповіді Держгеокадастру Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 16 вересня 2020 року, відомості про земельну ділянку площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 були перенесені з Державного реєстру земель до державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення (т.1; а.с. 167).

В подальшому, 16 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Волинської обласної державної адміністрації з заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .

Листом-відповіддю Волинської обласної державної адміністраціївід 31 травня 2021 року ОСОБА_1 повідомлено, що земельна ділянка площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , належить до земель комунальної власності. Внаслідок чого, із вказаною заявою ОСОБА_1 належить звернутися до Луцької міської ради (т. 1; а.с. 168).

В подальшому, 14 липня 2021 року за Луцькою міською радою було зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (т. 1; а.с. 172). Однак, вже 15 листопада 2021 року були зареєстровані виправлення права власності та згідно опису виправлень, власником земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 було зазначено орган державної влади - Волинську обласну державну адміністрацію (т.1; а.с. 16, зворот).

19 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернувся до голови Волинської обласної державної адміністрації з заявою про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (т.1; а.с. 182)

09 січня 2022 року ОСОБА_1 повторно звернувся до голови Волинської обласної державної адміністрації з заявою про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (т.1; а.с. 185)

18 січня 2022 року головою Волинської обласної державної адміністраціїбуло видано розпорядження про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 . Доручено Управлінню містобудування та архітектури обласної державної адміністрації укласти з ОСОБА_1 договір про сплату авансового внеску, укласти договір про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та подати відповідний звіт (т.1; а.с. 186).

ОСОБА_1 02 лютого 2022 року було сплачено авансовий внесок в розмірі 6 408,00 гривень, відповідно до умов укладеного договору від 02 лютого 2022 року № 1 (т. 1; а.с. 187).

25 серпня 2022 року начальником Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації було повідомлено ОСОБА_1 , що його звернення про продаж земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012 перебуває на розгляді та потребує тривалого часу для опрацювання. Остаточну відповідь ОСОБА_1 буде надано додатково (т.1; а.с. 190).

Повідомленням Управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації № 1924/1.13/2-22 від 25 жовтня 2022 року, погоджено проект розпорядження начальника обласної військової адміністрації «про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення» без зауважень.

13 січня 2023 року ОСОБА_1 повторно звернувся до голови Волинської обласної державної адміністрації з заявою про затвердження звіту ТзОВ «Західземпроект» з експертної грошової оцінки земельної ділянки земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (т.1; а.с. 193-194), оскільки станом на 13 січня 2013 року Волинською ОДА не вжито заходів щодо надходження до державного бюджету коштів від продажу вказаної земельної ділянки.

Листом-відповіддю Волинської обласної державної адміністраціївід 15 лютого 2023 року ОСОБА_1 повідомлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , який був сформований 02 грудня 2021 року потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2022 рік (т. 1; а.с. 195).

І лише за наслідками надходження до Волинської обласної державної адміністрації листа Луцької окружної прокуратури від 19 вересня 2023 року, згідно якого Волинську обласну державну адміністрацію було зобов'язано надати відомості, чи вживались адміністрацією заходи щодо укладення договору оренди землі з власником нерухомого майна ОСОБА_1 , 12 жовтня 2023 року на адресу ОСОБА_1 нібито був надісланий з пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (т. 1; а.с. 40).

При цьому, відповідач ОСОБА_1 заперечує факт отримання такого листа, а позивачем Волинською ОВА не надано жодних доказів, які належним чином підтвердили б факт саме надіслання вказаного листа ОСОБА_1 засобами поштового, або будь-якого іншого виду зв'язку

З огляду на встановлене, суд приходить до висновку, що у відповідача ОСОБА_1 дійсно виник обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, яка знаходиться під належним йому нерухомим майном. При цьому, відповідач вчинив всі можливі належні дії для реалізації зазначеного обов'язку, однак виконати такий обов'язок шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, одноосібно та без участі і сприяння відповідного державного органу ОСОБА_1 позбавлений будь-якої можливості.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року у справі "Рисовський проти України" Суд підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Беєлер проти Італії", "Онер'їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови", "Москаль проти Польщі"). Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", "Тошкуце та інші проти Румунії") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси ("Онер'їлдіз проти Туреччини" та "Беєлер проти Італії").

Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість ("Москаль проти Польщі"). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, іntеraliа, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам.

З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки")

Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Лелас проти Хорватії").

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються ("Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", "Ґаші проти Хорватії").

Суд констатує, що починаючи з травня 2020 року Волинською обласною державною адміністрацією та Луцькою міською радою систематично чинились перешкоди ОСОБА_1 в реалізації його обов'язку оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, яка знаходиться під належним йому нерухомим майном, шляхом роз'яснення останньому взаємовиключних та суперечливих способів реалізації такого обов'язку. Внаслідок чого ОСОБА_1 був позбавлений реальної можливості оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .

В подальшому Волинською обласною державною адміністрацією систематично повідомлялись ОСОБА_1 неправдиві відомості щодо реєстрації права власності на земельну ділянку площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 та щодо нібито наявного зареєстрованого речового права - договору оренди вказаної земельної ділянки, укладеного із ПрАТ «СКФ Україна», затягувався розгляд всіх без виключення звернень відповідача.

Виключно після повідомлення Луцькою окружною прокуратурою Волинської обласної державної адміністрації щодо можливих порушених інтересів Держави щодо сплати ОСОБА_1 грошових коштів орендної плати за земельну ділянку площею 0,1858 га, кадастровий номер 071010000:21:105:0012, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , посадовими особами адміністрації були формально вчинені дії, до яких відповідач ОСОБА_1 спонукав їх, починаючи з травня 2020 року.

При цьому, всю відповідальність за виниклу ситуацію Волинська обласна військова (державна) адміністрація та в подальшому Луцька окружна прокуратура поклали виключно на ОСОБА_1 . Однак,

Предмет позову у даній справі становить вимога позивача про стягнення з відповідача на підставі ст. 1212 ЦК України безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку без оформлення документів, які би посвідчували право користування нею.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави83 ЦК України. Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності. Крім того, згідно з абзацом 1 пункту 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Як свідчать матеріали справи, згідно розрахунку розміру орендної плати, здійснено нарахування на площу земельної ділянки у розмірі 0,1858 uf, та які згідно розрахунку, наданого позивачем, становить 87 513,65 гривень за період з 22 квітня 2020 року по 29 лютого 2024 року.

Однак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд, приходить до висновку, що будь-які підстави для стягнення з ОСОБА_1 безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою у розмірі 87 513,65 гривень, як про це просять позивачі - відсутні.

А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 137, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 11, 509, 1212, 1214 ЦК України, ст.ст. 93, 122-125, 206 ЗК України, ст. 4 Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду», Закону України «Про оцінку земель», суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити заступнику керівника Луцької окружної прокуратури Волинської області Мацюку Сергію Ярославовичу в задоволенні його позову в інтересах Держави в особі Волинської обласної військової адміністрації, Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення в повному обсязі складено

30 квітня 2025 року.

Суддя В.В. Ковтуненко