Справа № 278/743/25
23 квітня 2025 року м. Житомир
Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Дубовік О. М., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліції №1 Житомирського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
14.02.2025 року до Житомирського районного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , згідно з якими останній 07.02.2025 року о 16:44 год. по вул. Ватутіна, 73 в с. Старошийка, Житомирського району, Житомирської області керував автомобілем ВАЗ 21063 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: із запахом алкоголю з порожнини рота, тремтінням пальців рук; від проходження огляду в установленому законом порядку на стан сп'яніння відмовився в присутності свідків, чим порушив п. 2.5. Правил дорожнього руху України.
Під час судового розгляду ОСОБА_1 вину не визнав; вказав, що не керував автомобілем.
Працівниками поліції було запропоновано пройти тестування на алкотестері "Драгер", проте ОСОБА_1 відмовився.
Пунктом 2.5. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів № 1306 від 10 жовтня 2001 року (далі - Правила дорожнього руху) установлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан сп'яніння, та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція).
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 Інструкції).
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків (ч. 2 ст. 266 КУпАП).
Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги Правил дорожнього руху. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (п.п. 1.3., 1.9. Правил дорожнього руху).
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 1 ст. 130 КУпАП).
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
При відтворені відеозапису нагрудної камери поліцейського вбачається, що до автомобіля, який припаркований на узбіччі дороги, підійшов поліцейський. Крім того, із вказано відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 заперечував факт керування саме ним транспортним засобом безпосередньо перед зупинкою транспортного засобу, оскільки, як він зазначив, автотранспортний засіб технічно не справний та потребував ремонту. На відтвореному та дослідженому відео безпосередньо не зафіксовано факту керування автотранспортним засобом ОСОБА_1 , як і не зафіксовано руху автотранспортного засобу взагалі.
Беручи до уваги викладене, з урахуванням характеру скоєного правопорушення, особи правопорушника, суд приходить до висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення за ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення не доведена у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 247 п.1 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 130, 221, 247, 266, 283-284, 288 КУпАП, п. 2.5. Правил дорожнього руху, суд, -
Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Житомирської області протягом десяти днів із моменту її отримання через Житомирський районний суд Житомирської області.
Суддя О. М. Дубовік