Справа № 405/2432/25
3/405/805/25
"29" квітня 2025 р. Подільський районний суд м. Кропивницького у складі: головуючої судді Лук'янової О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Головного управління ДПС у Кіровоградській області ДПС України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої керівником ТОВ «Спешлтех»,
за ч. 2 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
в провадження Подільського районного суду м. Кропивницького з Головного управління ДПС у Кіровоградській області ДПС України надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 002143 від 23.04.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 155-1 КУпАП (а.п. 1).
Перевіривши згідно зі ст. 278 КУпАП в порядку підготовки справи матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що матеріали справи підлягають поверненню до ГУ ДПС у Кіровоградській області ДПС України з наступних підстав.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
В матеріалах справи міститься протокол про адміністративне правопорушення, який ОСОБА_2 не підписаний, пояснення останньої з приводу подій 21.03.2025 в матеріалах справи відсутні. Відповідного запису в протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_2 від ознайомлення з протоколом та підпису відмовилася не міститься. Не міститься в ньому і даних про роз'яснення останній прав, передбачених ст. 268 КУпАП, зокрема: права надавати докази, заявляти клопотання, користуватись юридичною допомогою адвоката, бути присутньою при розгляді справи тощо. Матеріали справи не містять відомостей про направлення та отримання особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, даного протоколу. На а.п. 2,4,8 міститься копія фіскального чеку про направлення на адресу ОСОБА_2 документів рекомендованим листом, однак, що саме направлялось на адресу ОСОБА_2 незрозуміло, оскільки опис вкладення в матеріалах справи відсутній, та чи отримала особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, дану кореспонденцію також невідомо.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Як вбачається із роз'яснень, викладених в п. 12 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Оскільки наведені порушення закону є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення і прийняти законне рішення по справі, на підставі чого матеріали даної справи, як неналежно оформлені, підлягають направленню для доопрацювання до органу, який порушив адміністративне провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 КУпАП, суд, -
постановив:
матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 2 ст. 155-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Кіровоградській області ДПС України про притягнення до адміністративної відповідальності для належного оформлення
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Суддя Подільського
районного суду
м. Кропивницького Олена Вікторівна Лук'янова