29 квітня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/13677/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Цикалевича Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Апарату Верховної Ради України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
19.05.2021 адвокат Цикалевич Володимир Миколайович, що діє в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Апарату Верховної Ради України (далі - відповідач), в якому просив:
бездіяльність Апарату Верховної Ради України щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі тримісячної заробітної плати при звільненні помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата 27.11.2014 року визнати протиправною;
зобов'язати Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі тримісячної заробітної плати при звільненні помічника-консультанта народного депутата на підставі дострокового припинення повноважень народного депутата 27.11.2014 року;
зобов'язати Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги з 27.11.2014 року по день фактичного розрахунку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.05.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.06.2021 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.03.2025 справу прийнято до провадження, визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
07.04.2025 разом із відзивом на позовну заяву надійшло клопотання про закриття провадження у справі, обґрунтоване наступним.
Згідно з пунктом 15 статті 3 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до частини третьої статті 34 Закону України «Про статус народного депутата України» помічники-консультанти народного депутата працюють за строковим трудовим договором на постійній основі чи за сумісництвом або на громадських засадах.
Помічники-консультанти народного депутата перебувають у штаті державних підприємств, установ, організацій або за заявою народного депутата прикріплюються для кадрового та фінансового обслуговування до виконавчих комітетів відповідного органу місцевого самоврядування, а у містах Києві та Севастополі до секретаріатів міських рад
На чотирьох помічників-консультантів народного депутата поширюється дія Закону України «Про державну службу» (відповідно до Закону, який діяв на момент зарахування Позивача до посаду помічника-консультанта народного депутата України), їм присвоюється не вище ніж сьомий ранг державного службовця четвертої категорії, вони прикріплюються для кадрового та фінансового обслуговування до Апарату Верховної Ради України або до виконавчих апаратів органів місцевого самоврядування.
Проте зі змісту позовної заяви, а також із доданих до неї документів відомо, що Позивач працював на цій посаді без поширення на неї дії Закону України «Про державну службу».
Зазначене підтверджується документами, що надані позивачем та відповідачем (розпорядження про призначення, довідкою про з Управління кадрів Апарату Верховної Ради України, тощо.
З огляду на те, що ОСОБА_1 працював на посаді помічника консультанта народного депутата України VII скликання ОСОБА_2 без поширення дії Закону України «Про державну службу», отже позивач не перебував із відповідачем у відносинах публічної служби, тому немає підстав стверджувати, що спірні правовідносини носять публічно-правовий характер у розумінні КАС України, а це унеможливлює розгляд даного спору в адміністративному суді.
На підставі викладеного, відповідач просив закрити провадження у справі.
Під час розгляду справи, суд вважає за необхідне ініціювати питання про витребування додаткових доказів у справі.
Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частинами першою, другою та четвертою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 КАС України).
Згідно із частиною шостою статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до частини сьомої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
З метою встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що обґрунтовують пояснення позивача, та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає за необхідне запропонувати представнику позивача надати суду витяг з трудової книжки позивача на підтвердження періоди роботи у якості помічника-консультанта та письмові пояснення з приводу клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Суд зауважує, що згідно із частиною восьмою статті 59 КАС України у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Суд вважає за необхідне попередити представника позивача, що у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження на представництво у Луганському окружному адміністративному суді.
Керуючись статтями 9, 77, 80, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Запропонувати позивача та представнику позивача адвокату Цикалевичу Володимиру Миколайовичу надати суду витяг з трудової книжки ОСОБА_1 на підтвердження періоди роботи у якості помічника-консультанта та письмові пояснення з приводу клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Усі вищевказані документи необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему «Електронний суд» у строк до 06 травня 2025 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.Г. Секірська