Рішення від 28.04.2025 по справі 560/19863/24

Справа № 560/19863/24

РІШЕННЯ

іменем України

28 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Шепетівського підприємства теплових мереж про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Шепетівського підприємства теплових мереж, в якому просить стягнути з Шепетівського підприємства теплових мереж на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, в сумі 93200 грн 04 коп. за період з листопада по грудень 2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язаний проводити відшкодовування Пенсійному фонду суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів «б» - «з» частини 1 статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення та пункту 2 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідач не проводив відшкодування Пенсійному фонду витрат на виплату і доставку таких пільгових пенсій, а тому виникла заборгованість за період з листопада по грудень 2024 року в сумі 93200 грн 04 коп. Із наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що ГУ ПФУ в Хмельницькій області не врахована відповідь підприємства на запит ПФУ щодо виплати пенсії за віком на пільгових умовах призначеної відповідно до пп. «б»-«з» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та пп 2-8 ч. 2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , в розмірі визначеному у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах про відсутність підтверджуючих документів на підтвердження факту працевлаштування або часу роботи на підприємстві ОСОБА_1 . Перевірку в архіві підприємства проведено за період з 01.11.2019 року по теперішній час, оскільки лише 11.10.2019 року на позачерговій сесії Шепетівської міської ради звільнений в примусовому порядку майновий комплекс закріплено на праві господарського відання за Шепетівським підприємством теплових мереж. Документи під час примусового звільнення цілісного майнового комплексу належним чином Шепетівському підприємству теплових мереж не передані. Одночасно позивача повідомлено, що відповідно до п 1.8 Загальних положень Статуту підприємства, організаційно-правова форма назви підприємства українською мовою Шепетівське підприємство теплових мереж, скорочене найменування підприємства українською мовою - ШПТМ. На підтвердження факту прийняття та часу роботи в підприємстві ОСОБА_1 , відповідач просив направити належним чином завірену копію його трудової книжки із записами про трудову діяльність саме на Шепетівському підприємстві теплових мереж, однак відповіді з підтверджуючими документами на адресу ШПТМ станом на дату подання відзиву не надійшло.

Отже, підтверджуючих відомостей щодо факту працевлаштування або часу роботи в Шепетівському підприємстві теплових мереж Рябова Ігоря Васильовича Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області, так і не надало. Не містить даних відомостей і позовна заява.

Окрім того, представник відповідача зазначає, що підприємство не повинно відповідати за пред'явленим позовом за наявності даних про те, що обов'язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Шепетівське підприємство теплових мереж зареєстроване як юридична особа, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому має обов'язок відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За Шепетівським підприємством теплових мереж утворилась заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 працівникам в сумі 93200 грн 04 коп. за період з листопада по грудень 2024 року. Ця заборгованість підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону № 1788 та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058, з вересня 2021 року, який згідно поштового повідомлення направлявся на юридичну адресу відповідачу 12.11.2024 (отриманий 19.11.2024), та карткою особового рахунку.

Заборгованість у добровільному порядку відповідачем не погашена, тому позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Частиною 3 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Статтею 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до 4 групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд встановив, що відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки на підприємстві працювали особи, яким пенсія призначена і виплачується відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Пунктами 6.2, 6.4, 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 (з наступними змінами та доповненнями), встановлено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Як видно з матеріалів справи, позивачем проведено нарахування та направлено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за період з листопада по грудень 2024 року.

Проте, всупереч статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем не вжито заходів для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у зв'язку з чим у відповідача виникла перед органом Пенсійного фонду заборгованість по сплаті цих платежів у розмірі 93200 грн 04 коп.

Доводи відповідача про відсутність підтверджуючих документів на підтвердження факту працевлаштування або часу роботи на підприємстві ОСОБА_1 суд відхиляє.

Так, з матеріалів справи №560/20487/23 суд встановив, що період роботи ОСОБА_1 на Шепетівському підприємстві теплових мереж з 19.10.1995 по 27.04.1998 підтверджується належним чином засвідченими копіями трудової книжки НОМЕР_1 , а також архівними довідками №03-04/233, 03-04/232, 03-04/231 від 10.03.2021.

З огляду на вказане суд також не бере до уваги аргументи відповідача про те, що обов'язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області наявна заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 93200 грн 04 коп., яка на день розгляду справи не сплачена та повинна бути стягнута із боржника на користь позивача.

Враховуючи те, що спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Шепетівського підприємства теплових мереж на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, в сумі 93200 грн 04 коп. за період з листопада по грудень 2024 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Відповідач:Шепетівське підприємство теплових мереж (вул. Володимира Кочубея, 1А,м. Шепетівка,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30405 , код ЄДРПОУ - 02091981)

Головуючий суддя В.К. Блонський