29 квітня 2025 року справа № 580/5330/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, прийнятого на виконання рішення суду у справі № 580/5330/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неналежного виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2022 у справі № 580/5330/22 в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з законом про Державний бюджет на відповідний рік);
- постановити окрему ухвалу про усунення причин та умов, що сприяли невиконанню Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2022 у справі № 580/5330/22;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надати до суду повідомлення про виконання судового рішення та доказів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення суду.
Заява мотивована тим, що рішенням від 14.12.2022 у справі № 580/5330/22 суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не прийняття рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам та зобов'язав відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з законом про Державний бюджет на відповідний рік).
Заявниця вказує, що відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2023 рік» мінімальна заробітна плата становить 6700 грн, тому щомісячне підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення має становити 13400 грн, однак відповідач виплачує пенсію у значно меншому розмірі.
Так, у січні та лютому 2024 року заявниця отримала пенсію в розмірі 5913,14 грн - таку саму, як протягом 2023 року, тобто жодного донарахування до пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не здійснило.
14.03.2024 заявниця звернулась до відповідача із заявою щодо виконання рішення суду з наданням підтверджуючих документів, а 20.03.2024 отримала пенсію в розмірі 9569,48 грн.
Також заявниця отримала лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 21.03.2024 про виконання рішення суду, в якому відповідач зазначив, що заявниці проведено перерахунок пенсії з 19.12.2023 та надано копії розпоряджень (рішень) про виконання рішення суду. Жодних пояснень щодо порядку виконання вказаного рішення суду Головне управління не надало.
Згідно рішення № 971090137519 від 13.02.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснило перерахунок пенсії заявниці з 19.12.2023. За період з 19.12.2023 по 31.12.2023 у графі доплата по суду значиться ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від ПМ та сума 5368,00 грн. За період з 01.01.2024 по 29.02.2024 та з 01.03.2024 по довічно у графі доплата по суду значиться ст. 39 вказаного Закону від мінімальної ЗП та сума - 3200 грн.
Вказане, на переконання заявниці свідчить про неналежне виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2022 у справі № 580/5330/22. Зокрема, при виконанні судового рішення Головне управління протиправно застосувало як розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 2684 грн та мінімальну заробітну плату 1600 грн.
Представниця відповідача подала до суду заперечення на заяву в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, в якому просить відмовити у її задоволенні та зазначила, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2022 у справі № 580/5330/22 Головним управління проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати набрання рішенням суду законної сили - 19.12.2023. При виконанні рішення суду Головне управління керувалося нормами чинного законодавства.
Вказала, що Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774-VIII), який набрав чинності 01.01.2017, поняття мінімальної заробітної плати приведено у відповідність до європейської практики та міжнародних норм, зокрема, в частині положень щодо заборони застосовувати мінімальну заробітну плату як розрахункову величину. До внесення в законодавство України змін щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини мінімальна заробітна плата при обчисленні відповідних виплат застосовувалась у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року починаючи з 01.01.2017.
Водночас, абзацом 4 статті 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-ІХ (далі - Закон № 3460-ІХ) визначено, що розмір мінімальної заробітної плати, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду, встановлено на рівні 1600 грн.
Таким чином, норма абзацу четвертого статті 8 Закону № 3460-ІХ законодавчо, у відповідності до Закону № 1774-VIII, розмежовує показники мінімальної заробітної плати, яка застосовується при розрахунках оплати праці, та розрахунках не пов'язаних із заробітною платою, зокрема для обчислення виплат за рішеннями суду.
Для вирішення заяви суд врахував, що відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Таким чином, правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований в тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує законні права та інтереси позивача. Застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статей 383 КАС України можливе лише у разі встановлення факту протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Рішенням від 14.12.2022 у справі № 580/5330/22, яке набрало законної сили 19.12.2023, Черкаський окружний адміністративний суд позов задовольнив частково:
- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не прийняття рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з законом про Державний бюджет на відповідний рік).
Аналіз мотивувальної та резолютивної частин рішення суду вказує на те, що визначальною обставиною у спірних правовідносинах, яким надавалась оцінка у рішенні суду, було право позивачки на нарахування щомісячного підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з законом про Державний бюджет на відповідний рік).
Суд з'ясував, що на виконання рішення суду у справі № 580/5330/22 відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Із 19.12.2023 розмір пенсії становить 10829,46 грн, зокрема: 4803,40 грн - розмір пенсії за віком обчислений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати згідно із статтею 27 Закону № 1058 (10292,92 грн х 0,46667 (коефіцієнт страхового стажу)); 544,18 грн - доплата за стаж понад 26 років (2093 х 26%); 113,88 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи Постанова № 112 пункт 5; 5368,00 грн - підвищення непрацюючим, що проживають в зоні гарантованого добровільного відселення (2684,00х2, де 2684,00 грн прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений на 01.01.2023 відповідно до Закону України “Про Державний бюджет на 2023 рік»).
Із 01.01.2024 розмір пенсії становить 9117,46 грн, зокрема: 4803,40 грн - розмір пенсії за віком обчислений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати згідно із статтею 27 Закону № 1058 (10292,92 грн х 0,46667 (коефіцієнт страхового стажу)); 544,18 грн - доплата за стаж понад 26 років (2093 х 26%); 113,88 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи Постанова № 112 пункт 5; 456,00 грн - компенсаційна виплата 75-ти річним (400 х 1,14); 3200,00 грн - підвищення непрацюючим, що проживають в зоні гарантованого добровільного відселення (2 х 1600,00 (мінімальна заробітна плата, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду відповідно до статті 8 Закону України “Про Державний бюджет на 2024 рік»).
Разом з тим, суд зазначає, що числове значення розміру мінімальної заробітної плати (згідно з законом про Державний бюджет на відповідний рік) не було предметом спору під час ухвалення рішення у цій справі, оскільки відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті щомісячного підвищення до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку із чим зобов'язальна частина рішення суду не містить вимог до відповідача щодо зазначення у гривневому виразі розміру мінімальної заробітної плати, який має бути застосований під час обрахунку такого підвищення.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачки із врахуванням некоректного розміру мінімальної заробітної плати, яка має бути на її думку застосована під час розрахунку щомісячного підвищення до пенсії, є за своєю суттю новими правовідносинами, які не досліджувались у межах цієї справи, у зв'язку із чим у суду відсутні підстави для застосування заходів, визначених статтею 383 КАС України.
При цьому, суд зазначає, що у разі незгоди із розміром мінімальної заробітної плати, яка має бути застосована під час розрахунку щомісячного підвищення до пенсії, позивачка не позбавлена права звернутись із відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 249, 256, 294, 297, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень на виконання рішення суду (у порядку ст. 383 КАС України) у справі № 580/5330/22 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 29.04.2025.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК