Справа № 686/11168/25
Провадження № 3/686/3489/25
28 квітня 2025 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Навроцький В.А., розглянувши справу про притягнення до відповідальності -
ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , директора ПП «Аграрна компанія 2004» -
за ч. 1 ст. 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 118/34-00-04-01-01 від 11.04.2025 року: « ОСОБА_2 будучи директором ПП «Аграрна компанія 2004» перебуваючи за адресою вул. Шкільна, 34 А с. Попівці Хмельницького району Хмельницької обл. несвоєчасно подав податкову декларацію з рентної плати за січень 2025 року від 21.02.2025 року № 9039891736, чим порушив вимоги п.п.49.18.1 п. 49.18 ст. 49, п. 257.3 ст. 257 Податкового кодексу України та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1631 КУпАП».
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, у ньому неповністю зазначено відомості про особу, яка вчинила правопорушення, а саме не зазначено по батькові ОСОБА_1 , дату його народження, та адресу проживання.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 221 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Таким чином дана справа про адміністративне правопорушення підвідомча для розгляду в суді, однак, як вбачається з матеріалів справи, місцем вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення є АДРЕСА_1 , яке відповідно до переліку територій територіальних громад Хмельницької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України № 727-р від 12.06.2020 року, входить до складу Волочиської міської територіальної громади, та раніше перебувало в межах колишнього Волочиського району, що знаходиться поза межами територіальної юрисдикції Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області.
Згідно із ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» закріплено право на повноважний суд, за змістом якого ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Порушення правил підсудності є істотним порушенням процесуального законодавства та підставою для скасування судового рішення.
Як передбачено п. 3-1 розділу ХІІ ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX.
Альтернативних варіантів підсудності справи про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП законодавством не передбачено.
Наведені порушення закону є істотними, перешкоджають суду прийняти законне та обґрунтоване рішення і не можуть бути усунені в судовому засіданні.
Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року було встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
При доопрацюванні необхідно усунути допущені недоліки, а саме скласти протокол про адміністративне правопорушення з врахуванням вимог ст. 256 КУпАП та «Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 року в якому повністю зазначити відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, адресу проживання ) та скерувати матеріали справи про адміністративне правопорушення до Волочиського районного суду Хмельницької області.
У разі пред'явлення ОСОБА_4 нового (конкретного) обвинувачення (правильного складання протоколу про адміністративне правопорушення) слід виконати вимоги ст. ст. 254, 256 КУпАП. При цьому звернути увагу, що згідно з вимогами «Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 року усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до нього, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
На основі викладеного, вважаю за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення для належного оформлення до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, оскільки наведенні порушення закону є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 7, 245, 251, 252, 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для доопрацювання до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: