Харківський районний суд Харківської області
24 квітня 2025 року с Покотилівка Харківської області
Справа № 635/2064/24
Провадження № 3/635/1352/2025
Суддя Харківського районного суду Харківської області Бондаренко І.Е, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання та реєстрації : АДРЕСА_1 , солдата в/ч НОМЕР_1
До Харківського районного суду Харківської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення БМЗ-28 від 03 лютого 2025 року щодо ОСОБА_1 про вчинення правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Положеннями частини 1 статті 268 КУпАП визначено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. В разі відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Водночас, у відповідності до частини 2 статті 268 КУпАП участь особи у розгляді справи, яка притягається до відповідальності за частиною 3 статті 172-20 не є обов'язковою.
Командування частини свого обов'язку щодо негайного доставлення ОСОБА_2 до суду для розгляду протоколу про адміністративне правопорушення впродовж доби після його складення, не виконало, тому суд змушений розглядати протокол, повідомляючи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та призначаючи розгляд справи у загальному порядку.
Розгляд справи був призначений в приміщенні Харківського районного суду Харківської області.
ОСОБА_3 в судове засідання з'явився та надав пояснення про те, що напередодні дня складення протоколу, повернувся із відпустки та привіз продукти. Ввечері під домашні продукти вживав алкогольні напої, а вранці був виявлений командуванням у стані похмілля. Від дуття в алкотестер спочатку відмовився у зв'язку із тим, що йому не повідомили про дату його перевірки на точність вимірювання. В подальшому зрозумів, що поводився не правильно. В судовому засіданні погодився з порушенням, щиро розкаявся та просив суд розтермінувати сплату штрафу на рік у зв'язку із тим, що перебуває після шпиталю та не бере участь у бойових діях та не має доплат, а відтак, не має можливості сплатити штраф одноразово.
В ході судового розгляду були встановлені наступні обставини: Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення « Приблизно о 12 год. 00 хв. 03.02.2025 солдат ОСОБА_4 був виявлений на території тимчасового дислокації батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 старшим сержантом ОСОБА_5 та за підозрою перебування в стані алкогольного сп'яніння в подальшому, був доставлений до медичного пункту батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 з метою освідчення на факт вживання алкогольних напоїв.
Солдат ОСОБА_4 03.02.2025 о 12 год. 20 хв. поводив себе агресивно, вживав нецензурну лайку та в подальшому відмовився від проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння.
Обтяжуючою обставиною вчиненого військового адміністративного правопорушення є те, що дії, передбачені статтею 172-20 КУпАП, солдатом ОСОБА_6 в умовах воєнного стану».
На думку особи, яка склала протокол, своїми діями ОСОБА_3 вчинив адміністративне правопорушення передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП в умовах особливого періоду, оскільки диспозицією норми частини 3 статті 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду.
Суд зазначає, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абзац тринадцятий частини першої статті 1 Закону України «Про оборону України»). Район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії. бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння). П'ятдесят одна територіальна громада Харківської області на даний час входить до переліку територій на яких ведуться бойові дії. Зокрема до цього списку входить Безлюдівська територіальна громада, яка включає селище Хорошеве, де була виявлена особа, що притягається до адміністративної відповідальності. Розпивання алкогольних напоїв в районі бойових дій без сумніву знижує ефективність застосування зброї проти ворога та навпаки, наражає на небезпеку особовий склад підрозділів ЗСУ. Виходячи з цього, диспозиція ч. 3 статті 172-20 КУпАП спрямована на відвернення вживання алкоголю і не потребує настання шкідливих наслідків, а санкція зазначеної норми встановлює суворе покарання відповідне тяжкості зазначеного адміністративного правопорушення.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
ОСОБА_3 у судовому засіданні свою вину визнав. Просив суворо не карати, факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується та вина повністю доведена належними та допустимими доказами, а саме:
1) протоколом про адміністративне правопорушення БМЗ-28 від 03.02.2025 що був складений у присутності двох свідків, які підписами підтвердили правильність його складення;
2) актом № 338 медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 03.02.2025 з використанням спеціального технічного засобу, складеному у присутності двох свідків. Результат - 1,86%
3) поясненням свідка ОСОБА_5 ;
4) поясненням свідка ОСОБА_7
4) Військовим квитком НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_4 .
Відповідно до статті 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Суд дійшов висновку, що процедура огляду військовослужбовця на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння була дотримана та проведена відповідно до вимог, передбачених статтею 266-1 КУпАП.
Наведені та досліджені судом докази є достатньо вагомими, чіткими і узгоджених між собою. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не вдалася до спростування цих доказів попри наявність в неї такої можливості.
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_8 складений уповноваженою особою, з дотриманням вимог статті 256 КУпАП.
Суд дійшов висновку, що факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується та вина у вчиненні адміністративного правопорушення, яке ставлять у провину ОСОБА_9 повністю доведена належними та допустимими доказами.
Отже, в діях ОСОБА_8 містяться ознаки правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП і він підлягає притягненню до відповідальності за виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду та призначенню йому покарання.
Відповідно до статті 34 КУпАП, обставина, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення - визнання вини та каяття.
Відповідно до статті 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та її визнання, загальні правила накладення адміністративних стягнень, суд дійшов висновку про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції статті .
Стаття 27 КУпАП встановлює, що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян і посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Санкція частини 3 статті 172-20 передбачає адміністративне стягнення у розмірі від 1000 до 2000 тисяч неоподатковуваних доходів громадян. Враховуючи загальні засади накладення адміністративних стягнень, суд дійшов висновку, що накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у межах, установлених санкцією частини 3 статті 172-20 КУпАП у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян буде відповідати вимогам про обґрунтованість та співмірність покарання вчиненому порушенню. Суд розуміє, що виконання бойової роботи може тягнути за собою виникнення стресу та втоми. Але в той же час зазначає, що військовослужбовець зобов'язаний усвідомлювати, що вживання алкоголю загрожує неспроможністю виконувати обов'язки, що в свою чергу може викликати нараження на небезпеку підрозділу та цивільних осіб.
Санкція статті 172-20 КУпАП передбачає, окрім штрафу, арешт з утриманням на гуапвахті на строк від 10 до 15 діб. Це основне адміністративне стягнення, яке застосовується судом у виключних випадках. Суд вважає, що стягнення у вигляді утримання на гауптвахті військовослужбовця, який виконує бойові завдання у зоні бойових дій у складі підрозділу, може викликати зниження ефективності всього підрозділу. На думку суду зазначені інтереси виключають призначення покарання у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті, а гауптвахта не може звільняти від виконання обов'язку.
Виходячи з цих міркувань, суд вважає за необхідне призначити солдату ОСОБА_9 покарання у вигляді мінімального штрафу, передбаченого санкцією частини 3 статті 172-20 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Ураховуючи наведене звільнити ОСОБА_8 на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 34, 35, 38,124, 248, 251, 252, 268, 280, КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Від сплати судового збору ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Реквізити для сплати штрафу: Код бюджетної класифікації 21081100;Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)МФО - 899998; Код отримувача 37874947; Отримувач ГУК Харків обл/СТГ Безлюдiв/21081100 Номер рахунку (IBAN) UA768999980313050106000020629 (Безлюдівська ТГ)
Відповідно до статті 308 КУпАП України у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня винесення такої постанови.
Суддя І.Е. Бондаренко