Рішення від 25.04.2025 по справі 160/4570/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 квітня 2025 року о/об 11 год. 30 хв.Справа № 160/4570/25 Провадження № ЗП/280/573/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (вул.Академіка Янгеля, буд.4, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49089, код ЄДРПОУ 34824364)

про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (надалі - відповідач, ДОАС), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним і скасувати наказ Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 за №69-к “Про встановлення надбавки за вислугу років на 2025 рік Світлані КОЛБУН», яким встановлено розмір надбавки за вислугу років державної служби провідному спеціалісту ОСОБА_1 на 2025 рік, а саме: з 01.01.2025 на рівні 30% місячного посадового окладу; 2) зобов'язати Дніпропетровський окружний адміністративний суд здійснити перерахунок та виплату провідному спеціалісту ОСОБА_1 надбавки за вислугу років державної служби з 01.01.2025 відповідно до ч.1 ст.52 Закону України “Про державну службу», а саме: на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу.

У позовній заяві зазначено наступне. Позивач вважає протиправним Наказ відповідача від 01.01.2025 за №69-к “Про встановлення надбавки за вислугу років на 2025 рік ОСОБА_2 » у частині встановленого розміру надбавки за вислугу років державної служби на 2025 рік, а саме: з 01.01.2025 на рівні 30% місячного посадового окладу. Даний Наказ має бути скасований судом. Порушені права та інтереси позивача мають бути відновлені.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Відповідач вважає, що ним не порушено норм права при прийнятті Наказу від 01.01.2025 за №69-к “Про встановлення надбавки за вислугу років на 2025 рік ОСОБА_2 » у частині встановленого позивачу розміру надбавки за вислугу років державної служби на 2025 рік, а саме: з 01.01.2025 на рівні 30% місячного посадового окладу.

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 24.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Позивач працює на посаді державної служби у ДОАС та має надбавку за вислугу років у розмірі 50%.

У Наказі ДОАС від 01.01.2025 за №69-к “Про встановлення надбавки за вислугу років на 2025 рік ОСОБА_2 » зазначено: «… Відповідно до абзацу другого пункту 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік»,- ВСТАНОВИТИ: ОСОБА_3 , провідному спеціалісту відділу з організаційного забезпечення розгляду адміністративних справ управління з організаційного забезпечення суду, у період з 01.01.2025 року по 31.12.2025 року надбавку за вислугу років від посадового окладу відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби на основі класифікації посад у розмірі 30 % (стаж роботи, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років на 01.01.2025 року складає 24 роки 04 місяці 19 днів). Підстава: трудова книжка. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У ст.22 Конституції України зазначено: «… При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.».

Як зазначено у ч.1 ст.150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування, оплата праці та соціальні гарантії працівників апаратів місцевих, апеляційних судів, вищих спеціалізованих судів, апарату Верховного Суду, секретаріатів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Служби судової охорони регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. (…).

За ч.6 ст.155 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України "Про державну службу" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.50 Закону України «Про державну службу» держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Відповідно до ч.2 ст.50 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення).

Як зазначено у ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу», надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

За п.13 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у 2025 році оплата праці державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з: 1) сталої заробітної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, інших доплат, передбачених законами України; 2) варіативної заробітної плати - премій, компенсацій за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця та за вакантною посадою державної служби, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу. Грошова допомога, що виплачується державному службовцю під час надання щорічної основної відпустки, визначається у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця станом на останній день місяця, що передує першому дню такої відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці. Норми Закону України "Про державну службу" щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

У рішенні Конституційного Суду України від 28.08.2020 за №10-р/2020 (Справа № 1-14/2020(230/20)) зазначено: «… 4. … Ураховуючи викладене, Конституційний Суд України вкотре наголошує на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України. …».

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Суд вважає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» запроваджено припис, який суперечить припису ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу», а саме зменшує максимальну межу розміру надбавки за вислугу років на державній службі з 50 відсотків до 30 відсотків та зменшує розмір самої надбавки з 3 до 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби.

За умов спірних правовідносин, спеціальним нормативно-правовим актом є Закон України «Про державну службу», а не Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Тобто, у спірних правовідносинах до застосування підлягає припис спеціального нормативно-правового акту, а саме ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу», а не п.13 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», яким звужується обсяг прав та гарантій державних службовців, визначених чинним законодавством.

За таких обставин, суд дійшов висновку про порушення права позивача на належний рівень оплати праці державних службовців, гарантований ст.ст. 46, 50, 52 Закону України «Про державну службу», а саме на гарантоване державою право державних службовців на отримання надбавки за вислугу років на державній службі у визначеному ч.1 ст.52 Закону України «Про державну службу» розмірі, а саме: 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є обґрунтованою і підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору, інші судові витрати по справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (вул.Академіка Янгеля, буд.4, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49089, код ЄДРПОУ 34824364) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним і скасувати наказ Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 за №69-к “Про встановлення надбавки за вислугу років на 2025 рік Світлані Колбун», яким встановлено розмір надбавки за вислугу років державної служби провідному спеціалісту ОСОБА_1 на 2025 рік, а саме: з 01.01.2025 на рівні 30% місячного посадового окладу.

Зобов'язати Дніпропетровський окружний адміністративний суд здійснити перерахунок та виплату провідному спеціалісту ОСОБА_1 надбавки за вислугу років державної служби з 01.01.2025 відповідно до ч.1 ст.52 Закону України “Про державну службу», а саме: на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 25.04.2025.

Суддя О.О. Прасов