Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у залученні третіх осіб
29 квітня 2025 року Справа №200/1874/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у письмовому порядку клопотання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державна казначейська служба України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Державна казначейська служба України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області щодо нарахування та виплати компенсації за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю 14 робочих днів за період роботи з 15 квітня 2022 року по 17 листопада 2022 року, 26 робочих днів за період роботи з 18 листопада 2022 року по 6 листопада 2022 року, невикористану частину щорічної додаткової оплачуваної відпустки тривалістю 15 календарних днів за період роботи з 8 листопада 2023 року по 7 листопада 2024 року, вихідної допомоги в розмірі трьох місячних суддівських винагород за останньою посадою судді Красноармійського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 , обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року, в розмірі 2 102,00 грн;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації в Донецькій області провести нарахування та виплату компенсації за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю 14 робочих днів за період роботи з 15 квітня 2022 року по 17 листопада 2022 року, 26 робочих днів за період роботи з 18 листопада 2022 року по 6 листопада 2022 року, невикористану частину щорічної додаткової оплачуваної відпустки тривалістю 15 календарних днів за період роботи з 8 листопада 2023 року по 7 листопада 2024 року, вихідної допомоги в розмірі трьох місячних суддівських винагород за останньою посадою судді Красноармійського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 , відповідно до вимог ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2024 року складає 3028,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених податків і обов'язкових платежів;
- визнати протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо незабезпечення Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області в повному обсязі бюджетними асигнуваннями для проведення видатків з виплати вихідної допомоги при звільнені, компенсації за невикористану частину ОСОБА_1 щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю 14 робочих днів за період роботи з 15 квітня 2022 року по 17 листопада 2022 року, 26 робочих днів за період роботи з 18 листопада 2022 року по 6 листопада 2022 року, невикористаної частини щорічної додаткової оплачуваної відпустки тривалістю 15 календарних днів за період роботи з 8 листопада 2023 року по 7 листопада 2024 року, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2024 року 3028,00 грн;
- зобов'язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, коштів для проведення виплати судді Красноармійського міськрайонного суду Донецької області у відставці ОСОБА_1 недоплачених вихідної допомоги та компенсації за невикористані дні відпустки.
Ухвалою суду від 7 квітня 2025 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з даною позовною заявою, відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
17 квітня 2025 року від Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області до суду надійшов відзив на позов, в якому міститься клопотання про залучення до участі у справі Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних позовних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
У період з 14 по 28 квітня 2025 року суддя перебувала у відпустці.
Клопотання про залучення третіх осіб обґрунтовано наступним.
Функціонування судової влади прямо залежить від наявності затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України на відповідний рік.
Частиною 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетне законодавство складається, зокрема, з Конституції України, цього Кодексу, Бюджетної декларації, закону про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 1-1 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів організовує та забезпечує складання бюджетної пропозиції з урахуванням Бюджетної декларації, схваленої у попередньому бюджетному періоді, і подає її Міністерству фінансів України.
Статтею 32 Бюджетного кодексу України передбачено, що Кабінет Міністрів України розробляє Бюджетну декларацію та проект закону про Державний бюджет України; Міністерство фінансів України відповідає за складання Бюджетної декларації та проекту закону про Державний бюджет України, визначає основні організаційно-методичні засади бюджетного планування, що використовуються для розроблення Бюджетної декларації та проекту Державного бюджету України.
Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 33 Бюджетного кодексу України Бюджетна декларація містить положення щодо розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму та рівня його забезпечення.
Вища рада правосуддя до 1 березня року, що передує плановому, подає Кабінету Міністрів України пропозиції щодо пріоритетних завдань фінансового забезпечення судової влади та її незалежності.
Стаття 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачає, що державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України після проведення науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг.
Враховуючи наведене, відповідач вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України.
Розглядаючи зазначене клопотання, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи мають право, крім іншого, подавати заяви та клопотання.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України за клопотанням учасників справи можуть бути залучені до участі у справі треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. […] Залучення певних осіб до участі у справі в якості третіх осіб може мати місце у випадку, якщо адміністративний суд встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Згідно із ч. 4 даної статті у заявах про залучення третіх осіб зазначається - на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Предметом спору у межах цієї справи є, в тому числі, правомірність дій Територіального управління ДСА України в Донецькій області щодо нарахування та виплати компенсації за невикористану частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю 14 робочих днів за період роботи з 15 квітня 2022 року по 17 листопада 2022 року, 26 робочих днів за період роботи з 18 листопада 2022 року по 6 листопада 2022 року, невикористану частину щорічної додаткової оплачуваної відпустки тривалістю 15 календарних днів за період роботи з 8 листопада 2023 року по 7 листопада 2024 року, вихідної допомоги в розмірі трьох місячних суддівських винагород за останньою посадою судді Красноармійського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 , обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року, в розмірі 2 102,00 грн.
У клопотанні не вказано - яким саме чином рішення по справі може безпосередньо вплинути на права та обов'язки Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання Територіального управління ДСА України в Донецькій області про залучення до участі у справі Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України та, як наслідок, про необхідність відмовити у його задоволенні.
Керуючись ст.ст. 49, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Донецькій області у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна