Постанова від 28.04.2025 по справі 440/2788/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 р.Справа № 440/2788/22

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Подобайло З.Г.,

Суддів: Чалого І.С. , Ральченка І.М. ,

за участю секретаря судового засідання Кіт Т.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 14.03.2025, головуючий суддя І інстанції: Т.С. Канигіна, повний текст складено 14.03.25 по справі № 440/2788/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання розпорядження протиправним та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі, та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22, а саме просить: визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі; встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання в повному обсязі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22; накласти штраф у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, з якого половину стягнути на користь позивача; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом 90 днів з дати набрання законної сили винесеної ухвали подати звіт про виконання в повному обсязі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надати до суду до 18.02.2025 докази виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

18.02.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області подано звіт про результати виконання рішення суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі у справі №440/2788/22. Прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.02.2025 про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне встановлення обставин, що мають значення для справи, просить скасувати ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 та прийняти постанову, якою справу №440/2788/22 направити до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду поданого клопотання з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що ГУПФУ на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії та нараховано доплату (заборгованість) до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.08.2022 у розмірі 249685,64 грн. Вказує, що рішення суду у визначений судом спосіб в частині зобов'язального характеру не виконано повністю та ГУПФУ протягом довготривалого строку не проведено виплату нарахованої доплати (заборгованості) пенсії. Стверджує, що вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати, чи виконано судове рішення, причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду. Звертає увагу, що питання накладення штрафу за невиконання рішення суду на користь ОСОБА_1 можна розглядати відносно керівників ГУПФУ і ПФУ, так як ці суб'єкти владних повноважень відповідальні (причетні) за виконання рішення суду.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подало до суду відзив на апеляційну скаргу позивача, вважає доводи та обґрунтування апеляційної скарги помилковими та безпідставними, ухвалу суду першої інстанції вважає законною та обґрунтованою, просить суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 без змін. Зазначає, що відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Щодо виплати Головним управлінням боргів за рішеннями суду звертає увагу, що з вересня 2018 року по лютий 2025 рік стан такої виплати повністю залежить від видатків Головного управління, запланованих за рахунок коштів Державного бюджету, кошти, які виділялися Державним бюджетом профінансовані в повному обсязі. Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 №4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Учасники справи про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені заздалегідь та належним чином.

Апеляційна скарга розглядається у судовому засіданні згідно приписів ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши ухвалу суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просив суд: визнати протиправним розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 08.11.2021 за №42/1600-0207-15; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату перерахованої пенсії, згідно довідки №33/37-4/11757 від 15.10.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для перерахунку та виплати перерахованої пенсії виданої ДУ ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022, яке набрало законної сили 02.08.2022, у справі №440/2788/22 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження відділу з питань призначення пенсій та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 08.11.2021 за №42/1600-0207-15 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/11757 від 15.10.2021 про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/11757 від 15.10.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше сплачених сум.

26.09.2022 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №440/2788/22 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

23.12.2022 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.01.2023 клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22 задоволено. Визнано поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

06.03.2023 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2023 клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22 задоволено частково. Визнано поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом шістдесяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22. В іншій частині заяви ОСОБА_1 відмовлено.

25.05.2023 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2023 клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22 задоволено частково. Визнано поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом шістдесяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22. В іншій частині заяви ОСОБА_1 відмовлено.

19.09.2023 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.10.2023 клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі, та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22 задоволено частково. Визнано поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22. В іншій частині заяви ОСОБА_1 відмовлено.

12.03.2024 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі, та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.03.2024 клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі, та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22 задоволено частково. Визнано поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22. В іншій частині заяви ОСОБА_1 відмовлено.

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі, та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 клопотання ОСОБА_1 про розгляд звіту під час судового контролю та накладення штрафу за виконанням рішення у справі №440/2788/22 задовольнити частково. Звіт від 28.05.2024 про результати виконання рішення суду ввід 30.06.2022 у справі №440/2788/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання розпорядження протиправним та зобов'язання вчинити певні дії вважати неприйнятим. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 впродовж трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали суду із чітким зазначенням вжитих керівником суб'єкта владних повноважень дій, направлених на виконання рішення суду у цій справі, із наданням належних та допустимих доказів в підтвердження неможливості виконати погашення суми коштів, нарахованих на виконання рішення суду у цій справі, за рахунок визначених коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у бюджеті Фонду на 2022-2024 роки; належних доказів в підтвердження наявної черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили, зокрема ким коли та на підставі чого затверджена вказана черговість, яке місце в такій черговості займає ОСОБА_1 та яка сума коштів за іншими рішеннями судів, які знаходяться у відповідній черзі раніше ОСОБА_1 ; яка сума коштів за рішеннями судів погашена за рахунок коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у бюджеті Фонду на 2022-2024 роки із детальним зазначенням конкретних реквізитів рішень судів, які перебували у відповідній черзі на погашення раніше, ніж рішення суду стосовно ОСОБА_1 у вказаний період та сплачених за такими рішеннями сум заборгованості; належних та допустимих доказів у підтвердження відсутності недобросовісності у діях керівника суб'єкта владних повноважень, які свідчать про його ухилення від виконання рішення суду; належних та допустимих доказів у підтвердження включення суми нарахованої ОСОБА_1 пенсії на виконання рішення суду до складу бюджету на наступний рік, починаючи з 2022, а також 2023-2024 роки, з метою вжиття заходів, які передбачають планування доходів та видатків на наступний рік і виконання відповідачем своїх повноважень в частині виплати пенсії у повному обсязі. В іншій частині клопотання ОСОБА_1 відмовлено.

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі, та встановлення нового строку подання звіту у справі №440/2788/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання розпорядження протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить: визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі; встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання в повному обсязі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22; накласти штраф у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, з якого половину стягнути на користь позивача; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом 90 днів з дати набрання законної сили винесеної ухвали подати звіт про виконання в повному обсязі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надати до суду до 18.02.2025 докази виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

18.02.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області подано звіт про результати виконання рішення суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

Відмовляючи у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про визнання звіту про виконання рішення суду таким, що не підтверджує виконання у повному обсязі, та приймаючи звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, суд першої інстанції виходив з того, що у розумінні статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та надання достатніх доказів на підтвердження факту вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними, вважаються достатньою підставою для визнання рішення виконаним у межах повноважень ГУПФУ в Полтавській області.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч.4 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з вимогами ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч.1 ст.372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтями 382 - 382-3 КАС України.

За приписами ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст.382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

За приписами ч.ч. 1-3, 10, 11 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Отже, судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, може встановити суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - шляхом встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити, чи досягнуто мети, задля якої постановлено судове рішення, тобто, чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Як встановлено вище, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022, яке набрало законної сили 02.08.2022, у справі №440/2788/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" №33/37-4/11757 від 15.10.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше сплачених сум.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 по справі №440/2788/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області» від 15.10.2021 №33/37-4/11757 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та нараховано доплату пенсії за рішенням суду у розмірі 249685,64 грн, яку обліковано в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надати до суду до 18.02.2025 докази виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

18.02.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області подано звіт про результати виконання рішення суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

Колегія суддів враховує, що звіт ГУ ПФУ в Полтавській області складений з дотриманням ст.382-2 КАС України.

У ході дослідження поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області звіту судом встановлено, що заборгованість пенсії за період в сумі 249685,64 грн обліковано в органі Пенсійного фонду України за порядковим номером 9012.

У звіті зазначено, що з метою повного виконання рішення суду Головне управління зверталося до Пенсійного фонду України із запитами від 29.09.2022 №1600-0404-5/51903, від 03.01.2023 №1600-0404-5/394, від 15.03.2023 №1600-0404-5/18918, від 19.06.2023 №1600-0404-5/46575, від 09.10.2023 №1600-0404-5/73546, від 02.04.2024 №1600-0404-5/24632 та листом від 09.12.2024 №1600-0404-5/89946, у яких просило розглянути питання виплати заборгованості пенсії, нарахованої на виконання рішення суду.

У відповідь на вказані запити Пенсійний фонд України вказав, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (листи від 31.10.2022 №2800-040201-9/45435, від 01.02.2023 №2800-030203-9/5323, від 04.04.2023 №2800-030203-9/18028, від 20.07.2023 №2800-030203-9/4053, від 03.11.2023 №2800-04024-9/62264, від 01.05.2024 №2800-040203-9/26543 та від 21.01.2025 №2800-030201-9/4348).

Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2 (далі по тексту - Порядок №21-2), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу II Порядку.

Отже, виплата коштів ОСОБА_1 на виконання рішення суду здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Приєднаними до звіту від 18.02.2025 документами підтверджено, що на теперішній час розроблено та затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління на І квартал 2025, проте, коштів Державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не передбачено.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку №21-2 видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 №4901- VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм.

Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. Зазначені кошти входять до складу запланованих асигнувань з державного бюджету по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".

Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат за зазначеною бюджетною програмою, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

ГУ ПФУ в Полтавській області звертає увагу, що виплата коштів на виконання вищезазначеного рішення суду позивачу буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат, виділених на цю мету.

Зазначені доводи відповідача узгоджуються з приписами пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, яке передбачає, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 та підпункту 4 пункту 4 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

Бюджет Фонду затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Отже, у Головного управління відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування пенсій. Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, Головне управління не має.

Колегія суддів вважає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність фінансування) та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення (обліковано заборгованість в Пенсійному фонді за №9012 за датою набрання законної сили рішення суду, подано звернення до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості пенсії, нарахованої на виконання рішення суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22 (від 29.09.2022 №1600-0404-5/51903, від 03.01.2023 №1600-0404-5/394, від 15.03.2023 №1600-0404-5/18918, від 19.06.2023 №1600-0404-5/46575, від 09.10.2023 №1600-0404-5/73546, від 02.04.2024 №1600-0404-5/24632, від 09.12.2024 №1600-0404-5/89946).

Колегія суддів вважає, що вчинені відповідачем дії, спрямовані на фактичне виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

При цьому, суд звертає увагу, що грошові кошти у вигляді заборгованості з пенсії, які належать позивачу, не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області, не знаходяться на його рахунках. Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України, після отримання їх від головного розпорядника коштів Міністерства соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійним фондом України. Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідної бюджетної програми не залежить від волі окремого територіального органу Пенсійного фонду України.

Аналогічного висновку, а саме про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, дійшов Верховний Суд у постановах від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а, від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19.

Таким чином, оскільки часткове невиконання відповідачем рішення суду у цій справі обумовлюється об'єктивними причинами, а належних доказів, які б свідчили про намір суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання судового рішення, не отримано, колегія суддів доходить висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №440/2788/22.

Доводи апеляційної скарги позивача зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді звіту неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Щодо посилання в апеляційній скарзі на правові позиції Європейського суду з прав людини в певних його рішеннях, то колегія суддів їх враховує та зауважує, що висновки суду у даній справі не суперечать їм.

Також, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частиною 1 ст. 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, переглянувши ухвалу суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної ухвали, суд першої інстанції дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 по справі № 440/2788/22 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню.

Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло

Судді(підпис) (підпис) І.С. Чалий І.М. Ральченко

Повний текст постанови складено 28.04.2025 року